Mergi la conţinut

Recommended Posts

Salutari tuturor! Vreau sa imi iau un motor de teren , cel mai probabil un enduro, vreau toate parerile voastre referitoare la aceste motoare incepand de la 250cc pana la 500cc

Va multumesc tuturor.Respect

haideti mai chiar nimeni???????? :search:sunt foarte dezamagit :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa fii mai specific in intrebare, macar ai idee cate motociclete de teren intre 250-4500ccm exista?

Si daca vrei un raspuns pertinent, prezinta-te putin:inaltime, greutate, varsta, ai/nu carnet moto...ca eu pot sa recomand un DR650, nu insa daca ai 1,60 inaltime...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu am 1,80 m inaltime cam 55 de kg si 14 ani. carnet moto nu posed inca. si DA am idee cam cate moto intre 250 si 450cc exista.Eu ma gandeam la xt de 600cc da totusi veau sa aud toate parerile voastre

menttionez ca am avut timp de doi ani un motocross de 125cc deci pot sa spun ca am o anumita experienta

RESPECT :scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, dar la 14 ani eu te sfatuiesc sa te rezumi doar la competitiile rezervate respectivei categorii de varsta si la iesiri ezclusiv in off-road cu o motocicleta de maxim 125 ccm.

La 16 ani fa A1, continua cu 125, chiar si in regim compertitional.

Abea apoi incearca 250-300 in 2t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de 125cc nu imi mai iau asta e sigur am vazut ce poate si de aceea vreau ceva ai mare.In legatura cu offroad-ul pot sa il practic din greu pt ca eu stau la sat si am o gramada de coclauri pe unde sa ma dau alaturi de imensele paduri din jurul satului :scooter:

De aceea as vrea sa imi recomandati ceva peste 250cc cu putere din plin (exclut 2t nu imi plac) .As vrea sa aud cateva pareri despre anumite modele cum ar fii : DR,XT ,RM si alte cateva.

RESPECT

Si inca ceva VA ROG nu ma judecati in legatura cu varsta mea :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bash:Mah omule uita-te in primul rand ce am scris " ceva peste 250 cc"":pokey: 125 ti-as recomanda eu tie :shout:

Varsta n-are importanta atata timp cat nu iesi pe drumuri. Dar 2T de ce nu-ti plac?

Si inca ceva, nu mai deschideti, tu si cu prietenii tai, cate un topic de genul "Ce parere aveti despre..." pentru fiecare model de mobra care va trece prin cap. E suficient un singur topic in care sa discuti despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand 2t nu rezista asa mult ca un 4t si sunetul acela de tantar ma enerveaza la culme :ranting: nu ca asa avea ceva cu aceste motoare ASTA E PAREREA

Varsta n-are importanta atata timp cat nu iesi pe drumuri. Dar 2T de ce nu-ti plac?

Si inca ceva, nu mai deschideti, tu si cu prietenii tai, cate un topic de genul "Ce parere aveti despre..." pentru fiecare model de mobra care va trece prin cap. E suficient un singur topic in care sa discuti despre asta.

si chestia cu prietenii mei OMULE eu nu am decat un prieten aici :sad: si scuze ca iti spun dar daca nu esti in "CAUZA" nu vorbii ( chestia cu prietenii)

Oricum mult RESPECT in continuare si asfalt uscat :beer:

aaa si era sa uit astept cat mai multe informatii din partea voastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

in primul rand ceea ce vrei tu este ilegal. sa iti dau (eu sau altcineva) o motoreta pe mana contravine egilor in vigoare (ca esti minor si ca nu ai carnet potrivit categoriei din care face parte motoreta).

trecand peste asta... nu vrei 2t.. super ok, intelegem.

care e bugetul de care dispui? parintii ce zic? spune o suma si ne orientam.

poti incerca de la un dominator de 250 la un ktm nou de 500 si putin.

cum o vei duce sa ii faci reviziile, cat sunt parintii dispusi sa te sponsorizeze etc ...

un dr350 de exemplu e ieftin si se intretine mai usor decat un ktm nou caruia ii faci revizia nu la km ci la ore de funtionare...

eu ti as recomanda sincer sa stai cuminte. daca totusi nu stai cuminte, ti as recomanda sa vorbesti cu parintii si sa te lase sa iti desfasori pasiune in cadru organizat (cum ti s a mai spus). Altfel sa poti iesi tu de capul tau cu motorul, nu este , in opinia mea, o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai bugetul este undeva la 1800e . Parintii (adica tata) ma lasa sa imi iau si acel Yamaha xt600 deoarece eu stau la sat si nu cred ca deranjez pe nimeni daca ma dau cu el pe dealuri . Motoarele de sub 450cc zic eu nu ma prea atrag ( traume cu un 125) deoarce ajung sa le dau blana si apoi e gata treaba , de aceea vreau ceva mai mare. :scooter:

Multumesc mult pentru sfatui si ASFALT USCAT :thumbup1:

Inca o mica intrebare daca se poate la XT difera tipurile de ulei ,adica pt modelele din 90 pana in 95 sa zicem este alt ulei ca pt modelele din 95 in sus???? :help:

Multumesc mult si ASFALT USCAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

trecand peste faptul ca pe coclauri un 2t iti ridica parul din cap (bine, presupun ca esti mai meserias decat cei de la redbull romaniacs de exemplu) , intrebarea cu tipurile de ulei e putin ciudata

in manualul motoretei tale scrie ce ulei sa ii bagi (nu ca firma ci ca vasozitate). probabil un 10W40 merge. dupa aia iti alegi marca si tipul uleiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca este just sa spui ca un ktm 450 exc este mai slab decat un xt de 600. Adica ai mers pe un motor de motocross sau enduro pana acum?? Ai habar ce putere si cuplu dezvolta??

Pai in principiu stiu ca ce cuplu dezvolta tocmai de aceeea miam cumparat un Yahama TTR 600 si merge super :thumbup:

Aaaa si inca ceva sa nu uit :kewlpics::kewlpics::kewlpics::kewlpics: Aceasta este 'mica " mea bestie . ESte din 2001 si are 17 mii de km eu sunt tare multumit de ea :thumbup::thumbup:

post-35135-0-38009700-1312643011_thumb.j

post-35135-0-76277100-1312643059_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred , cel da la care am luato imi este prieten bun si nu cred ca m-ar mintii . Acum merge foarte bine , chiar ieri (DUMINICA) am facut o iesire pana la Valea Manastirii .Merge super si sunt tare multumit de ea :thumbup: NUMAI BINE...si

NOROAIE DIN PLIN

Acum singura problema e ca nu prea am cu cine sa ma dau :unknw: sper sa gasesc macar cativa prieteni de o ieseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu cred , cel da la care am luato imi este prieten bun si nu cred ca m-ar mintii . Acum merge foarte bine , chiar ieri (DUMINICA) am facut o iesire pana la Valea Manastirii .Merge super si sunt tare multumit de ea :thumbup: NUMAI BINE...si

NOROAIE DIN PLIN

2. Acum singura problema e ca nu prea am cu cine sa ma dau :unknw: sper sa gasesc macar cativa prieteni de o ieseala.

1. esti inca tanar si nu stii cum e cu mintitul, cu prietenii si cu afacerile intre prieteni. :ermm:

2. sfatul meu este sa nu iesi singur ca nu stii ce ti se intampla. Ca sa nu vorbim neaparat de lucruri grele gen cazaturi cu oase rupte sau inconstienta, ne putem gandi si la o simpla pana...daca esti singurel sunt cam slabe sansele sa te descurci.

3. vad ca mobra e inmatriculata... sper sa nu-ti treaca vreodata prin cap sa iesi cu ea pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!

La nr 1 nu comentez . :confused:

La 2 ,man chestia e ca nu prea am cu cine sa ma plimb si de aceea inca caut prieteni ( cei doritor rog sa posteze) . :thumbsup:

Si in cele din urma la 3 ( iti zic o poanta :whistling: ) am dat nr de inmatriculare jos , asa ca nu cred ca o sa am probleme si sincer nu ies cu ea pe sosea ca nu am dece . NUMAI BINE si

NOROAIE DIN PLIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...