Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

romulan

vand Bmw Gs1150 Adventure, 2005, 76500Km, Stare Exceptionala, Inmatriculata In Elvetia

Recommended Posts

dragilor,

am o BMW GS1150 Adventure din 2005, cu multisori km (76500), dar in perfecta stare, toate service-urile facute la BMW in Elvetia.

e deja modelul cu doua bujii pe cilindru, deci motorul merge mai rotund si consuma mai putin decat modelele anilor anteriori.

e complet dotata, dupa cum se vede si in poza:

* faruri ceata protejate

* rezervorul mare de 30l

* protectie motor originala

* top-case si cutii aluminiu originale, care functioneaza toate cu cheia de contact - unica cheie a motorului

* manere incalzite cu doua niveluri de putere

* 3 puncte pt. a capta 12V de la baterie

post-35086-0-99855100-1307641056_thumb.j

in 2009, dar numai acum 800km (nu am mers prea mult in ultimii doi ani..), dupa un tur in jurul Mediteranei, am inlocuit/reparat o groaza de lucruri:

* ABS nou

* cauciucuri noi

* amortizor nou Öhlins (singura piesa care nu e original BMW, dar evident mai bun)

* multe alte detalii (frane, etc)

totul a fost 5100 CHF (la vremea aia 3800 EUR, intre timp mai mult). am evident facturile, cum am si cartea de service.

on the dark side of the force, consuma 0.5l/1000km de ulei (dar care boxer nu o face?).

la sfarsit de iunie vin in tara si ma gandeam s-o aduc si pe fata cu mine, sa fac o ultima tura cu ea, si s-o vand.

poate se gasesc niste suflete blajine intre voi sa-mi raspunda urmatoarelor intrebari:

* Elvetia nu e in UE, dar in EFTA (spatiul economic european). trebuie platita taxa de import sau nu? ce taxe si ce birocratie m-ar astepta?

* mai exista piata de motoare in RO sau e totul blocat?

* la cat m-as putea astepta ca s-o vand rapid? (va avea 80.000km la sosirea in Bucuresti).

va multumesc,

vlad

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Frumusete mare.

Altii ar da in cap pentru asa ceva..

La kilometrii aia abia s-a lasat motorul. :rolleyes:

Piata este cam blocata pe aici.

Despre pret..orienteaza-te si tu pe mobile.de la una asemanatoare ca optiuni si kilometri si din pretul de acolo mai scazi 7-800 euro, ca pentru Romania.

Depinde si de tine, daca tii la pret nu o sa o vinzi, daca-i faci un pret foarte bun(pentru cumparator)este posibil s-o dai.

Oricum, da anunturi de pe acum pe forumuri..

Succes..

Link la postare

eu am vrut sa dau pe o motocicleta ca a ta (avea si putine accesorii de la touratech, dar nu cine stie ce) 8350e-8500e. mai jos nu s-a putut. pana la urma m am reorientat spre altceva.

parerea mea e ca nu are sens sa o aduci in romania si sa astepti sa o vinzi (risti sa ai surpriza sa iti ia un an de zile poate). Daca exista un client interesat, te va contacta pe mail sau va fi interesat sa o vada. Incearca sa o vinzi si in elvetia.

Incearca sa o duci la o reprezentanta bmw. nu vei avea un pret foarte bun, dar s-ar putea sa fie ok daca o vinzi prin ei.... am vazut ca in unele tari se practica. fie cumperi ceva nou de la ei si iti scad din pret valoarea la care iti evalueaza moto, fie o lasi acolo si iti ofera un pret mai mic decat pe piata.

E frumoasa jucaria

Link la postare

@raducanescovan: multumesc pentru incurajare :).

("la kilometrii aia abia s-a lasat motorul" - mersi, l.u.v. :))

@l.u.v., gaxel: bune sfaturi, si cu mobile.de si cu estimarea de pret (gaxel) . va multumesc amandurora ca ati investit timp.

m-am interesat intre timp si - din pacate - pentru motoare din Elvetia, se platesc taxe vamale (7%) plus TVA din valoarea la care o estimeaza (sau de catalog, nu e foarte clar).

in cel mai bun caz o estimeaza la 4000, sa zic. 30% sunt 1200, plus inmatriculafre si RAR inca vreo 200, sa zic, inseamna 1400 pt taxe.

daca as sti ca-mi da cineva 6500 (platind eu taxele), ar merita s-o aduc, dar dupa cum spuneti si voi, piata e grea. deci, din pacate, o s-o vand probabil in Elvetia.

va multumesc inca o data si toate bune!

vlad

Link la postare

Buna, am citit topicul si moto e intr-adevar superba ! Mi-ar place mult asa ceva, dar pe moment nu imi pot permite !

Referitor la importul in Romania adaug citeva info pe care le stiu intrucit am avut de-a face cu asaceva, in speta cu vama

La importul bunurilor PRODUSE in UE NU se percepe nici un fel de taxa vamala.

Practic daca aduci in Romania o masina mercedes fabricata in Germania ,chiar daca o aduci din America nu se platesc taxe.

Vi se poate solicita un certificat de origine a bunurilor , ceva gen EUR 1, care BMW vi-l poate pune la dispozitie fara nici un fel de probleme.

Daca va mai pot fi de folos cu alte info legate de partea vamala , va stau la dispozitie cu placere.

Taxele de inmatriculare constau practic din intocmirea unei carti de identitate (CIV) la Registrul Auto, plata asigurarii si a taxelor pentru numar, talon si asta e tot !

Cu siguranta stiu ceea ce spun fiindca am avut de-a face cu asa ceva ! Deci, NU se plateste nici o taxa vamala la bunuri PRODUSE in UE cind se aduc inapoi in UE !

Toate cele bune si spor la vinzare !

Chiar e superba bijuteria !

Vad ca e inscrisa in cantonul Zuerich, am stat o perioada la Winterthur, daca stiam veneam sa o vad !

Numai bine, stima, Alex

Link la postare

atatea teorii despre taxe si tva!!

daca vine din elvetia nu are nici un fel de taxa, chiar daca nu iam primit pe elvetieni in UE, sunt niste acorduri commerciale

si cel mai bine este sa mergi la un comisionar vamal, sau sa-l suni.

o smekerie poti s-o faci sigur( sa o iei fara tva de la cel de afara) daca e acum pe firma, acolo, O importi tot pe firma aici( o firma serioasa cu niste certificate de inregistrare in scopuri de TVA-adica nu e chiar asa simplu).Asta de cand borfasi de targ auto isi aduceau bunuri pe niste firme pe din care nu mai varsau tva la stat dupa ce vineau bunurile.

Buna, am citit topicul si moto e intr-adevar superba ! Mi-ar place mult asa ceva, dar pe moment nu imi pot permite !

Referitor la importul in Romania adaug citeva info pe care le stiu intrucit am avut de-a face cu asaceva, in speta cu vama

La importul bunurilor PRODUSE in UE NU se percepe nici un fel de taxa vamala.

Practic daca aduci in Romania o masina mercedes fabricata in Germania ,chiar daca o aduci din America nu se platesc taxe.

Vi se poate solicita un certificat de origine a bunurilor , ceva gen EUR 1, care BMW vi-l poate pune la dispozitie fara nici un fel de probleme.

Daca va mai pot fi de folos cu alte info legate de partea vamala , va stau la dispozitie cu placere.

Taxele de inmatriculare constau practic din intocmirea unei carti de identitate (CIV) la Registrul Auto, plata asigurarii si a taxelor pentru numar, talon si asta e tot !

Cu siguranta stiu ceea ce spun fiindca am avut de-a face cu asa ceva ! Deci, NU se plateste nici o taxa vamala la bunuri PRODUSE in UE cind se aduc inapoi in UE !

Toate cele bune si spor la vinzare !

Chiar e superba bijuteria !

Vad ca e inscrisa in cantonul Zuerich, am stat o perioada la Winterthur, daca stiam veneam sa o vad !

Numai bine, stima, Alex

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.