Mergi la conţinut

Meditatii Chitara Si Clape(Incepatori)


Recommended Posts

ce iti propun :

ce-ar fi sa descrii putin sculele pe care le detii, sa vorbesti putin despre ele, sa degenereze putin discutia, eventual cu sfaturi pentru incepatori, si poate lumea va fi mai interesata. Poate mai pun oamenii intrebari despre cate o chitara, despre un acord, a bataie, o ciupitura...

intreb si eu.

stiu ca sunt offtopic dar poate discutand se gasesc mai multi oameni interesati. Sincer si pe mine ma bate capul sa progresez in "directia clasica" si e al dracu de greu (sunt super incepator la batranete). si partea electrica are farmecul ei. eu sunt departe si nu am cum veni la meditatii.

totusi, cu acceptul tau si in limita timpului, aici ar putea sa inceapa o discutie interesanta. astept si parerea ta, eventual postul meu poate fi sters. asa cum am spus, topicul ar putea degenera frumos, cu discutii interesante. mai multi oameni l-ar vedea si ar fi interesati

si ca o parere personala: eu am incercat sa invat singur. nimic nu se compara cu indrumarea pe care ti-o poate da un om care se pricepe.

si tot din intamplari personale: am cumparat o chitara electrica si un amplificator. cam de rahat cele doua, si sunau ca dracu. ca dracu. pana a venit un bun prieten, si a inceput sa cante. bai suna a dracu chitara dumnezeiesc.

un alt avantaj este, asa cum ai spus, detii scule, are omul sansa sa testeze, sa vada cum suna, sa il ajute cineva care se pricepe sa isi gaseasca sunetul, sa vadca cum trebuie si cum poate sa sune un instrument inainte sa apara mari frustrari.

numai bine, si succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sculele sunt urmatoarele:

chitara ibanez saber 540 (usa)

procesor boss gt8

clape:yamaha tyros2 si korg triton

mixer yamaha promix 01(digital)urmeaza tascam dm 3200 :)

procesor voce tc helicon voicelive2(mic shure sm 58)

ps:nu fac chitara clasica.doar electrica.e cu totul alta tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca eram o leaca mai tinerel adica sa fi avut macar cu 10-15 ani mai putin ma bagam si eu la ce scule de studiat pe ele ai

pacat ca pe vremea mea DACA prindeai o chitara mai stralucita o tineai in vitrina :)

eu am incercat sa invat sa cant la chitara acum 10 ani. atunci motivatia principala era sexul. trebuie sa o recunosc. cine nu crede , sa vada cum si de ce a inceput sa faca muzica lemmy kilmister de la motorhead. ca acum se da cu basu, nu e relevant. timpul a trecut si acum incerc usor usor sa ma distrez cu chitara clasica. e mai aproape de cum rezonez eu pe dinauntru.

nu pot sa spun ca stiu sa cant la chitara, uneori notele suna ca dracu, nu suna toate asa cum as vrea, dar sunt capabil sa imi cant juma de ora fara sa ma plictisesc. chiar cred ca nu e prea tarziu. oricand se poate invata putin, atat cat sa te simti bine cu tine si sa poti progresa.

si a fi capabil sa canti la un instrument e lucru mare, asa ca sfatul meu e sa lasi varsta, si sa incerci. satisfactiile, cel putin in cazul meu pe masura.

asa ca bafta si nu sta pe ganduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intai sa imi iau Jacksonul pe care il doresc SH normal, apoi un overdrive, un distors nu foarte grav, un sustain poate si un reverb :D

imi plac efectele separate si nu imi plac f mult procesoarele pt ca nu am bani de din ala cu 100 de pedale cum mi-ar placea mie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la mine nu ti-am raspuns pt ca am crezut ca e o intrebare retorica...asa ca scuze...

prin modul de clape tu ce intelegi?te referi la modul de sunet?adica o clapa fara clape??sau ce??

daca da asta difera de la o clapa la alta.in general module se fac dupa synthuri:yamaha motif,korg triton,kurzweill K series etc.preturi de referinta gasesti pe ebay.insa modulul se comanda midi cu o clapa oarba.nu stiu ce vrei sa faci doar cu un modul.

daca mai ai alte nelamuriri poti sa ma intrebi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...