Mergi la conţinut
Aferim

calatorii Calatorii Lejere Cu Tinta

Recommended Posts

Frumoasa tare, motocicleta ta! Iti mai spun inca odata sa o stapanesti sanatos! :)

De traseu si poveste, nu mai vorbesc. Ca de obicei! :)

Anul asta am programat si eu un circuit Ro, Srb, Mne, Cro, retur. Sper sa ma "refac" dupa turul Barcelona. :) M-a cam dereglat si nu am semne, inca, de revenire. :)

Ceva planuri pt anul asta?

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Ceva planuri pt anul asta?

Salutari si multumesc pentru aprecieri!

Planuri pentru anul asta nu prea am, nimic consistent; si eu sunt destul de dereglat si vreau mai intai sa ma inzdravenesc... 

Cat despre circuitul tau Ro, Srb, Mne, Cro - opinia mea e sa accentuezi mai mult pe Croatia si Muntenegru - desigur, in Croatia partea de litoral dar MNE este interesant mai ales in partea de uscat... ai ce vedea si mi se pare ca ai facut o alegere buna!

Link la postare

iar in Bih, Sarajevo.

Sarajevo e misto raaau si merita mai mult de o zi, eu din pacate n-am avut posibilitate sa-l vizitez consistent...

In BiH eu am mai gasit un loc, in drumul spre Sarajevo dispre Coasta Dalmata: se numeste  Pocitelj, este un orasel foarte mic, medieval, cu arhitectura traditionala si foarte linistit:

img_6381.jpg?w=665

Si eu n-as rata nici Mostar (cel cu podul de piatra bombardat deliberat de artileria sarba, desi nu era un obiectiv militar/industrial ci un simbol al orasului si apoi refacut dupa razboi, poate ai vazut la Discovery documentarul despre el):

img_6426.jpg?w=665

Sa nu ratezi (daca esti mancator de carne de oaie) nici oaia la protzap din Bosnia. se gaseste (ca si in Albania) la popasurile de la marginea drumurilor si e delicioasa! Poza de jos e de la un popas mai select, eu insa, ca si in Albania, am mancat de la cele mai prapadite dughene, de-alea unde opresc doar localnicii si soferii de tir si a fost dementiala!

img_6490.jpg?w=665

Link la postare

Minaretul moscheii Ibrahim Pașa (İbrahim Paşa Camisi), începută la 1530 și finalizată în 1616, sclipește în centrul orașului Razgrad (fost Abrittus). La doar 140 km de Bucuresti se află o bijuterie a arhitecturii otomane, dar și o cetate romană și o rezervație de arhitectură de secol XIX, în stilul Bulgarian Renaissance.

WP_20150613_012.thumb.jpg.7fa3e50bd70ee0

Fără să fii nevoit să gonești pe drum, o tură la Razgrad o poți face într-o singură zi, daca pleci din București sau împrejurimi. Aici ai parte si de vestitul iaurt bulgaresc, meșteșugit la Razgrad în mod tradițional și cu denumire de origine protejată…

https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2015/06/14/abrittus-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-razgrad/

Link la postare
Pe 05.03.2016 at 14:59 Costin Beekman a scris:

Foarte tare blogul acesta! Mulțumesc, l-am așezat în lista chestiilor interesante, este un instrument foarte util!

Intre timp, am mai învârtit roata, pe ici-colo... 

img_20170615_133412.jpg?w=1000&h=

Poza asta este pe undeva la țară în Sicilia, în drum spre Corleone, pe drumuri locale.

In Sicilia am fost în vara aceasta,  de jur-imprejurul insulei și toată isprava am ilustrat-o aici: https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2017/05/28/sicilia/

Am mai fost vara trecută în Peloponez, am scris povestea in doua episoade ilustrate: 

https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2017/02/11/the-peloponnesus-greece-1/

si https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2017/04/02/the-peloponnesus-greece-2/

wp_20160825_054

La întoarcerea din tura asta, am ținut neaapărat să revăd Albania - am povestit aici, cu poze:

https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2016/12/04/din-nou-in-albania/

wp_20160901_137

Nu știu ce urmează acum.

Nu îmi fac niciodată planuri prea ample dinainte, îmi doresc să ajung, într-un viitor, în Portugalia și în Pirinei; dar și în Tările Baltice.

Poate și în Scandinavia, dacă se vor alinia planetele...

Asfalt grozav tuturor și numai zile însorite! :beer:

Link la postare

Traseul (este detaliat în articol, dacă accesezi link-ul) are un pic peste 1.700 de km și tura asta a inclus:

-cetatea de la Dunăre Golubac – o așezare medievală construită pe ruinele castrului roman Columbarum; 

Belgrad – fortăreața și centrul vechi, cu o atmosferă care m-a dus cu gândul la o combinație de Budapesta & Roma; 

Felix Romuliana – orașul antic de lângă Zajecar, construit de  împăratul roman Galerius (de origine dac) în cinstea mamei sale; 

Canionul Iskar – un defileu tăiat abrupt în rocile Balcanilor;

- și satul tradițional Bozhentsi - oficial denumit Bozhentsite (Боженците), un paradis…

Trăiască 1 Mai, ziua celor ce muncesc! 

calatoriifestinalente.wordpress.com in serbia de 1 mai muncitoresc

IMG_20180501_124258.jpg

Link la postare

După șapte ani de la cea mai îndepărtată călătorie am fost iar într-o tură mai vivace cu motocicleta… In drum spre Atlantic am trecut prin Rhône-Alpes, apoi pe valea râurilor Drôme și Durance. După o pauză la Guggenheim – Bilbao, am dat o raită în Munții Pirinei și am fost blocat de Mistral în Provence, iar spre casă am traversat Alpii Mediteraneeni; totul pe un traseu mai lung de 7 mii de km.

Citește aici povestea ilustrată:  https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2018/09/15/le-drome-les-pyrenees-la-biscaye-et-les-alpes-de-la-mediterranee/

IMG_20180825_203009.jpg

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.