Mergi la conţinut

Programul De Mentorat Pentru Incepatori


Recommended Posts

Incepatorii deocamdata nu si-au facut simtita prezenta. Eu nu cred ca exista incepator cu 0 km. Dar exista incepatori cu putin experienta. N-am urmarit topicul celalat, am imprumutat doar ideea. Desigur se pot face astfel de plimbari si in oras dar e mai putin relaxant si mai periculos.

Traseul propus nu este batut in cuie momentan. Dar este fixat drept reper pentru ca oricine vrea sa intre intr-o astfel de initiativa sa se poata raporta la el. Putem sa il facem mai scurt si il putem face chiar si mai lung :biggrin: dar nu cred ca este cazul. Se poate face traseu, de exemplu pana la Cernavoda si retur pe autostrada. Nu exista in capul meu pretentia ca stiu dinainte ce este cel mai bine. Esential este sa-l facem. Orice parere si sugestie ma ajuta, asa ca, nu ezitati sa interveniti pe topic. :thumbup1:

Propun opriri la maxim 100 de km pentru stat de vorba, relaxat cururile si apa/cafea/suc/sendvis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepatorii deocamdata nu si-au facut simtita prezenta. Eu nu cred ca exista incepator cu 0 km. Dar exista incepatori cu putin experienta. N-am urmarit topicul celalat, am imprumutat doar ideea. Desigur se pot face astfel de plimbari si in oras dar e mai putin relaxant si mai periculos.

Traseul propus nu este batut in cuie momentan. Dar este fixat drept reper pentru ca oricine vrea sa intre intr-o astfel de initiativa sa se poata raporta la el. Putem sa il facem mai scurt si il putem face chiar si mai lung :biggrin: dar nu cred ca este cazul. Se poate face traseu, de exemplu pana la Cernavoda si retur pe autostrada. Nu exista in capul meu pretentia ca stiu dinainte ce este cel mai bine. Esential este sa-l facem. Orice parere si sugestie ma ajuta, asa ca, nu ezitati sa interveniti pe topic. :thumbup1:

Propun opriri la maxim 100 de km pentru stat de vorba, relaxat cururile si apa/cafea/suc/sendvis.

Cezar, meriti toate laudele pentru aceasta initiativa, dar daca mi se permite asa vrea sa subliniez o treaba. Tu te inhami la o foarte mare responsabilitate in momentul asta. E posibil sa te trezesti cu un Eugen in grup care dorind sa tina pasul cu restul oamenilor sa ii dea peste puteri si sa te vezi nevoit sa iti exersezi abilitatile de resuscitare pe el.

cu toate astea nu pot decat sa te felicit pentru initiativa! bravo!

later edit: si daca imi pun gume noi zilele astea ma bag si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen nu este un habarnist - are ceva experienta, are si motocicleta si e unul dintre cei putini care a zis ca se baga. Daca nu singurul. Cred ca se va descurca bine daca vom merge la aceasta tura. Si am incredere ca si alti incepatori se vor descurca. Atuul cel mai important al incepatorilor este entuziasmul. Cu indrumarea potrivita - ceea ce incercam sa facem aici - entuziasmul va aduce roade. Tu de exemplu, nu esti interesat?

In legatura cu accidentele - acestea se pot intampla oricui si nu trebuie sa ne speriem de asta. Eu asta toamna am cazut intr-o rapa din cauza unei greseli dar inca nu m-am lasat de motociclism. Dumnezeu ne da si intamplari mai putin placute ca sa invatam ceva din ele. :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen nu este un habarnist - are ceva experienta, are si motocicleta si e unul dintre cei putini care a zis ca se baga. Daca nu singurul. Cred ca se va descurca bine daca vom merge la aceasta tura. Si am incredere ca si alti incepatori se vor descurca. Atuul cel mai important al incepatorilor este entuziasmul. Cu indrumarea potrivita - ceea ce incercam sa facem aici - entuziasmul va aduce roade. Tu de exemplu, nu esti interesat?

In legatura cu accidentele - acestea se pot intampla oricui si nu trebuie sa ne speriem de asta. Eu asta toamna am cazut intr-o rapa din cauza unei greseli dar inca nu m-am lasat de motociclism. Dumnezeu ne da si intamplari mai putin placute ca sa invatam ceva din ele. :thumbup1:

"Eugen" era un termen generic..m-am legat de micul incident pe care l-a avut acum cateva zile pentru a ilustra un portret al incepatorului ghinionisto-nepriceputo-agiatat. rofl.gif Ma refeream la faptul ca tu, oarecum, iti iei asupra ta responsabilitatea oamenilor care vin cu tine.

Si da, am zis si mai devreme, daca imi pun gumele noi saptamana asta o sa vin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e mai elegant daca vrei sa folosesti un termen generic sa alegi de exemplu: "Kramer", "Costanza", etc. Am priceput din prima ce-ai vrut sa zici. "Eugen" este prea explicit si nu sunt de acord cu asta chiar daca Eugen, caposul de Eugen merita cateodata o astfel de ipostaza generica. Se pare insa ca in ultima vreme nu.

Responsabilitatea mea asupra celorlalti este limitata. Eu propun o plimbare responsabila care sa permita avansatilor sa ajute incepatorii cu ce pot ei mai bine. Cine crede ca nu este acoperit legal intr-o astfel de initiativa fara iz comercial, poate de pe acum sa nu-si bata capul sa se inscrie pentru ca eu n-am in minte nici un profit. Cine vrea sa se inscrie si sa iasa la astfel de plimbari trebuie sa stie cateva lucruri - dintre cele rele - care se pot intampla: putem avea probleme tehnice, putem avea accidente usoare sau chiar grave. Sa ne fereasca Dumnezeu si sa ne ferim si noi. Cine crede ca o astfel de iesire este periculoasa sa nu se inscrie si sa inceapa motociclismul pe cont propriu sau cu alti prieteni sau cunoscuti. :thumbup1:

Ce-ar fi sa nu ne pierdem in detalii si sa punem ideea pe roate :scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi nimerit sa fie mai multi din cei cu vechime si rabdare pentru situatia in care grupul se rupe din motive tehnice sau de diferente de viteza,oboseala,etc. Adica daca unii incepatori sunt foarte lenti atunci sa se formeze grup separat dar tot "pazit" iar cine ramane in pana sa ramana tot insotit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez in ture,inca nu am primit programul asa ca nu pot promite. Chef as avea in limita a 150 de km adica de placere,nu sa vin obosit acasa. Mor de curiozitate sa-l vad pe Cesar mergand incet,ca un chopperist pensionar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi nimerit sa fie mai multi din cei cu vechime si rabdare pentru situatia in care grupul se rupe din motive tehnice sau de diferente de viteza,oboseala,etc. Adica daca unii incepatori sunt foarte lenti atunci sa se formeze grup separat dar tot "pazit" iar cine ramane in pana sa ramana tot insotit.

:to_become_senile: bah vedeti cum faceti sa nu iasa o MARE "varza" , asa cum se mai intampla cand se apuca romanii sa faca ceva...

Cu toate ca eu sunt FERM CONVINS ca o sa iasa ceva cat de cat bun !

N-as vrea sa fiu cu voi in "aceste momente de mare "truda" :biggrin:

CARE DIN VOI STIE SA ACORDE PRIMUL AJUTOR , AH? :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rapid decat merge motocicleta nu am cum sa merg. Eliminatorul merge cu 120?

Nu va mai ganditi la probleme medicale, avem de organizat ceva acum. Daca e sa fie cazul cunosc eu toate procedurile asa ca puteti sa dormiti linistiti :thumbup1:

Numarul minim de avansati este de 2. Numarul ideal ar fi de 3 intr-o astfel de iesire. Si grupul sa fie pana la maxim 8. Adica 3 avnsati si 5 incepatori - ambele categorii considerate in numar maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu numai procedura de la conserva:te uiti in oglinda si daca pietonul mai misca dai inapoi,sa nu se chinuie.

Cred ca m-ar coafa programu de dementorat pentru incepatori dar sa o sterg englezeste mai devreme,eventual cu ceva invatacei dupa mine daca s-or gasi din aceia care considera ca e suficient. Oricum umblu cu scule la mine si cu o oarecare pricepere la mecanica,doar am avut comuniste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma inscriu pentru programul de mentorat destinat incepatorilor.

Daca vremea tine cu noi, weekend-ul de dupa Paste sau atunci cand se stabileste de comun acord, sunt gata sa iesim!

Propun ca distanta de deplasare sa nu depaseasca 300 km dus-intors, totusi suntem la inceput.

Nu avem experienta si nici nu suntem obisnuiti cu distante mari, incepatorii sau cel putin eu. :sweatdrop:

In situatia in care exista grupuri conturate, propun sa ne intalnim pentru a stabili restul detaliilor.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Sunt cam nou pe aici, asa ca nu va suparati pe mine daca va povestesc chestii mai occidentale, sunt doar impresii si chestii vazute/traite de mine in Italia.

Revenind la topic, aici in Italia se fac cursuri de aprofundare a tehnicei de conducere a motocicletei pe strada (huh?? :scooter:), in italiana : corso di guida stradale. Deoarece am avut 2 accidente minore in 1 an de cand conduc motocicleta, si nici unul din vina mea, m-am inscris la un curs pe data de 6 mai 2010.

Cursul consta in ore teoretice, practica pe circuit inchis si pe strada cu instructori specializati (1 instructor / 3 elevi), corectarea pozitiei pe motocicleta, cum sa iei o curba, cum sa faci o franare de urgenta, etc.

E adevarat ca pretul e cam piperat, 290 E pentru o zi, dar eu zic ca merita (nimeni nu s-a nascut motociclist, sau gresesc?). In Romania nu exista asa ceva ? Vre-un ex motociclist care are scoala de soferi A sau un club ar putea sa organizeze asa ceva, sunt sigur ca nu vor duce lipsa de clienti. Din cate am citit eu pe acest forum, cam 75% din incepatori vor R1 sau asemanator, si in cateva luni se imbogateste topicul de accidente :sad: .

La mai bine, si nu uitati ca pe 4 roti se circula cu corpul, pe 2 cu sufletul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, noi facem aceasta initiativa gratis si nu pentru profit. Urmarim astfel doua scopuri - impartasim experienta si strangem legaturile intre membrii comunitatii. Cu unii dintre ei ma voi intalni prima oara cu ocazia organizarii unei astfel de actiuni. N-am mai facut-o pana acum dar am incredere ca va fi bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... "noi facem aceasta initiativa gratis si nu pentru profit. Urmarim astfel doua scopuri - impartasim experienta si strangem legaturile intre membrii comunitatii. Cu unii dintre ei ma voi intalni prima oara cu ocazia organizarii unei astfel de actiuni"...

:thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cu cine vreti sa mergeti pasageri.

Nu recomand sa mergeti pasageri la un habarnist. Sunt incepatori cu care puteti merge pasageri. Habarnistii sunt altceva - aia este bine sa mearga singuri. :biggrin:

Daca este frumos zilele astea hai sa ne veem la Arc, a zis feroce ca este si el prezent miercuri acolo daca e vreme buna.

Eu as lua un pasager daca as avea o trompeta mai mare dar momentan nu pot sa am pretentii pentru ca am mari sanse sa am sub cur una de doi jumate.

mosule, cu cine vrei sa mergi pasager? mita, la fel, cu cine vrei sa mergi pasager?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din pacate o sa lucrez in weekend.Sambata toata ziua si duminica de noapte.

Mai Cesar tu vrei drum pana la mare si intoarcere pe drumul noua(autostrada)?

WOW.

Pai "trotineta" mea mai mult de hai 110 cu indulgenta nu poate.Eu unul nu i-am dat mai mult de 95 cand am avut liber.

Si eu nu am nici echipament complet.Asa am mers pana acum inclusiv in traficul din Buc. sau pe drumurile din Dambovita.

Nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa vin ca pasager al unui bun amic, nu prea sta pe forumuri...merg cu el de un an aproape ca pasager si stiu ca merge bine, am incredere in el....pe un shadow de 750. doar sa il conving...daca nu...nu, rabdare am eu destula :-j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...