Mergi la conţinut

Toni

Recommended Posts

Va rog frumos sa nu ii stricati topicul lui Nicon cu discutiile voastre interminabile. Lasati omul sa isi posteze aici pozele si filmuletele din plimbarile lui minunate.

O sa mut mesajele astea dincolo unde le e locul si va rog sa continuati discutiile pe subiectul asta acolo.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
acum 13 minute Mirel_a a scris:

Si ... in ce au constat "lucrarile de primavara" la Yamaha? Intreaba o ne-cunoscatoare intr-ale mecanicii...

Lucrările de primăvară durează mai mult, nu am terminat. Verific jocul la supape. Ieri am demontat ca sa am acces la axele cu came si azi măsor. Daca e bine, montez la loc, daca nu atunci trebuie să continui cu demontatul....

Operațiunea asta trebuie făcută la fiecare 50.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 2 months later...

Salut motoveteranii si motociclistii cititori ai acestui forum!

Cu toate ca n-am promis nimanui absolut nimic, am tot incercat de cateva luni incoace sa rezolv cu inca o intrunire surpriza pe acest an, ceva de toamna, in zona Olteniei, care sa ne adune sub acelasi acoperis si la aceeasi masa, pe toti cei care inca poarta in suflet sau pe vesta, imaginea motociclistului trecut bine de prima tinerete! De ce sa nu amintesc si faptul ca multi m-au contactat si m-au intrebat daca mai organizam anul acesta ceva...dar nu le-am putut da un raspuns concret, fiindca nici eu nu am acest raspuns. 

In sensul organizarii acestei posibile intruniri, am batut judetul in lung si-n lat, am intrebat in stanga si-n dreapta, am trecut si la judetele limitrofe...dar, in afara de nesiguranta, nu am primit nimic. :(

Toti proprietarii de pensiuni sau hoteluri care au posibilitati de cazare si masa pentru un grup mai maricel, asa ca noi (eu voi evita sa organizez intruniri in locuri in care sunt cazate si alte persoane, ori in locuri in care masa este servita trecatorilor, locatarilor sau pur si simplu altcuiva decat celor din grupul nostru, fiindca nu vreau copilasi care alearga pe sub mese in timp ce noi ne distram, vorbim mai liber, ori pesoane care sa se simta deranjate de muzica nostra sau noi de a lor, de comportament sau limbaj, deci...clar, doar noi!), nu pot decat sa incaseze un avans nereturnabil...si in cazul in care autoritatile din zona decid ca nu se pot organiza astfel de evenimente taman atunci, noi ramanem cu buza umflata! Rata de infectare "Cov19" in judet este in continua crestere si multe din localitatile prin care am trecut si am discutat, deja au ajuns in "zona rosie"! Nu am dubii ca in max. o saptamana, doua...judetul sa ajunga precum celelalte.

Ca fapt divers, am fost la nunti, onomastici, aniversari...si fara certificat verde nu intri! Acum doua zile am fost sa sarbatorim ziua de nastere si iesirea la pensie a unui bun prieten si fost coleg de munca si...la ora 20.30 am primit vizita politiei, jandarmilor, localii si DSV-ul, iar la final, proprietarul salii si sarbatoritul au fost premiati cu cate 5000 lei si respectiv 1000 lei pentru nerespectarea legislatiei (numar de persoane care depasea jumatate din capacitatea salii si lipsa la dosar a copiilor certificatelor unor participanti).

In cazul asta, numa' proprietar de sala sau organizator sa nu fii!:angry:Deci, nu!

Nu vreau sa pun pe nimeni in situatii neplacute si nici pe dvs. (nu vreau sa adun certificate de vaccinare, dovezi de trecere prin boala sau buletine de analize, teste sau mai stiu eu ce documente)! Este jenant si umilitor sa va cer asa ceva, ori fara astea nu suntem primiti organizat niciunde!

Am scris cele de mai sus nu ca sa imi justific neputinta, fiindca e clar, nu-i bine nici asa, nici asa...dar vreau ca sa dorm cu constiinta impacata...nu ca in urma chefului nostru X sau Y s-a imbolnavit, ori cel care ne-a primit a fost amendat ca nu avem chitie rosie! Baietii cred ca au deficit mare la bugetele locale!

Daca intervine ceva in sensul bun, mi-am lasat la cei vizitati numarul de telefon si vom fi primii primiti! Doar sa fie posibil!

 

Si, fiindca am scris asta la diverse, las mai jos doua-trei poze facute prin cateva locuri in care am bantuit in cautare de loc de desfrau (cam peste tot sufla vantu' si nu erau mai deloc clienti, cu toate ca vremea nu era cainoasa, ca acum)!

 

S-auzim de bine!:drinks:

 

IMG_6980.jpg

 

IMG_7695.jpg

IMG_7697.jpg

IMG_7702.jpg

IMG_7712.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ingroase gluma in Gorj...se vede foamea de bani la buget!

https://gorjeanul.ro/140-de-amenzi-pentru-nerespectarea-masurilor-anti-covid/

Astia amendeaza tot ce prind, cred ca o sa ma rezum la plimbatul cainelui pe camp si cumparaturi stricte, azi faceau razii pe la magazinele, unitatile de alimentatie si carciumile din localitate si taxau tot ce parea in afara legii (lor). Oare mai dureaza mult (ii mai suportam?!)? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...dar sincer, riscul de a antama o actiune care sa esueze din cauza interdictiilor este mult prea mare si nu cred ca exista cineva care sa renunte asa, pur si simplu, la un avans dat, doar pentru faptul ca in zona respectiva aleasa aproape aleatoriu, sa intervina restrictii peste noapte care sa nu permita reuniuni, chefuri...etc. Iar pentru anul viitor este prematur sa discutam!:drinks:

Sa ne revedem sanatosi in echipa completa cat mai curand!:group:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, prudent si intelept, asa ar fi. Cula din poza nr.3 nu este in circuitul turistic, cum de altfel nu este nici "castelul" din poza nr.4.

Sunt gestionate de niste cunostinte si...am incercat...dar nu se poate! O sa mai incerc (macar sa am promisiuni pentru viitor) la inca o cula renumita, plus vreo cateva pensiuni/hoteluri mai ascunse ochilor si care se afla in zone extrem de pitoresti, frumoase, inedite...

Acum, stau linistit, peste 50 localitati (orase, comune...) din judet sunt in scenariul rosu, avand interdictiile de rigoare! De cca o saptamana inclusiv localitatea mea are interdictii, iar prieteni, rude, vecini...se afla ori izolati, fiind confirmati pozitivi Cov19, ori internati in diferite spitale. Am pierdut o vecina de 65 ani (asistenta medicala), era sa-mi pierd nasul de 67 ani, pe cumnatul lui de 64 ani, vecina de peste drum de 60 ani, cuscra de 62 ani...si lista e lunga! Sambata am facut parastas cumnatului care a pierdut lupta cu virusul, iar peste doua saptamani voi fi la parastasul a doi verisori primari...morti din aceeasi cauza...

Sa ne revedem sanatosi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...