Mergi la conţinut

Calatorii Lejere Cu Tinta


Recommended Posts

foartemegaexcelent!

Merg si eu, reprezentat prin brosa " fluture''. :scooter:

Cel mai rau ma doare acum cand vad ce frumos e afara , timpul trece si eu stau sechestrat in casa:ranting: :ranting: :ranting: :ranting: iar BMW-ul meu doarme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete Alexandru B

Mai domnilor, plimbare placuta. Sa ne mai vedem la sedinte ad-hoc de introducere cu forta in "capatinile incepatorilor" informatii si sfaturi pentru a ne revedea la intalniri. E cam un cerc vicios, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai domnilor, plimbare placuta. Sa ne mai vedem la sedinte ad-hoc de introducere cu forta in "capatinile incepatorilor" informatii si sfaturi pentru a ne revedea la intalniri. E cam un cerc vicios, nu? :)

"luati un cerc. mangaiati-l. el va deveni vicios." -Eugene Ionesco

(ps: da si mie linku blogului de poze, pliz)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am ajuns. a fost o plimbare misto, poate nu in totalitate si pentru camarazii mei -de data asta chiar i-am exasperat cu mersul incet... insa le multumesc pentru rabdare si in special lui radu, care mi-a tinut garda tot timpul.

salina este uimitoare, drumul a fost prelungit si pana la cheia iar intoarcerea noaptea... pentru mine, prima noapte pe moto.

voi descrie mai pe larg in curand, inclusiv peripetiile drumului si salina - asa cum am vazut-o eu; papillon, stay tuned! in poze va fi si o surpriza pentru tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

balciul de care vorbeste viesparul, e inainte de salina, la 100 de metrii, inainte de parcarea in care o motocicleta e taxata cat o masina. dar da, mina e fantastica, lifturile sunt de senzatie...iar temperatura e perfecta pentru vara.

EDIT: se pare ca pentru poze o sa mai dureze, aparatul este a lui penetru si nu am cablul de date la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ viesparul

ce ai patit tu se numeste target fixation! mai multe detalii gasesti in topicul lui Cesar "Twist of the wrist II".

@ mitza123

Incerca un card reader... daca nu ai, unul universal costa aprox 10 lei si e bine sa ai asa ceva in casa!

Referitor la plimbare, chiar a fost "lente" pe alocuri "lentamente" de-a dreptul. Statistic 350 km in 11h, faceți voi calculele...

Gasca OK, baieti valabili, mancarea la Cheia foarte buna - pensiunea respectiva merita investigata mai amanuntit. Ideea avansata de mitza123 cu o sedere peste noapte acolo (80 lei/camera) e binevenita, completez eu ..., in sensul organizarii unei sesiuni practice de "mentorat" in doua etape.

Intradevar sunt ceva cocalari cu masini pe traseul respectiv, dar fac parte din viata cotidiana si trebuie sa ne obisnuim cu ei, mergand tot mai des cu mobrele invatam sa evitam situatii de tipul celei descrise de viespar.

Oricum, plimbarea a dat cu plus! Poate si din cauza traseului extins pana la Cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca un adevarat impatimit de tehnologie, am uitat de card reader. o sa il recuperez maine de la freate-miu.

mancarica buna, dar preturile puuutintel cam maricele pentru locatie. desi daca ma gandesc bine, valea era plina de corturi...si aia era cam prima pensiune cu restaurant in drumul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare alegem de la inceput traseul si aproximam durata pentru ca s-au suparat copiii acasa ca nu m-am intors sa ma joc cu ei desi le promisesem ca sambata stau sa ma joc cu ei.

Pentru data viitoare aici pe alt topic propun Bucuresti-Buzau-(Siriu)-Brasov-(Cheia)-Ploiesti-Bucuresti (cu pauza la Bv. - stiu eu un restaurant bun si ieftin in cartierul Tractorul) sau la Cheia.

Asteptam pozele!

Un plus a fost ca mobreta mea a consumat sub 5l / 100 km - cu toate ca s-a varsat un pic de benzina pe jos in curba aia cand a cazut viesparul si inca un pic cand am dat-o iar jos la plecarea de la Cheia :)

@ Mitza - nu mai fi kamikaze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti o iau razna in fata laptopului daca mai stau pe forumul vostru........din primavara nici nu concept sa nu ies cu voi......cu asa timp putin si restrictionat de altii.....cu asa putini bani de care dispun trebuie sa gasesc eu vreo partaitoare..........Vreau sa "ader" la grupul vostru si sper din toata inima sa ma primiti.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare alegem de la inceput traseul si aproximam durata pentru ca s-au suparat copiii acasa

Pentru data viitoare aici pe alt topic propun Bucuresti-Buzau-(Siriu)-Brasov-(Cheia)-Ploiesti-Bucuresti (cu pauza la Bv. - stiu eu un restaurant bun si ieftin in cartierul Tractorul) sau la Cheia.

traseul de ieri a fost ales de la inceput (iar ideea lui ii apartine lui Penetru), a fost marcat pe harta de mine, am dat link-ul, nimeni nu a avut obiectii. s-a vazut ulterior ca nimeni nu a studiat traseul... propunerea cu cheia a fost excelenta, a fost luata pe loc si toata lumea a mers cu entuziasm mai departe... trebuia sa spui atunci ca te asteapta cei mici. mergeam acasa, fara frumoasa ocolire prin cheia. ref. la traseul propus de tine: te rog documenteaza-l (in primul rand marcheaza-l pe harta -recomand mopedmap-, propune si o tzinta) si-l vom vota.

ce ai patit tu se numeste target fixation! mai multe detalii gasesti in topicul lui Cesar "Twist of the wrist II".

Referitor la plimbare, chiar a fost "lente" pe alocuri "lentamente" de-a dreptul. Statistic 350 km in 11h, faceți voi calculele...

Gasca OK, baieti valabili, mancarea la Cheia foarte buna - pensiunea respectiva merita investigata mai amanuntit. Ideea avansata de mitza123 cu o sedere peste noapte acolo (80 lei/camera) e binevenita, completez eu ..., in sensul organizarii unei sesiuni practice de "mentorat" in doua etape.

- pliz, da-mi direct link-ul; nu am gasit topicul "Twist of the wrist II"

- bashar exagereaza, in cele 11 ore s-a stat la coada la intrare in salina, s-a vizitat salina, s-a stat la coada la iesirea din salina, s-a mancat la cheia, s-au facut pauze... stiu ca a durat mult. dar zic eu ca n-a fost rau...tuturor ne-a placut.

- pensiunea se numeste Mara. intr-adevar, merita investigata pt un traseu de 2 zile.

baieti o iau razna in fata laptopului daca mai stau pe forumul vostru........din primavara nici nu concept sa nu ies cu voi......cu asa timp putin si restrictionat de altii.....cu asa putini bani de care dispun trebuie sa gasesc eu vreo partaitoare..........Vreau sa "ader" la grupul vostru si sper din toata inima sa ma primiti.....

mai intai treci pe la topicul dedicat noilor veniti, asa-i regula aici. si stai pe-aproape. te-asteptam cu voie buna, iesirile noastre nu-s scumpe, sunt accesibile oricarui om normal. reamintesc conceptul:

PLIMBARI LEJERE pentru cei cu motoare mici si chef de privit peisajul.

Motoare de 125 - 400 cmc dar oricine-i binevenit daca-l coafeaza o plimbare lejera cu viteza legala; trasee relativ scurte, 100-400 km distanta totala dus-intors. Opriri in punctele de interes (pentru poze, sau simpla admirare a peisajului & pipi); se va calatori in grup, cu viteza ajustata dupa cel mai neexperimentat membru. Tintele vor fi documentate in prealabil, ca fiecare sa aiba idee nu doar pe unde, ci si unde va merge si sa hotarasca daca participa sau nu.

Ne insotesc si motoristi versati.

Obiectivul principal este desigur plimbarea in sine, dar folosim prilejul si pentru a socializa si mai ales a invata unii de la altii diverse chestii motociclistice. Pildele le vom servi de la veteranii ce vor binevoi sa ne calauzeasca. Iar de nu, vom aplica o veche deviza: "Prin Noi Insine"...

Cititi si http://motociclism.r...anual/index.htm & topicul am devenit motociclist. oare cat mai am de trait? http://www.pro-bike....ai-am-de-trait/ .

Fiecare traseu are o tinta - adica un loc ce merita vazut, ori un eveniment - si va fi in general de o zi. Vom extinde durata unor trasee la 2 zile, caz in care se va campa la cort sau la pensiuni rezonabile. Sunt multe locuri interesante in jurul nostru, nebagate-n seama si care merita vizionarea. Si multe poti invatza de la ceilalti... Orice propunere de traseu este binevenita, nu uitati insa sa stabiliti neaaparat o tinta.

Ma bucur pentru voi !! Daca nu as fi fost accidentat, veneam cu motorul, :scooter: :scooter: asa.... Astept cu nerabdare pozele .

sper sa-ti placa surpriza ce o vei vedea in poze... hai cu pozele, mitza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Am fost si eu la Slanic si apoi la Cheia cu grupul -- e prima mea excursie in acest context si prima oara cand ma alatur unui grup in calitate de "monitor" (nu indraznesc sa-mi spun chiar "mentor" ca nu e cazul). Ca atare, a fost un moment si eveniment foarte important pentru mine, intrucat am avut ocazia de a da inapoi ceva comunitatii -- si pe mine m-au dus unii la Frasinet si inapoi, si m-au asteptat la curbe si m-au "impins" de la spate noaptea si uite asa am invatat multe.

Pozele sunt aici: http://gallery.linux360.ro/v/linux360-freestanding/festinalente-30-2010/

Vis-a-vis de participanti, se pot spune urmatoarele (dupa umila mea parere personala -- va incurajez sa o ignorati daca nu va convine):

  • mitza123> cum ti-a zis si un alt coleg, tu "vrei sa poti". Pe serpentine ajunsesem de ma uitam mai mult la tine in oglinda decat in fata la viesparul. Norocul e limitat si este consumat cu un mare apetit de orice factor nefavorabil de mediu si/sau orice tampenie pe care o faci. Incearca sa mentii controlul asupra ta si asupra atitudinii pe care o ai cand calaresti. Nu trebuie sa demonstrezi nimic nimanui si iti spun sigur ca toata lumea din gasca prefera sa ajunga acasa tarziu decat cu salvarea (sau duba IML-ului). E bine sa te antrenezi si e bine ca ai curajul sa-ti fortezi limitele, dar fa-o controlat. Asta nu e snowboarding sau fotbal, unde merg atitudini de genul "inainteeeeeeeeeee!" si vedem ce o iesi. Te rog eu tare-tare frumos, cu riscul sa te superi pe mine, controleaza motorul si coregrafia -- nu lasa hormonu'/peisaju' sa te controleze el pe tine.
  • viesparul> ai nevoie de antrenament, de Km. Si ziua, si noaptea, si pe cald, si pe frig, si pe ploaie, si pe vant. Asta nu e un repros, este o recomandare. N-ai facut nici o tampenie pe drum (aia cu catelu' nu se pune, si eu am facut fix aceeasi chestie in Bucuresti, in mijloc de intersectie, asa ca nu am ce comenta la altul), n-am ce sa-ti reprosez tehnic vorbind, dar ca sa ajungi sa ai o medie orara mai buna, ai nevoie de antrenament. Fa cat mai multe drumuri -- in grupa sau singur, cum te simti tu mai in largul tau -- si invata-te sa negociezi cu tine (cu mintea si cu corpul). Toti eram obositi sambata seara, probabil pe toti ne durea palma dreapta de la acceleratie, dar stiam ca trebuie sa ajungem acasa si am ajuns. Motociclismul (ca orice sport) are si o parte importanta din sfera asta, oarecum oculta, a concentrarii, determinarii si a "negociatului" cu tine insuti
Despre restul nu am comentarii individuale de facut.

Am insa ceva comentarii despre grup ca echipa si despre organizare:
  • ideea aia americana cu "briefing cu 1/2h inainte + impartire de fluturasi cu harta" nu e chiar asa o tampenie capitalista cum cred unii. Tot asa cum nu e o tampenie nici chestia cu "plecam la si 27 -- si fix atunci se pleaca". Multe neintelegeri de pe drum ar fi disparut daca se tinea un briefing la inceputul calatoriei. Am incercat sa fac asa ceva (vazand ca nu se baga nimeni) si ati ras de mine. Pe mine personal nu ma deranjeaza atitudinea voastra fata de mine, dar m-a deranjat aversitatea fata de ideea de a va organiza.
  • ce spuneam la terasa la Slanic, cu "datoria e fata de misiune, nu fata de membri" avea un sens mai larg decat cum a fost interpretat. Ma refeream la cele 2-3 cazuri cand ne-am asteptat unii pe altii desi nu era cazul si am pierdut astfel timp pretios. Daca toata lumea primea niste informatii clare la plecare (eventual si o harta cu traseul marcat si cu detalii in punctele dificile -- cum era intrarea in Ploiesti) si daca se stabileau niste repere orare sau geografice clare pentru opririle intermediare, lucrurile ar fi stat mult mai bine pentru toti cei din grup iar sentimentul de coeziune ar fi crescut, cu efecte foarte pozitive.
  • in aceeasi idee, comunicarea este foarte importanta. In mod normal, trebuia cel putin sa ne punem de acord (da, tot la briefing) despre semnele care se vor folosi pe drum si sa facem, toti, schimb de telefoane intre noi.
  • in fine, era foarte util (daaaa, tot la briefing) sa ne punem de acord si asupra doctrinei/tacticii. Cum mergem? Agresiv sau lent. Cum depasim? Toti sau cate unul. Mergem pe stiluri (viteza cu viteza, cruiser cu cruiser etc) sau compact? Care e ordinea in sir? Cand dam de obstacole (coloana, mers pe un singur sens, drum avariat etc.), cum ne organizam? Poate vi se par povesti de adormit copii, dar amintiti-va cat de bine va simtiti in viata de zi cu zi cand intalniti o situatie in care stiti foarte clar tot ceea ce trebuie facut. Va simtiti bine, nu? E, am putea face asta si la motociclism ...

Cam asta e ce vroiam sa zic,

Sper sa ne mai vedem in excursii, daca ma mai invitati.

@Dexter

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observatiile lui Radu sunt pertinente, voi reveni si eu cu ceva comentarii si chiar v-as propune maine-poimane sa facem o sedintza tehnica la bere...

Propun sa votati destinatia pentru sambata 7 aug si duminica 8 aug (de asta data, va propun doua zile, daca sunteti de acord) :

Tinta 1: Cetatea Capidava (370 km dus-intors) traseul detaliat aici: http://www.mopedmap.net/route/612785

Tinta 2: Corbii de Piatra si Namaiesti Arges (340 km dus-intors) traseul detaliat aici: http://www.mopedmap.net/route/625876

Tinta 3: Intalnire Moto la Arbanasi Buzau (300 km dus-intors) traseul detaliat aici: http://www.mopedmap.net/route/607159

Rugaminte mare: inainte de a vota o tinta, verificati traseul propus si daca simtiti nevoia, propuneti modificarea sau extensia traseului, astfel sa optimizam traseul "in faza de proiectare", pentru a nu-l mai modifica "din mers" - din cauza acestor modificari se pierde timp bajbaind, asa cum s-a dovedit de ambele dati de pana acum. Retineti ca plecam sambata dimineata si ne vom intoarce duminica seara si ca in oricare din cele 3 variante vom dormi la cort. Mai jos sunt si cateva lucruri despre fiecare din tintele propuse, va rog sa le frunzariti si p-astea:

1. Capidava: http://www.razvanpop...un-mic-paradis/ Putem campa chiar pe malul Dunarii, la Capidava este si plaja... Se pleaca de la benzinaria Agip -Timpuri Noi (pe malul garlei, langa statia de metrou).

2. Corbi si Namaiesti: http://www.corbiidepiatra.ro/ si http://www.hotnews.r...aduia-taina.htm . Propunerea initiala a lui Bashar era Namaiesti, insa am completat-o cu Corbi (e f interesanta si aproape de Namaiesti). La sfaturile lui Bashar si Dexter, am renuntat la A1 iar traseul este: Bucuresti-Targoviste-Namaiesti-Campulung-Corbi si retur. Se pleaca de la benzinaria Agip de la intersectia Bd. 1 Mai cu Grivitei .

3. Intalnire Moto: foarte aproape de locul intalnirii se afla Vulcanii Noroiosi, pot fi vazuti cu aceasta ocazie, iar programul intalnirii suna inovativ http://www.pro-bike....-la-buzau-2010/ Se pleaca de la benzinaria Mol aflata la intersectia Corneliu Coposu cu Mircea Voda (in apropiere de Udriste).

Va propun sa ne grupam la 9.30, ca pana la 10 sa aiba lumea timp de-o tzigara, alimentare combustibil, etc iar la 10.00 sa o taiem la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intai treci pe la topicul dedicat noilor veniti, asa-i regula aici. si stai pe-aproape. te-asteptam cu voie buna, iesirile noastre nu-s scumpe, sunt accesibile oricarui om normal. reamintesc conceptul:

PLIMBARI LEJERE pentru cei cu motoare mici si chef de privit peisajul.

am lasat si acolo o mica descriere in urma cu vreo 3 zile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...