Mergi la conţinut
marin_mircea

istorice Coltul Reconditionistilor

Recommended Posts

eu am folosit kober cu pulbere de aluminiu. A rezistat, doar ca la manevrari si unsori a mai sarit pe ici pe colo. Va trebui sa reiau operatiunea de curatare si revopsirea lui. Am observat ca rezista bine la caldura si chiar la frecari usoare mecanice, insa daca e un agent , benzina , diluant incepe sa cam strambe de nas

.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit un spray Alpina de la Hornbach. Nu am incercat sa-l atac cu solventi, dar chiar daca se pateaza pentru ca are o granulatie fina se poate retusa usor cu spray-ul.

Link la postare

Vazand ce faci, mi-am adus aminte de anul trecut prin miezul iernii si sfarsitul primaverii, cand m-am apucat si eu de a mea, am demontat-o tot dupa care am trecut usor, usor la reconditionarea fiecarei piese. Mare mai e satisfactia cand finalizezi proiectul. Desi esti constient ca e o babutza, asta nu te impiedica sa te bucuri de ea. A mea e putin mai tanara de cat a ta 1990 si banii bagati in ea dealungul timpului au fost ceva. Sincer nu ma pot desparti de ea si in continuare imi trezeste anumite simturi, uitate, amortite de iarna.

Ma uitam la emisiunile cu acei oameni simpli care aveau masini de epoca super lustruite, nichelate si cromate si nu ii intelegeam de ce aveau zambetul pe buze. Mai tarziu aveam sa aflu si eu pe propria piele puternicul suflu de satisfactie, mandrie si apreciere pentru un vehicol reconditionat, adus in parametri normali sau chiar mai bine decat atunci cand au iesit pe poarta fabricii.

Atunci am decis ca nu are rost sa mai arunc un ochi mai departe si sa ma multumesc cu mica mea "avere" sa o apreciez si sa o pretuiesc.

Sunt un iubitor de motoare, iar daca asta s-ar putea numi pacat, atunci asa sa fie.

Link la postare

eu am folosit kober cu pulbere de aluminiu. A rezistat, doar ca la manevrari si unsori a mai sarit pe ici pe colo. Va trebui sa reiau operatiunea de curatare si revopsirea lui. Am observat ca rezista bine la caldura si chiar la frecari usoare mecanice, insa daca e un agent , benzina , diluant incepe sa cam strambe de nas

.

Eu am folosit un spray Alpina de la Hornbach. Nu am incercat sa-l atac cu solventi, dar chiar daca se pateaza pentru ca are o granulatie fina se poate retusa usor cu spray-ul.

De care ai folosit Alpina.Mat sau lucios?Eu am dat cu mat pe motorul de la Mobra.A iesit super da vreau sa dau si pe motorul de la Nipru si nu prea merge mat.Astept raspunsul tau.

Link la postare

Am folosit bronz Alpina mat si iese ca in poza ( avantajul este ca se poate retusa usor) dar depinde de imaginea originala a motorului . Pentru suprafete lucioase cred ca este mai bine sa folosesti smilgher fin de apa (2000 sau mai mare) si polish de aluminiu. Efectul e mortal dar simti ca iesi la pensie pana termini.

post-36869-0-96251100-1335298363_thumb.j

Link la postare

e superba! tare frumoasa! felicitari si "doamnei" dar si tie! asa daaaaa!

cand oi avea dumneata vreme, mai da-ne, rogu-te, poze cu dumneaei...

Link la postare

Incet dar greu. Impartindu-ma intre slujba, renovarea casei si motor, azi am reusit sa-i smulg primul strigat. Intr-un nor de fum mefistofelic, a revenit la viata. Acum sa incep sa montez totul definitiv si dupa un noian de reglaje sper sa ajung la Arc cat mai curand.

Link la postare

am sa intru si eu in jocul asta la bataie una bucata dnepr si un mz de 250 meserie te mananc e primul motor care il am la masini ma descurc cat decat la motoare deabea astept :jawdrop: nustiu cum se face instalatia electrica la ele poate imi dati o mana de ajutor

Link la postare

ok am inca o problema care ii destul de mare :( ,am actele de la mt si nus pe numele propietarului de la care le am luat exista un act de vanzare cumparare dar cum se facea pe timpuri cu martori si ata ce sa fac , uni imi zic ca trebuie sa il caut pe primul proprietar pana mea a trecut ceva ani :sweatdrop: de cand a fost cumparata actul e din 1994

:frusty: ce sa fac ?

Link la postare

Cumpar cilindru de IJ350(festival) nu prea uzat,folosibil.

Daca doresti sa capeti lucrul de care ai nevoie trebuie sa ceri exact ceeace-ti trebuie.Ijul 350 este una ,Ijul 49 (festivalul),este alta,ijul 56 este si mai alta.Deci vezi unde te incadrezi.Vezi la anul de fabricatie.Sunt sigur ca vei fi ajutat.Contacteaza-l pe userul Lolo.

Link la postare

Cumpar cilindru de IJ350(festival) nu prea uzat,folosibil.

Din 1946 pana in 1993 IJ-ul a fost fabricat cu 350 cc. Chinejii, cumparand licenta de la fabrica din Ijevsk, au continuat productia motoarelor de 350 cc tot sub numele de IJ  ( dar cu racire pe apa ) insa nu stiu exact pana in ce an ( putin ma intereseaza ce a fabricat China - deocamdata ). Verifica anul fabricatiei pe placuta de identificare a motocicletei iar daca nu o mai ai pe cadru posteaza o poza aici si-ti voi spune exact ce motocicleta ai ( asta doar daca nu sti modelul ).

Link la postare

Din pacate motocicleta este dezmembrata si cred ca degeaba ii fac poze,pe placuta de pe cadru este vopsea data peste ea,o sa curat vopseaua si poate scrie anul de fabricatie.Dar are ceva daca pun alt cilindru de alt model de Ij dar tot350cc?

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.