Mergi la conţinut

Drumetie Transpalpina


Recommended Posts

Salut! Doresc sa aflu de la cei care au fost pe Transalpina , cum este drumul...Planific o drumetie in vara, si as dori sa stiu care este perioada optima pt acest drum. Mentionez ca am o Honda silverwing600cc si as dori sa stiu daca pot sa merg cu ea pe acel drum, din cate am inteles eu nu este asfaltat in totalitate. Va multumesc anticipat, O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu, silverwing este un maxi-scuter. banuiesc, poti avea probleme pe zonele neasfaltate, dar spun eu ca pot fi surmontate la viteza mica- si eu am fost cu virago de 250 pe drumuri improprii si am razbit... se pare ca userul f_zoltan este la curent cu starea drumului, a fost de curand pe-acolo; trebuie sa iei in calcul si vremea insa. bafta si semnalizeaza-l pe zoltan, sunt sigur ca-ti va da informatii precise!

si cand te intorci, arata-ne si noua pozele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

din cate stiu, silverwing este un maxi-scuter. banuiesc, poti avea probleme pe zonele neasfaltate, dar spun eu ca pot fi surmontate la viteza mica- si eu am fost cu virago de 250 pe drumuri improprii si am razbit... se pare ca userul f_zoltan este la curent cu starea drumului, a fost de curand pe-acolo; trebuie sa iei in calcul si vremea insa. bafta si semnalizeaza-l pe zoltan, sunt sigur ca-ti va da informatii precise!

si cand te intorci, arata-ne si noua pozele!

salut

eu o sa merg intr-o tura in perioada 20-25 iunie cu o aprilia pegaso

traseul pare destul de accesibil pentru majoritatea tipurilor de motoare

mai multe la intoarcere

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 sau 3 saptamani era inca zapada de la 1800m in sus(de pe la Saua Stefanu in sus, dar si in pasul Urdele), dar am vazut poze facute in weekendul trecut care mi-au dat de banuit ca poate s-ar putea traversa. Zapada te-ar putea bloca in Valea Urdele, incepand cu pasul Urdele (deasupra de Ranca) pana in saua Stefanu, aici zapada persista pana in iunie tarziu daca nu se trece cu freza de zapada ca sa se elibereze nametii.In 2009 la sfarsit de iunie(25-26) drumul era curat dar pe margini nametii treceau si de 1.5 m inaltime.

Daca zapada e dusa, poti trece linistit si cu maxi-scuterul, peisajul face toti banii iar drumul in octombrie era superb asfaltat de la Novaci pana la Sebes, cu mici zone neterminate inca. Plecand dinspre Gorj, daca nu ai chef sa ajungi pana in Sebes, poti merge catre Voineaza-Brezoi si ajungi in Valea Oltului la 30km nord de Ramnicu Valcea. O varianta lipsita de risc ar fi sa vii pe Rm. Valcea- Valea Oltului-Brezoi-Obarsie, sa urci pe Transalpina. Asa, daca poti trece cobori la Ranca-Novaci, daca nu, te intorci tot pe Brezoi sau chiar pe Sebes, dar vezi macar jumatate din traseu. De dormit gasesti in Ranca, sunt ceva pensiuni si la capul lacului Vidra, la Obarsia Lotrului, in rest am vazut destule pensiuni intre lacul Oasa si Sebes.

PS: Daca aflu ceva noutati, te anunt imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes de informatii f_zoltan! Planuiesc excursia prin luna iulie pe la inceput!

ps. o sa fac muuuulte poze si o sa le postez!

Acum 2 sau 3 saptamani era inca zapada de la 1800m in sus(de pe la Saua Stefanu in sus, dar si in pasul Urdele), dar am vazut poze facute in weekendul trecut care mi-au dat de banuit ca poate s-ar putea traversa. Zapada te-ar putea bloca in Valea Urdele, incepand cu pasul Urdele (deasupra de Ranca) pana in saua Stefanu, aici zapada persista pana in iunie tarziu daca nu se trece cu freza de zapada ca sa se elibereze nametii.In 2009 la sfarsit de iunie(25-26) drumul era curat dar pe margini nametii treceau si de 1.5 m inaltime.

Daca zapada e dusa, poti trece linistit si cu maxi-scuterul, peisajul face toti banii iar drumul in octombrie era superb asfaltat de la Novaci pana la Sebes, cu mici zone neterminate inca. Plecand dinspre Gorj, daca nu ai chef sa ajungi pana in Sebes, poti merge catre Voineaza-Brezoi si ajungi in Valea Oltului la 30km nord de Ramnicu Valcea. O varianta lipsita de risc ar fi sa vii pe Rm. Valcea- Valea Oltului-Brezoi-Obarsie, sa urci pe Transalpina. Asa, daca poti trece cobori la Ranca-Novaci, daca nu, te intorci tot pe Brezoi sau chiar pe Sebes, dar vezi macar jumatate din traseu. De dormit gasesti in Ranca, sunt ceva pensiuni si la capul lacului Vidra, la Obarsia Lotrului, in rest am vazut destule pensiuni intre lacul Oasa si Sebes.

PS: Daca aflu ceva noutati, te anunt imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-28002-0-16941500-1307735511_thumb.j Am trecut in urma cu o saptamana,zapada e doar pe marginea drumului pentru decor,zonele neasfaltate-s mici si rare,acoperite cu pietris batatorit bine,compact. Senzatia e superba cand urci abrupt si dai gaz,pur si simplu simti cum iei altitudine.

post-28002-0-50083800-1307735546_thumb.j post-28002-0-98608300-1307735681_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...