Mergi la conţinut
Caniggia

4. Monster Energy Grand Prix De France

Recommended Posts

Honda all the way! Pilotii Repsol Honda au reusit sa domine autoritar prima sesiune de antrenamente de pe circuitul de la Le Mans, Casey Stoner fiind cel care a reusit sa stabileasca cel mai bun timp al sesiunii: 1'34.133. Rezultatul australianului este si cel mai bun timp al circuitului francez, detronand timpul stabilit in 2008 de Valentino Rossi.

Castigatorul de la Estoril, Dani Pedrosa, a venit al doilea in Franta, la aproape trei zecimi de secunda de lider... continuare

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Honda all the way! Pilotii Repsol Honda au reusit sa domine autoritar prima sesiune de antrenamente de pe circuitul de la Le Mans, Casey Stoner fiind cel care a reusit sa stabileasca cel mai bun timp al sesiunii: 1'34.133. Rezultatul australianului este si cel mai bun timp al circuitului francez, detronand timpul stabilit in 2008 de Valentino Rossi.

Castigatorul de la Estoril, Dani Pedrosa, a venit al doilea in Franta, la aproape trei zecimi de secunda de lider... continuare

Intradevar cei de la Honda au demonstrat inca o data ca au potential, dar cel mai important e ca trebuie sa ai si cu cine demonstra, degeaba ai investit mult si ai perfectionat un motor daca nu are cine sa-l "exploateze" eu zic ca balanta v-a ramane inclinata spre Honda pana in momentul in care cei de la Kawasaki gasesc resursele necesare pentru o participare la motogp.

Dar deocamdata nu ne ramane decat sa ne ridicam palaria in fatza celor de la Honda. BRAVO!

Link la postare

Intradevar cei de la Honda au demonstrat inca o data ca au potential, dar cel mai important e ca trebuie sa ai si cu cine demonstra, degeaba ai investit mult si ai perfectionat un motor daca nu are cine sa-l "exploateze" eu zic ca balanta v-a ramane inclinata spre Honda pana in momentul in care cei de la Kawasaki gasesc resursele necesare pentru o participare la motogp.

Dar deocamdata nu ne ramane decat sa ne ridicam palaria in fatza celor de la Honda. BRAVO!

M-ai surprins maxim cu Kawasaki. Chiar daca ar reveni in MotoGP, mai exista Yamaha, mai exista un Ducati care la anul sigur va face o figura mai buna decat acum......

Link la postare

M-ai surprins maxim cu Kawasaki. Chiar daca ar reveni in MotoGP, mai exista Yamaha, mai exista un Ducati care la anul sigur va face o figura mai buna decat acum......

Daca anul acesta Ducati nu reuseste figura de care zici tu.. mai ales ca-l au pe doctor.. la anu nici atat.. ;)

Link la postare

Opinia unui non expert :

In ultimele MotoGP - uri Rossi si Lorenzo in special reusesc sa castige pozitii in cursa datorita cazaturilor celorlalti piloti (Pedrosa, Simoncelli ...), pe care apoi reusesc sa le mentina. Cursa a fost spectaculoasa, cu depasiri multe si situatii la limita dese.

Stoner : imbatibil azi, Honda fuge de rupe pamantul si asta s-a vazut in special la inceputul cursei, cand erau 3 Honda in primele 4 pozitii. Are o bila neagra pentru pumnul pe care i l-a dat lui De Puniet ieri in calificari, frustrat fiind de traiectoria aleasa de francez. Azi a spus in interviul de dupa gara ca ii pare rau si ca o sa ii ceara scuze personal. Nota 9

Dovizioso : s-a mentinut in plutonul fruntas si a stiut sa profite de incidentul dintre Simoncelii si Pedrosa si a castigat un loc 2 meritat in fata lui Rossi, care nu a putut sa il tina in spate pe Dovizioso dupa ce l-a depasit. Honda > Ducati anul acesta, dominatie clara ! Nota 8

Simoncelli : ... talent, talent dar ... iara a gafat ! I-a inchis calea lui Pedrosa, care nu a mai putut sa evite coliziunea si a cazut imediat. In loc sa isi ceara scuze dupa gara, Simoncelli a declarat ca nu a gresit cu nimic, el a intrat primul in curba si a fost vina lui Pedrosa ca a intrat in el ! Drive thru si locul 5, altfel se batea cu Pedrosa pentru locul 2. Mah ... Nota 4, stai jos ca esti repetent ! Ma intreb cine o sa il ia anul, daca nu ma insel ii scade contractul anul acesta.

Rossi : vulpe batrana, a tras, a tras si a reusit sa urce pe podium pentru prima data pe anul acesta. Eu, inexpert fiind, am vazut cum a iesea larg cam din toate curbele, mai ales la urma in duelul cu Dovizioso. Ori e mai greoaie Ducati ori asa e stilul de condus a lui Rossi, inclin sa cred prima varianta. Comentatorii italieni erau asa de bucurosi, de parca ar fi castigat Nota 8

Pedrosa : Daca nu era contactul cu Simoncelli, probabil termina cursa pe locul 2 si era in lupta la titlu. In schimb, a pierdut puncte, se pare ca are clavicula rupta, ghinionist rau baiatul asta. Nota 9 - pana a cazut

Restul pilotilor i-am vazut prea putin, telecamerele erau concentrate pe cei de mai sus. De Puniet stiu ca era tare dezamagit dupa ce a cazut, se astepta la gara mai buna la el acasa. Ah, si Elias nu a terminat ultimul :P .

Link la postare

Daca ai fi citit TOT postul, am mentionat la inceput ca este opinia unui NON EXPERT. Daca citesti printre randuri ...

Comentatorii de la televiziunea italiana, fan grupurile italiene de pe Facebook chiar si Rossi in interviul de dupa motoGP au zis cu totii ca Simoncelli a facut o manevra hazardata si i-a inchis traiectoria lui Pedrosa. Cu totii gresim si tu ai dreptate ... Simoncelli a procedat corect.

Daca nu cadea Pedrosa si Simoncelli nu facea un drive thru, Rossi iesea pe 5, loc pe care de altfel si-l propusese. In Portugalia a iesit tot pe 5, dupa cazatura lui Simoncelli. In Spania ...locul 5, dupa 'n' cazaturi ale celorlalti piloti. Sa vedem daca reuseste sa mai imbunatateasca motocicleta Ducati, deocamdata diferenta intre el si primul e de 15 sec, auch ...

Link la postare

Daca ai fi citit TOT postul, am mentionat la inceput ca este opinia unui NON EXPERT. Daca citesti printre randuri ...

Comentatorii de la televiziunea italiana, fan grupurile italiene de pe Facebook chiar si Rossi in interviul de dupa motoGP au zis cu totii ca Simoncelli a facut o manevra hazardata si i-a inchis traiectoria lui Pedrosa. Cu totii gresim si tu ai dreptate ... Simoncelli a procedat corect.

Daca nu cadea Pedrosa si Simoncelli nu facea un drive thru, Rossi iesea pe 5, loc pe care de altfel si-l propusese. In Portugalia a iesit tot pe 5, dupa cazatura lui Simoncelli. In Spania ...locul 5, dupa 'n' cazaturi ale celorlalti piloti. Sa vedem daca reuseste sa mai imbunatateasca motocicleta Ducati, deocamdata diferenta intre el si primul e de 15 sec, auch ...

Mario, ce este aceea o "gara"? Ca l-ai repetat de cateva ori in analiza de mai sus :tongue:

Link la postare

Mario, ce este aceea o "gara"? Ca l-ai repetat de cateva ori in analiza de mai sus :tongue:

Cursa : gara . Scuze, mai arunc cate un cuvant italian din cand in cand din obisnuinta. Sa nu iti spun ca am cumparat motocicleta in Italia (experienta in Romania : zero) si habar nu am cum se numesc piese/accesorii de motocicleta :P .M-am chinuit sa gasesc cuvinte potrivite nu numai odata, de exemplu : manubrio . Ma al naibii daca imi venea cuvantul GHIDON !

On topic : revista Due Ruote are un articol dupa fiecare CURSA :P in parte, unde da note pilotilor si caselor motociclistice. Le-am cam nimerit hehe, link aici :

http://www.motonline.com/motogp/articolo.cfm?codice=344487

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.