Mergi la conţinut

japoneze vs europene


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La Ducati nu prea avem nimic de reprosat nici noi cei cu motociclete japoneze .

Nu prea ii intele pe cei care au Aprilia de unde pana unde atita ochi critic si ureche aplecata la birfe cind e foarte clar APRILIA NU FABRICA MOTOARE,nici Cagiva (astia cumpara versiuni mai vechiute de pe la Suzuki),iar Motoguzzi fura ca-n codru de BMW .Este foarte clar ca italienii in special in clasa medie de pret nu pun pret pe finisaje si detalii(except vizual).Japonezii (hai sa fim seriosi "d-le Philips"din olandezii dvs nu a mai ramas in Europa decit un sediu) au o constiinta a muncii foarte dezvoltata,sunt intr-un cuvint perfectionisti.Si din punctul meu de vedere stau mai linistit cind "zbor"pe o motocicleta care tinde sa atinga perfectiunea decit as STA pe o motocicleta frumoasa.

Cit despre BMW ,KTM sunt foarte smechere,bune fiabile dar nu sunt genul meu dpdv al designului.

Una peste alta TOATE motocicletele sunt speciale, bune sau proaste pe anumite segmente in functie de nevoia si personalitatea "calaretului".

:kewlpics::kewlpics:

post-428-1160607466_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. de ce crezi ca tu stii "adevarul"?

2. in plus pot sa-mi cumpar oricand o japoneza

3. firma nici macar nu m-ar interesa, pt. mine sunt la fel)

4. dar prefer un"v", ceva deosebit.

5. ca si la masini, japonezii, coreenii si chinezii, fac motoare pt. saraci (personal cred ca 4in linie este un motor pentru "saraci" - performante bunicele, consum mic, pret mic)

6. SI MAI LASA-MA CU PLASTICELE TALE...

1. La biserica se crede eu vb despre ce stiu ca este cu siguranta adevarat.

2. Da, si nu ti-o iei ca nu ai putea sa stai pe ea la asa viteza.

3. Aici ti-ai aratat cunostintele in domeniu. Sunt toate la fel pt tine.

4. Ahaaaaa, si japonezi nu stiu sa facu un "V"? Sti macar cine face cel mai mare V ?

5. Aici le-ai incurcat complect. Chinezi fac masini pt tine? Tu ai un motor in "V" in masina ta? Pt informatia ta performantele si fiabilitatea motoarelor in linie este mai buna ca cele in V datorita raciri si o distribuire mai buna a sarcini. Motoarele in V sunt mai compacte in schimb.

6. =)) Si tu ai dat jos plasticele de pe motorul din poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Fabrica din Hinckley (Marea Britanie), foloseste una din cele mai avansate platforme tehnologice din lume, numai ca Triumph nu prea vad pe aici. Unele modele erau destul de vechi dar mergeau bine (am vazut o expozitie de motoare vechi), iar din cele noi "Streetfighter" doar putine le-am vazut pe strazi. Probabil gusturile vis-a-vis de design.

Din ce am mai citit eu, cei care au ales aceasta marca nu le-a parut rau si nu ar schimba-o pt alta. Mai mult nu pot sa-ti spun...nu am detinut motoreta Triumph :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest topic "japoneze vs. europene" imi aminteshte de intrebarea unui coleg: "care e diferenta intre suzuki gsx-r 600 si Ktm 650?"colegu neavand habar despre motociclete.

ganditi-va la ce ati fi raspuns si ...cam asta e diferenta intre europene si japoneze.

(sunt prea diferite)

Bmw-u nu cred ca e mai bun ca o honda. BMW face insa mashini mai bune ca HONDA. (exceptand CRX-u' care a facut istorie)

Mille sau MV nu cred ca sunt mai rapide sau mai bune decat Suzuki etc.

Sunt fan KTM dar din auzite spun ca Yamaha sta mai bine pe cros.

ps: faza cu japonezele sunt pt saraci. a dreq treaba ca pe mine m-a dus la sapa de lemn. plus ca mai toti fitzobikerii au r1 si busa. (fapt cu care nu-s de acord.)

pps: chiar! voi stiati?

cica nu poti sa iei hayabusa in leasing direct din reprezentanta. Ti-o da doar cu banu jos. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW s-a dus direct din fabrica pe celebrul PAris-Dakar pe care l-a si castigat nu mai stiu in ce an

Acel F 650 "amarat"

MV are acum 200 cp cu MV Agusta F4 CC care nu costa decat 120.000 EURO

Ninos are Busa luat in leasing de la Suzuki deci nu e adevarat.

Aprilia V4 asta noua?

Cica mai e o chestie: italienii ar da puterea la roata :)

R1 si Busa sunt pt cei care au COJONES hihihihi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi competitia acerba din titlul topicului cred eu ca e dusa de BMW in primul rand din partea europenilor. Ei au incercat sa "scoata modele care sa acopere cele mai multe din clase. Cunosc persoane care sunt absolut sigure ca BMW face cele mai bune motorete si ca atunci cand aceasta marca construiau motociclete, japonezul se uita la un lant de bicicleta si se intreba ce sa faca cu el."

Chiar am citit un test intr-o revista spaniola de profil, unde :BMW K1200S, Honda CBR 1100XX, Kawasaki ZX-12R, si Hayabusa; la capitolele: motor, sistem de rulare, siguranta, uso cotidiano, comfort, costuri/protctie, scotea BMW-ul la toate cu capul sus, deci clar castigatoare. Ca sa nu mai zic de alte teste comparative citite pe aici, Guardia Civil numai cu RT-uri umbla, majoritatea incursiunilor prin America de Sud, Africa, Australia au fost pe motorete BMW (din ce am citit eu).

Deci e clar ca bemveul face concurenta. Ceea ce s-a scris pe la minus este ca "pretul cam mare, daca ai probleme cu ea, si nu este garantie te cam mananca la buzunar, altii se plang de greutate...si altele"

LA unii nu le place dizainul bemve, dar tre sa recunoastem ca au tehnologie, comfort, transmisia cardanica nu necersita multa ingrijire. Dar ca toate lucrurile de pe pamantul asta, auavantaje si dezavantaje. Eu cand mi-am luat motorul am avut in calcul "ce-mi poate oferi BMW la banii astia", si era doar GS-ul de 650 care nu mi-a placut.

Parerea mea?...BMW face motorete bune, dar pica in fata japonezelor prin faptul ca nu au acoperirea modelelor ( a claselor), sunt ceva mai grele si nu pica bine la multi, nu au caracterul focos al japonismelor, in fine sunt niste motorete cu un stil mai diferit, dar sunt bune. Am vazut multe modele vechi de BMW ruland pe strazile de pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca raspunsul la intrebarea asta il gasim cel mai simplu asa : intram pe un site de vanzari moto, cautam motoarele care au peste 150 000km si care se vand ca functionand perfect si avem raspunsul .. e corect ?

facand asta avem o surpirza: bmw si honda dar cu precadere bmw.

oricum un record de 279km/h pe plaja in 1936 nu este un fapt ce trebuie neglijat (bmw) si un amart de motor v8 de la guzzi care mergea lejer 250km/h in 1952 face si acum furori.

sa nu uitam si ca cel mai scump harley de colectie este : o copie dupa bmw (motoare facute pentru razboiul din africa, tot boxer)

inconjorul lumii .. care e motorul cu care se face cel mai des lucrul asta : bmw.

daca vrei sa vorbesti de calitate vorbesti de timp. intrebarea este ? care sunt motoarele de care vom auzi peste 20 ani de acum ? la intrebarea asta bmw, guzzi ducati au raspuns. in mare parte a raspuns si honda.

bmw inseamna traditie, inseamna calitate si un club aparte. cand se vorbeste de motociclete mereu va fi : bmw, honda si restul lumii.

eu sunt un mare fan al motoarelor europene. si nu am unul (inca) dar sunt convins ca nu totul se leaga de plastic. suzuki, honda, yamaha, kawa, sunt trase la xerox. le vezi pe strada si nu esti sigur ce ai vazut . bmw, guzzi, ducati .. nu le poti cofunda..

si cand te gandesti ca bmw urile aveau injectie electronica in 1986 ..

sunt multe de discutat . cea mai buna motocicleta este motocicleta mea.. numai bine..

si nu e totul motorul : conteaza cine il are intre picioare. ia un transalp si ai grija de el si peste 20 ani merge bine (garantez), ia un bmw, 4 in linie si 300 000 km ai motor garnatat . cate 4l japoneze se lauda cu asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Kimmie poti sa ii spui si asa.

Unde sa caut pe iutub =)) pai am timp de asa ceva? :)

PS: Gaxel are mare dreptate, nu sunt un fan europene dar imi plac si recunosc nu am bani sa imi iau una caci modele s-ar gasi vezi ex. 675-ul englezesc care se bate foarte bine cu R6 sau ducati sau MV

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

well, greu de spus, imposibil !

istoric, incadram motocicletele in epoci diferite si nu putem face comparatii intre fiare construite in momente istorice diferite. producatorii sunt mai batrani sau mai tineri si din nou nu putem compara suzuki cu bmw in anii '42 ci numai in anii 80.

faptul ca unii au continenta e important, semnifica increderea capatata de utilizatori motiv pt care au ramas pe piata. daca nu vinzi, nu traiesti, si nu vinzi daca produci petarde !! strategia blocului comunist a fost motoare proaste dar foarte ieftine, sau accesul interzis la motoare straine, altfel falimentau inainte sa inceapa productia.

se zice in legenda ca honda e primul producator japozez ... hmmm, oare ? daca nu ne intereseaza scuterele si motocicletele sub 50cmc, honda vine abia pe locul 3, dupa suzuki si yamaha !!! OOOPS, numarul de motociclete produse si vandute anual, peste capacitatea respectiva, mi se pare mai important decat totalul produselor vandute, altfel incepem sa numaram tricourile si brelocurile produse de suzuki, foarte fiabile, renumite !!

in timp, unii au iesit definitiv din calcule, iar altii abia au intrat. ce se compara aici ? KTM cu INDIAN ?? ah, se compara japoneze cu europene, hmmm .. la nivelul carui an ? care cu care ? cum, toate la gramada ???

alta comparatie gresita: BMW a facut turul lumii de cele mai multe ori ! pe bune ? pai BMW traieste de 60-70 de ani ca motocicleta, ktm numai de 20 (nu stiu cifrele exacte) .. dar daca vrei sa compari cinstit cate tururi lumesti a facut una si cealalta, compara numai perioada cand traiau ambele !!

inventii ? sigur, unii au fost mai prolifici decat altii, geniile sunt impartite inegal pe suprafata pamantului, dar s-a descoperit ceea ce-i atrage pe toti de partea unora sau altora ... BANUL ! altfel castigau nemtii razboiul, ca bomba atomica a inventat-o un neamt ! multe lucruri au fost facute prima oara ba de europeni, ba de japonezi, ba de americani, dar io zic ca veti ajunge pana la urma la un razboi rasist, mai ales daca va ganditi la producatorii indieni (deloc de neglijat) sau kinezi... oare care rasa e mai inteligenta si a contribuit la dezvoltarea motociclismului mai mult ? si daca bmw a "descoperit" injectia, oare kiar era arian inventatorul sau doar un indian cooptat bmw ?

daca analizezi din ce in ce mai profund problema, nici la "calitatea" produsului finit nu vei ajunge la raspunsuri clare .. ducati e mai prost decat BMW ... SERIOOOS ??? cum asa ? pai se strica mai des .. oare ? sau poate ca proprietarii nu sunt nemti ci italieni, care ca rasa sunt "inferiori" arienilor si nu le duc la service, nu le apreciaza ca pe proprii bebelusi, nu le ingrijesc ca pe okii din cap ci le considera "doar" motociclete, kestii utile care merg de colo-colo. neamtul traieste numai pentru a completa uleiul si a-l skimba impreuna cu filtrul la kilometrii din manual, italianul merge cu motocicleta pana se strica si apoi cumpara alta, nici nu-l intereseaza care-i jmekeria aia cu uleiurile ... 999 merge pe pista, rupe, e bestial .. dar iata ca nu tine setul motor cat la R1100GS, de ce oare ? pai nici la KTM450EXC nu tine ca la GS ... hmmm, oare o fi ceva in aeru nemtesc, in mancare, sau e numai diferenta in exploatare, diferenta de tip de motor, diferentele dintre conditiile de competitii si plimbari ? dar daca am lua o italianca si am da spre exploatare la un neamt ??? poate ca ar bate recorduri ... cine stie ? sau un BMW la un roman "jmeker" ... alte recorduri !

japonezele sunt mai bune decat europencele !!! afirmatie la fel de idioata ca si "karatistul bate pugilistul". la modul general nu ai cum sa compari practic japonezii cu europenii decat fix la un mom dat si fix discutand despre modele concrete si compatibile. tendinta tot mai generala in ultimii ani este relaxarea, nimeni nu mai face kestii durabile 100 de ani ! motoarele trebuie sa fie usoare, puternice si sa reziste cativa ani, nu prea multi, afacerea cu piesele de skimb este rentabila si perfect pusa la punct de orice producator in aproape orice colt al lumii !

cine zice ca honda e fiabila ca si BMW probabil se refera la goldwing si la K1200LT, sau la AfricaTwin si la R1150GS Adventure, nu ? ca doar nu compara CBR 125 cmc cu K1200S (desi ambele de viteza) ? si totusi, BMW nu prea a facut motociclete strict de competitie, nu prea ai cum sa compari CBR1000RR, ceva similar de la BMW nu exista, BMW intelege diferit sportul. pt BMW pista e o kestie relativa, se numeste autobahn sau strada si nu performanta absoluta e cel mai important lucru deoarece pe strada nu ai cum s-o evaluezi sau s-o dezlantui, asa ca orice model BMW, oricat de sportiv este, este confortabil si admite pasager. e mai relaxat, nu scoate tot ce se poate de la motor si poate si de aceea e mai fiabil .. dar comparam atunci cu unul similar, nu cu CBR1000RR. comparam un boxer R1200GS cu Varadero si abia acum putem spune cine e mai fiabil .. nu BMW cu Honda ci R1200GS cu Varadero sau VStrom (alt japonez de marca). abia acum putem discuta. dar rezultatul nu va spune daca BMW e mai bun decat Honda ci DOAR daca GS-ul e mai bun decat Varadero (sau VStrom) !

nici numarul de exemplare vandute nu e relevant, nu ajuta prea mult .. lamborghini e mai prost ca renault ?

sau traditia ?? ce e aia si la ce ajuta in comparatii directe ? harley, bmw, ducati ... asa si ce daca au traditie, vine japonezu si face pishu cu jet pe traditia lor, a intrat in competitie cu oricare din astea direct si fara discutie !!

ducati e mai tare ca yamaha ? de ce, pt ca xerox bate R1 ? sigur, dar costa dublu ! de diferenta punem pe R1 kituri si cand ajungem la acelasi pret, obtinem crima, jihad, fum pt xerox !

eu zic ca totul e relativ si fiecare model il compari cu unul contemporan si omolog lui, altfel probabil ca discutia o porti cu copiii din curtea scolii la o samantza kiulind de la ora de logica, iar tu esti la fel de profund cat invatatoarea 1-4 explicand caligrafia!

nu e nici unul mai bun sau mai prost, fiecare se kinuie sa traiasca, sa ramana pe piata, intr-un an ridica unul capul, in anul urmator ridica celalalt, toti au modele pt diferitele paturi sociale, sau diferitele gusturi, toti sunt extraordinari prin ceea ce fac, nu exista nici un producator din cei de prima mana afirmati, mai bun !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MensSana de acord cu tine. POate BMW are traditie...face motociclete de mult timp, si in general europenii sunt destul de vechi in meseria asta, alaturi de DKW, Guzzi, Triumph...si altii. Dar in acelasi timp sa nu uitam ca...chiar daca japonezii au inceput sa faca motorete relativ mai recent, au avansat f repede, si si-au construit un stil propriu. De altfel cam aproape fiecare firma (exceptand japonezii), si-au faurit un stil propriu.

Acum, de ex: Honda, la 3 ani dupa ce a construit prima masina...au castigat F1, ceea ce este o performanta. Erau masini la vremea aia cu traditie : Bentley, Mercedes, Auto Union (acum Audi). Iar dupa asta...ani la rand au castigat cursele. Asa ca ...nu putem nega ca japonezii au avansat in tehnologie f mult in scurt timp, desi poate de multe ori au copiat pe unii si pe altii.

Cum zicea Gaxel...am putea sa ne uitam pe site-uri, sau pe strada, ce motoare vechi ruleaza, si as putea spune ca sunt si japoneze....si europene, si americane (vb de o vechime medie de 20-25 ani), mai sunt si mobre care ruleaza. Totul depinde cine le-a condus. si cum au avut grija de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi vad ochii? O singura concluzie pot trage de aici, preacinstiti convivi. Aveti timp de stat pe net :). Nici cand nu auzii dezvoltarea teoriei chibritului facuta mai bine si cu mai mult patos. Zicea ceva onor menssana, legat de clasele primare, dar nici domnia sa nu a remarcat esenta: desi fac cu toatele parte din categoria fructe, compararea (sau alte operatii simple) merelor cu perele e la fel de productiva ca si decuparea modelelor pe frunze pentru catei.

Presupun ca parerea mea va supara pe cate cineva; sugestia mea e sa nu o luati personal, sa considerati o critica constructiva randurile de mai sus.

Pace voua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MensSana comparatia se facea evident intre moto de aceeasi categorie si an sau aproximativ aceeasi.Acum sa spui ca WR e mai prejos decat KTM si XT fata de Husaberg e eronat pt ca Husaberg tine teoretic dupa unii mai mult fata de KTM.

Yamaha a aprut in viata datorita decaveului ( am scris asa de forma )

In rest cehstie de gusturi si chestie de convingeri pe care unii sau altii le au fara sa stie ce vb sau care e realitatea.

Am vazut ca ai R1 si imi pare bine ca esti fitzos si ca ai cojones sa te dai cu ea :D

DA KIMMIE ITI DAU NR DE TEL A LU" NINOS SI O SA VEZI CA E LUATA PE LEASING si DA ARE SUZUKI GSX 1300 R HAYABUSA

de ce nu crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in discutia voastra.

Ca o intamplare am si BMW si Suzuki si cred ca sunt in masura sa spun cate ceva.BMW nu te oboseste la drum si iti da o siguranta nemaipomenita in ciuda masei relativ mari(vb de un touring boxer de 200 de kg).SUNT MOTOCICLETE DE O FIABILITATE INCREDIBILA,iar preturile pieselor sunt doar un pic mai mari decat la japanuri.Pe de alta parte japanul iti ofera adrenalina cat cuprinde,trage ca nebuna pana la capatul acceleratiei dar la drum lung sau la trafic urban te omoara.si inca un lucru:BMW-ul meu la 6500 rpm se plafoneaza pe cand japanul trage incontinuu pana la 13500 cand intra limitarea.La care din ele e uzura mai mare?(pot sa aiba ele mama racirii cu ape si uleiuri ca tot se uzeaza).Acum fiecare sa traga o concluzie pentru sine.Multumesc si ma scuzati daca v-am plictisit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So...Berto...eu zic ca un motor care e facut sa lucreze la o turatie mai mica, va avea si uzura mai mica. Aici mai intervine si rata de compresie. Asta incercam si eu sa spun mai sus vis-a-vis de comfortul, siguranta, atentia la detalii, calitatea materialelor pe care-l ofera bemveul, ca este reusit. Dar pt asta e cedat unele lucruri. De ex cap de serie la sportivitate..K1200S 167 cai si un japonism pe la aceiasi cai sa zicem CBR1000...pe la 172 cai, cred ca sigur ar fi niste diferente, nu chiar notabile dar ar fi. Poate greutatea BMW-ului l-ar trage un pic in jos, si nu ar fi chiar asa manevrabil, sau cardanul ar fi un pic mai dur, dar cu siguranta ar avea comfortul peste toate motoarele de 1000 cmc din japonia.

Deci pana la urma nu ajungem nicaieri....fiecare avand "+" _uri si "-" _uri, cedand unele aspecte pt altele.

Nu prea am citit posturi (except 1) despre cei care au mers pe RSV Mille, MVAgusta, 999R, K1200S, Daytona 955i...si Japonisme de aceeasi clasa. Probabil ca in rom japonismele predomina!

Oricum pe aici micsuna motorete pentru toate gusturile si clasele. Asa ca...fiecare a ales ceea ce i-a placut sau cat i-a permis buzunarul. Cert este ca atunci cand ne-am cumparat mobra eram convinsi ca este ceea ce cautam sau cea mai buna la timpul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...