Mergi la conţinut

ajutor pentru simpson


Recommended Posts

Salut din nou,

revin cu un mesaj pe aici( descoperind rubrica asta despre comuniste) . Sunt din Bucuresti si am un Simpson in stare de functionare care insa mai trebuie aranjat nitel . Cine stie un mnecanic bun si ieftin ( normal!!) sau cine se pricepe sa mestereasca un Simpson caci am mare nevoie de ajutor. ma oftic ca e vremea misto si chiar nu pot sa merg asa cu motocicleta ...

merci anticipat

p.s: Poate stiti chiar un nene mai in varsta pasionat de motoare vechi( cam asa ceva mi-ar trebui!!! si are atelier ceva si scule - genu de garaj - )

inca o data merci mult :help::help::help:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru raspuns,

e adevarat ca se numeste Simson,

Ma are ceva probleme cred la alternator ( mi-am luat baterie nou noutza si mi-a descarcat-o) bujia se umple de benzina sau ulei ...s-a putea sa trebuiasca o segmentare da nu-s sigur precum si mici reglaje. Ea are alternator acum( magnetoul s-a dus) si e pus cam nasol in afara motocicletei si as vrea sa pun unul mai mic de Ij eventual daca e posibil normal.

In speranta unui raspuns favorabil merci mult de tot

Mitrix

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apeleaza pe celalat forum la posesorii de Simson. Un fost posesor priceput este moshuliq. El avea alternator de Dacia pe laterala ca si tine.

O alta solutie mai buna este aprindere de Minsk. Cred ca este si mai usor de adaptat. Alterantorul de Ij nu cred ca se potriveste la AWO-Simson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am si eu un simson ca adaptari sunt o caruta cea mai sipla adaptare la tine ar fi cea de cz vechi de 125 daca mai ai alternatorul original ala pe 6v daca nu il mai ai si sistemul e pe 12 poti folosi unul de ij ca merge am eu un prieten care are ...cel de minsk sau sitele de mai sus e aceiar balarie si in cele din urma cel de dacie care e cam simplu de creat dar arata naspa si cel de mobra cu care ma chinui eu da e mul mai complicat ....suces :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare Rianu si celorlalti care mi-au mai raspuns...am revenit pe aici dupa o perioada de absenta. Rianu esti din bucuresti? daca da ne putem vedea la o bere la garaj unde tin io motoru si mai schimbam ceva impresii despre simpson. numai sa-mi zici cand ai timp in weekend... ca tot e timp misto

:beer:

numa' bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
...... baaaaiiiiii! eu va inteleg ca sunteti certati cu forumu' alalalt da' chiar asa sa-l cenzurati???

www.m.otociclism.ro! fara punctul de dupa m!

Spune omului adevarul.

comunism.ro

Stresatu-le

Hai mah  chiar nu stie nimeni un batran  care se pricepe  la  motociclete vechi in Bucurestiul asta?

Calareti de Simson trebuie sa invete si mecanica.

Nu doar o data are probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...