Mergi la conţinut

Sporturi Brutale.


SEKTUZEXKER

Recommended Posts

Salut , sa relocam un topic de pe M.ro. Care faci , care practici antrenamnete "barbare". Care dai la sac , care rupi fiarele , care intaresti tibiile in copaci ? Sa vedem ce sportivi avem printre noi si nu ma refer la badminton sau sah. Sa iasa la lumina smardoii si barbarii. Daca sint doritori care vor sa posteze metode de antrenament de orice fel , de la power lifting pina la MMA , sint bineveniti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la lucruri serioase.

Topicul e unul de foarte buna calitate pe motociclism si de asemenea si Probike cred ca are nevoie de topicuri de acest gen.

Am vazut acolo multe sfaturi bune despre diverse metode de antrenament din diverse sporturi de contact fizic.

De asemenea am vazut acolo multe clipuri de calitate cu diverse tipuri de antrenamente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vrut sa spuna FAN rugby ?thumbup.gif

2 poze , ca sa impulsionez discutia. M-am mutat la tara , din Berceni, deci am scimbat aerul , am scimbat metodele de antrenament. Trag de fiare gasite prin curte , bolovani , tot felul de chestii "primitive". Sacul nu mai sta in balcon , sta in tinda. Da' nu sta , incaseaza frustarile mele.yahoo.gif

post-29087-058360600 1278945804_thumb.jp

post-29087-073364700 1278945831_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Eugen a facut o gluma. Nu e tocmai genul rugbist :))

Nu a fost o gluma ca imi place rugby ca sport si chiar e un sport nobil,cu toate ca dur.

Nici tu fotbalist genul fundas.Poate mijlocas de creatie.:laugh:.Glumesc nu imi da warn.Mai am nevoie si de cort :beer:

Din pacate nu am avut ocazia sa practic rugby desi cand eram copil as fi vrut.Probabil ca nu as fi fost un jucator de gramada ca na nu am fizicul de la natura dar as fi fost probabil un iepure de fuga pe margini pentru a desface linia de 3 sferturi(apararea la rugby).

Ca antrenamente banuiesc ca este ca si la fotbal in functie de compartimentul unde "functionezi".

Cei care sunt aripi si au rolul mentionat mai sus de desfacere sunt canalizati pe antrenamente sa le mareasca viteza iar cei de pe 3 sferturi pe fortza la gramada.

Oricum date mai multe ne poate spune un practicant al acestui sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thumbup.gif

2 poze , ca sa impulsionez discutia. .yahoo.gif

foarte tare sacul de box din tinda. e plin cu porumb? :thumbsup:

(sporturile de gloata nu ma intereseaza, insa am mare admiratie pt oamenii care o rup cu orasul si se muta la tzara. indiferent de motiv)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E Jet Kune Do(stilul inventat de Bruce Lee dupa ce vad si ce scriu unii utilizatori la comentarii.

Plusez si eu cu un stil foarte practic,derivat din ju jitsu.Numele este krav maga(al stilului):

Lil Debul ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AR PUTEA FI; asta daca n-ar exista gunoaie ca tine si probabil niste ciori albe ce SIGUR TI-S PRIETENI!

uhhh a fost totala asta , ai o nuca keep it going ca poate faci 2

deci tu nu uita bike-aurolacule VALCEA-> DEALU NEgru sa vedem care e mai ciora.

si daca nu ar fi "geni" ca tine sunt sigur ca nu ar exista nici dereglari in aceasta societate

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

"Miinile iuti" sint jmecherie , daca nimeresti puncte vitale. Daca ii dai in umar , sa zicem , cred ca ti-o furi. Si nu sint asa greu de antrenat , cum s-ar crede.

Am practicat putin Jeet Kune Do cu Bogdan Uritescu. Eu veneam din Kyokushin. Singureel persoane cu care putem sa lupt maxim erau Bodan (care ma znopea , dar nu ma facea sa ma cac pe mine de frica) si inca un baiat , care se misca foarte repede , nu prea apucam sa-l ard ca lumea. Nici el nu prea avea succes la mine.

Bogdan m-a pus jos de citeva ori , cu o singura lovitura. Jmecheria e ca eu duceam la bataie , era greu cu mine. Totusi , daca ar fi vrut , m-ar fi "ciuruit" in 3 secunde. Dar sa nu uitam , era practicant din copilarie si eu nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Revenind la lucruri serioase.

Topicul e unul de foarte buna calitate pe motociclism si de asemenea si Probike cred ca are nevoie de topicuri de acest gen.

Am vazut acolo multe sfaturi bune despre diverse metode de antrenament din diverse sporturi de contact fizic.

De asemenea am vazut acolo multe clipuri de calitate cu diverse tipuri de antrenamente.

da' la mine ai vazut cata carne am primit si ce orgolii s-au sifonat cand m-am luat de cultureti...:whistling:

orice sport e bun atata vreme cat nu iti distruge corpul pe serii/grupe/repetari si mai ales vointa de a nu ceda.

forta are oricine, pentru rezistenta trebuie sa muncesti :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezistenta nu e muschi si muschiul nu e rezistenta :P . Cand am ajuns in Italia am lucrat in constructii cam 3 ani. Am ridicat zilnic cam 6 - 7 tone de materiale, de la boltari de 20 de kg in fiecare mana + galeti de malta de 30 de kg una (le-am cantarit odata si am facut o medie zilnica). Nu am acumulat cine stie ce fizic dar la rezistenta ... cu siguranta m-am intarit. Cumnatul meu face aceeasi treaba, dar de 18 ani. Nici el nu are un fizic extraordinar dar cum lucreaza omul ala ... putini ca el.

Am vazut si eu culturisti care dupa 2 ture de stadion (alergat) erau cu limba de un cot ... deh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am modificat programul de antrenament. Sint somer , imi pot permite sa trag zilnic , sau aproape. Trag pt. rezistenta si mai putin pt. masa. Ce masa sa mai fac la virsta mea , ca am 42 ? Dar forta si rezistenta pot sa fac linistit.

Azi , de exemplu , fac biceps. Pina nu fac 200 de repetari , nu ma las , pe bucati , bineninteles , cu o gantera nu foarte grea , are doar 38 de kile. In general lucrez exercitii compuse , genul haltere , adica , cind fac picioare , fac si umeri (smuls , sau cum i-o zice). O fi bine , o fi rau , nu stiu , dar la mine functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vrut sa spuna FAN rugby ?thumbup.gif

2 poze , ca sa impulsionez discutia. M-am mutat la tara , din Berceni, deci am scimbat aerul , am scimbat metodele de antrenament. Trag de fiare gasite prin curte , bolovani , tot felul de chestii "primitive". Sacul nu mai sta in balcon , sta in tinda. Da' nu sta , incaseaza frustarile mele.yahoo.gif

Fain, cate kg are sacul ala tau, si ti l-ai facut singur sau asa l-ai cumparat? Eu mi-am facut unul acum vo 4-5 ani cand un sac cum imi placea mie era minim 2 mil, si anume unul de vo 40kg din 4 sorturi de piele(d-alea pt sudori)pe care le-am cusut si in care am indesat cartoane si hartii si bucatele de cauciuc din camere de dacii, skoda si de biciclete, dar a iesit cam tare(rezistenta parca e mai mare decat un abdomen lucrat) si fara manusi cam iti belesti pumnii in el sau rupi incheieturile, dar mie imi place, insa la fratemi-o care e incepator nu prea. Am inteles ca se poate si cu o combinatie de nisip si rumegus, si chiar am testat un astfel de sac, dar chiar iese prea greu(unul de volum cat e al meu avea aprox 60kg). Daca stiti alte solutii mai ok, daca nu o sa cumpar unul mai moale de la supermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sacul meu e profi , primit cadou de la frate-miu , probabil cumparat din vre-o sala de box , sau ceva , la second hand. O fi dat omu' o spaga la cineva de acolo.

Sacul e din piele groasa , umplut cu ceva moale , chiar nu am fost curios sa desfac siretul ala de piele cu care e inchis in partea superioara. O sa ma uit.

Idea e ca daca pielea e tare , il poti umple cu ceva moale , ca sa nu-ti rupi incheieturile. Pt. amatorii de saci cu nisip , atentie la miini , ca mai incolo nici sa va pisati nu o sa mai puteti singuri.biggrin.gif Afecteaza miinile ceva de speriat , la o virsta zici ca ai parkinson.

Oricum , care nu a facut flotari in pumni la viata lui si nu stie sa dea corect cu pumnul , are mari sanse sa-si buleasca incheieturile.

Saci de box in comert am vazut , unii sint mari si usori , cred ca-s de chizde , nu ii recomand. Dar poate ca se gasesc si unii mai decenti , nu stiu.

Recomand minimum pansamente , daca nu manusi de sac , pt. protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...