Mergi la conţinut
  • 0

Incepator Doresc Cateva Sfaturi


Halogen

Întrebare

Salve tuturor sunt din bucuresti si maine fac 22 de ani.Iubesc foarte mult acest sport pe 2 roti si am decis sa-mi cumpar o motocicleta problema este ca nu stiu care. Am citit pe forum aicea si am ales 3 modele:

-Suzuki Bandit 600 cmc

-Ducati Monster 600 - 620 - 750 cmc

-Honda Hornet 600 cmc

Bine inteles find si eu tanar am o mare inclinatie pentru ss gen cbr600 rr si r6 motociclete care le admir si imi plac pana peste orice limita dar am inteles ca nu este recomandat ca un incepator sa se suie pe asa ceva datorita faptului ca sunt motoare destul de puternice si nu prea iarta cunosc ceva cazuri cu persoane care s-au suit pe r6 imediat dupa ce au terminat scoala si au mierlito cunosc persoane care au cumparat r1 imediat dupa ce au terminat scoala si intro curba cu 180 poate si mai mult s-a infipt in pom si acum piloteaza in ceruri:D.Scoala nu am inceputo inca dar vara asta am sa fac scoala si in august as putea spune sa iau motoru.Bugetul ar fi undeva pe la 3000 euro in care sa intre motorul si echipamentul de protectie (sa zicem ca as da 2200 2300 si restul de bani pentru casca combinezon ghetute si manusi cagula am de la snwoboard:D )Eu am 1.86 si 75de kg cam slab:| . Am avut o tentativa la ilioara sa fac scoala de categoria b dar m-am lasat pentru ca mie unu mi-au lasat impresia ca sunt numa dupa bani instructori am picat sala nici nu am invatat pt sala recunosc...dar eram mai mult obligat de mama sa fac scoala deci nu o faceam cu placere. Stiu cum se circula in bucuresti atat ca pasager in dreapta cu tata cat si mergand spre facultate pur si simplu e o jungla...fiecare se baga pe unde vrea ma refer la "conservari" (iubesc termenu asta cinste celui care l-a inventat").

Sunt genul care nu prefera sa riste mult cu 2 roti in oras sau in afara orasului sunt genul care daca simt nevoia de adrenalina imi iau mobra frumusel si ma duc pe amkart sau la bacau sau mai calumea in ungaria pe hungaroling si ma dau pe circuit cat ma tine benzia si simt eu ca m-am linistit (mai ales ca poti pleca cu buletinu acum)

Tot o data ar mai intra si costurile la motociclete mai sus pt ducati piesele se gasesc cam greut din cate am citit/auzit

Cu stima si respect Bogdan din bucuresti (imi cer scuze daca am mancat litere scris cuvinte gresite sau altceva de genu emotii si graba) O zi buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

"amice suferi de literatura limbi romane ? si de romania? esti asa de patriot? ei afla ca eu nu dau doi ban pe romania si nici pe limba romana si prefer sa las pe oameni obsedati ca tine de limba romana sa critice cat e ziulica de mare" Hai noroc cate gr3s3l3! @mF@cUT @c|_|m ? <3 limba romana :X

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

HAI MAH CA LA 80 KM/H TE IA SOMNU'... macar 140 km/h sa simti ca mergi cu motoru ' DA' sa mai stii si ce faci... ca daca intri intr-o curba NASOALA cu 140km/h + nisip fin "prin zona" esti in gard chiar si cu supermoto... :superstition:

Nu am spus ca 80 la ora ar fi o viteza exagerata, incercam doar sa ii explic noului membru al forumului ca ai cum sa mori la viteza asta... Nu e un prag al vitezei sub care sa te poti considera in siguranta.

"amice suferi de literatura limbi romane ? si de romania? esti asa de patriot? ei afla ca eu nu dau doi ban pe romania si nici pe limba romana si prefer sa las pe oameni obsedati ca tine de limba romane sa critice cat e ziulica de mare" Hai noroc cate gr3s3l3! @mF@cUT @c|_|m ? <3 limba romana :X

Am obiceiul sa refuz sa mai comunic cu oamenii care tin sa demonstreze ca Darwin are dreptate...
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

"amice suferi de literatura limbi romane ? si de romania? esti asa de patriot? ei afla ca eu nu dau doi ban pe romania si nici pe limba romana si prefer sa las pe oameni obsedati ca tine de limba romana sa critice cat e ziulica de mare" Hai noroc cate gr3s3l3! @mF@cUT @c|_|m ? <3 limba romana :X

:biggrin: OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOHHHHHHHHHHHH , DRAGA INCEPATORULE , CE GRESEALA FATALA AI PUTUT SA FACI...

TOCMAI CU MINE...

PAI BINE BAI SEMI-ANALFABETULE TRADATOR DE TARA CE ESTI , DE CVE P..A MEA NU POSTEZI IN LIMBA ENGLEZA MANCAMI-AI VREJUL?

DACA TOT DISPRETUIESTI ROMANIA ATAT DE TARE? NU ZIC , NICI MIE NU-MI PLACE ASA DE TARE , DAR ESTE TARA MEA , LIMBA MEA , LUMEA MEA PANA LA URMA , CHIT CA MI-O FUCK NASOALA RAU DE TOT PULITICIENII ASTIA JEGOSI , SI MAFIOTI PANA LA BASESCU TRAIAN SI FRACSU' TRAFICANT DE ARME...

DAR , TOT E TARA MEA, SI MA SIMT CAT DE CAT BINE IN EA!

DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE POTI SA TE DUCI DREAQULUI DIN MOMENTUL ASTA , SI SA TE VADA "TATA" PE O HAYABUSA CU TUNNING , POWER COMMANDER , TOBE DE CARBON + EVACUARE COMPLETA DIN TITAN , SI TU IN PANTALONI SCURTI , SLAPI , MAIEU , SI CASCA!

HAI PA CA MI-AM PIERDUT TIMPUL CU TINE AIUREA! :fuck:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

lol doamne nu ti-am zis nimic tie......lu caniggia ->"As putea sa fiu rau si sa te somez sa ai grija cu folosirea corecta a semnelor de punctuatie, dar nu am sa fiu. Asta cu "sper ca nu mai deranjez pe nimeni" e o incercare jenanta de a atrage suportul celorlalti utilizatori ai forumului intr-o dezbatere din care nu poti iesi cu capul sus doar prin forta propriilor argumente"

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Sunt blond :D iar Dark serios nici un mesaj scris de mine nu a fost adresat tie ce-am avut a fost cu Caniggia dar am pus capat cel putin eu ,si creca incep sa ma fi gandit ca nu trebuia sa-mi fi facut cont , trebuia sa stau linistit si sa citesc..ce intelgeam eu aia era.

Editat de Halogen
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Sunt blond :D iar Dark serios nici un mesaj scris de mine nu a fost adresat tie ce-am avut a fost cu Caniggia dar am pus capat cel putin eu ,si creca incep sa ma fi gandit ca nu trebuia sa-mi fi facut cont , trebuia sa stau linistit si sa citesc..ce intelgeam eu aia era.

Ai facut bine ca ti-ai facut cont si o sa vezi ca o sa ai numai de castigat daca o sa continui sa urmaresti si sa participi la discutiile de pe aici. thumbs_up.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Interesul meu care e? sa va ascult pe voi nu cunosc motociclisti decat 2 la nr un prieten din cluj si unul la facultate si atat... si crede-ma ca daca gasesc ceva mobra dupa ce iau permisul+echipament, ai sa vezi ca vin si eu la strangeri pe aicea gen iesiri la terasa plimbarica de colo colo :) nu`s genul sa fiu rautacios sau sa port pica pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Interesul meu care e? sa va ascult pe voi nu cunosc motociclisti decat 2 la nr un prieten din cluj si unul la facultate si atat...

O sa vezi, cu timpul, ca o sa ai chestii de invatat de pe urma intamplarilor/problemelor/trairilor altor motociclisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Poate intr-o zi ma poti plimba si pe mine sa vad si eu cum e(dau un suc daca e:P)dar nu asa de tare incat sa bagi frica in mine:(Tu ce innaltime ai ? stai cu talpile pe asflat complet (amble)? A si mai am o intrebare ce rol are pasagerul adica de exemplu iti iei permisul de cat A si te sui pe mobra si iei pasageru hai la plimbarica banuiesc ca nu se face asa nu? De exemplu intr-o curba pasagerul se inclina si el sau se poate intampla ceva din vina pasagerului?. p.s poate gasesc si eu un bandit la sectiunea vanzari naked ca o cam studiez de ceva zile :D

Eu am 1.75 inaltime si stau foarte bine pe motorul asta, cu genunchii putin indoiti la semafor.

Cat despre pasager, e bine sa stea cuminte si sa se bucure de plimbare..

La inceput mi s-a parut cam greoi(are 219 kg) dar acum m-am obisnuit cu el si nu mai este o problema.

Este foarte important daca ai si ceva prieteni care au motoare si te pot sfatui, cel putin pe mine m-au ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Da, ma, dar totodata eu cred ca nu exista incepator (in afara de eugen ghete, care e dilimache) caruia sa nu ii faca cu ochiu' un R1. E firesc sa vorbeasca despre asta, bine macar ca cere parerea altora, poate se racoreste rapid.

Eu sunt incepator si imi face cu ochiu un KTM 450 sau 560 SMR... deci mie nu imi face cu ochiu R1, dar recunosc, imi place.

Vad ca iarasi ati deviat rau de la subiect :to_become_senile: , cam asta se intampla pe majoritatea topicurilor deschise de incepatori, si de cele mai multe ori incepatorul ramane cu ideea ca noi suntem invidiosi ca el vrea sa isi ia recheta(aici nu cred ca e cazul, ca am vazut ca omul s-a orientat spre naked). Incepatorul care e obisnuit cu limbajul de mess, de cele mai multe ori se supara cand i se spune sa scrie pe romaneste, ia asta ca pe o jignire si de aici incep scandalurile.

In orice caz si eu sustin sus si tare ca e necesara o folosire cat mai corecta a limbii romane, pt a ne intelege intre noi fara sa fim nevoiti sa descifram cine stie ce limbaj dialectic.

Mai iesiti si voi la o bere/plimbare sa va mai oxigenati creierul ca eu cred ca aveti nevoie, exceptie Gabi care se "oxigeneaza" mereu. :P

Si inca ceva: asculta mai Halogen de Gabi ca nu vorbeste tampenii, daca nu ai fost in stare sa iei carnet de conserva te sfatuiesc prieteneste sa nu cheltui banii aiurea pe carnet de motor si pe motor. Mai bine mergi pe offroad, daca chiar vrei motor.

Hai ca v-am salutat. Ceaules!!! :drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu ca nu am fost in stare problema a fost alta:luase mama dacia de la sora ei si nu avea cine sa o conduca tata neavand permis si nici eu a zis sa facem scoala amandoi unu din noi sa ia permisul si mama pur si simplu mi-a bagat pe gat treaba asta eu nici macar nu vreoiam sa fac scoala...nu-mi place sa fac ceva atunci cand cineva te forteaza nu ca nu am fost in stare e o diferenta parerea mea, si nici vb de daruinta eu ma pregatesc sa deschid berea dupa 12 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu ca nu am fost in stare problema a fost alta:luase mama dacia de la sora ei si nu avea cine sa o conduca tata neavand permis si nici eu a zis sa facem scoala amandoi unu din noi sa ia permisul si mama purs si simplu mi-a bagat pe gat treaba asta eu nici macar nu vreoiam sa fac scoala...nu-mi place sa fac ceva atunci cand cineva te forteaza nu ca nu am fost in stare e o diferenta parerea mea, si nici vb de daruinta eu ma pregatesc sa deschid berea dupa 12 :D

Bravo, omule! La multi ani! wine.gif

Sa treci si pe la rubrica de prezentare a incepatorilor, ca asa se cuvine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Multumesc wine.gif sus paharu :D. Ge0 am sa vad cum ma descurc

Multumesc. wine.gif Noroc:D am trecut si pe acolo am scris cate ceva nu stiam ce:-s

Mai stiti ceva moto asa naked pt incepatori ? am vazut ceva pe net poze cu suzuki gsr 600 ar fi oky? eu creca m-am indragostit de bandit :D am vazut unul astazi albastru frumusel foc m-am apropiat de el si chiar mi-a placut si mi-a luat ochi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Despre GSR nu stiu nimic..

Dar pot sa-ti spun din ce vroiam eu sa-mi aleg:

Suzuki SV 650N

Suzuki Bandit 600N (infractoru)

Kawasaki ZR7

Honda Hornet era cam puternica si putin peste buget :))

Initial trebuia sa-mi iau SV, dar vroiam ceva in 4 cilindri..asa ca am optat pentru infractor

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Despre GSR nu stiu nimic..

Dar pot sa-ti spun din ce vroiam eu sa-mi aleg:

Suzuki SV 650N

Suzuki Bandit 600N (infractoru)

Kawasaki ZR7

Honda Hornet era cam puternica si putin peste buget :))

Initial trebuia sa-mi iau SV, dar vroiam ceva in 4 cilindri..asa ca am optat pentru infractor

Ai grija ca dintre optiunile tale nu Hornetul este cel mai brutal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Este diferenta intre puternica si brutala. Foarte rar un motor de 600 in 4 cilindri este brutal. Eu nu cunosc nici unul.

Puternic este altceva, la 500 de RPM de rosu este puternica.

Un motor in 2 cilindri poate fi brutal, un motor intr-un cilindru poate fi brutal - adica livreaza puterea rapid fara sa fie nevoie sa fie turat si cuplul este mare la turatie mica.

Daca vrei o Hornet mai plina de viata, schimba kit-ul de lant cu un pinion cu un dinte mai putin si o foaie cu doi dinti in plus si ve observa ceva.

Va astept la programul de mentorat pentru a invata mai multe. :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Ai grija ca dintre optiunile tale nu Hornetul este cel mai brutal!

Daca aia e brutala atunci un CR500 2 timpi intr-un piston cum crezi ca e? Ca sa iti faci o idee: o cunostinta de a mea are asa ceva si a venit un posesor de KTM 300 2t sa o cumpere si desi a fost avertizat ca e super brutala, nu a tinut cont si in a 3-a s-a dat peste cap.

Si mie mi-a recomandat instructorul meu o Horneta de 600, a avut si el una si a fost super multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Puterea asta este puterea maxima si este la rosul de pe tahometru. La 3-4000 de ture unde schimbi tu momentan vitezele, ai puterea unui scuter decent. Banditul are dezavantajul racirii pe aer si este doar putin cam grea. In rest nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...