Mergi la conţinut

Echipament Enduro


mexykanu

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa ma dau la un moment dat pe noroi si as dori niste sfaturi despre urmatoarele:

- ghete enduro (firme, modele)

- manusi (la fel)

- alte echipamente de protectie ce mi-ar folosi ?

Tipul asta de echipament m-ar deranja cu ceva daca l-as purta in mod regulat, pe strada (e incomod) ?

Casca va fi Shoei XR-1100 sau Shoei Qwest.

Stiu ca sunt o gramada de lucruri, dar orice mic ajutor este apreciat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ai nevoie de cizme, genunchiere, armura, casca, manusi.

spune-ne bugetul ca sa poti primi recomandari.

casca nu e potrivita pt noroi.

in afara de cizme poti sa porti cam tot echipamentul de enduro pe strada

ce motor ai, sau ce vrei sa iti iei pt noroi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma refeream strict la noroi, ci in general la "nu pe strada". stiu ca exprimarea nu a fost prea buna

vreau sa imi iau un Dominator 650. M-am gandit la castile alea pentru ca sunt nou aparute, au rating mare la Sharp si sincer nu imi plac castile de enduro.

bugetul este cam mic, in jur de 100 euro pentru fiecare "piesa" (manusi, ghete, protectii ghenunchi, geaca si asa mai departe).

castile pe care le-am mentionat sunt potrivite pentru enduro ? stiu pe cineva care are un Shoei XR-1000 si e multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa mai merge, iti iei un motor dual-sport

echipamentul trebuie sa fie pe masura, de jos in sus:

cizme - cele mai bune in clasa dual-sport sunt considerate TCX oxtar infinity, le gasesti pe la 220-250 euro, prinzi o reducere si te-ai scos

genunchiere - gasesti o gramada rezonabile pana in 50 euro. sa nu iti iei madhead ca-s porcarii. ar fi bine sa iti iei intai cizmele si sa vezi daca se potrivesc.

geaca - merge orice gen vrei dar ceva pt toate anotimpurile, cam greu, singura pe care o stiu la un pret rezonabil e befast runway 4 ( mie nu imi place ca e scurta ) e in jur de 120 euro

manusi - pana in 50 euro gasesti destule. important sa fie din piele si sa aiba cusaturile solide. preferabil cu multe aerisiri ca a domi pui handguards, si nu te bate vantu'

casca - la genul asta de motor se poarta(adica e la moda) casti dual sport, (airoh s4, uvex enduro, shoei hornet) .

castile enumerate de tine sunt pt motoare sport, dar sunt bune si pt domi pe asfalt. daca iesi de pe drum, vara, o sa te incingi rau de tot intr-una d'asta. (m-am dat cu un domi pe niste dealuri cu o casca suomy sport). dpdv al protectiei orice casca integrala produsa de o firma cat de cat, e suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult :)

Am schimbat casca pe Uvex Enduro (cel mai probabil Carbon).

Imi poti spune ceva de armuri ?

Ghetele sunt cam scumpe... exista ceva la 100-150 maxim ?

Din nou, mersi mult de tot pentru ajutor. Dau o bere la prima ocazie :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uvex enduro carbon am si eu si sunt forte multumit de ea :thumbsup:

despre armuri nu pot sa iti spun prea multe, eu am una de a fmracing care a costat cam 100 euro si e o, dar un prieten are un ieftina si nu e mare diferenta...

la ce drumuri faci cu domi, poti sa sari peste armura si sa porti geaca cu protectii doar. eventual faci o combinatie protectie de coloan solida plus cotiere si gata.

ghetele sunt scumpe dar merita.

ceva dedicat enduro nu are rost, si astea ofer compromisul ideal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre timp am terminat de cumparat majoritatea lucrurilor

casca: uvex enduro carbon

manusi de vara + altele de iarna cu protectii

geaca de touring, merge si pe anotimp rece, protectii umeri, coate, spate

pantaloni cu protectii genunchi, tibie

cagula sezon cald + alta pt sezon rece

ce n-am inca:

ghete serioase (momentan merg cu bocancii de iarna) - 300-400 ron cred, o sa imi iau unele de touring

genunchiere - in jur de 200 ron

armura, pe care o iau la vara, am vazut ca e cam 4-500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ea scrie uvex hurricane, pare ok la prima vedere. o probez azi si iti zic in detaliu dupa :)

Edit de mai tarziu:

geaca este de vis

pantalonii sunt de vara, dar cu inca o pereche pe dedesubt = de vis

manusile de iarna sunt proaste (firma Probiker), singura diferenta intre ele si cele de vara este ca nu trece vantul prin ele, dar frigul e acelasi.

casca e de vis :D pe -X grade a inceput sa se abureasca putin sus de tot (nesesizabil) dupa vreo 3 ore de mers.

am aflat ca imi mai trebuie si sosete moto

si bineinteles am aflat ca nu se merge cu motorul pe drum ud si zapada :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...