Mergi la conţinut

Nord, Botosani, Dorohoi


Caniggia

Recommended Posts

Am de gand sa plec vineri spre nord-estul tarii. O noapte petrecuta in Roman sau Suceava, apoi spre Dorohoi. Zona aia nu e prea ofertanta, nu au munti, nu au lacuri, nici macar paduri. Chiar si drumurile sunt mai dificile. Dar sentimentul de libertate pe care il ai atunci cand mergi prin campia aia nu se compara cu nimic din ceea ce am trait in tara asta.

 

Daca are chef cineva de o mie si vreo trei sute de km in cateva zile, somn la cort si o bucata de branza buna de la o stana sa ma contacteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu : mergi la Cetatea de Scaun A Sucevei , Maramures(ca ai ce vedea p-acolo) si Cernovcy (si dincolo de el ) DACA VREI SA AI O PLIMBARE "ADEVARATA" !

In Ucraina gasesti soselele LUUUUUNGI , DREPTE SI BUNE! Exact ce vrei tu! (sentimente de "libertate" :whistling: ) .

Bye!

:rolleyes: E ziarist omul... te rog frumos :biggrin: ...

Later edit : http://www.skywalker...unie-2007-2.htm

hai ca ma duc la cernobal, fa-mi tu repede pasaportul fara sa ma coste 4 milioane si plec maine. pe cuvant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUM? tu n-ai pasaport? Sau e greu sa faci "hartzogaraia" necesara unei "plimbari OUT-SIDE mU.E. " ?

Eu acolo as merge daca ar fi s-o "pun" de-o plimbare! Si ti-am zis de Maramures , Cetatea de Scaun a Sucevei + Cernauti pentru ca am stat vreo 3 ani prin Suceava , de Botosani sunt satul (am bunici la vreo 20 de km de BT), iar la Cernauti m-am "cam" plimbat de cateva ori DA' INAINTE SA INTRAM IN mU.E. si mi-a placut (cat de cat...) .

Am stat vreo cateva nopti la ex-gagica-mea din Radauti si... a fost mai usor!

Pana la urma tu esti "pilotul" , tu ai motorul pe mana , tu alegi unde si cum "dai ture"!

Eu doar am venit cu sugestiile!

Bafta! :beer:

P.S. : In Maramures am fost cu profu' de Meteorologie pe cand eram student si SINCER ITI ZIC E DE VIS! Din orice "unghi" ai privi ZONA MARAMURES! :biggrin:

Ce-am uitat : viziteaza si puscaria de detinuti politici de la Sighetu-Marmatiei ...

MERITA sa vezi locatia unde s-au intamplat "multe"...

http://www.monitorul...08-14/La-Sighet

ideea e ca eu am cam fost prin maramures, am cam vazut si bucovina pe de-antregu. acum m-as duce in zona aia a botosanului pentru experienta....stiu ca nu e nimic spectaculos acolo, nici drumuri bune, doar saracie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...daca vrei sa vii in nordul tarii sa vii prin Suceava. Sa nu alegi Targu Frumos- Botosani pentru ca sunt 80km foarte obositori. Ce poti sa vezi in Botosani ? Poti sa mergi in Ipotesti sa vizitezi Lacul lui Mihai Eminescu (acolo ai si padure :)) ) Dorohoi ? nu stiu daca e o alegere fericita ai toate sansele sa iti ascunzi motorul in una din gropiile de pe acolo. Planificarea calatoriei sa o faci saptamana viitoare caci se anunta soare si frumos....acum e super de urat ,frig si umezeala.

Drumul Botosani-Dorohoi este foarte bun, dar din pacate este restrictionat la 70km. Politia isi face treaba plimbandu-se cu radarul de-alungul lui.Asa ca mare atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...daca vrei sa vii in nordul tarii sa vii prin Suceava. Sa nu alegi Targu Frumos- Botosani pentru ca sunt 80km foarte obositori. Ce poti sa vezi in Botosani ? Poti sa mergi in Ipotesti sa vizitezi Lacul lui Mihai Eminescu (acolo ai si padure :)) ) Dorohoi ? nu stiu daca e o alegere fericita ai toate sansele sa iti ascunzi motorul in una din gropiile de pe acolo. Planificarea calatoriei sa o faci saptamana viitoare caci se anunta soare si frumos....acum e super de urat ,frig si umezeala.

da, as pleca de maine, dorm o noapte la botosani pe undeva, apoi vad ce mai fac de acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

faine poze. ma obisnuisem sa citesc mai mult la tine... cum a fost la botosani? cum arata orasul?

si eu ma obisnuiem sa scriu mai multsmile.gif, dar acum nu prea am avut chef. botosaniul e un oras urat, nu are nimic spectaculos. in schimb m-a impresionat suceava, arata intr-un mare fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...