Mergi la conţinut

Calatorii Lejere Cu Tinta


Recommended Posts

Daaaaa, cu siguranta !! n-am mai descantat o bere, de multisor. Pana pe 26 ne vedem pe 21 la Alexandra.

Frumos ca mergeti la Alexandra, din pacate pe 17 plec din Bucuresti si n-o sa pot sa vin si eu, dar ne vedem dupa 26, in gasca mare :thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ca mergeti la Alexandra, din pacate pe 17 plec din Bucuresti si n-o sa pot sa vin si eu, dar ne vedem dupa 26, in gasca mare :thumbsup:

da,da, mergem! si la Alexandra si dupa 26, semnalizeaza cand vii in Buc.

Sambata mergem si aici, cu cate o jucarie sau dulciuri?

" Time: Saturday, December 18 · 8:00pm - 11:00pm Location: Grill Pub, Splaiul Independentei Nr. 296A (regie, vis a vis de semanatoarea) CHOPPER ACADEMY M.C. alaturi de Grill Pub va invita la o frumoasa petrecere caritabila in scopul de a strange cat mai multe jucarii sau dulciuri pentru copii.

Dam la schimb jucarii pentru oameni maturi gen: palinca, slana, concert live, concursuri, expozitie, licitatii si multe alte surprize.

Vor concerta: Omul cu Sobolani (OCS), Zero, Pseudonoise...

Biletul de intrare: o jucarie sau dulciuri

Va asteptam alaturi de Mos! "

post-30032-0-17922400-1292307843_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt"öff topic" dar deoarece pe unii dintre cei ce posteaza aici Andrei ii cunoaste personal, pe altii ii cunoastem din postari si mai ales din povestile calatoriilor voastre pe care le citim cu drag toata familia, m-am gandit ca sa dezvalui un " mic secret":

Printre voi se afla si "spiridusi ai mosului" : Tavi din Timisoara la recomandarea lui "Viesparu" au donat lui Andrei un exemplar din:"Vand Kilometri". Cartea a ajuns la Andrei (care inca mai crede in Mos).

Asteptam cu nerabdare sa vina primavara sa putem savura din povestea calatoriilor voastre.

Va multumim pentru gestul frumos si va uram tuturor : CRACIUN FERICIT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre voi se afla si "spiridusi ai mosului" : Tavi din Timisoara a donat lui Andrei un exemplar din:"Vand Kilometri". Cartea a ajuns la Andrei (care inca mai crede in Mos).

va uram tuturor : CRACIUN FERICIT!

Draga Simina, Andrei si Tavi:

Spiridusii sunt spiridusi, le sade cel mai bine sa ramana invizibili... Este minunat ca Andrei crede in Mos; el EXISTA . iar acum, dezvalui si eu un mic secret: ei bine da, Tavi din Timisoara (Lancelot pe acest forum) chiar este unul din ajutoarele sale! Poate vreunul din motanii vostri i-a soptit lui Lancelot ceva? Eu unul, asa banuiesc...Poate vreun alt spiridus decat unul dintre motani -eu mereu am banuit pisicile ca-s un fel de mesageri ai Mosului Craciun- l-a vazut oare pe Andrei la pista de concurs? Nu putem sti si nici nu-i bine sa cercetam.... necajim Mosul...

Noi, spectatorii, va multumim. Si in special micutului Andrei. Si-i dorim mult, mult, succes! Iar voua, tuturor, Craciun Fericit -cum este si normal sa fie, cu asa minune de copil. Sunt sigur ca o sa rasfoiasca cu placere povestea lui Mihai Barbu iar intr-o buna zi, dincolo de performantele sale sportive, ne va povesti din calatoriile sale...

Sa ai BAFTA, Andrei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a deveni enervanta aici, tot invitandu-va la expozitia mea, deschid un nou topic la sectiunea Evenimente(...)

Si va mai spun, v-astept cu drag!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra si eu incerc sa pun bani deoparte de cateva luni pentru o tura in India. Alternativa ar fi fost sa cumpar o motocicleta in SUA si sa fac traseul lui Che Gevara dar ma indoiesc ca-mi pot permite asta. Fara 10k E imi raman oasele in Bolivia. Din discutiile cu Semaca am inteles ca cel mai putin costisitor ar fi un bilet dus-intors pana in India si inchirierea unei motociclete acolo. Oricum , ca ma pierdui in detalii , daca nu reusesti sa aduni o suma suficienta care sa-ti permita traseul dorit poate faci o concesie si ne vedem in aeroportul din Bombay . Tinem legatura pana atunci.

As vrea sa propun si eu un traseu : satul Corleone din Sicilia. Fanii "The Godfather" au auzit cu siguranta de el.

"It is known primarily as the birthplace of several Mafia bosses, both fictional, such as The Godfather's Vito (Andolini) Corleone, and real, such as Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina and Bernardo Provenzano.

The local mafia clan, the Corleonesi, led the Mafia in the 1980s and 1990s, and were the most violent and ruthless Mafia clan ever to take control of the organization."

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa propun si eu un traseu : satul Corleone din Sicilia. Fanii "The Godfather" au auzit cu siguranta de el.

Corleone e fix in mijlocul Siciliei. am pus pe harta http://www.mopedmap....5&zoom=6&type=1 , dar daca ai vreo preferinta de traseu, zi-mi.... e doar o schita; sunt 1850 km pana acolo, prin bulgaria, macedonia, albania si sa traversam cu ferry de la Durres la Brindisi... ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corleone e fix in mijlocul Siciliei. am pus pe harta http://www.mopedmap....5&zoom=6&type=1 , dar daca ai vreo preferinta de traseu, zi-mi.... e doar o schita; sunt 1850 km pana acolo, prin bulgaria, macedonia, albania si sa traversam cu ferry de la Durres la Brindisi... ce zici?

Mah, poate ne raman oasele p`acolo.... am auzit ca e foame maaare... :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul suna foarte bine. Parca ne vad la prima pizzerie din Corleone cu 2 euro in buzunar. Unul intreaba pe celalalt : " Cum cazzo o sa iei doua margherita si o diavola cu banii astia? " si celalalt raspunde : " I'll make him an offer he can't refuse " =)))

Papilon : cred ca e mai periculos in Albania ca am fost anul asta de mi-era frica sa opresc la benzinarii. Aia-s mai tigani ca noi naiba sa-i ia. Si pe vremea lu Ceasca se traia mai bine la noi fata de cum e lagaru ala de tara a lor. In Sicilia singura problema pe care o vad e sa ne aducem aminte sa ne scoatem nr de inmatriculare romanesti noaptea daca nu dormim langa motociclete (si asta e valabil in toata italia). Minusul la drumul asta e ca in nordul italiei cazarea este foarte foarte scumpa. Daca nu rezervi nimic iti cer gelatii aia 40-60 euro pe noapte. Asa ca trebuie sa o ardem studenteste.

quick edit : din albania nu am luat niciodata feribot. am luat in schimb din igoumenitsa din nordul greciei pana undeva pe la mijlocul italiei numa ca am uitat portul. am facut o noapte.. imi imaginez ca din albania e mai ieftin. alternativa ar fi sa intram in slovenia si pe mine nu ma lasa cu motorul acolo. abia am intrat in vara asta). hai ca ma documentez si eu sa nu mai vb pe nas si revin. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, poate ne raman oasele p`acolo.... am auzit ca e foame maaare... :)))))

:biggrin: ideea lui Dead Cow e foooarte tare!

O sa le votam pe toate cand se vor mai strange. Vom face pentru toate ideile o propunere de traseu, o estimare de pret, timp, etc, indiferent de cat de nastrusnica (sau din contra, banala) ar putea sa para vreuna din propuneri. Astfel, fiecare se poate lamuri unde i-ar fi lui bine sa mearga, nu? Poate nu toti vor merge intr-un singur loc, nu? Si chiar daca se formeaza mai multe grupuri mici (2-3 oameni) ce merg spre destinatii diferite, mie unuia mi se pare super!

Am dat si un search pe net si mafiotii din Corleone se pare ca-s bucurosi de oaspeti...:biggrin:http://www.newspad.ro/Reportaj-EVZ-la-Corleone-epicentrul-Mafiei,150591.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:biggrin: ideea lui Dead Cow e foooarte tare!

Am dat si un search pe net si mafiotii din Corleone se pare ca-s bucurosi de oaspeti...:biggrin:

si mie mi se pare o idee geniala!

intr-adevar din Igoumenitsa se ia feribotul pana in Italia. Nici eu nu as pleca din Albania mai ales ca e un drum foarte fain prin munti (in Grecia) pana in Igoumenitsa!

doar ca se cam lungeste drumul.

ar trebui sa ne rezervam pe net bilete pe ferry cu 2 saptamani inainte...

Foarte misto ideea...

Prima noapte dormim undeva in jurul Salonicului... pe o plaja... in ziua a doua ajungem la Igoumenitsa...

feriibotul ne ia o zi... din Italia mi se cam rupe filmul dar cred ca am ajunge intr-o zi sa luam celelalt feribot spre Sicilia...

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar din Igoumenitsa se ia feribotul pana in Italia. Nici eu nu as pleca din Albania mai ales ca e un drum foarte fain prin munti (in Grecia) pana in Igoumenitsa!

doar ca se cam lungeste drumul.

drumul nu se lungeste excesiv, am marcat acum pe harta traseului cu o steluta si Igoumenitsa. e doar un mic ocol, avem insa marele avantaj ca se merge doar prin UE, deci scapam de stress-ul de pe la granite. poate ferry va fi mai scump... intoarcerea pe acelasi traseu?

*** DeadCow: poate ai intr-o zi vreme sa scrii cateva cuvinte despre tine si pe topicul noilor veniti pe probike http://www.pro-bike....330#entry397179 asa e regula casei... bine-ai venit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Sicilia singura problema pe care o vad e sa ne aducem aminte sa ne scoatem nr de inmatriculare romanesti noaptea daca nu dormim langa motociclete (si asta e valabil in toata italia). Minusul la drumul asta e ca in nordul italiei cazarea este foarte foarte scumpa. Daca nu rezervi nimic iti cer gelatii aia 40-60 euro pe noapte. Asa ca trebuie sa o ardem studenteste.

In nordul Italiei nici nu prea gasesti camere libere prin iulie-august, e cam tot rezervat. Campatul ''studenteste'' nu e o idee buna, e interzis si daca va prinde va arde. Campingul legal e o solutie mai buna, sunt bine dotati din acest punct de vedere si nu costa mult. Sudul Italiei e mai ieftin, dar sa nu va asteptati sa fie muult mai ieftin. Am fost pe acolo de cateva ori cu munca si am vazut ...

In alta ordine de idei, daca alegeti acest traseu o noapte se poate campa la mine si apoi in functie de cum muncesc poate va insotesc o parte din drum sau chiar tot, va fac de ghid si de translator :P .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca scoatem Albania din schema, parca mai e cum mai e. Altfel, ce mi-e Siria, ce mi-e Albania, tot un drac. Drumul prin Grecia e splendid, chiar daca o fi scump vaporul. Iar treaba cu scosul numerelor de pe mobre, eu as zice ca e o idee buna, sa nu creada broscarii altceva. ( am fost subtil ) Iar cu Mario trebuie sa ne intalnim, ca e de-al nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci, ia uite, fratilor, traseul prin Grecia (evitand deci Albania) : http://www.mopedmap....5&zoom=6&type=1

Ferry-ul Igoumenitsa-Brindisi costa 38 eur / (1 om+ 1 moto, clasa "deck" :mellow: ) si traversarea dureaza o noapte. Astfel, pana la Corleone sunt 2.000 de km (adica tot aia ie); oricum traseul poate fi rafinat, acesta e doar o baza de discutie.

Fireste, DeadCow va hotari varianta finala, ca e ideea omului; ramane la latitudinea lui in ce masura tine cont de sugestiile/comentariile noastre si dealtfel, e de la sine inteles ca pentru fiecare idee rostita, discutata, comentata, disecata aici, tartorul calatoriei este cel ce a venit cu respectiva idee.

Faptul ca dureaza o noapte traversarea mi se pare minunat: ne putem bucura linistiti de oferta de la bar... :beer: atata rugaminte am: care se trezeste devreme imi arunca si mie Viroaga pe mal? :D

Minusul la drumul asta e ca in nordul italiei cazarea este foarte foarte scumpa. Daca nu rezervi nimic iti cer gelatii aia 40-60 euro pe noapte. Asa ca trebuie sa o ardem studenteste.

pai ce cautam in nordul italiei? oricum, pe oriunde-am merge, o s-o ardem studenteste pe cat posibil, ca de, "consumabilele"-s scumpe...

Campatul ''studenteste'' nu e o idee buna, e interzis si daca va prinde va arde. In alta ordine de idei, daca alegeti acest traseu o noapte se poate campa la mine si apoi in functie de cum muncesc poate va insotesc o parte din drum sau chiar tot, va fac de ghid si de translator :P .

Multumim de oferta! Ar fi super sa vii cu noi! Ref la camparea ilegala: cei doi care au combinat motoretismul cu alpinismul (vezi link-ul pus de gaxel) au campat deseori ilegal si nu le-a facut nimeni nimic... Deci, se poate...:thumbsup:

PS: Deseara ne vedem la Alexandra, nu? Ora 19, Clubu` Taranului... http://www.pro-bike....767#entry397767

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa intelg ca pana la urma tot iti iei cruiserul BMW? :D

hehe, ce bine-ar fi... dar cu/fara bmw, cantecelul de craciun executat cu motoretele mi se pare funny, asadar: Craciun Fericit, prieteni! http://www.bmw-motorrad.com/com/en/index.html?content=http://www.bmw-motorrad.com/com/en/fascination/specials/christmas_concert_2010.html&h=2821b00a33d97024ba4191b4b96596f0

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti doresc doar atat Alexandra pentru Craciun:

Sa ai parte de :

Iubire

Sanatate

Drumuri Lungi Si Frumoase

O INDIE FABULOASA.

Si vreo 2 dedicatii:

Ce lipseste Craciunului asta:

Si asa ceva pe sufletul meu "negru"

http://www.youtube.com/watch?v=E2uQ8GMHlTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am citit o uluitoare poveste de calatorie (incepe de la postul #8) http://www.motocicli...howtopic=445180 de data aceasta in America.... "am traversat Statele cu o Honda Shadow pe care am cumparat-o din banii castigati toata vara" .. o poveste superba. Si omul scrie frumos de tot. E curat la suflet.

Sper sa o cititi si voi cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am citit o uluitoare poveste de calatorie (incepe de la postul #8) http://www.motocicli...howtopic=445180 de data aceasta in America.... "am traversat Statele cu o Honda Shadow pe care am cumparat-o din banii castigati toata vara" .. o poveste superba. Si omul scrie frumos de tot. E curat la suflet.

Sper sa o cititi si voi cu placere.

Chiar ca scrie frumos. Mie mi-a placut tare mult. Am stat si l-am citit cap coada. Cum nu intru pe forumul ala pt ca merge greu, nu stiam de el. Ar fi frumos si bun de urmat acest traseu, dar .......

oricum multumim pentru link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...