Mergi la conţinut
Aferim

calatorii Calatorii Lejere Cu Tinta

Recommended Posts

Intr-o zi de cuptor, plecam la drum; cu motocicleta prin Balcani. Eu cu Yamaha cea nisipie iar camarazii de drum imbarcati in doua Ural cu atas...

Fotografii si povesti din calatoria in Yugoslavia (click pe link) : http://calatoriifest...-lacul-ohrid-1/

post-30032-0-57849300-1350462913_thumb.j

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Este interesant ca nimeni nu ma intreaba de motocicleta nici “cat baga pe bord” si nici “cat a costat”, asa cum sunt obisnuit in tara.

Oamenii ma intreaba, de cele mai multe ori, de unde vin si unde ma duc – asa ca mai mereu se infiripa o discutie, chiar si atunci cand bariera lingvistica e mai pronuntata.

Daca esti curios sa vezi imagini mai multe de la Marea Adriatica, click acilea: adriatica-in-muntenegru-si-croatia

post-30032-0-77473500-1365071317_thumb.j

post-30032-0-69666700-1365071400_thumb.j

Link la postare

Te rog sa-mi trimiti si mie traseul, vreau sa merg ori de 1 Mai ori la sfirsit de mai in zona si ar fi util pentru orientare,

multumesc.

Link la postare

Te rog sa-mi trimiti si mie traseul, vreau sa merg ori de 1 Mai ori la sfirsit de mai in zona si ar fi util pentru orientare,

multumesc.

in proportie de 70% acesta e traseul intregii calatorii: http://www.mopedmap.net/route/1749485#lat=42.973207619815&lng=22.563479999999&zoom=6&maptype=ts_terrain (vezi ca se deschide un picutz mai greu)

noi l-am facut in cca 10 zile, dar cu mers mai sustinut se poate si in 7 zile, adica vacanta aia de 1 Mai&Paste. din ce am citit pe la altii, si cred ca e asa, merita sa mergi si mai mult pe coasta Adriaticii, insa noi am incercat sa impacam si capra si varza. dupa ce ne-am despartit la iesirea din Albania, tovarasii mei de drum s-au intors prin Muntenegru, fara sa mai "comita" Bosnia, a fost frumos si traseul lor, desi mai scurt - dar ei au mai zabovit la mare.

opinia mea e ca Bosnia nu trebuie ratata. sau, mai pe scurtatura, te poti intoarce ca ei, prin canionul "Tara" din Muntenegru, unde am inteles ca e de asemenea foarte frumos. toate bune si daca-ti mai pot fi de folos cu ceva, te rog sa-mi spui.

Fain traseu..

sa stii ca este - si fiind nu prea departe si prin tari "obisnuite", nici nu e asa de scump (cu exceptia Croatiei).

Link la postare

Este interesant ca nimeni nu ma intreaba de motocicleta nici “cat baga pe bord” si nici “cat a costat”, asa cum sunt obisnuit in tara.

Oamenii ma intreaba, de cele mai multe ori, de unde vin si unde ma duc – asa ca mai mereu se infiripa o discutie, chiar si atunci cand bariera lingvistica e mai pronuntata.

Daca esti curios sa vezi imagini mai multe de la Marea Adriatica, click acilea: adriatica-in-muntenegru-si-croatia

Când aveam TT-ul, m-au întrebat cum zici tu, cât bagă în bord? Iar eu, nu știu că nu are bord (era demontat) he-he!

Frumoase locuri!

Link la postare

Daca ti-e sila de oamenii simpli de la tara, imbracati prost si nadusiti de transpiratie sau daca un caine te priveste cu ochii umezi cersind ceva de mancare si tie toate acestea ti se par oribile si daca ti se pare prea lung drumul pana la Pitesti: nu ai ce sa cauti la matze.

Matzele fripte nu sunt pentru tine. Stai acasa si uita-te la televizor.

http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2014/05/03/matze-fripte/

post-30032-0-54205000-1399066369_thumb.j

Link la postare

Salutari!

Pe motociclism.ro am fost alungat -banned-, nicidecum nu am plecat eu de buna voie. Despre PM : am ales eu - in urma cu un an, cred; sau chiar mai mult - sa nu fie posibil aici si Noni mi-a indeplinit rugamintea. Toate bune sunt, intr-adevar. Si, DA, recent am schimbat Virago cu o Volusia.

Toate bune sa iti fie si tie!

Link la postare

Stiu bine povestea, "plecarea" a fost un eufemism doar, evident.

in fine.

Cat despre Volusia, sunt un nepriceput, a trebuit sa caut intai ca sa aflu ce este :-) Am gasit ce trebuia ?

http://www.visordown.com/reviews/motorcycles/custom/suzuki-vl800-intruder-volusia/99.html

Poate odata si odata, ne salutam si prin viu grai.

Toate bune,

Link la postare

a trebuit sa caut intai ca sa aflu ce este :-) Am gasit ce trebuia ?

Poate odata si odata, ne salutam si prin viu grai.

Toate bune,

da, exact, aceasta este moto! 

mi-ar face mare placere salutul cat si un raid pe rotile noastre... zile frumoase sa fie!

Link la postare

Vreau si eu la matze ! Data aviatoare baga un tel.

Promit!  :drinks:

Am fost singur, inca n-o iau nici pe Iza pana nu ma simt cat mai stapan pe noua motoreta si din acelasi motiv nici nu am zis de iesire nici altor prieteni - incerc o vreme sa ma obisnuiesc cu utilajul si de aceea ies singur, sa nu stanjenesc oamenii cu un mers inca ezitant si cam greoi.. . Am fost la intoarcere pe un traseu ocolit, nu chiar grozav drumul dar nu asa plicticos ca pe autostrada. 

Uite cateva poze (cladirea e o scoala din vremea Carol 1, construita de mosierul local din Bulbucata, monument istoric, Nechifor Crainic a invatat aici; sub frontonul cam caraghios de peste intrare inca exista clopotul cu care copiii erau chemati la scoala)... ma rog. Vremuri in care sa ai scoala insemna ceva. Si la propriu si la figurat.

Pozele:

post-30032-0-66802500-1399139354_thumb.jpost-30032-0-76076100-1399139379_thumb.jpost-30032-0-78544600-1399139391_thumb.jpost-30032-0-66678700-1399139404_thumb.jpost-30032-0-85121100-1399139416_thumb.jpost-30032-0-09221700-1399139429_thumb.jpost-30032-0-26213400-1399139441_thumb.j

Când aveam TT-ul, m-au întrebat cum zici tu, cât bagă în bord? 

Ieri am auzit trei si mai misto: 

"Faci schimb cu bicicleta mea? Ca a mea merge cu tuica si vin"

si

"Domnu`, motocicleta dumneavoastra e exact ca a lu nashu` meu de frumoasa!"

si

"Aoleo, si acuma casca aia asa de mare o pui in cap?"

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.