Mergi la conţinut

Probleme Cu Parintii...


Recommended Posts

stiu si in acelasi timp ii inteleg pe ai mei.e un risc foarte mare.si nu e un moft sau ceva de genul asta pt k e si viata mea in joc,pana la urma.problema ar fi ai mei...ca daca m'ar lasa,dupa as vedea eu ce mi'as cumpara.si cel mai probabil,imi voi lua ceva mai mic pt inceput...desi daca e sa mori,mori pe orice

Sunt de acord cu asta ca daca e sa mori, mori pe orice.....

dar sa te intreb prima data daca macar te-a dus v-un prieten cumpatat(nu "reisar" ca atunci nu-ti mai trebuiau motoare ever) cu ceva motor macar de 400, si putere cat o masina de oras(50-60cp). Daca da, gandeste-te ca R6 ala trage minim DUBLU de tare, si de manevrat daca nu te stii e imposibil....R6 e motor la care tre sa stii treapta in care esti si cat gaz sa-i dai pe curba! ...te sperii si franezi in curba tare, te scoate de pe trasa si o ratezi!

"papushe" rs50 este scuter in forma de motocicleta.o paraitoare.:))am mers eu pe una anul trecut.[a unui tip care se dadea zmeu].iar daca de la motocicleta de 600cmc treci la rs 50 este clar...ti-a placut doar cum arata nu?pare mare.sau asteapta macar sa faci 18 ani.

p.s te contrazici singurica :biggrin:

grow up kiddo :P

rs 125...r6. ceva nu se potriveste.ghici ce? :tongue:

ok. incerc sa nu fiu rautacioasa :biggrin: ...dar.andre'a fii realista.cum crezi tu ca pleci,te angajezi ,iti raman bani sa mananci,sa-ti cumperi cate ceva[esti fata] si poti sa mai pui si deoparte pentru motocicleta?...eu chiar iti doresc sa-ti iei...poate pana atunci te maturizezi si vei gandi mai limpede.salut!

Pe sistemul asta si pe mine m-a abordat o fata ca ea vrea motor.....ca e de 1200cc sau numai de 50 pt ea era practic tot una, deci cultura moto 0 barat! Pana la urma am convins-o sa lase motoarele si sa isi ia scooter mai ales ca nu avea decat B-ul :happy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe fete care vor motociclete si prietena mea este una dintre ele, dar sunt foarte putine care stiu sa faca diferenta intre ele. Sunt asa numitele "pitZipoance" care vor sa fie frumos colorate ca asa se poarta, care o sa se suie pe el si o sa vada ca nu e asa usor si in urmatoarea saptamana il vand, si "gagicile" care au o pasiune pentru motociclism si o sa faca ceva in domeniu asta. Din posturile ei nu pot sa deduc decat ca ii plac cum arata si, din punctul ei de vedere, esti tru daca ai motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce ma enervati ca si pe forumul celalalt numit "motociclism.ro"

In loc sa incurajati si sa dati sfaturi pertinente si bune,cei care va pricepeti,voi luati la misto,va legati de diverse aspecte care nu au legatura cu subiectul si care intra la categoria etc.

Nu e de mirare ca,dupa ce ca sunt drumurile cum sunt,unii soferi la fel sunt cum sunt,starea materiala e cum e,si "colegii motociclisti cu experienta" unii nu isi mai incap in petec,sunt asa putini motociclisti la noi.

Hai sa facem in asa fel incat sa fie si mai putini.Sa ii indepartam si pe cei care vor de sportul asta.

Ba mancavas are 16 ani si la varsta aia oricine crede ca tot ce zboara se mananca si de asemenea poate avea probleme cu parintii.

De aia a si deschis topicul.Ca nu are experienta si poate puteti ajuta cu experienta voastra.

Voi o luati cu "papushe" "pitzipoanca" si alte alea exact ca aia de pe motoretizm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce ma enervati ca si pe forumul celalalt numit "motociclism.ro"

In loc sa incurajati si sa dati sfaturi pertinente si bune,cei care va pricepeti,voi luati la misto,va legati de diverse aspecte care nu au legatura cu subiectul si care intra la categoria etc.

Nu e de mirare ca,dupa ce ca sunt drumurile cum sunt,unii soferi la fel sunt cum sunt,starea materiala e cum e,si "colegii motociclisti cu experienta" unii nu isi mai incap in petec,sunt asa putini motociclisti la noi.

Hai sa facem in asa fel incat sa fie si mai putini.Sa ii indepartam si pe cei care vor de sportul asta.

Ba mancavas are 16 ani si la varsta aia oricine crede ca tot ce zboara se mananca si de asemenea poate avea probleme cu parintii.

De aia a si deschis topicul.Ca nu are experienta si poate puteti ajuta cu experienta voastra.

Voi o luati cu "papushe" "pitzipoanca" si alte alea exact ca aia de pe motoretizm.

My friend daca ai fi citit tot topicul ai fi vazut ca s-au dat sfaturi "pertinente", dar respectiva domnisoara nu face diferenta intre o motoreta de 50 si una de 1000, ce e si mai rau e ca nu asculta de cei mai batrani ca mine, eu nu sunt vreun priceput si nici nu fac misto. Raspunsul meu nu a intrat la categoria etc. si era strict la subiect, raspunsul tau intra la categoria etc. Cat despre incurajat nu o sa incurajez niciodata un copil de 16 ani sa isi ia o motoreta de 1000cm3, cu atat mai mult cand e fata.Nu i-am zis ca e "pitZipoanca", am zis ca exista si categoria asta de fete cu atractii spre motorete.Si ca sa nu mai stau sa ma justific in fata nimanui o sa te rog sa citesti tot topicul cap coada.

Daca nu mentionai si asta,ma luam de tine grav :thumbup:

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna.sunt noua p aici...am si eu o mare problema:|la anu knd fac 18 am de gand sa'mi cumpar motor..un suzuki r600 ma gandeam..insa ai mei nu sunt de acord:| k devin donatoare de organe etc:-J..cum sa ii conving?:|

Scuze ca ti-o zic "verde-n fata" dar :

La 18 ani (si chiar mai inainte de varsta asta) , ar trebui sa te intereseze VIITORUL TAU si ce vei face cand nu o sa mai ai parinti care sa iti zica "prostii de-astea" gen "donator de organe" ! :rolleyes:

Si pana la urma , parintii tai sunt sigur ca au vazut si facut mai multe decat tine , deci sigur nu iti vor raul si nici nu ti-o zic cu rautate!

Prioritatile tale cu siguranta AR TREBUI SA FIE ALTELE , NU MOTOCICLETELE!

Dar , cum fiecare face ce vrea cu viata lui si mai ales cu VIITORUL LUI , iti urez succes in alegerea ta!

Oricare ar fi ea!

:wink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ti-o zic "verde-n fata" dar :

La 18 ani (si chiar mai inainte de varsta asta) , ar trebui sa te intereseze VIITORUL TAU si ce vei face cand nu o sa mai ai parinti care sa iti zica "prostii de-astea" gen "donator de organe" ! :rolleyes:

Si pana la urma , parintii tai sunt sigur ca au vazut si facut mai multe decat tine , deci sigur nu iti vor raul si nici nu ti-o zic cu rautate!

Prioritatile tale cu siguranta AR TREBUI SA FIE ALTELE , NU MOTOCICLETELE!

Dar , cum fiecare face ce vrea cu viata lui si mai ales cu VIITORUL LUI , iti urez succes in alegerea ta!

Oricare ar fi ea!

:wink:

Uite ce rau esti tu cu fata asta viitoare motociclista care nu face diferenta intre gixxer(r600 cum il numeste ea), R6 si RS125 ca doar pe oricare se moare. Zicea ea intr-un post pe aici foarte senina ca vede ea ce isi ia ori un R6 sau un RS 50...sfaturile tale de batran nu sunt bune. Tu nu mai esti cul nu mai esti tru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce rau esti tu cu fata asta viitoare motociclista care nu face diferenta intre gixxer(r600 cum il numeste ea), R6 si RS125 ca doar pe oricare se moare. Zicea ea intr-un post pe aici foarte senina ca vede ea ce isi ia ori un R6 sau un RS 50...sfaturile tale de batran nu sunt bune. Tu nu mai esti cul nu mai esti tru.

:laugh: Corect!

Sa-si cumpere ce vrea!

ACUM SUNT "CUL SI TRU' " ?

Oare ce se va alege de Romania asta daca tinerii DE AZI gandesc asa?!

...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Corect!

Sa-si cumpere ce vrea!

ACUM SUNT "CUL SI TRU' " ?

Oare ce se va alege de Romania asta daca tinerii DE AZI gandesc asa?!

...

Si eu este tanar si nelinistit, ceva mai in varsta decat domnisoara, dar problema e ca e cul sa ai motor. Adevarat e frumos pe motor da daca ai cap, ca daca nu...e jale mare. Problema e ca e cocalareala multa, care mai de care mai p****os cu motor cat mai tare, mai nou, mai lucios, mai viu colorat, cu diangiu pe el si hadidasi meke din ieuropa si da-i ardeal pe magheru ca asa e frumos sa se auda toba da' carbon da' la jmecheria lui de motor da la prima curba face cacuta pe el ca nu stie sa vireze, si se varsa ca balega ce se afla.

Off Topic :pokey:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata pe vitezana? Nu prea cred....

:rolleyes: Ce vb tu acolo?

Ia uite ce fac "fumeile" de aici :

The Women of Superbike Racing

DECI SE POATE!

:wink:

The Women of Superbike Racing.MP4

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata pe vitezana? Nu prea cred....

Stiu eu destule gajici care tin vitezane intre craci...

:rolleyes: Ce vb tu acolo?

Ia uite ce fac "fumeile" de aici :

The Women of Superbike Racing

DECI SE POATE!

:wink:

Ai uitat de Paula Catzolla, tipa i-a batut rau de tot pe baietii din campionatul Italiei de Supersport si anul asta a facut program redus in Supersportul mondial. Mai e si mama lui Nicky Hayden care a alergat in curse de dirt. Ideea e ca se poate dar pe o motocicleta potrivita.

Pt zmeii care se cred jmecheri pe strada, daca le pui la dispozitie o motoreta de 125 de curse pariez ca nu pot sa mearga la maxim din ce poate motoreta aia pe pista, sa nu mai vb de un 600 sau un miar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mda, m'am saturat de studentii/studentele de la psihologie care au teme pentru acasa si vin pe forum ca sa isi termine tema. Daca as sta sa ma uit la topicuri din aceasta sectiune, toate incep asa: Sunt gigel, am xx ani, vreau motor tare. Nu ma intereseaza ce credeti voi, eu d'ala imi iau. Nu va arat nimic care sa imi arate identitatea, va dau o problema asa in vant, voi o comentati si eu imi termin tema pentru acasa bazata pe raspunsurile voastre." Dupa aia, vin altii care incep sa faca pe deontologii si sa ne explice noua cum ca ar trebui sa ii raspundem frumos lu' gigel, ca doar e incepator sau macar vrea sa devina.

Scutiti-ma de temele voastre pentru acasa sau experimentele voastre transformate in pariuri la un cico in parc. Daca chiar vrei sa stai in sa, te duci si te interesezi. Eu cand vreau sa aflu ceva citesc pe forumuri, nu deschid topicuri in care ma dau in stamba; sau ma duc frumusel si intreb un motociclist oprit la benzinarie sau langa drum, poate asa il pot ajuta pe om cu vreo problema la motor, daca are vreuna. E cea mai buna metoda sa vorbesti direct cu un motociclist decat sa intrebi pe forumuri. Nu de alta, dar iti poate arata "live" exact ceea ce vrei sa stii si in felul acesta poate iti faci si un prieten.

just my 2 cents!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

recunosc , m-am inscris pe forumu' asta doar sa dau reply aici :

cel mai bine , e sa ii pui in fata faptului - cand te-or vedea cu moto la bloc , doar nu i-or da foc !

bineinteles , nu un monstru asa mare , da' ceva micut ..

eu asa am facu asta vara , cu o af1 (asemanatoare rs50 ) , apoi am luat o cagiva de 125 (deja lu' tata i-a fost frica sa mearga cu asta , cu cealalta mai mergea ..) iar acum dau de A (fara sa stie ei , evident ) sa-mi iau ceva de 250-400 . Iau ceva peste doar daca e o oferta f buna.

bineinteles , luate pe banutii mei , ca daca era de la ei ..clar nu imi dadeau , chiar daca aveau ..

bineinteles ca am luat in prima luna o busitura cu AF1 , moment in care am hotarat sa dau 200E pe o casca buna (si nu regret )

pe af1 am dat putini banuti , ca imi era un pic dator ala + cativa banuti sa-l fac .

oricum , diferenta de valoare intre casca si moto nu era prea mare !

sa vezi ce mutre faceau astia cand le ziceam ..

da' nah , pana nu vezi/simti sentimentu' ca te duci taras si ai o casca chinezeasca in cap care zici ca-i punga ....nu intelegi cum sta treaba ..

urmeaza sa mai imi iau niste aparatori ceva , macar d-alea de role ..ca am mai cazut odata acum putin timp (accident in care daca nu aveam casca asta , probabil acum mancam cu paiul sau nu mai mancam deloc ) ca m-am julit de m-a luat dracu . Si in celalalt m-am julit , da' atunci era moto mai usoara macar..

La mine a fost totusi un pic mai usor de acceptat , caci tatal lui mama a avut motocicleta si ei s-au plimbat cu motocicleta cu atas in toata tara ..iar mamei chiar ii place ..tata e un pic mai neimpacat ..da' daca nu i-am cerut nici un ban nu are ce comenta prea mult ..mai ales cand vede ca imi cumpar si protectii ..

(cand a vazut el cate aerisiri si chestii jmechere are casca asta , s-a minunat ..cica ar fi buna de pus si cand mergi cu masina , oricum e f confortabila :)) )

btw , din 2 accidente facute , in nici unul nu am fost vinovat , da' daca nu aveam eu grija macar cum sa cad , rupeam maini/picioare ..

eu zic sa incepi treptat , de jos ..

papa !

PS : am BE CE din 2008 , deci traficul deja il anticipam , si totusi tot m-am varsat ..nici nu ma gandesc cum o fi fara sa ai prea multa experienta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc , m-am inscris pe forumu' asta doar sa dau reply aici :

cel mai bine , e sa ii pui in fata faptului - cand te-or vedea cu moto la bloc , doar nu i-or da foc !

bineinteles , nu un monstru asa mare , da' ceva micut ..

eu asa am facu asta vara , cu o af1 (asemanatoare rs50 ) , apoi am luat o cagiva de 125 (deja lu' tata i-a fost frica sa mearga cu asta , cu cealalta mai mergea ..) iar acum dau de A (fara sa stie ei , evident ) sa-mi iau ceva de 250-400 . Iau ceva peste doar daca e o oferta f buna.

bineinteles , luate pe banutii mei , ca daca era de la ei ..clar nu imi dadeau , chiar daca aveau ..

bineinteles ca am luat in prima luna o busitura cu AF1 , moment in care am hotarat sa dau 200E pe o casca buna (si nu regret )

pe af1 am dat putini banuti , ca imi era un pic dator ala + cativa banuti sa-l fac .

oricum , diferenta de valoare intre casca si moto nu era prea mare !

sa vezi ce mutre faceau astia cand le ziceam ..

da' nah , pana nu vezi/simti sentimentu' ca te duci taras si ai o casca chinezeasca in cap care zici ca-i punga ....nu intelegi cum sta treaba ..

urmeaza sa mai imi iau niste aparatori ceva , macar d-alea de role ..ca am mai cazut odata acum putin timp (accident in care daca nu aveam casca asta , probabil acum mancam cu paiul sau nu mai mancam deloc ) ca m-am julit de m-a luat dracu . Si in celalalt m-am julit , da' atunci era moto mai usoara macar...

La mine a fost totusi un pic mai usor de acceptat , caci tatal lui mama a avut motocicleta si ei s-au plimbat cu motocicleta cu atas in toata tara ..iar mamei chiar ii place ..tata e un pic mai neimpacat ..da' daca nu i-am cerut nici un ban nu are ce comenta prea mult ..mai ales cand vede ca imi cumpar si protectii ..

(cand a vazut el cate aerisiri si chestii jmechere are casca asta , s-a minunat ..cica ar fi buna de pus si cand mergi cu masina , oricum e f confortabila :)) )

btw , din 2 accidente facute , in nici unul nu am fost vinovat , da' daca nu aveam eu grija macar cum sa cad , rupeam maini/picioare ..

eu zic sa incepi treptat , de jos ..

papa !

PS : am BE CE din 2008 , deci traficul deja il anticipam , si totusi tot m-am varsat ..nici nu ma gandesc cum o fi fara sa ai prea multa experienta..

:laugh: Tu chiar esti si amuzant/a (ca nu stiu daca esti "mascul sau femela" :biggrin: ) ...

Fiecare face ce vrea , plateste dupa...

Cum era vorba aia : bem , mancam , f.tem , platim :beach:

:wink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca bani de altele nu-s , cumparam si noi ce ne permitem , momentan .. decat sa mai ma julesc inca odata , prefer sa rada 10 ca tine de mine :D (nu te supara , da' parca mai bine 'orgoliu' ranit decat sa merg fara genunchi inca 2 saptamani)

(am vazut pe okazii la un tip , nu mai stiu de unde , dar aproape de braila oricum , un echipament f marfa , 180 E , cu protectii detasabile peste tot ..dar nah ..deocamdata mai strangem din buci un pic ..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca bani de altele nu-s , cumparam si noi ce ne permitem , momentan .. decat sa mai ma julesc inca odata , prefer sa rada 10 ca tine de mine :D (nu te supara , da' parca mai bine 'orgoliu' ranit decat sa merg fara genunchi inca 2 saptamani)

(am vazut pe okazii la un tip , nu mai stiu de unde , dar aproape de braila oricum , un echipament f marfa , 180 E , cu protectii detasabile peste tot ..dar nah ..deocamdata mai strangem din buci un pic ..)

Problema nu e ca rade cineva de tine ca nu iti permiti sa iti iei echipament de protectie adecvat, e nasol ca desi ai trecut printr-un accident nu te gandesti serios la treaba asta. Protectile de role sunt fix frectie, nu sunt facute sa reziste in caz de accident cu motoreta, eu personal nu port decat geaca si casca, asta poate pentru ca nu am cazut niciodata cu mobra, dar sigur nu m-as gandi ca o sa ma ajute niste protectii de role. Eu iti sugerez sa iei in serios treaba asta cu motociclismu, ca sa poti sa te bucuri de genunchii tai foarte mult timp de acum incolo. Mai bine te duci si faci niste cursuri sau exersezi franari de urgenta daca vezi ca se tot repeta problema cu accidentu. Aici pe forum, daca o sa stai de vorba cu oamenii, o sa vezi ca toata lumea evita o gramada de accidente zilnic, eu acu cateva zile era sa mor de 3 ori de la Piata Alba Iulia pana in intersectie la Dristor. Daca mergi cu viteza normala ar trebui sa poti sa eviti cam orice accident, chiar daca e sau nu e vina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai fost pus in situatia de a frana la limita , cum am patit la primul accident , si n-am mai cazut ..inca chiar m am comportat f bine , zic eu ..adica am invatat ceva de acolo ..

la protectii d-alea de role ma refeream la ultimul accident , acel gen cand nu ai viteza prea mare ,si nu e impact , ci te duci cu mobra pe genunchi taras vreo 10-15 metri ..

cand nu e vorba de oase rupte , ci doar de julituri ..

merci de grija oricum , dar deocamdata 1000 de vb un ban nu fac , ca n-am bani ..

iti dai seama ca si eu tot ceva de calitate as vrea ( am luat cam cea mai scumpa casca shiro dupa primul accident , deci dobitoc cred ca nu sunt) dar nu am bani deocamdata .

Sper pana in vara sa strang ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Se cunoaste ca esti un naspet de Bucuresti imediat jicniti oameni.

adica asa cum faci si tu acum ? tu macar ai vazut cum/ce scria fatuca aia? "imi iau ori rs125 ori R6 ... au fost incercari de a i se explica ce si cum si unde greseste. pe langa asta nici macar nu stia sa scrie corect mititica :rolleyes: citeste tot topicul nu doar primul post .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...