Mergi la conţinut
  • 0
ralukciubotariu

Ce Motor Sa Imi Cumpar?

Întrebare

Buna tuturor,

Voi incepe prin a va spune ca am nevoie de ajutorul vostru, al motociclistilor experimentati, deoarece vreau sa imi iau prima motocicleta (din clasa sport). Sunt incepatoare (in luna mai a acestui an mi-am luat permisul de conducere) si sunt constienta ca am foarte, foarte lucruri de invatat. Pana acum am condus un Kawa EN 500, insa vreau sa trec la o alta clasa, asa cum am spus de la inceput. Una dintre marile mele probleme consta in faptul ca nu stiu ce moto s-ar potrivi staturii mele ( am 160cm si 46 kg). Iubitul meau are, spre exemplu, o Ninja de 600, la care nici nu pot sa visez, deoarece este foarte inalta ( si spre norocul lui nu pot inca sa o fur ). As vrea sa imi spuneti care sunt cele mai joase motoare din aceasta clasa.

Astept idei, sugestii din partea voastra.

Asfalt uscat si bafta la soferi cat mai atenti!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

20 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

cbr 125 r , il gaseti la bani putini la 1000 de epuroi gasesti deja una.

Este mai lenesa de fel pentru incepatori este perfecta, e honda se strica greu, dar multi o detesta pentru rotile prea subtiri. eu zic ca e perfecta! Asta ar fi cea mai ieftina varianta a ceea ce vrei tu.

Mai ieftin poate aprilia dar te sfatuiesc sa nu te imbarligi cu asa ceva, este in 2 timpi consuma cat o masina si se strica repede.

Ar mai fi Yzf-ul de 125 de la Yamaha dar cam scumpisor nu cred ca ai sa gasesti sub 2000 de euro. Arata mai sportiv decat cbr-ul si are valente mai sportive.

Si ar mai fi Kawasaki de zx250r .... cand o sa ma fac mare de asta o sa-mi iau. :rolleyes:

Ca inaltime cred ca te incadrezi la toate 3.

Au am 1,52 si stau foarte bine pe cbr. Si am sub 40 de kg, dar strang seaua intre picioare sa nu flutur pe motor cand acelerez prea tare.

Link la postare
  • 0

Multumesc mult Jolly si Gixxer.

Dintre variantele propuse de voi imi surade muuuuult mai mult ideea zxr-ului de 400. Am inceput deja sa caut unul si sper sa il gasesc pe cel mai bun cat mai curand.

Sper ca data viitoare sa postez un mesaj cu subiectul "Am si eu zxr-ul meu". :smile:

Sa aveti o zi minunata!

Link la postare
  • 0

buna ! si eu sunt incepator si vreau sa zic ca daca ai capul pe umeri si nu te iei dupa orice "prieten" poti "conduce" lejer cam orice....

eu imi doream un motor foarte foarte mult...j k printr-o minune dupa ce am luat bacul q succes a aparut o oferta... un gsx-r 750 din 98'...al unui prieten..am zis sa incerc cu ai mei sa vad daca accepta...ce crezi? nici nu visam, dar au acceptat, am luat motocicleta, intr-o saptamana am luat permisul (A-ul 28.07.2010) si uite-ma calarind..fara nicio problema...pana azi am cam vreo 5000 de km fara niciun incident..

eu zic ca daca esti atenta ( foarte) poti imblanzii orice... te sfatuiesc sa te uiti de un zx4r ;) !!! bafta ...asflat uscat...si te astept la o plimbare in primavara !

Link la postare
  • 0

buna ! si eu sunt incepator si vreau sa zic ca daca ai capul pe umeri si nu te iei dupa orice "prieten" poti "conduce" lejer cam orice....

eu imi doream un motor foarte foarte mult...j k printr-o minune dupa ce am luat bacul q succes a aparut o oferta... un gsx-r 750 din 98'...al unui prieten..am zis sa incerc cu ai mei sa vad daca accepta...ce crezi? nici nu visam, dar au acceptat, am luat motocicleta, intr-o saptamana am luat permisul (A-ul 28.07.2010) si uite-ma calarind..fara nicio problema...pana azi am cam vreo 5000 de km fara niciun incident..

eu zic ca daca esti atenta ( foarte) poti imblanzii orice... te sfatuiesc sa te uiti de un zx4r ;) !!! bafta ...asflat uscat...si te astept la o plimbare in primavara !

Buna, igor,

eu cred ca sunt o persoana foarte constienta si nu sunt genul care sa se ia dupa "prieteni" sau care sa incerce mai mult decat stie ca poate (momentan). Stiu ca nu-i de joaca si nu asta este problema mea principala, ci faptul sa sunt foarte "inalta" si foarte "puternica :biggrin:. Mai exact, asa cum spuneam, 160 cm si 45 kg.

Am fost acum cateva zile sa vad un zx 400 r si spre dezamagirea mea nu ajung prea bine cu picioarele jos. Asa ca am mai coborat putin stafeta. M-am reprofilat pe zx 250 r. Sper sa gasesc unul pe care sa mi-l permit si care sa imi placa.

Si ne vedem la primavara la o plimbare.

Numai bine!

Link la postare
  • 0

Partea cu ajunsul jos o sa o uiti dupa cateva sedinte de mers :D . Nu cred ca e mare diferenta intre Zx 250 R si ZX4R in ceea ce priveste inaltimea. Cat despre 400 cmc eu zic ca ar fi buni spre deosebire de un 600 sau mai sus.

Link la postare
  • 0

Gasesti greu piese de zxr 250 daca se strica ceva. mai este szr660 care este cred cea mai joasa motocicleta . nu este cine stie ce sportiva. Mai poti umbla la suspensia spate + modificat saua si poate ajungi la inaltimea potrivita. o sa o trantesti de multe ori daca nu ajungi bine jos. ciao

Link la postare
  • 0

Am fost acum cateva zile sa vad un zx 400 r si spre dezamagirea mea nu ajung prea bine cu picioarele jos. Asa ca am mai coborat putin stafeta. M-am reprofilat pe zx 250 r.

Eu zic sa te duci sa-l mai vezi un pic ca la inaltimea ta e perfect. Sper ca nu l-ai incercat in adidasi. Cu ceva incaltaminte moto ti-e perfect iar la 45 de kg ale tale e la fel de racheta cum e Thundercatul meu la cele 100 de kile ale mele.

Link la postare
  • 0

Pfff...si cum crezi ca il tine? Cu macaraua?

:biggrin: Mai trage de fiare , mai o gimnastica , mai insista!

Totusi , ce-i drept nici n-am habar cum arata viitoarea motociclista...

Am vazut tipa conducand VFR de prin 1992 la Iasi!

DA' ERA MOLDOVEANCA /BASARABEANCA DE 1,85 METRI , EX-HANDBALISTA!

:rolleyes:

Buna tuturor,

Voi incepe prin a va spune ca am nevoie de ajutorul vostru, al motociclistilor experimentati, deoarece vreau sa imi iau prima motocicleta (din clasa sport). Sunt incepatoare (in luna mai a acestui an mi-am luat permisul de conducere) si sunt constienta ca am foarte, foarte lucruri de invatat. Pana acum am condus un Kawa EN 500, insa vreau sa trec la o alta clasa, asa cum am spus de la inceput. Una dintre marile mele probleme consta in faptul ca nu stiu ce moto s-ar potrivi staturii mele ( am 160cm si 46 kg). Iubitul meau are, spre exemplu, o Ninja de 600, la care nici nu pot sa visez, deoarece este foarte inalta ( si spre norocul lui nu pot inca sa o fur ). As vrea sa imi spuneti care sunt cele mai joase motoare din aceasta clasa.

Ce nu pot sa pricep :

Ai condus KAWASAKI EN500 si nu poti sa conduci zzr600?

Eu zic ca nici n-ai incercat!

EN500 are inaltimea seii de 730 mm (teoretic), iar zzr 600 are saua la 780 mm ! 5-6 cm sunt o diferenta atat de mare pentru tine?!

Merita sa incerci ! "Chestiile astea de 250 cc" sunt si rare si scumpe , nu prea se merita...

Mai degraba un motor mai mare , tu mai cu cap cand tragi de acceleratie , un kit de coborare a seii si ai rezolvat problema!

http://www.motorbikes.be/en/Kawasaki_ZZR_600_1990.aspx

http://bikez.com/motorcycles/kawasaki_en_500_1993.php

post-2120-0-51076800-1289406860_thumb.pn

post-2120-0-87309600-1289406864_thumb.pn

Link la postare
  • 0

:biggrin: Mai trage de fiare , mai o gimnastica , mai insista!

Totusi , ce-i drept nici n-am habar cum arata viitoarea motociclista...

Am vazut tipa conducand VFR de prin 1992 la Iasi!

DA' ERA MOLDOVEANCA /BASARABEANCA DE 1,85 METRI , EX-HANDBALISTA!

:rolleyes:

Ce nu pot sa pricep :

Ai condus KAWASAKI EN500 si nu poti sa conduci zzr600?

Eu zic ca nici n-ai incercat!

EN500 are inaltimea seii de 730 mm (teoretic), iar zzr 600 are saua la 780 mm ! 5-6 cm sunt o diferenta atat de mare pentru tine?!

Merita sa incerci ! "Chestiile astea de 250 cc" sunt si rare si scumpe , nu prea se merita...

Mai degraba un motor mai mare , tu mai cu cap cand tragi de acceleratie , un kit de coborare a seii si ai rezolvat problema!

http://www.motorbike...R_600_1990.aspx

http://bikez.com/mot...en_500_1993.php

Este vorba despre zxr, nu despre zzr. Pe un zzr nu m-am urcat pana acum, dar pot sa iti spun sigur ca intre EN si ZXR de 600 este diferenta mare. Pe ultimul nu il pot ridica de pe cric deoarece nu ajung jos. Nu am incercat sa il mai cobor, deoarece nu este al meu si nu are rost.

Off...cert este ca acum sunt putin mai confuza si nehotarata decat atunci cand am postat primul mesaj aici :biggrin:.

Cred ca cea mai buna solutie este sa caut in continuare, sa merg sa vad diverse motorete, sa ma urc pe ele si sa decid care este cea mai buna.

Multumesc mult tuturor celor care incearca sa ma ajute.

Link la postare
  • 0

Este vorba despre zxr, nu despre zzr. Pe un zzr nu m-am urcat pana acum, dar pot sa iti spun sigur ca intre EN si ZXR de 600 este diferenta mare. Pe ultimul nu il pot ridica de pe cric deoarece nu ajung jos. Nu am incercat sa il mai cobor, deoarece nu este al meu si nu are rost.

Off...cert este ca acum sunt putin mai confuza si nehotarata decat atunci cand am postat primul mesaj aici :biggrin:.

Cred ca cea mai buna solutie este sa caut in continuare, sa merg sa vad diverse motorete, sa ma urc pe ele si sa decid care este cea mai buna.

Multumesc mult tuturor celor care incearca sa ma ajute.

:biggrin: Da si o tura cu ele ... nu doar "calarite static"

Tie iti trebuie un "Monster" DUCATI (glumesc) :rolleyes:

http://www.webbikeworld.com/ducati-motorcycles/monster-696/

BAFTA!

post-2120-0-81062800-1289453647_thumb.jp

post-2120-0-11520400-1289453653_thumb.pn

Link la postare
  • 0

Toate se uita la centrimetri bre, mai ales daca sunt 5 sau 6 ... :tongue:

:rolleyes: ups , asta-i "sub centura" ...

Vezi sa nu te "prinda" gagica in trafic si sa-ti dea vreo doua asa din mers! (DUPA ce-si ia motorul si se acomodeaza cu dansul! ) :biggrin:

Link la postare
  • 0

Buna tuturor,

chiar asa RALUCA , n-ai zis ce buget ai pentru motor! :photo:

Ducati Monster chiar e motor accesibil unei fete...varianta de 400...de 1 mai am fost in grup la mare, era si o tipa pe unu, mergea foarte lejer pe el.

Link la postare
  • 0

chiar asa RALUCA , n-ai zis ce buget ai pentru motor! :photo:

Ai perfecta dreptate. Bugetul meu este de aproximativ 2000 euro (+/- 200-300). Pentru inceput cred ca este relativ suficient.

Toate se uita la centrimetri bre, mai ales daca sunt 5 sau 6 ... :tongue:

:tongue: daca de centimetri astia depinde utilizarea in cele mai bune conditii ale obiectului (motorului), atunci da, conteaza. Dar daca nu....

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.