Mergi la conţinut
Wotan

chopper Marauder Vs Intruder

Recommended Posts

Scuze daca un post similar mai exista, dar eu nu il gasesc. Asta ca preambul

Acum...care ar fi diferenta dintre cele 2? vb de acelasi an si aceeasi cilindree ( caz ipotetic). Intreb pt ca sincer, nu reusesc sa ma dumiresc. Mai precis, lasind la o parte aspectul, care sunt avantajele si dezavantajele celor 2? Mai ales ca sunt dela acelasi producator,aceeasi clasa, implicit cam aceeasi piata. Doar nu se concureaza unul pe altul?

Multumesc anticipat

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

nu cunosc detalii prea multe dar Intruderu' e pe cardan si Marauderu' e pe lant.

cadrul si suspensiile sunt si ele diferite, si marauderu are mai mult plastic :thumbdown:

Link la postare

sunt greu de servisat,amandoua.totul ingramadit pe motor,la intruder atunci cand se comprima suspensia spate se actioneaza si frana spate.slab intruderul ca si conceptie.

parerea mea.

Link la postare

Nu inteleg ce vrei sa spui. "la intruder atunci cand se comprima suspensia spate se actioneaza si frana spate"

Link la postare

fa un test la rece si o sa observi,pune pe cineva sa se aseze brusc pe sea(cineva mai greu)si vei vedea ca(la tambur)frana se actioneaza.

doua carburatoare cu doua filtre de aer distincte, sincronizarea intre ele facandu-se prin cablu bowden :mega_shok: -foarte greu de sincronizat.

existenta pompei de benzina,o problema in plus,fire in plus.

calitate slaba a cromului(am observat la mai multe modele),tevi de evacuare albastrite,cromul de pe motor exfoliat,umflat.(mai sunt si alte detalii dar mici.)

o parere mult mai buna mi-a facut kawa vulcan.

din nou,aceasta este parerea mea, formata atunci cand cautam un cruiser pentru mine,nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.

Link la postare

Kawa si Honda si-au luat cea mai mare felie din "tortul" custom-cruiser ... asa se face ca Yama si Suzuki au impartit si ei ce-au putut.

Intre cele doua in discutie , diferenta este in functie de clientela , adica talie si buzunar ; unde ,"marauder"-ul" este mai inghesuit si mititel iar "Intruder"-ul are pretentii de "baiat mare" (de altfel a si reusit , fata de Yama).

Link la postare

Ok, am inteles.Nu se pune problema sa intram in polemici,ma bucur ca am cu cine discuta.Adevarat,cromul lasa de dorit dar treaba cu frana este ciudata rau, dar in cazul meu nu-mi fac probleme :scooter: sunt singur pe cal... Totusi, preturile nu prea difera: intr.-honda-kawa, de ce?

Link la postare

Adica sa inteleg ca pana la urma nu sunt diferente majore intre ele? Ma rog, unul e pe lant, altul e pe cardan, dar in rest....aceleasi dimensiuni, aceleasi performante?

Link la postare

gresesti,numai din faptul ca unul este pe cardan si altul pe lant rezulta o diferenta de putere(la cardan pierderea de putere e mai mare),unul are roata fata de 21' celalalt de 17'(?), de aici o mai buna manevrabilitate a marauderului,la fel si la suspensii, marauderul are o furca usd, s.a.m.d.

de ce nu cauti review-uri pe net sa vezi diferentele dintre cele doua?

de ce nu-ti completezi locatia la profil, poate astfel vei fi invitat la o discutie de catre posesori sau persoane care au condus si si-au facut o parere despre modele.

ai deschis 2 topicuri, pe doua forumuri, dar nu ti-ai facut temele inainte. tu iti iei motorul pe baza spuselor altora, sau pe baza parerii tale?

Link la postare

Adica sa inteleg ca pana la urma nu sunt diferente majore intre ele? Ma rog, unul e pe lant, altul e pe cardan, dar in rest....aceleasi dimensiuni, aceleasi performante?

Ai dreptate, dar....pana sa imi fac o parere personala, trebuie sa fac rost de informatii de unde pot. De pe net nu am reusit sa gasesc o comparatie intre ele. De asemenea nu am gasit pe nimeni dispus sa ma lasa sa vad, personal, un Marauder. Atunci spune-mi ce pot face? Deranjeaza daca intreb? pt ca , tocmai ca vreau sa stiu, de aceea intreb si colo si colo. Vreaus a adun informatii din cat mai multe surse.

repet, personal nu am avut inca cum sa imi fac o parere, avind in vedere ca nu am avut acces la un Marauder de exemplu.

Link la postare

Ai dreptate, dar....pana sa imi fac o parere personala, trebuie sa fac rost de informatii de unde pot. De pe net nu am reusit sa gasesc o comparatie intre ele. De asemenea nu am gasit pe nimeni dispus sa ma lasa sa vad, personal, un Marauder. Atunci spune-mi ce pot face? Deranjeaza daca intreb? pt ca , tocmai ca vreau sa stiu, de aceea intreb si colo si colo. Vreaus a adun informatii din cat mai multe surse.

repet, personal nu am avut inca cum sa imi fac o parere, avind in vedere ca nu am avut acces la un Marauder de exemplu.

ok,nu deranjezi, de aceea este forum,mai ales ca imi place sa cred, ca noi ,,chopperistii'' am fi mai uniti.

aici ai un review unde se vorbeste de marauder, fiind si cateva comparatii cu intruderul http://www.motorcyclecruiser.com/roadtests/1997_suzuki_marauder_800/index.html

cu siguranta gasesti in bucuresti un posesor de marauder, care sa te puna in tema cu motorul(atat timp cat iti va spune si bune si rele).

Link la postare

ok,nu deranjezi, de aceea este forum,mai ales ca imi place sa cred, ca noi ,,chopperistii'' am fi mai uniti.

aici ai un review unde se vorbeste de marauder, fiind si cateva comparatii cu intruderul http://www.motorcyclecruiser.com/roadtests/1997_suzuki_marauder_800/index.html

cu siguranta gasesti in bucuresti un posesor de marauder, care sa te puna in tema cu motorul(atat timp cat iti va spune si bune si rele).

Sarumana pt link si amabilitate.

Sper, desi pana acum nu am reusit sa gasesc

Link la postare

Sunt dispus sa-ti dau murgul meu sa faci o tura si poate te descurci si de un marauder, cu atat pot sa te ajut...Pe marauder nu am mers.

Link la postare

Sunt dispus sa-ti dau murgul meu sa faci o tura si poate te descurci si de un marauder, cu atat pot sa te ajut...Pe marauder nu am mers.

Sarumana de oferta :0

faza e ca momentan am reusit sa imi rup ligamentul incrucisat posterior si umblu cu o orteza.....sa mai treaca ceva timp si o sa apelez atunci la tine daca esti amabil

Link la postare

Imi pare rau sa aud asta,si fiul meu a avut cam aceeasi problema anul trecut numai ca a avut nevoie de operatie. Sanatate!

Link la postare

nu am avut acces la un Marauder de exemplu.

Elit Moto, o scoala moto ce activeaza la poligonul Ilioara are si un Marauder. Eu pe el am dat examenul moto. Nu sunt priceput spre a face comentarii tehnice, dar ma gandeam ca poti apela la ei sa te dai o tura cu el, probabil contracost si e si cam hartanit, fiind de scoala, dar mai bine decat deloc. Baietii de la Elit sunt cumsecade, incearca !

Link la postare

Imi pare rau sa aud asta,si fiul meu a avut cam aceeasi problema anul trecut numai ca a avut nevoie de operatie. Sanatate!

Eu sper sa scap de operatie, mai precis cica operatia e destul de complicata pt acest ligament si oricum, in timp, rezultatul e acelasi. Pe de alta parte, cica se poate trai foarte bine fara el, cu conditia intaririi anumitor muschi care sa contabalanseze. Ma rog....aflu in 2 saptamani :)

Elit Moto, o scoala moto ce activeaza la poligonul Ilioara are si un Marauder. Eu pe el am dat examenul moto. Nu sunt priceput spre a face comentarii tehnice, dar ma gandeam ca poti apela la ei sa te dai o tura cu el, probabil contracost si e si cam hartanit, fiind de scoala, dar mai bine decat deloc. Baietii de la Elit sunt cumsecade, incearca !

Sarumana de sfat. Dupa ce imi revin o sa incerc sa ajung si pe la ei :)

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.