Mergi la conţinut

carnet sau nu


trialman1

Recommended Posts

din kate stiu eu trebuie sa o si inmatrikulezi pe kat posibil(ee.. in fine teoretik... orikum nu kred sa se ia nimeni de tine kiar daka nu e inmatrikulata)... iar daka e prea putin 45 la ora..da.. teoretik e... si tot teoretik ar trebui sa umbli ku el limitat de buna voie... da` sa fim realisti cine rezista sa nu dea oleaka talpa.. si sa il duka peste 45... asa ka fitzi linistitzi... numai sa nu va vada radarele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, cititi legea de trei ori pana sa actionati o data. La TV au zis de viitorul cod rutier, care mai circula prin parlament, din cate stiu inca nu este promulgat. Daca gresesc retrag ce am zis, da' nu cred. Nu va jucati, riscati prea mult. E dubla infractiune, conducerea unui vehicul neinmatriculat si conducere fara carnet, ambele chestii penale daca isi pune nea militzianul mintea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, cititi legea de trei ori pana sa actionati o data. La TV au zis de viitorul cod rutier, care mai circula prin parlament, din cate stiu inca nu este promulgat. Daca gresesc retrag ce am zis, da' nu cred. Nu va jucati, riscati prea mult. E dubla infractiune, conducerea unui vehicul neinmatriculat si conducere fara carnet, ambele chestii penale daca isi pune nea militzianul mintea.

<{POST_SNAPBACK}>

corectie

de aplicare a Ordonanţei nr.195/12 decembrie 2002

   Art. 18. - in circulatia pe drumurile publice, ciclomotorul trebuie:

   a) sa fie prevazut cu instalatie de frânare eficace;

   B) sa fie dotat cu mijloc de avertizare sonora;

   c) sa fie echipat cu instalatie de evacuare a gazelor de ardere care sa respecte normele de poluare fonica si de protectie a mediului;

   d) sa fie prevazut in fata cu lumini de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina si un dispozitiv reflectorizant de culoare rosie.

Art. 127. - (1) Conducatorii si pasagerii motocicletelor si ciclomotoarelor sunt obligati sa poarte in timpul circulatiei pe drumurile publice casti de protectie omologate.

Art. 156. - Vitezele maxime admise in afara localitatilor pentru categoriile de autovehicule prevazute la art. 53 sunt:

   d) 50 km/h, pentru tractoare si ciclomotoare.

Art. 194. - (1) Bicicletele si, respectiv, ciclomotoarele trebuie sa fie conduse pe drumul public numai pe un singur rând.

(4) Persoana care conduce ciclomotoare pe drumurile publice trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani impliniti.

CAM ATAT.

Definitie la ciclomotor:

bicicleta cu motor (parca cu ardere interna sau ceva de genu asta) care nu depaseste 50cmc si nici 45km/h viteza constructiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

orice nu are pedale trebuie inmatriculat. (teoretic) :D practic poti sa fugi de ei, costa mai putin decat sa-l inmatriculezi si sa faci si scoala de soferi plus ca mai este si adrenalina cand te fugareste ala si tu o iei pe trotuar sa scapi de el ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice nu are pedale trebuie inmatriculat. (teoretic) :D practic poti sa fugi de ei, costa mai putin decat sa-l inmatriculezi si sa faci si scoala de soferi plus ca mai este si adrenalina cand te fugareste ala si tu o iei pe trotuar sa scapi de el ;)

mai lasatzi dracu filmele k va fac rau :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...