Mergi la conţinut
Autentifica-te  
cobra

enduro Intinzatoare De Lant

Recommended Posts

Va salut.

Am reusit sa rup unul din cele doua suruburi din bascula, din care se intinde lantul/centreaza roata.

M-am chinuit sa il scot cu un burghiu, cu extractor de suruburi, nimic nu a mers.

Stiu ca la vitezane exista niste intinzatoare after-market care se pun in partea opusa, unde se termina bascula, ceva in genul celor de la bicicleta.

Exista asa ceva si pentru enduro?

Motocicleta este o Husqvarna WR 360.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

dai gaura cat iti permite surubul, incalzesti bascula cu o lampa cu gaz, bagi un torx in gaura data si incerci sa desfaci... daca dupa incercari repetate ajungi sa tai tot surubul, inclusiv filetul din bascula ori dai un filet mai mare ori faci o reparatie cu helicoil ;)

Link la postare

Nu vreau sa ma chinui atat, plus ca risc sa bulesc bascula.

Am gasit niste variante alternative, acum caut piesele.

Are altcineva alta idee?

post-4055-0-69030200-1294301433_thumb.jp

post-4055-0-16920500-1294301437_thumb.jp

post-4055-0-82843000-1294301440_thumb.jp

Link la postare

Am cautat de curiozitate pt motoreta ta.... ia baga o poza cu bascula ca sa vedem ce se poate face. Surubul ala se poate scoate, e drept insisti pana iti vine sa-ti iei campii.

Link la postare

Fraaate, am păţit la fel ! Pain in the... ! Deci, the name of the game is PERSISTENCE! Adică insişti de nebun să-l o rezolvi cu fiecare din metodele de pildă, enunţate de Stulewa. Într-un final după burghie rupte, extractor rupt, plus, un tarod rupt înăuntru (am crezut că recurg la dinamită!), am reuşit să măresc gaura şi să fac un filet mai mare. Am băgat un şurub mai mare şi merge ! Bine ar fi să ai grijă cînd ai întins lanţul, să strîngi ceva mai bine şurubul axului roţii ! Spor la nervi ;)

Link la postare

Din pacate motocicleta nu e in Bucuresti si nu am cu ce sa o aduc in Bucuresti.

Imi comand de pe ebay niste intinzatoare de la o vitezana si sper sa se potriveasca, desi le iau orbeste, fara sa stiu vreo dimensiune.

Atasez si o poza, asa de dragul artei. :D

post-4055-0-58628100-1294344142_thumb.jp

Link la postare

Da.... hmmm, naspa s-a rupt. Ideal cand gauresti surub ca sa-l extragi e sa o nimeresti bine de la inceput, daca insist cu burghiul, metalul ecruieseaza, adica se durifica la suprafata si devine tot mai greu de atacat. Pozitia acolo e si greu de scos cu burghiu subtire pt ca de obicei astea sunt scurte, daca ar fi lungi s-ar rupe imediat la flambaj. Ma gandesc sa saccrifici un burghiu de 8 sau de 10 care e destul de lung si sa-l ingustezi pe o lungime de 10-12 la varf . Sa-l faci sa poata da echivalentul unei gauri de 4 si apoi sa folosesti un extractor. inainte de asta insa tot trebuie sa marchezi locul unde gauresti cat mai pe centru cu un kerner. Sunt curios cum s-a rupt surubul acolo.

Link la postare

Nu ma mai complic sa il scot. Incerc cu varianta de intinzatoare puse in partea opusa a basculei.

Eu l-am rupt acolo, s-a rotit putin si cand nu a mai vrut l-am fortat un pic si a cedat. Cert e ca aveam apa in bascula din belsug, cand l-am scos pe celalalt a curs foarte multa.

Link la postare

Comparativ cu ce-am păţit eu (exact pe aceeaşi parte), la tine se vede destul de mult din şurubul rupt. Eu unul nu aş renunţa, dar mă rog, tu decizi. Păcat că nu sîntem consăteni... Sper să-ţi iasă figura cu întinzătorul. Spor !

Link la postare

Nu renumta

Fa o gaura cu un burghiu de 4mm in centrul surubului apoi incerci cu un burghiu putin mai mic decit surubul rupt, dupa care bagi filiera si faci un nou filet(care sibur o sa mearga pe pasul vechi)

Spor la munca:)

Link la postare

Ramasesem dator cu rezolvarea.

Pentru mine asta a fost cea mai eleganta solutie si pot sa zic ca sunt multumit, e chiar mai usor de reglat lantul asa.

Poza e de pe partea unde mai am inca surub.

post-4055-0-19140800-1298227315_thumb.jp

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.