Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

bogdan_johnny

vand Crash Paduri

Recommended Posts

Daca vrei sa il faci singur si super ieftin iti dau un pont.Meterialul se cheama poliacetat,delrin,POM.Il gasesti sub denumirile astea.La prima mana am gasit sub forma de bara la 17 roni kg.Trebuie doar sa faci tu prinderile sau sa mergi la cineva.Nu e greu.Nu prea ai ce sa gresesti ca e simplu.Plus satisfactia de dupa ca le-ai facut singur.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa il faci singur si super ieftin iti dau un pont.Meterialul se cheama poliacetat,delrin,POM.Il gasesti sub denumirile astea.La prima mana am gasit sub forma de bara la 17 roni kg.Trebuie doar sa faci tu prinderile sau sa mergi la cineva.Nu e greu.Nu prea ai ce sa gresesti ca e simplu.Plus satisfactia de dupa ca le-ai facut singur.

da ceva detalii de cat de groasa e bara. cred ca la un strungar ai reusi sa le prelucrezi low cost.

Link la postare

da ceva detalii de cat de groasa e bara. cred ca la un strungar ai reusi sa le prelucrezi low cost.

Exista ce grosimi vrei tu(din 5 in 5 mm).Eu recomand diametru de 50mm.In funtie de nevoi si aplicatii se poate adapta.Se poate folosi si alt tip de plastic(teflon-ptfe),dar e scump(100 roni kg-am gasit eu).Te duci la mase plastice si iti dau aia ce iti trebuie.Trebuie sa aibe coeficentul de frecare mic,temperatura de topire cat mai mare(200 C) si sa nu fie casant.

De exemplu:materialul(delrin) pentru crash-pad motor(10 cm fiecare),protectie furca si bascula(7 cm fiecare) costa in total 18 roni.Eu zic ca e mai mult decat ieftin.Suruburi se gasesc.

La furcile de fata care au axul gol trebuie o bara filetata.

Spor la lucru.

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.