Mergi la conţinut

Calatorii Lejere Cu Tinta


Recommended Posts

16.06....caldura mare....am propus familionului o iesire in imprejurimile Bucurestiului.... Sotia si copiii, cu masina, eu calare, deschzator de drum. Intr-o plimbare lejera am ajuns la Comana, in parcul national, unde aerul racoros si linistea padurii, au avut un efect benefic asupra corpurilor incinse de soare. Este o zona care merita vizitata. Tot in Comana, am tras cu totii si o portie de 2 ore de tiroliene, spre incantarea copiilor....dar si a adultilor..)). La restaurantul din parc, se mananca foarte bine, desi nu prea ieftin.....dar macar e bun!!

Pe drumul spre Comana, mai este de vazut/vizitat centrul de echitatie, care are in dotare cateva exemplare superbe de cai, ce pot fi calariti atat de experimentati, cat si de incepatori.

A fost o sambata tare placuta.

Merita dat o tura!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am impins 5 mile la deal motoreta incarcata cu bagaje. se mai fac si calatorii lejere, pietonale, noi sa fim sanatosi

in rest, rabdare si tutun daca vrei sa vezi jivina pe drum.

oricum , sa stii ca arata foarte bine pentru un ij, ma asteptam la mult mai rau si in pozele noi da impresie placuta... spor la impins..

si legat de melodia "de mare angajament", cu surubul, am ascultat o si eu astazi, inainte sa citesc topicul asta.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa mi am amintit.

prima mea iesire in trafic cu motocicleta personala, primii km parcursi pe motocicleta, au fost pe ij, si am fost tractat. nu de alta, dar nu mai intra in viteza si mesterul era in capatul celalalt de bucuresti, asa ca m am suit pe ea , am legat o de masina , ilegal, si la mecanic m am dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In weekend am fost la o plimbare pana la mare. Am plecat sambata cu noaptea in cap (4:30), in speranta, desarta de altfel, a a prinde un traseu liber. Inainte de punctul de taxare de pe autostrada, cu cativa km, traficul era deviat spre Harsova. M-am bucurat ca fiind pe doua roti, mi-a facut dl. dirijor, semn ca o pot lua inainte. Am mers inainte si m-am trezit cu nasul in coada de masini ce-si asteptau randul sa fie dijmiute pentru portiunea de confort de care avusesera parte. M-am strecurat miseleste pe sub privirile pizmase ale soferilor si am nimerit langa un conducator auto disperat ca ii iau biletul de trecere. L-am lasat sa fie fericit si mi-am platit la randu-mi partea de confort de autostrada. Am plecat incantat ca nu am pierdut decat 2-3 minute, dar nu am coborat podul Saligni (ma rog, cel de alaturi), ca iar m-am infipt intr-o coada de masini, parte din ele fumegand linistit in timp ce asteptau sa iasa de pe autostrada faimoasa. Dupa provocarea parcurgerii distantei dintre Cernavoda si Murfatlar, am reintrat pe autostrada pana la Agigea, care a fost o placere de parcurs. Dupa 2 zile de haladuiala dar si de balaceala, am luat in piept cu multa incredere, drumul de intoarcere. surpriza a aparut la iesirea de pe autostrada spre Murfatlar, unde tot traficul a fost deviat spre Calarasi. De fapt aici vroiam sa ajung....traseul a fost super, facand abstractie de o portiune de drum destul de lunga, mult prea denivelata pentru calarie.....sau printesa mea este pretentioasa, oricum, a dat destul de vioi din picioare, facandu-ma sa iau niste pauze mai dese pentru dezmortirea unei anumite parti a corpului. Intr-un tarziu am ajuns la Ostrov, unde bacurile vechi, de pe vremea odiosului, faceau naveta intre cele doua maluri, fara intrerupere.

Una peste alta, drumul de intoarcere a fost super.

post-36940-0-28937000-1342612003_thumb.j

post-36940-0-71661600-1342612035_thumb.j

post-36940-0-41798600-1342612074_thumb.j

post-36940-0-12309600-1342612082_thumb.j

post-36940-0-90380200-1342612119_thumb.j

post-36940-0-09244700-1342612157_thumb.j

post-36940-0-66630200-1342612177_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot traficul a fost deviat spre Calarasi. De fapt aici vroiam sa ajung....traseul a fost super,

da, e foarte misto. si mie imi place mult.

incearca si sa-l parcurgi intreg, cat mai la sud, vei razbate-n Limanu si apoi poti urca spre Mangalia ori sa cobori spre 2Mai-Vama Veche. Sate mici si interesante, drumul pustiu, plin de farmec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, e foarte misto. si mie imi place mult.

incearca si sa-l parcurgi intreg, cat mai la sud, vei razbate-n Limanu si apoi poti urca spre Mangalia ori sa cobori spre 2Mai-Vama Veche. Sate mici si interesante, drumul pustiu, plin de farmec.

Poate am s-o fac peste 2 saptamani! Merg din nou acolo si poate am sa merg pe unde spui. Oricum, intoarcerea de care imi era groaza, mi-a incarcat bateriile. :thumbsup:

am fost o tura si prin vama....dupa mult timp....nu m-a mai incantat asa cum imi aduceam aminte....desi nu pot spune ca nu mi-a placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am fost o tura si prin vama....dupa mult timp....nu m-a mai incantat asa cum imi aduceam aminte

eu Vama V nici n-o mai bag in seama, mi s-a parut groaznic in ultimele trei dati cand am fost acolo...

fac io ce fac si cand e vorba de mare, tot la bulgari ma trage atza... http://calatoriifest...8/01/la-балчик/

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu Vama V nici n-o mai bag in seama, mi s-a parut groaznic in ultimele trei dati cand am fost acolo...

fac io ce fac si cand e vorba de mare, tot la bulgari ma trage atza... http://calatoriifest...8/01/la-балчик/

Ultima data cand am vost in Vama V, pana anul asta (si acum doar in trecere), a fost in urma cu exact 26 ani!secret.gif Probabil ca o voi mai face peste alti 20-25 de ani! :)

eu Vama V nici n-o mai bag in seama, mi s-a parut groaznic in ultimele trei dati cand am fost acolo...

fac io ce fac si cand e vorba de mare, tot la bulgari ma trage atza... http://calatoriifest...8/01/la-балчик/

Cand ti-ai planificat calatoria in Macedonia?? Eu sunt nevoit sa aman plimbarea planificata in srb, mne, cro, slo...pentru la anul, sper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 14-15 aug e plecarea, reglaju`fin al datei de plecare depinde si de tovarasii de drum, o sa plecam 2 motorete + 2 utilaje cu atas... :))) si probabil ca o sa dureze 7-10 zile, pe un traseu aproximativ de genul: http://www.mopedmap.net/route/1677897#lat=42.717149432964&lng=23.449165&zoom=7&maptype=ts_terrain - insa de la Ohrid, ne-mpartim in doua cete: prietenii cu atas se vor indrepta spre Albania si fosta Iugoslavie.

De ce amani? Pacat... Nu vii cu noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 14-15 aug e plecarea, reglaju`fin al datei de plecare depinde si de tovarasii de drum, o sa plecam 2 motorete + 2 utilaje cu atas... :))) si probabil ca o sa dureze 7-10 zile, pe un traseu aproximativ de genul: http://www.mopedmap....type=ts_terrain - insa de la Ohrid, ne-mpartim in doua cete: prietenii cu atas se vor indrepta spre Albania si fosta Iugoslavie.

De ce amani? Pacat... Nu vii cu noi?

As veni cu mare placere!!!!!!!!!!!!!!!! Nu stiu daca pot, am sa fac niste calcule....cam cati km sunt? cat ai estimat costurile pentru 2 pers? Eu, din pacate, trebuie sa fac un drum care nu era planificat, pana la Viena. De fapt sunt 2, dar unul din ele nu era luat in calcul si ma destabilizeaza dpdv financiar.

Mi-ar placea tare mult sa merg cu voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cati km sunt? cat ai estimat costurile pentru 2 pers? Eu, din pacate, trebuie sa fac un drum care nu era planificat, pana la Viena. De fapt sunt 2, dar unul din ele nu era luat in calcul si ma destabilizeaza dpdv financiar.

Mi-ar placea tare mult sa merg cu voi!

sunt aprox 1800 de km (pe traseul cu intoarcere tot prin Macedonia si nu mai departe), vezi si tu traseul... costurile ar trebui sa nu depaseasca cca 500 eur/pers dar nu am calculat cu exactitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 14-15 aug e plecarea, reglaju`fin al datei de plecare depinde si de tovarasii de drum, o sa plecam 2 motorete + 2 utilaje cu atas... :))) si probabil ca o sa dureze 7-10 zile, pe un traseu aproximativ de genul: http://www.mopedmap....type=ts_terrain - insa de la Ohrid, ne-mpartim in doua cete: prietenii cu atas se vor indrepta spre Albania si fosta Iugoslavie.

De ce amani? Pacat... Nu vii cu noi?

Din pacate a intervenit necesitatea de a face un drum neplanificat, la Viena, iar costurile acestuia ma destabilizeaza dpdv financiar.

Mi-ar placea tare mult sa merg cu voi.

Ce distanta este de parcurs? Ai estimat niste cheltuieli pentru plimbare, pentru 2 persoane??

sunt aprox 1800 de km (pe traseul cu intoarcere tot prin Macedonia si nu mai departe), vezi si tu traseul... costurile ar trebui sa nu depaseasca cca 500 eur/pers dar nu am calculat cu exactitate.

Am sa mai fac niste socoteli in weekend-ul acesta si am sa iti comunic rezultatul! Poate iese!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am aflat, prietenii nostri bulgari au cea de a doua intrunire traditionala deja la veliko si evident ca se respecta, invitat special sa cante fiind chiar UDO. Eu am fost la prima intrunire si a fost super totul, as vrea foarte mult sa merg si la asta.

Eu m am gandit ca avem doua optiuni ori plecam mai devreme, adica pe 14 cel tarziu insa stiu ca nu prease poate la tine, ori plecam mai tarziu ca la intoarcere, pe 25 sa fim la veliko urmand ca pe 26 sa plecam spre casa.

Eu am facut o propunere si recomand chiar festivalurile vecinilor.

Eu indiferent de ce decidem sa facem impreuna si ce nu, ma voi duce la intrunirea asta, sper sa ma insotiti.

Sa nu uit si linkul cu sursa

www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/674777-bad-company-moto-rock-fest-23-26aug2012-veliko-tarnovo/page__pid__3194837__st__20#entry3194837

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m am gandit ca avem doua optiuni ori plecam mai devreme, adica pe 14 cel tarziu insa stiu ca nu prease poate la tine, ori plecam mai tarziu ca la intoarcere, pe 25 sa fim la veliko urmand ca pe 26 sa plecam spre casa.

eu unul nu resping propunerea, doar ca mai devreme de 13 eu unul nu pot pleca din pacate (si nu se face sa plece omu` la drum fix pe 13, nu?) ma gandesc insa la o solutie, eventual de prelungire a plimbarii... gandeste-te daca ar fi o idee si pt tine... ce-ar fi sa o lungim si noi putin prin Albania macar?

- si intre timp neaaparat tre` sa vb si cu ceilalti prieteni de drum, sa aflam si disponibilitatea lor de a schimba eventual plecarea - o sa te sun zilele-astea, dupa ce vorbesc si cu ei. :drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din considerente financiare nu pot sa o lungesc insa nu stiu exact nici la ce costuri sa ma astept. Am gandit ca un buget de maxim 400 euro sa fie suficient cu inca 100 de rezerva

Tocmai de aia am postat sa vedem ce si cum crede lumea si pe urma vedem fiecare ce i de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, am refacut traseul, tinand cont de cei 350 km pe zi dar si de veliko tarnovo&udo: http://www.mopedmap.net/route/1749210 -unde sunt stelutele ar insemna noptile de cazare. astfel, in a 7-a sau a 8-a zi am fi la veliko, daca ar decurge snur totul. astfel, ca sa fim la veliko pe 25 ar trebui sa plecam din buc pe 18. dar ca sa mai avem rezerva de timp, as spune sa plecam pe 16 -astfel ar fi 10 nopti de cazare in total. total km: 2.050

un calcul simplificat:

- consum 2.050 km cu 3% vine 62 litri ori 1,3 euro = 80 euro (sau 100 de euro la consum de 5% in cazul tau)

- cazare 10 nopti ori 30 euro = 300 euro. impartit la 2: 150 euro/om. in realitate poate fi mai putin, tinand cont ca mai stam si la cort

- bautura si mancare - restul pana la 500 de euro... :-)))

in concluzie, am putea pleca pe 16 din pct meu de vedere, ca sa putem ajunge la veliko linistiti pe 25 si lungim astfel si excursia ( o mai ocolim prin macedonia sau stam o zi-doua in plus in vreun loc ce ne place).

sa vedem ce zic si tovarasii nostri de drum cu atas...

sper sa ma insotiti.

nu tin neaaparat sa prind intrunirea dar imi surade. prietenii cu atas iti reamintesc, de la Ohrid o vor carmi spre Albania...

bine, exista si varianta ca de la Ohrid sa o ia care incotro; daca s-a facut de 2.000 de km parca mai curand as carmi si eu prin Albania si Muntenegru si inapoi spre casa prin Serbia, gandeste-te si la varianta asta; la Veliko ajungem rapid, oricand; iar Udo o sa mai cante, ca se tzine bine batranelu`. :-))

daca s-a facut de 2.050 km parca mai curand as carmi si eu prin Albania si Muntenegru si inapoi spre casa prin Serbia

uite, 2.075 km: http://www.mopedmap.net/route/1749485

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma discutiilor de aseara am sapat putin si am gasit parcul national Thethi din Albania, mai vazusem la TV despre el si m-a impresionat, informatii complete se gasesc pe site-ul oficial.

Asta ca sa nu fim in albania numai in tranzit, sa avem si o destinatie.

http://www.thethi-gu...glish/index.php

Si as include si Krushevo in locurile din Macedonia, asta banuiesc ca putem sa facem cat stam pe la Ohrid sau sa deviem traseul pe acolo la dus, inafara faptului ca exista o puternica comunitate aromana acolo nu stiu ce ar mai fi de facut, insa parca ceva ma atrage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit parcul national Thethi din Albania

Si as include si Krushevo in locurile din Macedonia

am inclus si locurile astea, acum traseul are 2.800 de km si intr-a 9-a noapte de la plecare ar trebui sa fim inapoi in Bucuresti. uite harta aici: http://www.mopedmap.net/route/1751628

cu stelutza sunt opririle peste noapte, asadar planul pe hartie ar putea fi acesta:

ZIUA 1: 325 km; pe drumul spre Alexandria si apoi paralel cu dunarea, spre Corabia, traversare cu bacul pe la Bechet-Oryahovo, punct final: Varshets BG.

ZIUA 2: 355 km; intrare in MCD prin Kyustendil, traversare Skopje, punct final: Tetovo.

Ziua 3: 235 km; prin parcul national Mavrovo pe la poalele muntelui Korab (cel mai mare al lor, 2.170 m), apoi o coteala spre un mare masiv muntos cu innoptare la Makedonski Brod.

Ziua 4: 315 km; pe creste, pe langa muntele Jakupica pana la lacul montan Kozjak si inapoi, apoi prin Krushevo, ocolind parcul national Galichicha si mergand o bucata de drum pe malu` lacului Ohrid, pana la Ohrid (o varianta de sedere peste noapte pt. Ohrid poate fi Struga, in caz ca Ohrid il vom gasi excesiv de turistic gen Eforie Sud sau Navodari). daca ne place, mai putem sta o noapte. dar presupunand ca mergem inainte:

Ziua 5: 280 km; traversare in Albania, vizita Tirana, inoptare pe malul lacului Scutari sau imprejurimi ca sa fim pregatiti a doua zi sa ne bucuram in voie de Thethi.

Ziua 6: 250 km; Thethi National Park Albania, traversare in Muntenegru, Budva si o bucata de drum pe malul Adriaticii, punct final: Kotor (oras in patrimoniul UNESCO); si aici, daca ne place, putem sta inca o noapte.

*** de-aici, de la Kotor, probabil ca ne vom desparti in doua cete: atasistii vor merge mai departe spre Croatia si restul Yugoslaviei iar noi o luam spre casa:

Ziua 7: 310 km; trecem prin vreo 2 parcuri nationale, Podgorita, Bijelo Polije (cica drumul e de dementza) traversam in SRB, punct final: Ivanjica -drumurile sunt ciudate, f ocolite si printr-un relef deluros si impadurit dar cred ca va fi funny.

Ziua 8: 380 km; parcurgem Serbia, apoi pe malul sarb al Dunarii prin Clisura, pana la Portile de Fier si punct final: Turnu Severin (desi daca innoptam la sarbi poate ca iesim mai castigati la bani, am zarit anul trecut oarece campinguri si pensiuni mici pe malul sarbesc, nu departe de punctul de trecere al frontierei).

Ziua 9: la bucuresti. mergem intins aproape 400 de km de la Severin la Bucuresti.

asadar, daca ramanem in planul initial de 10 zile, in acelasi buget deci, cam asta ar fi varianta de traseu - daca desigur si tovarasii nostri de drum il agreeaza pentru portiunea comuna - bineinteles, e doar un plan, o schitza ce o mai rafinam si pe parcurs sau in functie de ce mai gasim interesant ori de ce idei mai sunt.

una peste alta, si cu schimbari la fata locului, putem sa-l parcurgem in 10 zile. am pus distante relativ mici pe zi si pentru ca 90% mergem prin zona montana, asadar e si frumos de cascat gura dar si drum mai dificil. ...

daca mai sunt sugestii sau am uitat ceva?

tinand cont ca a picat veliko&udo si daca stam ok si cu pasapoartele cu totii,

data plecarii ramane 14 august? sau 16? cum ramane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt dezgustat de faptul ca Romania TV (un post tv cu pretentii de profesionalism) a furat de pe blogul meu o poza cu palatul lui Dan Finutu - cel ce imita Judecatoria din Caracal - folosind-o in scopuri comerciale - ca ilustratie la articolul cu numele “Jale mare la Buzescu”. Romania TV nu s-a multumit doar sa fure aceasta fotografie: fara a solicita acceptul si fara macar sa indice sursa.

Si mai grav este contextul in care a publicat imaginea furata: o fotografie realizata din pura curiozitate si in timpul unei excursii cu motocicletele a fost publicata de astia de la RTV (repet, fara permisiune si consider eu: intr-un context ireverentios fata de memoria victimelor unui accident de circulatie) insotita de comentariul “Sicriele cu trupurile lui Finutu si al sotiei lui au fost aduse acasa” , denaturand astfel atat contextul cat si spiritul in care aceasta fotografie a fost realizata in urma cu vreo 2 ani... Contextul din care a fost furata poza e aici: http://calatoriifest...scu-si-caracal/ si la vremea respectiva, poza a fost publicata prima oara pe Pro Bike. Rusine redactorilor mizerabili ai RTV. Poza furata este aici: http://www.rtv.net/j...casa_39831.html

Condoleante familiei Finutu, rudelor si apropiatilor acestora, indurerati in urma accidentului napraznic in care un descreierat i-a ucis pe loc atat pe acest om cat si pe sotia sa. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace !

Rusine redactorilor mizerabili ai RTV. Poza furata :

post-30032-0-98378300-1344967597_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se adaugă Antena3 care a arătat la ştiri toată poza apoi a făcut zoom pe palat

Pai da, ca dupa ce mi-ai zis (ca habar n-aveam) am gasit ca au mai fost poze luate si de Realitatea si altii.. dar nu m-a deranjat asa tare. Ca din ce-am gasit pe on-line, astia macar au preluat in contextul corect (adica au prezentat imaginile intr-un tablou general legat de Buzescu si/sau de palatul lui Dan Finutu; si de bine de rau, au precizat macar sursa).

Ce ma deranjeaza foarte tare, cel mai tare: e mai ales schimbarea contextului, operat de astia de la Romania TV: cum poti pune o poza cu 2 motociclete, de fapt o poza de vacanta, ca sa ilustrezi stirea dramatica despre decesul a 2 oameni? si cum ai inima ca dedesubt sa scrii, sub poza asta, ca “Sicriele cu trupurile lui Finutu si al sotiei lui au fost aduse acasa”?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De maine, impreuna cu prietenii ce vor pilota doua motociclete URAL cu atas iar eu cu binecunoscuta Virago, vom pleca spre Albania.

Aproape 3.000 de km; probabil in vreo 10 zile suntem inapoi acasa. Spre ALBANIA, prin Bulgaria, Macedonia si intoarcere prin Muntenegru si Serbia, pe traseul aproximativ: http://www.mopedmap....type=ts_terrain

In tura asta mi-am propus sa fac si cateva aquarele, o sa le vedeti la intoarcere si sper sa va placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dezgustat de faptul ca Romania TV (un post tv cu pretentii de profesionalism) a furat de pe blogul meu o poza cu palatul lui Dan Finutu - cel ce imita Judecatoria din Caracal - folosind-o in scopuri comerciale - ca ilustratie la articolul cu numele “Jale mare la Buzescu”. Romania TV nu s-a multumit doar sa fure aceasta fotografie: fara a solicita acceptul si fara macar sa indice sursa.

Si mai grav este contextul in care a publicat imaginea furata: o fotografie realizata din pura curiozitate si in timpul unei excursii cu motocicletele a fost publicata de astia de la RTV (repet, fara permisiune si consider eu: intr-un context ireverentios fata de memoria victimelor unui accident de circulatie) insotita de comentariul “Sicriele cu trupurile lui Finutu si al sotiei lui au fost aduse acasa” , denaturand astfel atat contextul cat si spiritul in care aceasta fotografie a fost realizata in urma cu vreo 2 ani... Contextul din care a fost furata poza e aici: http://calatoriifest...scu-si-caracal/ si la vremea respectiva, poza a fost publicata prima oara pe Pro Bike. Rusine redactorilor mizerabili ai RTV. Poza furata este aici: http://www.rtv.net/j...casa_39831.html

Condoleante familiei Finutu, rudelor si apropiatilor acestora, indurerati in urma accidentului napraznic in care un descreierat i-a ucis pe loc atat pe acest om cat si pe sotia sa. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace !

Rusine redactorilor mizerabili ai RTV. Poza furata :

Ce dracu bai?Ai inebunit?Nu vreau sa zic ce-mi sta pe limba.Mai bine zi daca mergi la Siriu.Zau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma bucur sa aud!

Si eu cu bine, desi cu o mica tranta in BG. Pozele si povestea in curand, de-abia le-am descarcat; sunt 1.500 de poze, multe dublate si necesita o selectie. Mai dureaza asadar, insa un exemplar (in afara de ce voi publica pe blog si aici) o sa-ti inmanez pe-un stick, asa cum am spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...