Mergi la conţinut
Autentifica-te  
Robyb

Making Of A Fighter

Recommended Posts

Foarte tare Cred ca erea mai bine sa modifici motoare clasice ! parerea mea Ar fii mai multe sanse sa gasesti clienti .Ori cum spor la treaba .

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

De mult tot am vrut sa deschid un topic cum am vazut pe forumurile de dincolo cu " making of ... " adica povestea modificarii unei motociclete stock . Pana acuma la recentele proiecte am tinut pentru mine ca mare parte din voi stiu, ca nu este apreciata munca in Romania . Orice faci / incerci sa faci ' e naspa ' si cu asta te-a catalogat .

Nu fac topicul pentru laude sau aprecieri , il fac ca mi se pare f interesant sa vezi evolutia unei modificari in timp , sa vezi de la ce ai plecat si unde ai ajuns . Imi pierdeam noptile urmarind forumurile de dincolo cu povesti si poze ale altor oameni pasionati de moto.

Sper sa nu ajuga o tiganie topicul cu certuri intre forumisti , aici rog si un moderator sa ma ajute .

Topicul o sa fie actualizat in timp ,cu poze si detalii despre evolutia motocicletei . o sa dureze ceva , rog rabdare :)

Gata , sa incep , vorba lunga saracie , sau cum era ? :)

-----------------------------------------------------------------

Cadru + motor : Honda CBR F2 . am ales asta pentru ca este un motor fiabil ,ieftin ,aprox 100cp ,

Am inceput cu sfarsitul , adica m'am apucat sa curat/sincronizez carburatoarele

Decamdata asa arata motorul

....va urma

bre' , ideea e buna dar foarte proasta pentru RAR-ul din RROMania...

cam asa consider ca ar trebui sa arate un "street-fighter" :

sau pana la urma gusturile nu se discuta...

bafta

post-35776-0-19691400-1313328773_thumb.j

Link la postare

De mult tot am vrut sa deschid un topic cum am vazut pe forumurile de dincolo cu " making of ... " adica povestea modificarii unei motociclete stock . Pana acuma la recentele proiecte am tinut pentru mine ca mare parte din voi stiu, ca nu este apreciata munca in Romania . Orice faci / incerci sa faci ' e naspa ' si cu asta te-a catalogat .

Nu fac topicul pentru laude sau aprecieri , il fac ca mi se pare f interesant sa vezi evolutia unei modificari in timp , sa vezi de la ce ai plecat si unde ai ajuns . Imi pierdeam noptile urmarind forumurile de dincolo cu povesti si poze ale altor oameni pasionati de moto.

Sper sa nu ajuga o tiganie topicul cu certuri intre forumisti , aici rog si un moderator sa ma ajute .

Topicul o sa fie actualizat in timp ,cu poze si detalii despre evolutia motocicletei . o sa dureze ceva , rog rabdare :)

Gata , sa incep , vorba lunga saracie , sau cum era ? :)

-----------------------------------------------------------------

Cadru + motor : Honda CBR F2 . am ales asta pentru ca este un motor fiabil ,ieftin ,aprox 100cp ,

Am inceput cu sfarsitul , adica m'am apucat sa curat/sincronizez carburatoarele

Decamdata asa arata motorul

....va urma

Topic-ul tau merita 5 stele!

Bafta! :beer:

Link la postare

Postul asta o sa fie un update mai intresant deoarece o sa contina multe poze colorate .

Am primit roata spate de la sablat , roata fata inca nu a ajuns deci nu am putut sa ma apuc de ea .

Am fost indecis asupra culorii , dar acuma dupa ce am aplicat-o pe piese, sunt foarte multumit de culoarea aleasa. Asa-i ? :)

schimbat uleiul si semeringurile in furca fata , arata OK , dupa ce o montez pe motor o sa-i fac si reglajele .

Mai am nevoie de urmatoarele piese : aripa fata , pinion spate , lant , sa , asta la prima vedere , sunt sigur ca mai am nevoie de o graza de lucruri :)

Mi-a venit o idee interesanta pentru ghidon , dar nu vreau inca sa zic nimic pana nu vad daca reusesc sa pun in practica ideea.

Sunt nehotarat si cu masca fata , am facut un suport pentru masca , care se prinde de cadru dar a trebuit sa las spatiu pentru telescoape ,sa pot vira , si nu-mi place cum arata distanta intre masca si motocicleta cu telescoapele virate . Asa ca am sa incerc sa prind masca fata de telescoape astfel incat aceasta sa vireze odata cu ele .

vorba lunga, saracia romanului , sau cum .... va las cu pozele

post-11886-0-34238900-1314369532_thumb.j

post-11886-0-49328300-1314369535_thumb.j

post-11886-0-51041500-1314369538_thumb.j

post-11886-0-93706300-1314369542_thumb.j

post-11886-0-57748000-1314369546_thumb.j

post-11886-0-82684000-1314369549_thumb.j

post-11886-0-58274200-1314369552_thumb.j

post-11886-0-11852900-1314369559_thumb.j

post-11886-0-12747900-1314369562_thumb.j

Link la postare

da,,

arata super culoarea, mie imi plac motocicletele rosii (se trege de la prima mea motoreta)

arata bine si dupa cum se vede ai grija la detalii

stopul de sv e si el integrat frumos.

desi personal nu imi plac cozile ridicate, arata foarte bine proiectul tau

Link la postare

apreciez @gaxel,

mi-a ajuns roata fata de la sablat .nu m'am apucat inca de vopsit ca nu mai am vopsea.

o sa trec saptamana asta sa mai cumpar niste vopsea apoi ma apuc si de roata fata .

post-11886-0-79923600-1314621114_thumb.j

Link la postare

Sincer motoru tau e superb e prea frumos nu am mai vazut asa ceva se vede ca depui suflet ambitie si pasiune in acest fier....e frumoasa codita aia dar sincer mi se pare prea ridicata...daca tie iti place asta conteaza succes pin continuare !

Link la postare

Nimic foarte interesant deocamdata , mi-a ajuns aripa e vopsita . am scos motocicleta din garaj sa ma asez pe ea sa vad cum sta , e ok

am pus bordul provizoriu sa vad cum arata , e OK si ala :)

imi place roata spate.

post-11886-0-93659400-1317150973_thumb.j

post-11886-0-73169400-1317150976_thumb.j

Link la postare

Nimic foarte interesant deocamdata , mi-a ajuns aripa e vopsita . am scos motocicleta din garaj sa ma asez pe ea sa vad cum sta , e ok

am pus bordul provizoriu sa vad cum arata , e OK si ala :)

imi place roata spate.

thumbsup.gif...........atentie doar la bord, aveam unul similar, acum 2 ani la o intrunire, Predeal, a stat 3 zile in ploaie....si s-a inecat.....

Link la postare

Tot ma amagesc ca a venit frigul si de aia nu lucrez la moto . A venit pe dracu, sunt 18 grade in Timisoara ziua. biggrinbounce2.gif

Am taiat cam 25mm din galeria finala sa scurtez putin din toba sa nu acopere roata spate , nu era perfect etans la prindere asa ca am adaugat o fasa de banda termo .

arata ..altfel

post-11886-0-21455400-1320565676_thumb.j

Link la postare

am trimis un pinion pentru roata spate la taiat , waterjet .

acuma va trebuii sa cumpar un lant mai lung, cel de cbr nu ajunge.

deocamdata nimic interesant datorita frigului din garaj. dar cum incepe sa se incalzeasca vremea , voi revenii si eu cu update la topic .

Link la postare

In sfarsit e gata ! Felicitari pentru munca depusa mai ales ca ai avut destule piese de modificat. Asfalt uscat, ca la noi in Bucuresti ploua de 3 saptamani in fiecare zi :cray: . La ITP-ul dute cu cunostinte ,ca sunt carcotasi.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.