Mergi la conţinut

Ciinii Vagabonti.


swastik

Recommended Posts

Bine ca macar s-a adoptat legea, macar un dram de intentie sa se vada din partea lor, acuma ca practica va fi probabil tot la fel ca intotdeauna la noi, este altceva......asta ca sa fie si mai inutil protestul iubaretii astia fara judecata. Eu de ex ieri am lovit inca un caine cu masina(al 3-lea cu masina) care venea ca un oligofren orb catre masina chiar daca am claxonat si noapte fiind mai aveam si farurile aprinse....aveam de ales intre bordura, 2 fete(copile) bordura cu alte masini si potaia debila....experimentat cu astfel de situatii am ales bineinteles raul cel mai mic, si acesta din urma minimizat prin abordarea cu roata dreapta(tin la spoilerul meu si chiar daca e Bmw mai vechi si e tare se poate crapa la impact) si totusi nush cum am reusit, am lovit animalul cu interiorul rotii si cred ca si cu partea de jos a spoilerului(nu se prea vede totusi) iar acesta a cam scheunat pe sub masina si am vazut ca parca a scapat ca am vazut in retrovizoare ca s-a ridicat si numai schiopata putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar acesta a cam scheunat pe sub masina si am vazut ca parca a scapat ca am vazut in retrovizoare ca s-a ridicat si numai schiopata putin.

Nu te-ai gandit si tu sa dai inapoi - inainte - inapoi. Daca faci o treba macar sa fie bine facuta. Ii curmai suferinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca macar s-a adoptat legea, macar un dram de intentie sa se vada din partea lor, acuma ca practica va fi probabil tot la fel ca intotdeauna la noi, este altceva......asta ca sa fie si mai inutil protestul iubaretii astia fara judecata. Eu de ex ieri am lovit inca un caine cu masina(al 3-lea cu masina) care venea ca un oligofren orb catre masina chiar daca am claxonat si noapte fiind mai aveam si farurile aprinse....aveam de ales intre bordura, 2 fete(copile) bordura cu alte masini si potaia debila....experimentat cu astfel de situatii am ales bineinteles raul cel mai mic, si acesta din urma minimizat prin abordarea cu roata dreapta(tin la spoilerul meu si chiar daca e Bmw mai vechi si e tare se poate crapa la impact) si totusi nush cum am reusit, am lovit animalul cu interiorul rotii si cred ca si cu partea de jos a spoilerului(nu se prea vede totusi) iar acesta a cam scheunat pe sub masina si am vazut ca parca a scapat ca am vazut in retrovizoare ca s-a ridicat si numai schiopata putin.

meriti minim o lada de bere!

:biggrin:

Stai sa vezi cum cad unii cu vfru' cand intalnesc potai "nehotarate" la trecerea strazii prin locuri nepermise...

:wacko:

EUTANASIATI TOTI SI CEI CARE ISI PLIMBA CAINELE SA STRANGA CU FARASUL RAHATUL OMNIPREZENT PE "PLAIURILE PATRIEI" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-ai gandit si tu sa dai inapoi - inainte - inapoi. Daca faci o treba macar sa fie bine facuta. Ii curmai suferinta.

Eh sunt sigur ca i-a trecut repede ca doar schiopata fugind.....l-am lovit doar cu laterala rotii si bara fatza partea de sub aripa, nu am trecut cu roata peste el; astfel cred ca nici de voiam nu puteam face ce ai zis tu mai sus ca deja fugea cand l-am vazut in retrovizoare, si in plus aveam si cam 50-60 la ora de aceea nici n-am franat ca sa nu apas fatza si sa risc sa sparg farul si uite asa a scapat si potaia mai ieftin.....oricum nu-mi tre sange pe masina sa mai risc sa am zoale si cu militia.

meriti minim o lada de bere!

:biggrin:

Stai sa vezi cum cad unii cu vfru' cand intalnesc potai "nehotarate" la trecerea strazii prin locuri nepermise...

:wacko:

EUTANASIATI TOTI SI CEI CARE ISI PLIMBA CAINELE SA STRANGA CU FARASUL RAHATUL OMNIPREZENT PE "PLAIURILE PATRIEI" ...

Hehe, multam fain, in cazul asta imi cumpar G-klasse cu bari si ma apuc de vanatoare....la o lada de bere pe bucata imi merita ca imi deschid berarie si din profitul de-acolo imi intretin masina super si-mi mai raman si bani :thumbup: .....totusi nu a fost cu intentie, chiar mi-a fost mila ca era cam oligofren anumalul, ca nu stia pe unde merge...as fi avuta satisfactie daca imi sarea in fata sau sub roata intentionat precum turbatul pe care l-am sfartecat cu cross-ul.

VFR-ul e motor greu, deci n-ar trebui sa ai probleme la impact cu caini pana in 30-40kg....oricum regula e una si buna in orice caz mai ales pe 2 roti, o regula pe care am testat-o cu succes de fiecare data: Nu virezi, tii stransa directia si nu lasi din gaz, mai bine chiar accelerezi decat sa franezi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum regula e una si buna in orice caz mai ales pe 2 roti, o regula pe care am testat-o cu succes de fiecare data: Nu virezi, tii stransa directia si nu lasi din gaz, mai bine chiar accelerezi decat sa franezi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut si eu o cumpana. Am fost cu scuterica prin oras :scooter: si pe langa lacul Ciurel , dintre masinile parcate, a sarit un maidanez in fata mea, asa cum fac ei mereu. Aveam ceva viteza, oricum nu reuseam sa opresc si nici sa-l ocolesc, asa ca instinctiv am tras de gaz. Cainele era maricel, dar am avut noroc totusi ca nu am cazut cu toate ca l-am luat in plin. Am trecut peste el, dar nici acum nu reusesc sa inteleg cum de nu am cazut. Iar scuterica e mic si usor.:scooter: .

cainele comunitar, sau maidanez sau cainele vagabond a supravietuit impactului sau mai adaugam inca o linie in cartea de bucati de caini?...

vreau doar sa subliniez ca acesti caini comunitari sau vagabonzi sau cum s-or mai numi sunt un exemplu viu de selectie de tip darwinian. ati observat cum unii urmaresc oamenii la trecerea de pietoni ca sa treaca pe verde, nu sar la masini sau motoare si sunt convins ca au zile.

altii in schimb o mierlesc rapid...

bine... sa speram ca autoritatile ii vor culege de pe strada ca sa opreasca acest experiment darwinian nenorocit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut si eu o cumpana. Am fost cu scuterica prin oras :scooter: si pe langa lacul Ciurel , dintre masinile parcate, a sarit un maidanez in fata mea, asa cum fac ei mereu. Aveam ceva viteza, oricum nu reuseam sa opresc si nici sa-l ocolesc, asa ca instinctiv am tras de gaz. Cainele era maricel, dar am avut noroc totusi ca nu am cazut cu toate ca l-am luat in plin. Am trecut peste el, dar nici acum nu reusesc sa inteleg cum de nu am cazut. Iar scuterica e mic si usor.:scooter: .

Astea sunt numai blestemele viesparului, pupai-ar in cur de comunitari.

Si tu meriti alcool garla! :whistling:

N-ai cazut cu scuterul din cauza inertiei si PROBABIL mutarea centrului de greutate mai pe spate prin accelerare, spre deosebire de atunci cand franezi si un mare procent XX% din greutate se muta pe suspensia/roata fata, deci > NASOL daca franezi puternic si mai iei si-un caine de-asta...

Cu un enduro de-abia-l simti chit ca-i "mediu" ca dimensiune! :rolleyes:

cainele comunitar, sau maidanez sau cainele vagabond a supravietuit impactului sau mai adaugam inca o linie in cartea de bucati de caini?...

vreau doar sa subliniez ca acesti caini comunitari sau vagabonzi sau cum s-or mai numi sunt un exemplu viu de selectie de tip darwinian. ati observat cum unii urmaresc oamenii la trecerea de pietoni ca sa treaca pe verde, nu sar la masini sau motoare si sunt convins ca au zile.

altii in schimb o mierlesc rapid...

bine... sa speram ca autoritatile ii vor culege de pe strada ca sa opreasca acest experiment darwinian nenorocit.

Unii caini de-astia sunt "sinucigasi" , am vazut foarte multi cu o privire amarata pe ei cum se muta de pe marginea drumului in fata masinii INTENTIONAT ; treaba traumatizanta pe de o parte...

Tin minte si acum potaia roscata de la bunici cum s-a dus direct in fata unei dacii din anii '70 cu bara nichelata metalica si a crapat in maxim 5 minute ca era incarcata full masina si probabil i-a rupt coloana vertebrala sau ce o fi fost ca in 5 minute era tzeapan si cu dinti p-afara...

Sau alt maidanez pe centura focsaniului tot asa busit de TIR si paralizat instantaneu(alta ciudatenie)...

Sau altul calcat pe cap de RABA , Audi 100 + dacie si tot n-a murit...

Noroc de un om ce l-a tras pe margine intr-o parcare unde probabil a crapat pana la urma...

Au si ei un suflet , unii chiar sunt destepti dar caini liberi pe strada si oameni = NU PREA MERGE...

Ori noi ori ei ...

Eutanasierea e cea mai "rezonabila varianta" + castrarea tuturor care ajung in adapostul ala de caini!

Altfel nu se rezolva nimic!

Probabil si amendarea consistenta a babelor si mosilor tampiti si senili ce hranesc cate o turma de caini pe langa bloc, de nu stii cum naiba sa intri in blocul ala fara sa fii muscat DACA ai vreo treaba prin zona aia...

post-2120-0-43195200-1302640527_thumb.jp

post-2120-0-99526200-1302640533_thumb.jp

post-2120-0-82497600-1302640839_thumb.jp

post-2120-0-71998600-1302640846_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut si eu o cumpana. Am fost cu scuterica prin oras :scooter: si pe langa lacul Ciurel , dintre masinile parcate, a sarit un maidanez in fata mea, asa cum fac ei mereu. Aveam ceva viteza, oricum nu reuseam sa opresc si nici sa-l ocolesc, asa ca instinctiv am tras de gaz. Cainele era maricel, dar am avut noroc totusi ca nu am cazut cu toate ca l-am luat in plin. Am trecut peste el, dar nici acum nu reusesc sa inteleg cum de nu am cazut. Iar scuterica e mic si usor.:scooter: .

Astea sunt numai blestemele viesparului, pupai-ar in cur de comunitari.

QED la ce am zis mai sus :D ....defapt e mai mult o tehnica de enduro-cross de trecere peste busteni cu diametru chiar peste 25cm prin care chiar inainte de impactul cu obstacolul tragi puternic de gaz ca sa eliberezi fata, chiar o ridici un pic si sa incarci spatele pt propulsia peste acest obstacol, evident pt acest tip de obstacol imobil dupa trecerea rotii fata se lasa din gaz pt a o incarca si a descarca spatele pt un impact mai mic in momentul contactului cu obstacol...cu obstacolele gen caini nu e nevoie sa lasi din gaz mai ales ca impactul e mai putin rigid si masa mult mai mica o data infranata roata spate exista mari sanse sa tarasca dupa ea acest obstacol.

Sunt convins ca @viesparul NU ar dori asemenea incidente nimanui de pe forum si mai ales si oricarui caine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu ... bine ca nu ai scris ca omori iepuri pufosi ca se ducea server-ul p..ii . 47 de pagini in 3 luni ... sa imi fewt una .

Eu omor vrăbii ... primavara se reped in masina cate un stol o data, zici ca pe mine ma asteptau. Incep sa cred ca este vina mea cumva.

La fiecare drum mai lung de 300 de km imi fac cate 3 perne din fulgii culesi din radiator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

ieri dimineata m-am trezit cu husa de pe motor rupta.

ma gandesc: ce mama naibii a deranjat husa mea pe vreun vecin de l-a apucat dezmatul...

ma uit mai bine, husa de fapt era sfasiata nu rupta, urme de dinti si de tras, apucat si tras.

i-am injurat pe cainii vagabonti si chiar ma gandeam de ce s-au apucat sa-mi sfasie husa dupa ce s-au pisat pe ea luni in sir. ar fi trebuit sa o spal?!

cam nu avea sens...

pun detectivul din mine pe on si incep sa investighez...

vad mai incolo pe jos niste bucati de blanita cu sange si deodata LUMINA...

in aceasta jungla urbana in care traim o pisicuta si-a gasit adapost pe timp de noapte sub husa motocicletei mele.

cainii vagabonti au mirosit-o si au vrut sa o violeze. ca sa ajunga la ea, probabil pisica speriata s-a dus sus pe sea, au tras si au sfasiat husa de pe motor. sfarsitul tragic al bietei pisicute si ea tot cu 4(vier) labute ar trebui sa mai ridice un semn de intrebare despre prezenta acestor pradatori(violatori de pisicutze) pe strazi...

LE - am uitat sa intreb - pe mine cine ma despagubeste pentru husa noua cumparata in primavara asta... intrebare retorica evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-le pace ipocritilor astora cu javrele lor cu tot, si eu ieri mergeam mai tare cu bicicleta semicursa(pe la un 40kmph) incercand sa ajung pe cineva din urma tot cu bicicleta, si cand eram la vo 30-40m in spate vad ca se iau dupa ea 2 caini tari in gura la latrat, am stiut ca eu o sa fiu urmatorul, pt ca dupa ce au lasat-o in pace trebuiau sa revina in teritoriu venind catre mine, cum am anticipat, s-au luat si de mine, dar putina vreme, pt ca la primul i-am tras un adidas peste bot de l-am dat cu capu de o masina si tot a scheunat cat fugea, iar pe urmatorul, l-am chinuit facandu-l sa creada ca ma ajunge vreme de vo 300-400m, dupa care a obosit bine. Norocul lor ca nu eram cu masina ca dadeam peste ei numaidecat, mai nou cam stiu cum sa-i iau cu roata :P

Intrebare bine ridicata de tine: Pisica aia ce vina avea? Tot pe sistemul asta ar trebui sa se faca in toata tzara ce s-a facut in Cj-N unde aici daca e sezonul lor de calduri vezi maxim 2-3 grupuri de 3-4 si aia cica caini de paza care scapa de pe la firmele de la periferii. Si daca s-ar impusca efectiv TOTI cainii de pe strada singurul efect va fi acela ca vor fi mai sigure si mai curate strazile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-le pace ipocritilor astora cu javrele lor cu tot, si eu ieri mergeam mai tare cu bicicleta semicursa(pe la un 40kmph) incercand sa ajung pe cineva din urma tot cu bicicleta, si cand eram la vo 30-40m in spate vad ca se iau dupa ea 2 caini tari in gura la latrat, am stiut ca eu o sa fiu urmatorul, pt ca dupa ce au lasat-o in pace trebuiau sa revina in teritoriu venind catre mine, cum am anticipat, s-au luat si de mine, dar putina vreme, pt ca la primul i-am tras un adidas peste bot de l-am dat cu capu de o masina si tot a scheunat cat fugea, iar pe urmatorul, l-am chinuit facandu-l sa creada ca ma ajunge vreme de vo 300-400m, dupa care a obosit bine. Norocul lor ca nu eram cu masina ca dadeam peste ei numaidecat, mai nou cam stiu cum sa-i iau cu roata :P

\

Moaaama,esti var cu Alessandro Petacchi sau ce...40 km/h...:thumbsup: Mai,tu realizezi cat de comica e povestirea ta?Ai ajuns sa gandesti ca un caine de strada,mai intai il chinui facandu-l sa creada ca te ajunge iar dupa 3-400 de m i-ai dat turbopedala la Sputnik si ai decolat pe Manastur ca Potter pe matura lui magica :thumbup:.Imi plac povestirile inflorite de dragul artei,nu imi plac exagerarile.Tu pe cine tot faci ipocrit fatu mnieu aici?!Explica mai pe intelesul tuturor tuturor ce inseamna cuvantul ipocrit si cui se adreseaza aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF : Am pedalat cu 65-67km/h , am reusit intr-un elan adrenalitic sa depasesc cu bicla un "Saviem" astmatic...se poate deci , fara sa fie vre-o infloritura...

40 km/h se "prindeau" usor si cu un "Tohan' sau "Ucraina" de catre un navetist bine antrenat!:thumbsup:

ON http://www.youtube.com/watch?v=w69fYxwaycM

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF : Am pedalat cu 65-67km/h , am reusit intr-un elan adrenalitic sa depasesc cu bicla un "Saviem" astmatic...se poate deci , fara sa fie vre-o infloritura...

40 km/h se "prindeau" usor si cu un "Tohan' sau "Ucraina" de catre un navetist bine antrenat!:thumbsup:

ON http://www.youtube.c...h?v=w69fYxwaycM

Nu ai inteles,stiu ca se poate,crede-ma am pedalat bugat pe soselele patriei :thumbsup:,nu pe youtube.E vorba de atitudinea unor personaje,mai ales acum cand singurul sustinator al cauzei maidanezilor de pe strazile Bucurestiului s-a retras din discutie.Nu spun ca respectivul are argumente puternice ori ca este capabil sa propuna o solutie care sa multumeasca pe toata lumea chiar cu costul eutanasierii unor caini(pt. el inacceptabil) dar majoritatea celor care propun aici moartea sadica a maidanezilor,prin orice mijloace,continua,pueril as spune, discutia fara rost.Singurul pe care il vad capabil sa crape capul unui caine cu securea pe aici este Lil Debul.Restul,cei care ne povestiti aici mai mult de 2-3 intamplari violente din trafic,bocanci in flit,otravuri si praguri insangerate va rog terminati,deveniti penibili!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutia fara rost.Singurul pe care il vad capabil sa crape capul unui caine cu securea pe aici este Lil Debul.Restul,cei care ne povestiti aici mai mult de 2-3 intamplari violente din trafic,bocanci in flit,otravuri si praguri insangerate va rog terminati,deveniti penibili!

imi cer scuze daca am deranjat. am considerat ca este un topic dedicat ispravilor acestor "prieteni ai omului" caini ai nimanui.

pana una alta am o husa rupta ceea ce nu-mi place si ma face sa nu fiu penibil. mi se rupe de pisicuta asa cum mi se rupe de toti cainii fara stapan. sunt mai cinic de felul meu.

discutia nu e fara rost. ia-o ca pe un soi de blog. un fel de calatorii ale unui Gulliver (in opinci) in tara cainilor vagabonzi. o lume paralela cu care daca nu te-ai intalnit cu siguranta o vei face si nu cred ca iti va placea, mai ales in trafic, pe motor sau pe bicicleta.

ipocrit esti daca iti imaginezi ca poti "salva" aceste biete animale chinuindu-ti in schimb semenii, pe care evident nu dai 2 bani.

capisci?

apropo daca ai si tu husa pe motor si-l tii in spatele blocului nu ti se pare ca dupa 2-3 zile pute atat de tare a pisat incat nici macar nu o mai poti tine in casa?

astept cu interes un nou episod cu un om mancat de caini :kewlpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze daca am deranjat. am considerat ca este un topic dedicat ispravilor acestor "prieteni ai omului" caini ai nimanui.

pana una alta am o husa rupta ceea ce nu-mi place si ma face sa nu fiu penibil. mi se rupe de pisicuta asa cum mi se rupe de toti cainii fara stapan. sunt mai cinic de felul meu.

discutia nu e fara rost. ia-o ca pe un soi de blog. un fel de calatorii ale unui Gulliver (in opinci) in tara cainilor vagabonzi. o lume paralela cu care daca nu te-ai intalnit cu siguranta o vei face si nu cred ca iti va placea, mai ales in trafic, pe motor sau pe bicicleta.

ipocrit esti daca iti imaginezi ca poti "salva" aceste biete animale chinuindu-ti in schimb semenii, pe care evident nu dai 2 bani.

capisci?

apropo daca ai si tu husa pe motor si-l tii in spatele blocului nu ti se pare ca dupa 2-3 zile pute atat de tare a pisat incat nici macar nu o mai poti tine in casa?

astept cu interes un nou episod cu un om mancat de caini :kewlpics:

Discutia e fara rost pt. ca nu va rezolva absolut nimic,eventual doua trei gauri in stomac si niste antipatii de ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...