Mergi la conţinut

Toni

Recommended Posts

Alooo, domnu' Orlando!!!

O confirmare sau infirmare...se poate?!

Plus ce te-am rugat pe PM...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De o saptamina ma chinui sa dau de tine...PM-uri, biletele pe motor...tu nimic, Batman-Batman! Detalii doar la numarul de telefon din biletelul de pe motor!:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Azi am iesit din birou si am fost sofer pe trailer. Am carat local, un utilaj de 40 tone plus alte acareturi. Incarcarile le-am facut in port cu doua macarale plutitoare.

Am facut un mic filmulet: https://youtu.be/w65cWY44m-k

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa treaba dar trebuie sa te aștepți la o amenda de la CNA. Postarea filmulețului este inainte de ora 24  si "cenzura" ( pe sunet) era obligatorie:thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cenzurat, cum sa nu? Filmul avea 30 minute si l-am cenzurat de a ramas doar de 4 minute dar... asa se simt oamenii bine, injurand. Mai uita si ei de salariile mici si de necazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intrebare... intrebatoare !!!!!. Stie cineva daca   PARROT SK4000 Motorbike KIT  poate fi folosit si ca intercom....adicatelea discutii intre cei 2 pasageri. Chiar ma intereseaza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari Gabi,

Din pacate nu poate fi folosit ca intercom cu pasagerul... (pasagerii din autobuz :D)

Parrot SK4000 este un set hands-free pentru motociclisti cu radio FM incorporat. Bateria incorporata are o autonomie de pana la 10 ore. Functiile pt imbunatatirea redarii sunetului Stereo Widening si Super Bass asigura un sunet clar si puternic. Se conecteaza prin Bluetooth la telefon; volumul se adapteaza automat, astfel incat sa compenseze zgomotul de vant sau din trafic in timpul drumului.

Caracteristici

  • Audio : Full duplex
  • Built-in omnidirectional microphone, with windguard
  • Advanced noise reduction
  • Echo cancellation
  • Voice menus
  • Multi-speaker voice recognition
  • Text-to-Speech (TTS) synthesis - speaks the phone book to you
  • Built-in codec: SBC decoder
  • FM/RDS tuner - TTS speaks the stations call letters
  • Input: 3.5 mm jack for iPod or other digital music player
  • Bluetooth A2DP
  • Stereo Widening & Virtual Super Bass effects
  • Helmet control unit: 4 buttons (answer, hang up, volume control)
  • Audio unit: 1 microphone, 2 speakers
  • Remote control: 5 buttons (answer, hang up, select audio source, browse menus, radio search, next, back, stop)
  • Number of contacts: total of 8,000
  • Pairing of up to 10 devices
  • Automatic connection by pairing order
  • Bluetooth: Bluetooth v2.0
  • Supported files: HFP (Hands Free Profile), A2DP (Advanced Audio, Distribution Profile), AVRCP (Audio/Video Remote Control Protocol), OPP Sync (Object Push Protocol), PBAP (Phone Book Access Profile).
  • Range: 33 feet (10 meters)
  • Pairing by PIN code
  • Update by Bluetooth

Continutul pachetului de vanzare

  • Parrot SK4000
  • Cablu miniUSB / jack stereo 3,5 mm
  • Incarcator
  • TORX screwdriver
  • Manual de utilizare.

 

Ne vedem la Curtea de Arges ?

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Sorine ! Sper sa nu fi gresit dar am comandat deja un set Midland btx. Asta are intercom....nu stiu, dar voi afla, cum se comporta microfonul la vant (sa nu zic viteza). Am cautat ceva cu laringofon, dar nimic....apropo....stie cineva, pe undeva, cumva, cum gasesc un laringofon, adaptabil, "ofcors" la un dispozitiv Midland ?

Cat despre Curtea de Arges.... sunt in "stendbai"...mai greu cu malaiul...dar orice este posibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi, Gaby

Bun BTX-ul, dar nu stiu daca poate fi folosit si ca "hands free" pentru telefon...

Si mie mi s-a parut destul de scump, tu la ce pret l-ai gasit?

Uite ce am gasit pentru laringofon...totul depinde daca BTX-ul are mufa mama dubla...

  • MICROFON CU LARINGOFON
 
MICROFON CU LARINGOFON
 
p3068_1.jpg&width=55&height=40

MICROFON CU LARINGOFON

Marca: MIDLAND Cod Produs: C857
  599.02 RON
 
Alegeti cantitatea comandata: In stoc
 
 
 
 
 
MIDLAND.jpg&width=180&height=30&grayscal
 
Spor...
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Sorine ! Sper sa nu fi gresit dar am comandat deja un set Midland btx. Asta are intercom....nu stiu, dar voi afla, cum se comporta microfonul la vant (sa nu zic viteza). Am cautat ceva cu laringofon, dar nimic....apropo....stie cineva, pe undeva, cumva, cum gasesc un laringofon, adaptabil, "ofcors" la un dispozitiv Midland ?

Cat despre Curtea de Arges.... sunt in "stendbai"...mai greu cu malaiul...dar orice este posibil...

 

Setul Midland (adica 2 buc.) l-am luat cu 820 ron...laringofon nu am gasit...ce-mi arati tu este pentru statii (zic ei ca e compatibil "blutut) cu orice dispozitiv...darrrr....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ar fi asa ieftin, mi-as lua o chestie d-aia (microfon si casti), fiindca am statie portabila mica-mica Midland, individuala, cu antena de 10cm (arata ca un telefon model mai vechi) si as folosi-o pe motor. Asa pot doar sa ascult discutiile celorlalti colegi...iar ca sa vorbesc trebuie sa opresc...chestie cam incomoda la drum lung, dar nu imposibila. Daca gasiti ceva mai lejer la pret, adica microfon-casti pentru statii Midland, puneti aici un link...dau un ber!:beach:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 oră ivan_pedala a scris:

Daca n-ar fi asa ieftin, mi-as lua o chestie d-aia (microfon si casti), fiindca am statie portabila mica-mica Midland, individuala, cu antena de 10cm (arata ca un telefon model mai vechi) si as folosi-o pe motor. Asa pot doar sa ascult discutiile celorlalti colegi...iar ca sa vorbesc trebuie sa opresc...chestie cam incomoda la drum lung, dar nu imposibila. Daca gasiti ceva mai lejer la pret, adica microfon-casti pentru statii Midland, puneti aici un link...dau un ber!:beach:

Da'... cu cine sa vorbesti in timpul mersului? Cu cele doua maimute?!

Si ... unde te plimbi? Ca la intrunire la Calimanesti vad ca nu te-ai inscris! Nu mai vrei sa ne vezi sau te-ai speriat ca venim pe la tine si iti facem paguba in toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 oră Mirel_a a scris:

Da'... cu cine sa vorbesti in timpul mersului? Cu cele doua maimute?! Si ... unde te plimbi? Ca la intrunire la Calimanesti vad ca nu te-ai inscris! Nu mai vrei sa ne vezi sau te-ai speriat ca venim pe la tine si iti facem paguba in toate?

Mno...vorbesc doar uneori cu o maimuta...una din Galati...speriata rau de tot, ofticata pe celelalte doua, si geloasa foc pe ele! Si nu cred ca ajungi tu pe la mine, e greu sa mai faci aproape 200 Km dupa ce abia te tirasti pina la Vilcea...iar paguba poate-n ciuperci sa-mi faci!:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... restul discutiei cu Pedala referitoare la maimute  ... PM/tel/Calimanesti ... ca aici nu se poate! Ne cenzureaza vreun moderator!

Revenind la discutii serioase: am observat ceva mai multe pete de rugina pe lant acum cand l-am curatat si as vrea sa stiu cum sau cu ce le pot indeparta. Ma batea gandul sa folosesc o perie de sarma dar nu stiu daca e ok. Si am mai observat o bucata mica din plastic care iese afara (cam 0.5cm) tot de la lant.

Probabil ca, pentru majoritatea dintre voi sunt chestii banale, dar eu chiar am nevoie sa stiu ce trebuie sa fac ... experienta nu ma ajuta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 17 minute Enduristul a scris:

Daca bucata care o pierzi de la lant e cauciuc atunci e vorba de O-ring si in cazul asta schimbi lantul. Cu rugina nu trebuie sa-ti faci griji ca e doar la exterior. 

@ Mirel_a   vin cu o completare la cele scrise de @ ENDURISTUL.

Vezi  poza lamuritoare

o_rings.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 17 minute Enduristul a scris:

Daca bucata care o pierzi de la lant e cauciuc atunci e vorba de O-ring si in cazul asta schimbi lantul. Cu rugina nu trebuie sa-ti faci griji ca e doar la exterior. 

@ Mirel_a   vin cu o completare la cele scrise de @ ENDURISTUL.

Vezi  poza lamuritoare

o_rings.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 4/1/2016 at 16:49 Enduristul a scris:

Daca bucata care o pierzi de la lant e cauciuc atunci e vorba de O-ring si in cazul asta schimbi lantul. Cu rugina nu trebuie sa-ti faci griji ca e doar la exterior. 

Poate acea "bucata de cauciuc" nici nu vei observa ca nu mai este....uzura rapida la acel bolt si rola...........schimbi lantul mai devreme decat ar fi normal.... nu ca zice colegul.

Daca era spalat ,uns in toamna acum nu mai aveai aceste griji. O carpa imbibata cu benzina, motorina, ulei si dai pe lant.... nu se mai vede rosu... e la exterior...tot cum zice colegul.

La urma urmei cand esti calare pe motor nu il vezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzină + motorină 1:2, curățat lanțul, apoi șters bine cu o cîrpă uscată. Cred că asta ar fi o combinație bună :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

Pana acum am curatat lantul de cele mai multe ori cu benzina, mai rar si cu motorina; deci aproape ca am respectat proportia sugerata.

Intr-adevar bucata de cauciuc rupta e O-ring, este una singura, toate celelalte par a fi la locul lor, motiv pentru care iau in calcul schimbarea lantului in viitorul apropiat. Cat despre rugina, la urmatoare curatare a lantului am  sa insist mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ani in urma, dupa ce am sesizat vreo citeva "o"ringuri rupte, am continuat sa merg...si-apoi am uitat de ele, iar dupa vreo 10.000 km am sesizat ca lantul era intins intr-o pozitie, si slab in alta...asa ca l-am inlocuit! Problema e ca uzura la bolturi era egala, cele cu "o"ring si cele fara, fiind identice. Asa ca, domnisoara draga, poti merge linistita citeva mii de kilometri cu un "o"ring lipsa! Oare, acum 30-40 ani in urma, cind nu existau decit lanturi simple, cum reuseam oare sa mergem cu un lant peste 30.000 km?!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...