Mergi la conţinut
Onrace

istorice Romania Motociclistica In Imagini Si Povestiri Din Secolul 20

Recommended Posts

@Dan Nastase: Nu este cazul sa discutam aici despre starea vremii la un raliu moto

atunci cand exista pasiune autentica!

:smile: Poate ca generatiile mai vechi aveau o mai buna rezistenta.

Poate ca noi ne-am facut din ce in ce mai comozi si implicit ne-am cam subrezit, ramolit :smile:

Regularitate , februarie 1953

Concurent caruia i s-a defectat motocicleta , remorcat in timpul concursului de un alt concurent,  pana la linia de sosire.

post-31848-0-32325500-1411840780_thumb.j

post-31848-0-07755400-1411840622_thumb.j

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca in trecut pasiunea era mai mare, oricum daca ar fi nins nu vad cum se mai putea concura.

Se concura, si inca cum!

Ar fi chiar deosebit daca Aran & co ar gasi documente ale vremii din acest raliu!...

Prin anii '70 in Raliul Bucuresti-Giurgiu-Bucuresti,

au fost cateva editii desfasurate in februarie

cu zapezi, noroaie si tot "tacamul"...

Un adavarat razboi dus de motociclisti impotriva "generalului" Iarna...

In '74 sau '75, nu mai retin, (martorii pot  sa confirme exact)

am adus si eu acasa, pe zapada, "la cravata" (curelele noastre

inseriate cu un cablu luat dintr-un gard)...

un coleg al carui motor "tacuse" pe la Calugareni.

Ce imi aduc bine aminte este ca intr-o editie a raliului Bucuresti-Giurgiu...

mie imi crapase parbrizul castii de ger...

si din 60 de motociclisti au trecut linia de sosire doar patru!

Atunci, "camionul de asistenta"... chiar a avut "o zi plina"...

In acea seara, impreuna cu 2-3 amici "motociclisti-supravietuitori"...

am "imbolnavit" toata "asistenta" de la Cofetaria Tosca (vizavi de Opera)

cu aparitia noastra sub forma de "extraterestri" blindati cu clisa...

din care se vedeau doar ochii stralucitori si dintii zambitori...

Atunci, stiu bine, am disperat-o pe maica-mea

cand am intrat plin de noroi, cu tot cu casca si costum de piele in cada...

si am facut cel mai pe cinste dus din viata mea de motociclist!

Link la postare

Finala campionatului de regularitate si rezistenta al R.P.R 1953

Au luat startul 47 de motociclisti. Lungimea traseului, aproximativ 2600 km.

Noiembrie 1953, ger, viscol si zapada,  concurenti sositi in Bucuresti, dupa ce au parcurs traseul de aproximativ 2600 km ( turul Romaniei)

post-31848-0-99153400-1411903317_thumb.j

Link la postare

Dle Nastase acum imi dau seama ca vorbim de 2 lucruri diferite. Retromobilul reediteaza cursa din 1904 care a fost o cursa de automobile. Dvs vorbiti de niste curse moto de care habar nu aveam.Putem face pe aceeasi ruta si o cursa moto, dati-mi mai multe detalii, se poate si in paralel cu cea auto dar cu alti timpi. Pentru afisul 2015 am incercat sa fac o poza reprezentativa, astept sa vad ce a resuti si fotograful oficial dar ceva imi spune ca a ratat cadrul asta.Memorialul Giurgiu 1904 s-a desfasurat inca din anii '80 numai cu automobile, repet, imi amintesc in 1999 de un BSA si cam atat. Noi doar continuam ce a abandonat acereul sau, ma rog, ce organizaeza ei doar la zile mari, 100 ani, anul asta au facut ceva 9in realitate s-au lipit de un eveniment organizat de altii) dar pe ruta Bucuresti-Navodari !!!!!

post-36739-0-55549500-1411962111_thumb.j

Link la postare

Stimati colegi,

Este adevarat, din pacate, in majoritate din cazuri "quatromobilia"

este o limba diferita de cea simtita si exprimata aici de "homo motociclisticus"...

Sper ca poate, pana la urma vom gasi un "esperanto" comun...

Pentru ca... asa cum bine se exprima romanul... "speranta moare ultima".

Cum este si normal, eu ma refer aici nu numai la editia raliului din 1904...

ci vorbesc si sustin istoria traita de pasionatii motorsportului romanesc,

amator sau de performanta.

Asa cum bine au remarcat motociclistii aici,

in anii interbelici, si cu predilectie in anii '50-'70

Federatia Romana de Motociclism organiza cele mai dure raiduri moto din Romania,

competitii cunoscute sub titulatura de "Raliuri de regularitate si rezistenta".

Ma simt onorat sa prezint aici... "dupa 40 de ani"...

o astfel de diploma de campion din anul 1974 ,

o modesta incununare a pasiunii mele pentru motociclism.

post-12124-0-52869800-1411988943_thumb.j

Sanatate, succes si toate cele bune dorite!

Link la postare

este o limba diferita de cea simtita si exprimata aici de "homo motociclisticus"...

Numai cine ridica un zid in jurul pasiunii fie pentru motociclism, fie pentru automobilsim , ajunge sa "simta" ca vorbeste o limba diferita fata de "ceilalti" fara sa mai poata vedea dincolo de zidul cu care s-a inconjurat  

Motociclistii de altadata fie amatori, fie piloti profesionisti, nu ridicau ziduri intre pasiunea pentru auto si moto. Azi este la  "moda" asta :smile:

Presedintele Moto Clubului Roman si mai tarziu presedinte al FRM, Theodor Saulescu, motociclist si automobilist  pilot in curse moto si auto.

Link la postare

Anul acesta expozitia din 12 aprilie a fost un fiasco total pe partea moto, a plouat si nu s-a dus nimeni la expo. Maine sunt sanse de ploaie, mai ales la Giurgiu. Atfel vor fi prezente doar masinile, care nu au nici o problema sa ruleze pe ploaie. Anul acesta expozitia 2 roti istorice s-a tinut pe data de 30 august si a fost un succes (cald, vreme frumoasa), ca sa fiu rau pot sa spun ca in urma criticilor mele a fost schimbata data expozitiei. 

In cazul in care chiar doriti sa atrageti motociclistii detinatori de mobre vechi sa participe la astfel de evenimente va trebui sa schimbati cate ceva astfel incat sa atrageti motociclistii. Ca sa faceti acest lucru trebuie sa ganditi ca un motociclist, din pacate nu sunteti motociclist. Daca doriti o consultanta in acest sens va recomand sa-l consultati pe userul Aleko ( e primul nume care imi vine in minte acum, pot fi si altii).

Pe data de 12 aprilie 2014 a fost organizata Retroparada Primaverii. Acesta a fost un eveniment deschis tuturor claselor RCR (se poate participa cu auto, moto, avioane, camioane si locomotive) si nu a fost deloc un fiasco pe partea de moto, pana acum, primavara, la manifestarile RCR nu veneau 5 motociclete. Nu 3.

La evenimentele RCR tip open poti participa cu ce vrei (am precizat mai sus). La evenimentele speciale (Doua roti istorice, Antebellum, Fabricat in Romania) se vine cu vehicule in tema. Nu mergi cu o moto BMW la Fabricat in Ro sau cu o masina din 60 la Antebellum.

Sectia Moto Retromotor a organizat anul acesta doua evenimente: Legende pe 2 roti in incinta complexului comercial Sun Plaza si expozitia RCR Doua roti istorice. Atat. Nu e problema noastra SAM sau SMAEB, nu am organizat/participat.

Iar Pera Baity  (Aleko) a spus acum vreun an de zile ca-si trimite actele pentru atestare. Le asteptam in continuare. Noi nu (ne) mai rugam de nimeni sa atestam sau sa vina alaturi de noi in club. Cine are idei si chef de munca e binevenit, dar lumea se inghesuie doar la ciorba de burta si aghiazma.

Nu am cu ce sa vin, M72-ul l-am vandut iar Uralul M63 inca nu este gata. 

Poate ca in trecut pasiunea era mai mare, oricum daca ar fi nins nu vad cum se mai putea concura. La editia din 12 aprilie nu a venit nimeni, a fost doar un Zundapp al carui proprietar s-a udat bine de la ploaie (il cunosc) si doua MZ-uri care banuiesc ca au fost aduse pe platforma. Expozitiile SMAEB si SAM Bucuresti au fost un fiasco total, tot din cauza vremii.

Vremea nefavorabila si-a spus cuvantul si daca nu se va tine cont de asta evenimentele moto organizate in perioade nefavorabile vor fi un esec.

Explicatiile sunt mai sus, cu amendamentul ca toate moto prezente au venit pe roti.

Se concura, si inca cum!

Ar fi chiar deosebit daca Aran & co ar gasi documente ale vremii din acest raliu!...

Prin anii '70 in Raliul Bucuresti-Giurgiu-Bucuresti,

au fost cateva editii desfasurate in februarie

cu zapezi, noroaie si tot "tacamul"...

Un adavarat razboi dus de motociclisti impotriva "generalului" Iarna...

In '74 sau '75, nu mai retin, (martorii pot  sa confirme exact)

am adus si eu acasa, pe zapada, "la cravata" (curelele noastre

inseriate cu un cablu luat dintr-un gard)...

un coleg al carui motor "tacuse" pe la Calugareni.

Ce imi aduc bine aminte este ca intr-o editie a raliului Bucuresti-Giurgiu...

mie imi crapase parbrizul castii de ger...

si din 60 de motociclisti au trecut linia de sosire doar patru!

Atunci, "camionul de asistenta"... chiar a avut "o zi plina"...

In acea seara, impreuna cu 2-3 amici "motociclisti-supravietuitori"...

am "imbolnavit" toata "asistenta" de la Cofetaria Tosca (vizavi de Opera)

cu aparitia noastra sub forma de "extraterestri" blindati cu clisa...

din care se vedeau doar ochii stralucitori si dintii zambitori...

Atunci, stiu bine, am disperat-o pe maica-mea

cand am intrat plin de noroi, cu tot cu casca si costum de piele in cada...

si am facut cel mai pe cinste dus din viata mea de motociclist!

Domnule Nastase, aveti o experienta bogata, schitati va rog un desfasurator al raliului si va promit ca vom incerca sa-l punem in aplicare, cu participarea dumneavoastra. Sa trecem de la teorie la practica. Multumesc. 

Numai cine ridica un zid in jurul pasiunii fie pentru motociclism, fie pentru automobilsim , ajunge sa "simta" ca vorbeste o limba diferita fata de "ceilalti" fara sa mai poata vedea dincolo de zidul cu care s-a inconjurat  

Motociclistii de altadata fie amatori, fie piloti profesionisti, nu ridicau ziduri intre pasiunea pentru auto si moto. Azi este la  "moda" asta :smile:

Presedintele Moto Clubului Roman si mai tarziu presedinte al FRM, Theodor Saulescu, motociclist si automobilist  pilot in curse moto si auto.

Iulian, ca intotdeauna, iti apreciez posturile pline de substanta si bunsimt, scrise fara intentii ascunse. Sper sa ne mai vedem la o poveste.

Link la postare

Domnule Nastase, aveti o experienta bogata, schitati va rog un desfasurator al raliului si va promit ca vom incerca sa-l punem in aplicare, cu participarea dumneavoastra. Sa trecem de la teorie la practica. Multumesc. 

Stimate domn,

Multumesc pentru incredere, dar nu am avut niciodata veleitati organizatorice...

cu atat mai putin acum!

Parafrazand o celebra zicere:

Eu cand vreau sa merg cu motorul, merg cu motorul... cand vreau sa scriu, scriu!

Sunt singurele lucruri pentru care am ceva talent.

Mai bine zis... aveam...

La ora actuala, varsta si starea sanatatii ma tin mai mult setat pe modul teoretic...

Oricum, ar fi bine sa studiati "desfasuratorul" raliurilor de regularitate si rezistenta

pe care FRM ar face foarte bine daca le-ar relua in prezent

cred cu mare succes pentru "publicul larg".

Succes!

post-12124-0-53719300-1412079453_thumb.j

Fotografie din arhiva prietenului meu Sorin Vasile.

Link la postare

Pe data de 12 aprilie 2014 a fost organizata Retroparada Primaverii. Acesta a fost un eveniment deschis tuturor claselor RCR (se poate participa cu auto, moto, avioane, camioane si locomotive) si nu a fost deloc un fiasco pe partea de moto, pana acum, primavara, la manifestarile RCR nu veneau 5 motociclete. Nu 3.

La evenimentele RCR tip open poti participa cu ce vrei (am precizat mai sus). La evenimentele speciale (Doua roti istorice, Antebellum, Fabricat in Romania) se vine cu vehicule in tema. Nu mergi cu o moto BMW la Fabricat in Ro sau cu o masina din 60 la Antebellum.

Sectia Moto Retromotor a organizat anul acesta doua evenimente: Legende pe 2 roti in incinta complexului comercial Sun Plaza si expozitia RCR Doua roti istorice. Atat. Nu e problema noastra SAM sau SMAEB, nu am organizat/participat.

Te aprinzi ca un foc de paie, arzi repede si o sa te stingi la fel de repede. Criticile mele au fost fata de faptul ca evenimentele moto sau cele la care ar putea veni si mobre se organizeaza in perioade cu vreme nefavorabila. SAM sau SMAEB erau doar niste exemple, relevante dealtfel.

Iar Pera Baity  (Aleko) a spus acum vreun an de zile ca-si trimite actele pentru atestare. Le asteptam in continuare. Noi nu (ne) mai rugam de nimeni sa atestam sau sa vina alaturi de noi in club.

Ce legatura are actele lui Aleko cu discutia de mai sus? Eu i-am recomandat lui automobilia sa se consulte cu Aleko (daca si Aleko vrea) pt ca el are experienta in domeniu.

Ca o concluzie, evenimentele moto de orice fel nu vor avea succes daca nu sunt organizate in perioade cu vreme buna. Fiecare face ce vrea, dar sa nu va mirati daca prezenta va fi slaba pt un eveniment organizat intr-o perioada nefavorabila.

Link la postare

Batranul ceas din centrul orasului Giurgiu, martor de 110 ani al curselor de automobile ii va astepta mereu pe colectionarii de vehicule istorice la capatul uneia din cele mai frumoase curse desfasurate in Romania

"Startul editiei din acest an a Raliului Memorial Giurgiu 1904, s-a dat sambata 27 septembrie incepand cu ora 10:00 din parcajul Mall Vitan. 66 de automobile fabricate in perioada 1928-1984 au parcurs traseul de 135 km pe parcursul caruia au fost incluse 8 probe speciale. La Giurgiu automobilele participante au fost expuse in Piata Teatrului Municipal. Castigator al editiei 2014 a raliului a fost echipajul Baiasu Horatiu/ Raz J. Kowalski (137 puncte de penalizare - Fiat 1200 Spider Pininfarina - 1961), urmat de 2. Gabriel Gordea/Ada Gordea (433 pct - Dacia 1300 -1971) si Gabriel Rosu/Gabriel Efimov (461 pct - Volkswagen Golf GTI I - 1983). R.C.R. multumeste sponsorilor si partenerilor raliului Allianz Tiriac - Sponsor Principal al R.C.R., Game World, Bucuresti Mall, Just Classics, Prima TV, Primaria Municipiului Giurgiu, Restaurantul Perla. Multumirile noastre se indreapta si catre dl. Nicolae Barbu, primarul orasului Giurgiu, echipa de arbitraj condusa de dl. Georgios Ladopoulos si nu in ultimul rand catre colegul Ion Toma, care de mai bine de 25 de ani sprijina organizarea acestei curse.."

20140927_095042.jpg

Raidul Transfagarasan.
Editia a VI-a 4-5 octombrie 2014

http://www.retromobil.ro/

Link la postare

Foarte tari imaginile @Festina Lente. Sunt foarte-foarte  greu de gasit imagini de la concursul Micii Antante. Ar putea fi identificat si cine este motociclistul cu nr. 49.

"1937 - Soutěž  Malou dohodou
Soutěž byla pořádána Autoklubem RČs, Automobilki Klub Kraljevine Jugoslavije a Královským autoklubem rumunským."

http://www.motomuseum.cz/index.php?grhead=2&nav=01&id_group=27&t=_art_print&id_art=982

Echipa de fabrica  ( a cehilor) asteptand la un punct de control in Craiova.

img2_crc_wp.php?id_im_big=5786&im_type=j

10353046_745515778848116_525784058106404

Multumita prietenului nostru Mircea si pasiunii sale pentru istoria tarii : https://www.facebook.com/mircea.honoretpatria?fref=photo

10377593_745557515510609_743689613833808

Link la postare

1937 - Belgrad, locomotiva construita la Malaxa,

32418.jpg

http://www.fortepan.hu/?view=query&lang=hu&q=Malaxa&x=8&y=0

1937, Malaxa in presa sarba.

post-31848-0-81286800-1412453792_thumb.j

Link la postare

Stimate domn,

Multumesc pentru incredere, dar nu am avut niciodata veleitati organizatorice...

cu atat mai putin acum!

Parafrazand o celebra zicere:

Eu cand vreau sa merg cu motorul, merg cu motorul... cand vreau sa scriu, scriu!

Sunt singurele lucruri pentru care am ceva talent.

Mai bine zis... aveam...

La ora actuala, varsta si starea sanatatii ma tin mai mult setat pe modul teoretic...

Oricum, ar fi bine sa studiati "desfasuratorul" raliurilor de regularitate si rezistenta

pe care FRM ar face foarte bine daca le-ar relua in prezent

cred cu mare succes pentru "publicul larg".

Succes!

attachicon.gif03032011187.jpg

Fotografie din arhiva prietenului meu Sorin Vasile.

Unde am putea acest "desfasurator" ? Nu stam mai bine in jurul unei mese cu o ber ein fata si ne povestiti ce si cum ?

Ref Aleko - lucram la aceeasi pravalie deci ne cunoastem si ne vedem destul de des, daca am simtit ca are alte preocupari l-am lasat sa decida el cand vine, cum se implica si asa mai departe, nu e timp de rugaminti, 34 de evenimente pe an nu cred ca organizeaza nici un club , nu din Romania, asa in general.

Gasiti 10 amatori de raliu moto,  cu motociclete atestate, care sa nu ramana in garaj daca dau 3 stropi de ploaie (ca ploua si vara , nu?)  si in 2015 facem o cursa ca la carte.

Link la postare

:smile:  Un exemplu ca  azi sunt  "homo motociclistusi" care  inteleg   limba vorbita de  "quatromobilistii vechi" . Aceeasi limba care face parte din familia motorizatilor.

post-31848-0-47122400-1412690005_thumb.j

Link la postare

Prietenul nostru "Honor et Patria" ne surprinde iarasi cu fotografii inedite: 

10710589_747980281934999_834532635555334

https://www.facebook.com/mircea.honoretpatria?fref=photo Sursa foto: Realitatea ilustrată, 18-Mai-1933 via BCU Cluj. 

Nu sunt sigur, cred ca pe a treia  motocicleta de la dreapta la stanga este Bazu Cantacuzino si pe a patra este Nicolae Ionescu Cristea.

Link la postare

Da, cel inalt (aflat intre ofiter si cel imbracat in costum negru, cu palaria in mana) pare a fi, aproape sigur, Bazu.

Azi sunt  "homo motociclistusi" care  inteleg   limba vorbita de  "quatromobilistii vechi" . 

:clapping:

si azi si in trecut - chiar daca pe forumuri mai putin prezenti, dar vizibili pentru cine are ochi sa vada, timp sa participe, minte sa judece si inima sa descopere ...

10703964_748120188587675_643915445468884

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=748120188587675&set=np.94986795.100001829206824&type=1&theater&notif_t=photo_tag Sursa foto: Realitatea ilustrată, 7-Iul-1932 via BCU Cluj

In fotografia asta pare interesant de remarcat nu doar numarul mare al spectatorilor din fundal, dar mai ales tinuta eleganta a celor din preajma motociclistilor concurenti... 

(Bazu Cantacuzino - pe locul 4 in concursul la care face ilustratia referinta)

Link la postare

10703964_748120188587675_643915445468884

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=748120188587675&set=np.94986795.100001829206824&type=1&theater&notif_t=photo_tag Sursa foto: Realitatea ilustrată, 7-Iul-1932 via BCU Cluj

In fotografia asta pare interesant de remarcat nu doar numarul mare al spectatorilor din fundal, dar mai ales tinuta eleganta a celor din preajma motociclistilor concurenti... 

(Bazu Cantacuzino - pe locul 4 in concursul la care face ilustratia referinta)

Foarte tari imaginile.

Hans Winkler (Germania)  , Erich Bertram ( Germania), Theodor Zamecsnik ( Ungaria) .

La minutul 1.05 in stanga,  Nicolae Ionescu Cristea , in dreapta pe motocicleta Theodor Zamecsnik

De multe ori, numarul de spectatori prezenti la cursele moto in Bucuresti, depaseau numarul spectatorilor de la meciurile de fotbal.  Cineva imi povestea un episod in care nu mai stiu ce meci de fotbal trebuia sa aibe loc si organizatorii ii rugau pe cei de la Moto Clubul Roman sa nu organizeze in aceeasi zi  competitii moto. Aceasta este o mica relatare ce a fost demult spusa de un mare campion moto al acelor vremuri , cineva care l-a cunoscut foarte bine, mi-a spus  aceste lucruri printre alte secvente povestite din motociclismul romanesc al acelor vremuri.

Link la postare

De multe ori, numarul de spectatori prezenti la cursele moto in Bucuresti, depaseau numarul spectatorilor de la meciurile de fotbal.

Corect!

Interesul publicului s-a mentinut si in perioada asa-zis "socialista".

Competitiile moto erau printre putinele manifestari sincere, la care "politrucii" nu trebuiau sa adune cu japca oamenii

sau sa umfle "realizarili"...

post-12124-0-28740400-1412705197_thumb.j

1974,Taietura din ziarul "Informatia Bucurestiului", arhiva personala.

Link la postare

Corect!

Interesul publicului s-a mentinut si in perioada asa-zis "socialista".

Competitiile moto erau printre putinele manifestari sincere, la care "politrucii" nu trebuiau sa adune cu japca oamenii

sau sa umfle "realizarili"...

attachicon.gifIMG_0012.jpg

1974,Taietura din ziarul "Informatia Bucurestiului", arhiva personala.

:smile: Competitie l-a care a luat startul printre alte nume mari ( cititi si la "fostele glorii" ce nume apar in finalul articolului)  si campionul Alexandru Ionescu - Cristea , fiul marelui campion Nicolae Ionescu - Cristea

Doi campioni, doua generatii.

Nicolae Ionescu-Cristea si fiul Alexandru Ionescu-Cristea.

post-31848-0-16752500-1412706142_thumb.j

Link la postare

Si tot prin amabilitatea "Honor et Patria", caruia-i multumim :

10670081_748163838583310_553690970297467

Sursa foto: Realitatea ilustrată, 15-Sep-1932 via BCU Cluj https://www.facebook.com/photo.php?fbid=748163838583310&set=ms.c.eJwdx8ERwDAMArCNeibYBvZfLLnqJ~%3BUMRrLbwH5qxXWMsJO8G6dgj7Wa~%3B0vznURdoagNAg~-~-.bps.t.100001829206824&type=1&theater

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.