Mergi la conţinut
Aferim

calatorii Calatorii Lejere Cu Tinta

Recommended Posts

eu multumesc celor care au participat la micile noastre iesiri. imi place sa cred ca a fost bine pentru toti. imi scot palaria si in fata celor ce ne-au invatzat diverse, cat si in fata celor cu care am petrecut, pe doua roti sau la masa, deopotriva. multumesc si celor ce ne-au sustinut, cu sfaturi, incurajari sau povetze - au fost binevenite mereu.

de-acum, eu nu voi mai participa la calatorii comune in formula aceasta. m-as bucura insa mult ca si alti oameni sa preia aceasta idee a mea si sa se plimbe cu mobrele, macar cu aceeasi bucurie cu care noi am facut-o.

multumesc tuturor si asfalt uscat, prieteni!

Despre conceptul "Festina Lente" si regulile sale sunt aici cateva amanunte: http://calatoriifest...ress.com/about/

Sper ca rasfoind blogul meu sa vi se para potrivit si pentru voi vreunul din trasee. Iar aici puteti citi povestea unor calatorii pe motocicleta. Sper sa indemne pe oricine sa descopere lumea din jurul sau. Si sa o vada cu ochi buni.

Costul estimativ zilnic pentru excursiile mari "per cap de vita furajata" iese de cca 60-80 eur/zi, calculat astfel: benzina: 25 eur (am considerat un consum de 5%, cu 400 km parcursi intr-o zi); cazare: 20 eur /zi; hrana si lichide: 20 eur/zi; diverse neprevazute: 15 eur/zi. Socoteala asta este valabila pentru excursii mai lungi, pentru traseele scurte costurile sunt f mici ( cca 150 ron/zi sau chiar mai putin)

post-30032-089558000 1279626475_thumb.jp

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Tipic pentru un posesor de chopper,mers incet si intors capul la dreapta si la stanga,admirat peisaje sau fetite in fustite. E un motociclism cu totul diferit de "ghemuieste-te si ascunde capul dupa fereastra mortii si da-i blana,fa-te ghiulea". Inseamna Viesparule ca nu ai gresit cand ai ales sa cumperi Viroaga. Incerc sa ma rup de problemele care parca au navalit peste mine si sa vin sambata.

Link la postare

Offf.

Din pacate sambata nu o sa fiu in Bucuresti.

Trebuie sa merg la o activitate organizata de firma la munte in zona muntilor Ciucas.

Imi pare rau ca nu pot merge cu voi.

Daca viitoare insa o sa fac tot posibilul si o sa vin.

Link la postare

intre timp, voi propune alte cateva tinte posibile. repet ca oricine poate propune un traseu si-o tinta. poate vreuna din ele te va coafa si vei avea si timp sa vii, esti binevenit!

Link la postare

intre timp, voi propune alte cateva tinte posibile. repet ca oricine poate propune un traseu si-o tinta. poate vreuna din ele te va coafa si vei avea si timp sa vii, esti binevenit!

Da cum sa nu.

Ce e nasol la mine e ca am un servici in ture si trebuie sa ma strecor printre zilele de program.

Link la postare

Ce e nasol la mine e ca am un servici in ture si trebuie sa ma strecor printre zilele de program.

vei avea cat de curand si zile libere sambata, poate la o alta iesire...

http://www.ecomagazi...i-de-bucuresti/ Cica la Comana, in jurul manastirii este si o rezervaţie naturala unică în Europa, care include zeci de specii de plante şi animale protejate; considerată a doua deltă a României.

Link la postare

O posibia varaianta de traseu pentru plimbarile lejere si privit peisajul o reprezinta Manastirea Namaiesti, jud Arges.

Aproximativ 270 km dus-intors.

post-26128-041040500 1279564091_thumb.jp

Cum stati cu

Link la postare

de-abia azi incepuram, e timp si pt inscrieri pana acum suntem 6. sper sa mearga la Cezar http://www.pro-bike....ti/page__st__60 cei ce au indoieli cu fierul... eu deja fusei si mi-a dat ocheiul.

Si despre manastiri: nu-s un tip bisericos, le vom vizita in masura in care mentin cate ceva din aerul medieval. (popii sunt distrugatori). propunerea lui Bashar e valabila, in plus alaturi este si grota de la Corbii de Piatra (peisaj superb). deci mai curand pentru o atmosfera istorica si/sau peisaj, sau un eveniment, daca sunteti de acord.

oricum, si alte teme vor fi: ma gandesc la: palatele tziganesti de la buzescu, sau peisaje pur si simplu, satele de lautari de la marsa sau clejani, cetatea antica de langa cernavoda... targul din pitesti cu matze fripte (kokorici), peisajul si satele de tatari din dobrogea, orasul caracal si minunile sale....si-apoi: rousse, silistra... veliko tarnovo, kaliacra... baltchik... nessebar (orasul vechi)...

cate nu sunt de vazut pe o raza de 100-200 km! ochi si inima sa ai!

Link la postare

E bine ca am trecut in Bulgaria,legea spune ca nu avem voie cu incepatorii prin strainataturi dar daca nu ai lamaia nu se prinde nimeni. Ar mai fi de pus pe lista mina de sare de la Slanic Prahova.

Link la postare

legea este ambigua in privinta asta si intr-adevar, daca treci granita nu mai ai treaba. oricum, nu-ti verifica decat talonul si buletinul. sunt multe locuri in BG de privit. si oameni calzi, nu e asa cum se spune, sunt oameni f draguti, inclusiv cei din mediul de jos (am baut la greu in port la baltchik cu incarcatorii de vapoare) in plus, eu stiu si putin ruseste si inteleg si literele, ne descurcam. ne vom baga insa dupa ceva antrenament pe-aici....si cu mina de sare de la Slanic Prahova e o propunere buna, s-a marcat.

oricum, voi incerca sa documentez fiecare propunere. si ideal ar fi ca fiece idee sa aiva o argumentare.

Prima tinta propusa: Manastirea Comana, la cca 45 km de Buc, pe traseul: Bucuresti-Calugareni (soseaua spre Giurgiu - DN5, impecabil) si stanga la Calugareni (DJ 411, starea drumului -necunoscuta). Aici este harta traseului: http://www.mopedmap.net/route/600157 . Comana este un monument medieval de pe la 1450. Aici sunt poze si multe povesti despre Comana : http://www.manastire...o/manastire.php Plecarea se face din fata Parcului Carol (mica piatzeta http://www.rezistenta.net/2008/09/fantana-zodiac.html cu fantana zodiac) sambata 24 iulie, ora 10 AM.

Un pic mai in fata este rezervatia Comana, http://nucredetzi.ab...na-giurgiu.html speram ca nu va fi ticsita de lume cu gratare si manele...Apoi o tinta secundara poate fi Schitul Gostinari ( o ruina de la 1820, aflata la cca 10 km distanta de Comana) http://www.episcopia...&page=barbubelu - daca vom putea traversa Argesul fara un ocol prea mare - pe goagal apar un soi de diguri ce par a functiona si ca poduri, dar ne vom informa la fata locului...

In cazul in care digul/podul poate fi traversat, putem vizita si ruina din Gostinari, cu intoarcere la Bucuresti prin Comuna Berceni, apoi Popesti-Leordeni si inchiderea traseului In fata Parcului Tineretului. Astfel, circuitul are 85 de km.Daca nu, ne oprim la Manastire, dam o raita prin rezervatie si ne intoarcem pe acelasi drum (tot cam 85 km dus-intors). Ce ziceti?

post-30032-076636400 1279612973_thumb.jp

post-30032-040128500 1279613000_thumb.jp

post-30032-004633300 1279613011_thumb.jp

post-30032-044229500 1279615880_thumb.jp

Link la postare

Buna initiativa viespare! Ca sa stii, am mai fost de 2 ori la comana deci mai stiu drumul...pregateste-te pt o portiune de 3 km sa zic de gropane.In rest e ok.

M-as fi bagat si eu la plimbare, dar sambata trebuie sa fiu la o zi de nastere.

Daca ideea topicului ramane, ne vedem la alte ture:)

PS: prin august planuiesc un "slanic prahova", cu stat la cort peste noapte, si intors a 2a zi.

Keep in touch

Asfalt uscat

Link la postare

stiu sebi ca ai fost, cum sa nu stiu? ai facut si cateva poze f misto acolo, le-am vazut pe scuteristi.ro

daca mai ai chef, "daca doriti sa revedeti" esti binevenit! zi-ne mai exact unde-s gropanele si cam cati km sunt astfel.

Link la postare

pai 85 km (drumul in sine) cred ca-i parcurgem in maaaxim 1,5 ore. cat mai stam pe-acolo si cascam gura, cat bagam ceva la matz... cred ca pe la 2-3 hai maxim 4 putem fi inapoi. drumul e scurt, depinde doar cat ne fatzaim pe-acolo. daca ai o ora de ajuns la serv rezonabila, putem sa ne pliem programului tau.

Link la postare

ideea e ca eu trebuie sa ajung la serviciu dupa ora 14, oricand pana duminica:))

bun, eu ma bag, chiar vreau o plimbarica...sambata la 10 la carol

iti convine sa schimbam ora plecarii la 9?

Link la postare

Eu v-am zis ca stiu tot drumul,propun traseul urmator:

Bucuresti-Dn5-jilava-1 Decembrie(aici va voi astepta eu)-Adunatii Copaceni,dreapta,-Mogosesti-Varlaam-Gradistea-Comana!

Eu am fost de jdemii de ori si va spun ca este drumul cel mai accesibil si cel mai ok!

Acum,asteptam sa vedem ce zice Domn' Viesparul,daca ne inteapa sau nu :)

PS:eu am un scuter,pot merge cu 80 90 lejer,sper ca nu va dereanjeaza....

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.