Mergi la conţinut

3. Grande Prémio De Portugal


Caniggia

Recommended Posts

P20101101093716968.jpg

Dupa o asteptare lunga, mult prea lunga daca e sa ma intrebe cineva pe mine, iata ca a venit timpul Grand Prix-ului Portugaliei. Perioada de aproape o luna de zile de pauza a fost primita cum nu se putea mai bine de catre fiecare echipa. Bautista si Pedrosa s-au operat, Repsol Honda si Ducati au testat motocicletele pentru sezonul viitor, Rossi si-a continuat recuperarea si Lorenzo a lansat o carte autobiografica. Asta daca vorbim doar despre pilotii de varf. Totusi, pana la weekendul din Estoril nu mai este mult deloc si toata lumea se concentreaza deja pe cea de-a treia etapa din sezonul 2011 al MotoGP.

Favorit, in opinia mea, ramane Casey Stoner. Australianul, asa cum am mai spus, pe langa faptul ca este un pilot foarte bun, are parte si de o motocicleta care iese din turma, iar daca nu vor mai fi incidente precum cel de la Jerez, cred ca Stoner va castiga. Totusi, nici Jorge Lorenzo nu poate fi subestimat, campionul mondial si actualul lider al clasamentului castigand la Estoril in ultimii trei ani. De fapt, Stoner spunea ca Lorenzo este favoritul pentru Portugalia, bazandu-se pe argumentul pe care tocmai l-am expus aici.

Pedrosa va avea o cursa dificila pentru ca el abia acum o saptamana si-a scos firele de pe urma operatiei la clavicula de aceea banuiesc ca nu va conta in lupta pentru primul loc. Simoncelli, iarasi, poate fi o varianta la varf daca nu va mai gresi copilareste.

Totusi, cel mai important lucru la Estoril, din punctul meu de vedere, pare sa fie prestatia lui Valentino Rossi. Pana acum a avut cursa din Qatar, acolo unde durerile au fost mari, si cea de la Jerez, loc in care a avut o prestatie fabuloasa pe ploaie, chiar daca a cazut. Dar dupa o luna de pauza se presupune ca italianul a reusit sa treaca si peste problemele de sanatate, dar si peste cele cu motocicleta, asa ca nu vad ce scuza ar mai putea avea daca nu obtine macar un podium.

De salutat ar mai fi posibila revenire a lui Alvaro Bautista, de la Rizla Suzuki, pilot care poate concura din nou la numai 40 de zile dupa ce a suferit o fractura de femur.

In poza de mai sus, dupa cum probabi v-ati dat seama, este podiumul de la Estoril din 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, un tip de (aproape) 24 de ani isi scrie memoriile! Tare. Tre' sa ma apuc si io, desi cred ca deja sunt prea batran pentru asa ceva.

In rest, probabil ca o sa castige Ghorghe sau Stoner. Pe Vale cred ca il pasioneaza anul asta mai mult dezvoltarea mobrei pentru sezonul viitor, Dani e in convalescenta practic... Poate Hayden sa se mai bage la varf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, un tip de (aproape) 24 de ani isi scrie memoriile! Tare. Tre' sa ma apuc si io, desi cred ca deja sunt prea batran pentru asa ceva.

In rest, probabil ca o sa castige Ghorghe sau Stoner. Pe Vale cred ca il pasioneaza anul asta mai mult dezvoltarea mobrei pentru sezonul viitor, Dani e in convalescenta practic... Poate Hayden sa se mai bage la varf.

Si ghici ce? E la a doua carte de genul asta! :biggrin: In ceea ce priveste optiunea ta cu Hayden, cred ca americanul are sanse la varf doar daca se repeta povestea de la Jerez, altfel nu vad cum ar putea sa emita vreo pretentie. Daca cu Desmosedici-ul de anul asta se poate infaptui vreun miracol, atunci doar Rossi e in stare sa il faca, in niciun caz Hayden.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, e tare Gheorghe, ce sa zic; se pricepe...la scris.

Mie mi-e frica sa nu mearga Vale la limita tocmai experimentand cu Ducati. De-aia a comis ce-a comis cursa trecuta. Cu toate ca tepretic nu mai are, practic are o chestie de dovedit. Si cred ca-l macina, la cum il stiu. Si n-as vrea sa-l vad iar prin spital.

Poate ploua, totusi, duminica :whistling:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, e tare Gheorghe, ce sa zic; se pricepe...la scris.

Mie mi-e frica sa nu mearga Vale la limita tocmai experimentand cu Ducati. De-aia a comis ce-a comis cursa trecuta. Cu toate ca tepretic nu mai are, practic are o chestie de dovedit. Si cred ca-l macina, la cum il stiu. Si n-as vrea sa-l vad iar prin spital.

Poate ploua, totusi, duminica :whistling:

La cat de aproape si de imprevizibil e Atlanticul nu m-ar mira sa se concureze pe ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la devz. motocicletei nu cred ca mai e cazul... la anul se trece la 1000cmc, deci 800cmc papapa!

Ca pronostic: daca ploua, "favoritul maselor castiga" daca nu, poate prinde locul III (canguru' I si ghorgh II).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la devz. motocicletei nu cred ca mai e cazul... la anul se trece la 1000cmc, deci 800cmc papapa!

Ca pronostic: daca ploua, "favoritul maselor castiga" daca nu, poate prinde locul III (canguru' I si ghorgh II).

Pai tocmai motocicletele astea au fost testate, nea Bashar. GP12-le si RC213V-ul thumbup.gif Si nu e musai sa fie de o mie, sa stii. De exemplu, se pare ca Ducati o sa aiba un motor de 930 daca imi aduc bine aminte ce am citit acu vreo saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mah, testate!

Dar ma refeream la interesul pt. dezv. motocicletelor actuale! Rossi tre' sa scoata untul din ce are la dispozitie si mai vedem la anul...

Daca termina tot "in spate", sunt de parere ca se va retrage. Isi gaseste el un debuseu, gen formula 1, motocross, etc. Sau isi inventeaza unul strict pentru el... :thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis eu ca e vorba de dezvoltarea mobrei de 800? Ideea era ca Rossi se intereseaza mai mult de testele cu mobra de 100 decat de sezonul actual. Sau asta nu intra la dezvoltare? Mai ales ca atunci toata lumea va fi pe mobre noi, deci sanse egale.

Aoleeeu, acum am vazut, ce sa faca Vale? Sa se retraga? Odata cu capu', cum s-ar fi zis pe plaiurile mioritice acu' cateva sute de ani... Cred ca ar fi instare sa se retraga din MotoGP sezonul asta ca sa dezvolte linistit mobra pentru la anu'. Nu stiu cati ani ai, dar pe Rossi sigur nu-l cunosti de mult timp... Inteleg eu ironia care se vrea fina si cu care vrei tu sa sugerezi ca "masele" ar fi sinonim cu "prostimea", dar daca Doctoru' si-ar fi scris vreodata memoriile (nu stiu sa o fi facut) ca Gheorghe ti-as fi recomandat sa citesti ambele carti si apoi sa vorbesti de mase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis eu ca e vorba de dezvoltarea mobrei de 800? Ideea era ca Rossi se intereseaza mai mult de testele cu mobra de 100 decat de sezonul actual. Sau asta nu intra la dezvoltare? Mai ales ca atunci toata lumea va fi pe mobre noi, deci sanse egale.

Aoleeeu, acum am vazut, ce sa faca Vale? Sa se retraga? Odata cu capu', cum s-ar fi zis pe plaiurile mioritice acu' cateva sute de ani... Cred ca ar fi instare sa se retraga din MotoGP sezonul asta ca sa dezvolte linistit mobra pentru la anu'. Nu stiu cati ani ai, dar pe Rossi sigur nu-l cunosti de mult timp... Inteleg eu ironia care se vrea fina si cu care vrei tu sa sugerezi ca "masele" ar fi sinonim cu "prostimea", dar daca Doctoru' si-ar fi scris vreodata memoriile (nu stiu sa o fi facut) ca Gheorghe ti-as fi recomandat sa citesti ambele carti si apoi sa vorbesti de mase.

Hei, fara certuri pe topicuri de genu asta, ce mama naibii, doar nu vorbim despre cainii comunitari si orgonit. :biggrin:

In ceea ce priveste faptul ca Rossi e idolul prostimii, Speedy, trebuie sa recunosti ca asa e. Insa asta nu inseamna ca orice om care il apreciaza pe italian face parte din prostime, pentru ca sunt unii, asa cum vad ca esti si tu, care au habar de MotoGP si sunt in stare oricand sa isi argumenteze opinia atunci cand zic ca il apreciaza pe Doctor. Pana la urma ce nu ar fi de apreciat la cel mai galonat om din istoria motociclismului modern?

Da, Rossi este si idolul prostimii, pentru ca toti copiii de 16 ani isi deseneaza 46 pe scutere si crapa in pasajul Unirii, pentru ca au succes castile AGV de 4 milioane desenate cu 46, pentru ca....multe alte chestii similare. Sunt convins ca la asta s-a referit nea Bashar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, buna aia cu cainii...

Chestia e ca eu unul nu-l iubesc pe Vale datorita galoanelor, ci pur si simplu pentru ca, alaturi de Schwantz, Doohan si Biaggi (in ere diferite, desigur) a fost pilotul care mi-a oferit cele mai placute momente de-a lungul anilor in care m-am uitat la curse.

Ce astept acum de la el? Nicidecum titlul anul asta, ci sezonul viitor, asa cum ne-a obisnuit, in al doilea an pe o mobra noua sau la o clasa noua.

Dar sa ramanem la Estoril 2011... Abia astept sa vad antrenamentele de maine, sunt curios pe de o parte ce va reusi Pedrosa, dar si cum se vor reintalni pe pista Rossi si Stoner. Prevad show.

LE: Acum incep antrenamentele. Hai cu Showul! Ca vad ca nu prea e soare... :whistling:

Si mai LE: Moama ce nervos e Ghoerghe pe inceput de sesiune... Cam forteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos. Acum la clasa intermediara au fost cateva picaturi de ploaie.

Vale pe 5. Promitator, desi antrenamentele astea nu sunt relevante dupa parerea mea.

Super Sic a fost cel mai rapid in ambele sesiuni de antrenamente, manca-i-as parul lui afroJumpy.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o cursa plictisitoare!!! Super sic a trantit-o in primul tur... Ben Spies a comis-o si el, Lorenzo si Pedrosa au facut trenuletul 90% din cursa, Dovi a stat in trena lui Rossi si i-a furat locul 4 la foto-finish. N-am avut parte de actiune toata cursa. Pe la jumate m-a apucat cascatul... N-am mizat pe cineva anume dar speram la o prestatie buna din partea lui Simoncelli. Stoner si Rossi n-au iesit cu nimic in evidenta.

La Moto2 in schimb a fost o cursa mult mai animata, in ciuda cazaturii tot respectul pt Ianone!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o cursa plictisitoare!!! Super sic a trantit-o in primul tur... Ben Spies a comis-o si el, Lorenzo si Pedrosa au facut trenuletul 90% din cursa, Dovi a stat in trena lui Rossi si i-a furat locul 4 la foto-finish. N-am avut parte de actiune toata cursa. Pe la jumate m-a apucat cascatul... N-am mizat pe cineva anume dar speram la o prestatie buna din partea lui Simoncelli. Stoner si Rossi n-au iesit cu nimic in evidenta.

La Moto2 in schimb a fost o cursa mult mai animata, in ciuda cazaturii tot respectul pt Ianone!!

Pentru mine a fost o cursa dezamagitoare doar si pentru ca imbecilul asta de Simoncelli risca sa piarda increderea pe care lumea i-o acorda prin tampeniile pe care le face. Si are talent cu carul....macar sa fi fost vorba despre asta. In rest....nimic de notat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simoncelli a picat in ultimul GP, a picat in calificari vineri, sambata si a mai picat si azi in Portugalia. Se prea forteaza baiatul asta ... si cine a zis ca are un stil murdar de condus motocicleta avea dreptate. A atins alti 2 piloti inainte sa cada singur. Deh ...

Rossi a tras cat a putut, onorabil loc 5 ; mai mult nu duce motocicleta, oricat de bun ar fi el. Dovizioso, care a fost in spatele lui Rossi 90% din gara a declarat apoi ca a vazut cu ochii lui cum se lupta Rossi cu motocicleta ... e naravasa si greu de strunit Ducati.

Foarte bun Pedrosa, desi operat, cu probleme etc. nu s-a plans si a reusit sa se impuna in fata lui Ghorghe cu putin inainte de finish. Bravo !

Gheorge a devenit un tactician, cand vede ca nu este competitiv isi calculeaza locul si punctele si sta in cutia lui. Nu trage orbeste de el ca sa nu pice si sa iasa in puncte. Talent are oricum .. taran sau nu :P

Stoner ...palid, nevazut, nesemnificativ. A facut erori pe care el insusi le-a admis la sfarsitul cursei si s-a multumit cu locul 3. Poate mai mult dar e instabil din punct de vedere psihic.

Cursa in general a fost plictisitoare, putini piloti, putin spectacol ... cum zicea unu : Meno male che c'e SBK ! - Bine ca exista Superbike -ul ! :D

Ghoerghe conduce in clasament, dar Pedrosa e aproape. Rossi nu e in carti dar .. never say never.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...