Mergi la conţinut
  • 0

Cum Alegem Casca?


SL152

Întrebare

Salut

Dupa ultimele evenimente neplacute (accidente in care casca a sarit) as vrea sa stiu si eu care sunt castile potrivite pentru turing/sport/supersport.

In principiu eu am echpament full probike inclusiva casca care acum nu imi mai inspira incredere.Din ce am auzit sistemul de prindere cu cleme nu este foarte de incredere ci un sistem numit "duble d"(am inteles ca asta se foloseste in moto gp si altele).Si materialul difera din ce am vazut dar nu sunt lamurit.

Sper sa nu deranjez cu acest topic dar consider ca imi vor fi utile unele lamuriri si nu numai mie.

Multumesc.

deja un link foarte bun de la mitza123 : http://www.best-motorcycle-gear.com/motorcycle-helmet.html dati scrool in jos pe pagina si citit tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Salut, in primul rand vezi sa-ti fie fixa pe cap..iei centimetrul si masori bostanul:

Marimea de comandat

C

Circumferinta

XXXS 49/50

XXS 51/52

XS 53/54

S 55/56

M 57/58

L 59/60

XL 61/62

XXL 63/64

XXXL 65/66

Nu-ti lua o casca ieftina, stii vorba aia "dai un ban, dar stii ca face"

Eu mi-am masurat bostanu si si am 55, deci S-ul era bun pt. mine..Imi vine fixa pe cap, nu cred ca e ok sa se miste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Cand cumperi ai grija la calapod, buretii de jos trebuie sa vina pe obraji, nu pe pometi. Calapodul variaza de la firma la firma, deci bine ar fi sa probezi mai multe casti. Trebuie luat in considerare si faptul ca buretii se lasa....Daca la inceput casca ti se pare putin cam prea fixa, dupa cateva zile de purtat buretii se inmoaie si iau forma capului.

Sistemele de prindere variaza...nu le stiu denumirile...la Nolan am vazut ca prinderea este intr-o parte, intra in casca. La mine la Airoh e sistem quick-release, pe mijloc

Presupun ca nu e nevoie sa mentionez ca cele mai bune casti sunt cele din fibra de carbon(nu insertii de carbon sau aspect carbon)...fiind foarte rezistente si foarte usoare...dar si scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

multumesc masurile pt casca sunt foarte utile iar casca de pro bike nu este fibra deci deja e la gunoi insa ma gandesc ca am tinut-o vreo 3 luni si am avut si un incident.

am vazut o casca nuvo ce ziceti?

si nu am aflat inca care e faza cu sistemul de prindere din ce mi-a zis cel care mi-a recomandat-o are sistem de prindere "double d" spre deosebire de altele care au "quick realease".care e diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

din pacate nu stiu sa iti raspund. daca ai buget, merita una de fibra, dar nu arunca la gunoi daca e termoplastic...asa sunt majoritatea, eu nu mi-am permis de fibra de carbon si sunt ft multumit de ce am.

Nuvo nu imi suna cunocut (mie), dar daca tu crezi ca merita....de ce nu.

La fibra de carbon, din cate tin minte, Uvex le are pe cele mai ieftine...s-ar putea sa gresesc.

pentru cateva informatii legate de sistemul de prindere: http://www.best-motorcycle-gear.com/motorcycle-helmet.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

cateva detalii la casca nuvo :

Carcasa fibra de sticla unicompozit

4 marimi a carcasei pentru o imbunatatire a sigurantei

Interior EPS optimizat cu canale de ventilatie

Sistem High Integrity Chin Bar pentru marirea securitatii

Ventilatie Nuvo HPVS cu 12 aerisiri

Viziera anti-scratch si anti-fog

Sistem de schimbare a vizierei rapid omologat Nuvo

Interior luxos, detasabil si pretabil la spalare din material Soft touch, hypoallergenic si air mesh

multumesc de link acum ma documentez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

suna ok, la ce pret?

problema cu marcile mai rare sau necunoscute e ca se gasesc greu piese de schimb. o viziera, un sistem de prindere....desi de obicei daca exista la un magazin din tara casca, trebe sa fie si componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

O casca de 1.6 kile este de rahat.

De ce vrei tu sa cumperi de la Alfa Motors care sunt niste lichele si despre ispravile carora n-am cuvinte bune? Este plin net-ul de casti cu nume si de calitate si tu cumperi NUVo de la Alfa motors? Mare bleg esti - pentru moment. Cauta-ma, ai nevoie sa fii mentorat :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

parerea mea e sa eviti cele cu n-com la inceput...nu ai nevoie de muzica sau telefon in timp ce conduci....si asa ti-e distrasa atentia mult. ca nu te obliga nimeni sa folosesti sistemul integrat, e adevarat, dar....

edit: pe louis waikiki e 100E, dar nu are L, marimea ta. dar daca vrei sa investesti 240E intr-o casca, mai bine iti iei UVEX HELIX RS 750 HELM

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

sincer nu stiam e-com pt ce e am aflat acum dar nu pt asta o iau pt ca nu vreau muzica am deja motorul care imi canta iar telefonul este un stres deci cand sunt pe motor chiar nu vreau sa aud de el , are si L e ultima casca din lista rosu cu negru :clapping:

maine mi-o trimit cei de la kronau pret 535 lei marimea L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...