Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

Aferim

cumpăr Cumpar Releu De Incarcare Yamaha Virago 250 An `90

Recommended Posts

Cumpar releu de incarcare ( zis si regulator de tensiune) pentru o Yamaha Virago XV 250, anul 1990.

Caut o piesa cu specificatii similare celei de origine, nu ma pasioneaza un releu de incarcare cu fabricant necunoscut sau fara specificatii tehnice. Pot accepta si asa ceva, in urma unui test de incarcare ce arata buna functionare si incarcarea corecta a bateriei.

Pe piesa originala scrie asa: 47X-A1 SH569-12 9.7.2.

Poate fi si second, dar din Bucuresti, pentru a putea verifica incarcarea in urma unui montaj de proba.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie oare un semn ca trebuie schimbat atelajul?...:wink:

nu, nicidecum. stricarea releului este o chestie uzuala la Virago. in plus, chiar daca imi voi lua o noua motoreta, e foarte posibil sa o tin si pe-asta... tocmai i-am pus la punct o multime de chestii si cei maxim 1.500 de euro cat as lua pe ea chiar nu se merita.

mai bine o tin pentru mers la paine si tzigari cu ea.:thumbsup:

Link la postare

nu te as sfatui sa iei releu second hand.

puntul sensibil al circuitelor electrice este combinatia caldura-vibratii. cum treaba releului este sa dea la masa surplusul de energie, se bucura de multa caldura. combinat cu vibratiile motocicletei nu este de mirare ca se mai strica din cand in cand. asta e motivul pentru care eu as luat (si mereu am cumparat) relee noi cand s-au ars.

legat de relee noi, orice releu care respecta specificatiile ar merge dar ti as recomanda sa nu pui de exemplu un releu de scuter daca acesta a fost gandit sa dea la masa mai putin curent (se va incalzi prea tare si desi incarcarea va fi in regula sansele sa se arda repede sunt mai mari). am vazut totusi multi oameni care au pus pe motoare relee de scutere din piata (cam 50-60 lei unul).

eu de la astia mi am luat releu cand am avut nevoie, nu stiu daca au si pentru virago sau nu : http://www.wemoto.com

cand pui noul releu, asigura te ca si bateria este in regula. bateria este foarte posibil sa iti arate tensiunea corecta, dar asta nu inseamna ca are si capacitatea pe care trebuie sa o aiba. o baterie proasta iti poate suprasolicita releul

Link la postare

up!

Cumpar releu de incarcare ( zis si regulator de tensiune) pentru o Yamaha Virago XV 250, fabricata in anul 1990.

Caut o piesa cu specificatii similare celei de origine, nu ma pasioneaza un releu de incarcare cu fabricant necunoscut sau fara specificatii tehnice. Pot accepta si asa ceva, in urma unui test de incarcare ce arata buna functionare si incarcarea corecta a bateriei.

up

Link la postare

http://www.piese-motocicleta.ro/ro/produse/1988-1990-2072

pot aduce numai nou. daca te ajuta cu ceva contacteazama in site www.piese-motocicleta.ro sau pe mess. moto_empire

Cumpar releu de incarcare ( zis si regulator de tensiune) pentru o Yamaha Virago XV 250, anul 1990.

Poate fi si second, dar din Bucuresti, pentru a putea verifica incarcarea in urma unui montaj de proba.

Link la postare

http://www.piese-mot.../1988-1990-2072

pot aduce numai nou. daca te ajuta cu ceva contacteazama in site www.piese-motocicleta.ro sau pe mess. moto_empire

ar fi ideal un furnizor din bucuresti pentru a verifica functionalitatea piesei, pe loc, la livrare. (doar trebuie bagata intr-o mufa si masurata tensiunea trimisa la borne: daca e 14,5V platesc piesa pe loc).

multumesc mult pt oferta si tin minte ca varianta alternativa.

Link la postare

am sa te sun, cracker x. merci pt oferta.

releu de incarcare ( zis si regulator de tensiune) pentru Yamaha Virago XV 250, fabricata in anul 1990, seria motor JYA 2UJE 01 LA 030484

post-30032-0-41171700-1307687389_thumb.j

post-30032-0-20217600-1307687408_thumb.j

Link la postare
Oaspete
Acest topic este acum închis pentru viitoarele răspunsuri.

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.