Mergi la conţinut

Recommended Posts

ok. maine deci, tinand cont ca aveti intrunire, am sa aduc contributia pt centrul acela (foxbat) si pt batranica (nicon) trimit cumva, cum o sa vrea dansul. unde s-a mutat intrunirea, daca s-a mutat? sau tot la pui de urs este?

pe maine!

Un pic mai sus,adica la Shoerley.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau 2 perechi de caucioace ( au fost pe varadero al meu )

Anvelope:

110/80-19

150/70-17

Parca un pilor road 2 si conti atack

amebele "merse " ~ 7000 km,foarte ok pentru cel putin un sezon.

Le dau in schimbul donatiei de "orice" pentru o casa de copii sau orice alta propunere in scop caritabil.

Vor fi disponibile in aprox 2 saptamani .

NU SE VAND . NU SE CER BANI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ma Nicule, ce sa-i faci daca esti aratos ! :yahoo:

Ce imi pare mie rău este faptul ca am filmat rotile caleștii , m-am tot uitat la ele , am vazut ca sunt neunse si am uitat pana la urma sa le ung .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@balu - am inteels, tin cont si revin cu amanunte, te rog da mi detalii ( pm ) dace exista ceva sau o luam de la 0 sa pot sa fac un mic plan

@angi - roger that :-P

@festina - s-a marcat

@bunu - ok , multumesc

am rugamintea sa-mi dati pe pm adresele de mail ca sa am cum sa va comunic direct "status reportul", tinat cont de ce am discutat individual

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telefonul meu il are Ducu.O sa-l rog sa tinem legatura prin el deoarece va intilniti mai des.Pentru fiecare din cazuri cele trei anuntate eu am sa trimit cite 50 lei adica 500 mii vechi.Daca nu se string bani pentru un calculator nou ne interesam si de unul la mina a doua.De asemenea daca la o revizie are sotia ceva haine vechi o sa il rog tot pe Ducu sa le aduca in Bucuresti.Ramine sa stabiliti persoanele de contact.Hai mai multi ca din picaturi se face lacul.Cu respect C BIRCHI

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nicon - asa cum am promis, cand e de" mers" acolo ( si propun un weeknd la o cabanuta din zona unde sa ne incarcam bateriile si sa mai stam la un pahar de vorba - o noapte eu cred ca nu i un cap de tara), eu personal ma duc.

am rugamintea daac mergi pe acolo, vezi poate dai de vreun barbat in varsta, mai nevoias, as vrea sa-l "imbrac" , la propriu. si daca gasesti , ( asa cum minunat ai dat de "Constanta & magar" ,zi mi te rog marimile ca sa dau haine care sa se potriveasca.

acum am vazut ca ai scris ca ai o casa, eu ma gandeam la o pensiune din zona dar daac ai facu tinvitatia, sa stii ca saptamana viitoare ma duc, nu glmesc

Da, corect, ar fi bine de stiut ceva masuri pentru imbracaminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu nevoie de niste pieze de MZ es 250 cine are si poate sa ma ajute ?

Ceva ceva mai aveam de la motor . Ce a ramas din incercarile lui Adrian C . de a face un helicopter .

Sunt convins ca nu cunoașteți regulile forumului . Postati aceasta problema la topicul Tehnice . Ma bucur ca sunteți din Arges.Imi cer scuze in numele Dvs ..... si eu mai faceam asa mai la inceput ( sunati-ma pe 0722552725)

@nicon - asa cum am promis, cand e de" mers" acolo ( si propun un weeknd la o cabanuta din zona unde sa ne incarcam bateriile si sa mai stam la un pahar de vorba - o noapte eu cred ca nu i un cap de tara), eu personal ma duc.

am rugamintea daac mergi pe acolo, vezi poate dai de vreun barbat in varsta, mai nevoias, as vrea sa-l "imbrac" , la propriu. si daca gasesti , ( asa cum minunat ai dat de "Constanta & magar" ,zi mi te rog marimile ca sa dau haine care sa se potriveasca.

acum am vazut ca ai scris ca ai o casa, eu ma gandeam la o pensiune din zona dar daac ai facu tinvitatia, sa stii ca saptamana viitoare ma duc, nu glmesc

m-am intors .

povesti cutremurătoare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Popunerea de a fi o actiune a Motoveteranilor e de la sine inteleasa. Pentru mine, a fost de la sine inteles de la bun inceput. Sunt magulit de propunerea d-lui Nicon si-i multumesc pentru incredere si vorbele frumoase.

Dar mai nimerit este ca actiunea sa fie in totalitate a vostra, in ce ma priveste as vrea sa raman doar un contribuitor si un "raspandac" in ce priveste aceasta actiune a motoveteranilor. Din cele mai multe puncte de vedere consider ca asa e cel mai bine. Nicon mi-a scris un PM despre propunerea lui, l-am rugat sa-mi dea putin timp de ragaz.

Nicon, n-am apucat sa iti raspund personal insa o fac acum, prin acest mesaj public. Inca o data-ti multumesc pentru onoarea ce mi-o faci, dar cel mai nimerit de a se ocupa de actiune tu esti. Daca imi permiti, recomand intocmirea unui topic separat (pt actiunea "batranica&magarusul") dar si pentru celelalte doua e mai bine, ca eficientza.

la fiecare din cele trei cazuri este nevoie de o prezentare mai consistenta, daca doriti sa participe cat mai multi. Aceasta e opinia mea. Fireste, nu dramatizand insa prezentarea seaca a situatiei fiecarui caz, insotita de imagini si detalii despre nevoile fiecaruia este necesara pentru a atrage donatori.

Altfel, topicul (topicurile, daca hotarati sa faceti 3 separate, asa cum eu cred ca ar fi mai eficient) moare si participanti raman doar cativa.

Nu este cazul sa ne suparăm.

Propunerea lui Viesparu este in asentimentul meu .

Pentru a evita polemicile inutile :

@ Viesparul -"este nevoie de o prezentare mai consistenta, daca doriti sa participe cat mai multi.......... Fireste, nu dramatizand insa prezentarea seaca a situatiei fiecarui caz, ..... pentru a atrage donatori."

Daca cititi si mai in urma ve-ti observa ca am facut niste propuneri pe care le sustinin continuare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva ceva mai aveam de la motor . Ce a ramas din incercarile lui Adrian C . de a face un helicopter .

Sunt convins ca nu cunoașteți regulile forumului . Postati aceasta problema la topicul Tehnice . Ma bucur ca sunteți din Arges.Imi cer scuze in numele Dvs ..... si eu mai faceam asa mai la inceput ( sunati-ma pe 0722552725)

m-am intors .

povesti cutremurătoare....

imi mi de scuze abia am facut contu si nu stiu cum sta treburile orikm multumesc mult pt sfat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nicon - asa cum am promis, cand e de" mers" acolo ( si propun un weeknd la o cabanuta din zona unde sa ne incarcam bateriile si sa mai stam la un pahar de vorba - o noapte eu cred ca nu i un cap de tara), eu personal ma duc.

am rugamintea daac mergi pe acolo, vezi poate dai de vreun barbat in varsta, mai nevoias, as vrea sa-l "imbrac" , la propriu. si daca gasesti , ( asa cum minunat ai dat de "Constanta & magar" ,zi mi te rog marimile ca sa dau haine care sa se potriveasca.

acum am vazut ca ai scris ca ai o casa, eu ma gandeam la o pensiune din zona dar daac ai facu tinvitatia, sa stii ca saptamana viitoare ma duc, nu glmesc

so, sambata viitoare merge cineva / cum facem ?

nicoane - cautam cazare sau rezolvi ?

intreb la obiect ca sa stim ce/cum facem

respecte

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lista contributiilor pentru Constanta si Magarusul:

- nicon - strange bunurile si banii, asigura buna lor cheltuire, distribuie bunurile si coordoneaza actiunea; pune la dispozitie o casa si teren pentru campare, in localitatea batranei, pentru folosul motociclistilor participanti la actiune;

- foxbat - asigura 1 transport auto de bunuri pt actiune + haine pentru un barbat in varsta, mai nevoias (necesita identificare si comunicarea masurilor de haine);

- Young spirit - cateva perechi de ciorapi ( lana si flausati) un batic, un maieu cu maneca gros (gen indispensabili) doua perechi de dres mai gros, doua perechi de chiloti, toate acestea fiind noi; un pulover si cateva alimente :orez, faina, zahar,malai...dar nu am cantitati mari; In afara celor ce ii voi trimite, voi mai da 50 ron pentru alte necesitati; o icoana sfintita.

- Sue - ceva haine groase, ciorapi, o pilota; un sac de mancare pentru caini si ceva pentru pisica; ii ungem rotile la caruta; ii ducem si niste alimente de baza; detergent;

- Gog - o trusa cu niste medicamente; un pachet cu haine;

- topgun - In afara celor ce ii voi trimite, voi mai da 50 ron pentru alte necesitati;

- Festina Lente - 100 ron pentru constructia unui adapost pentru magarus + adaposturi pentru caini si celelalte animale, reparatii la casa;

- Ceci Lee A : "un pachet pentru ea, pt pisoi, pt magarus." + o canapea, daca o Dacie papuc, o camioneta ar fi disponibila cu un transport gratuit al canapelei din Bucuresti in satul batranicii ( 350 km dus-intors, pe traseul http://www.mopedmap.net/route/1384994)

- Dan Rosca - Rfd - promisiune de a strange diverse + 50 Ron;

Lista se va actualiza la fiecare donatie. Rugaminte: cei ce participa cu diverse bunuri sunt rugati sa citeasca lista de necesitati intocmita mai jos (la randul ei va fi actualizata) si sa citeasca si ce doneaza ceilalti, pentru a nu se suprapune cu acelasi tip de bunuri donate in exces. In scurta vreme, dl. Nicon va deschide un cont pentru donatii in bani - nu se vor inmana banii cash batranicii! cu acestia se vor efectua diverse lucrari de reparatie sau se vor cumpara chestii gen fan pentru magar/capre, mancare pentru animale (caini, pisica), lemne de foc de pe piata locala, manopera pentru reparatii -meserias local, materiale de constructie - ateliere locale.

Donatorii ce nu sunt din Bucuresti pot trimite deci donatiile in bani in contul ce va fi anuntat, iar donatii in bunuri sau alimente - prin posta, la adresa ce va fi indicata de catre dl. Nicon.

Donatorii din Bucuresti pot inmana donatiile in fiecare Joi, la localul Shorley (din Regie, cine oare nu-l cunoaste?), incepand cu ora 18 - intalnirea saptamanala a motoveteranilor - cine dintre motoveterani se ofera persoana de contact?

Lista de necesitati pentru Constanta si Magarusul:

- alimente de baza pentru Constanta: ulei ( bax de 6 sticle)

zahar ( 3 kg )

malai (6 kg)

orez (6 kg)

faina (2kg)

fasole uscata (3-4kg)

conserve de mazare (4x450gr),

conserve de pasta tomate( 4x450)

ceapa alba (3kg)

cartofi 5 kg

- alimente pentru: 1 magar, 2 capre, 2 caini, 1 pisica;

- detergent pentru spalat manual; sapun; obiecte de igiena personala;

- medicamente comune pentru raceli si dureri, viroze;

- vase pentru mancare, cani, pahare, vase pentru gatit;

- ligheane pentru mancarea si apa animalelor;

- galeti a cate 5 si 10 litri - 2 buc din plastic + 2 buc tabla;

- imbracaminte si incaltaminte pentru Constanta (pentru iarna si pentru vara, cate un set complet)

- mobilier de baza: 1 dulap haine din scandura si rafturi, 1 dulap vase pt bucatarie similar, 2 scaune, 1 masa;

- pat + saltea + plapuma, perna, patura si asternuturi ?

- adapost pentru 1 magar, cu staul pentru fan si vas de apa;

- adapost pentru 2 capre, cu staul pentru fan si vas de apa; 1 buc. sare pt. lins;

- 2 adaposturi pentru caini, gen custi;

- reparatii pentru casa (materiale + manopera) - Nicon, poti sa detaliezi intr-o lista?

- reparatii la gard (materiale + manopera) - Nicon, cantitati?

- lampa cu gaz + gaz lampant sau inlocuitori, 2 buc (1 buc lampa pt casa, 1 buc felinar pt carutza) - batranica NU are instalat curent electric in casa!

- o lanterna cu baterii de rezerva;

- o lopata, o grebla, o secera, o furca, un topor pt lemne;

- lemne de foc;

- reparatie caruta + schimbare roti (de aflat preturile locale, Nicon?)

- dulciuri pentru Constanta, morcovi pentru magar;

- vizita femeii si socializare (in primavara) - sa-i aducem o raza de bucurie, cum spunea si Sue;

Daca am scapat ceva, nu ezitati sa completati lista. Haideti, fratilor!

Cu conservele de mazăre ..... . Cred ca in locul lor , in plus câteva kilograme de cartofi

Referitor la roti cred ca ar fi minunate niște roti de motocicleta

...................

(Sue, am scos din lista sacii de mancare pt animale pt ca-s scumpi si mai ales stiu din experientza ca animalele neobisnuite cu "crantzanele" nu le vor manca... daca crezi, le voi introduce totusi in lista.) Trebuie reintroduse . Garantez eu ca mănâncă si chiar ar trebui suplimentate

Constanta este de talie cam de 44-46 , iar la picior cred ca un 37-38 ar fi bine , mai ales pentru iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nicon - magarita nu pot sa duc in masina :)

@all - cu cat se strang banii mai repede( joi e cam tarziu ) , in masura in care sunteti de acord sa cumparam noi alimentele si banii ajung la noi in acest timp , marti sau miercuri ne putema ocupa. joi si vineri nu e loc. iar sambata e plecarea de dimineata. e un pic cam strans timpul . o propunere ar fi ca alimentele sa nu fie donate ci achizionate iar donatiile sa fie de incaltaminte, imbracaminte si mobila.

estimare petnru alimente ( si in cantitati mai mari decat cele postate, de ex 10 kg faina sunt daca le luam " la sac" pe cam 22 - 25 ron). ar fi undeva intre 150 - 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cum in Romania toata lumea buna scapa cu cel mult o pedeapsa cu suspendare,asa se v-a intampla si cu Nastase!

Nici macar "cu suspendare"

Cine face pariu ca va fi "achitare" ? si la cedo se vor solicita despagubiri platite de statul roman (fara majuscule) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...