Mergi la conţinut
Caniggia

Comanda Cauciucuri Din Sua?

Recommended Posts

Sunt extrem de curios daca cineva de pe aici si-a comandat pana acum piese pentru mobra din SUA si care ar fi procedurile. Ma intereseaza sa imi iau niste cauciucuri de acolo pentru ca preturile sunt incomparabile cu cele ale jepcarilor care dau tarcoale forumurilor moto. Am gasit Pilot Road 3 la 160 de dolari, in timp ce pe aici nu il gasesc nici macar la 160 de euro.

Asadar, a facut cineva o astfel de comanda pana acum?

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

De cauciucuri nu am facut, dar am facut de radiator, garnituri de motor, segmenti, manson de acceleratie, haine...unele de pe ebay, altele de pe diverse site-uri de profil. Pana acum nu am avut absolut nici o problema, plata prin paypal, de pe ebay am luat doar de la power users cu rating mare. E super afacere sa cumperi din state daca ai rabdare...ca daca nu ai, te costa ft mult transportul prin usps priority mail (6-12 zile), de ups nici nu mai vorbesc. Cauciucurile sunt grele, s-ar putea sa platesti pe transport toata diferenta de pret intre sua si rromania. Si ar mai fi ideea ca trebe sa mergi pana in pantelimon sa le ridici de la OP 3.

Ca idee: ebay-doar vanzatori cu multe ratinguri care ofera si posibilitatea returnarii; site-uri de profil - doar cele care afiseaza toate informatiile legate de firma...date de contact complete, locatie etc...si multa conversatie cu vanzatorul sa te asiguri ca e ce trebe.

PS: daca faci cumva comanda, te rog zi-mi si mie.

Link la postare

Mai trebuie sa adaugi pe langa cheltuieli de transport si:

1. taxe vamale

2. tva 24%

de regula comisionul practicat in biroul vamal din oficiul postal este de (1+2) / 2.. asta daca nu tii tu neaparat sa "ti se taie chitanta"

singura scapare ar fi sa ai o valoare foarte mica pe factura, dar nu toti vor sa declare ca au vandut cauciucuri cu 1 euro, pentru ca daca se intampla ceva cu transportul nu-si mai pot recupera banii

Link la postare

Mai trebuie sa adaugi pe langa cheltuieli de transport si:

1. taxe vamale

2. tva 24%

de regula comisionul practicat in biroul vamal din oficiul postal este de (1+2) / 2.. asta daca nu tii tu neaparat sa "ti se taie chitanta"

singura scapare ar fi sa ai o valoare foarte mica pe factura, dar nu toti vor sa declare ca au vandut cauciucuri cu 1 euro, pentru ca daca se intampla ceva cu transportul nu-si mai pot recupera banii

Oricum frate, cum plm aia vand cauciuc cu 160 de dolari, in timp ce lingurarii astia nenorociti de la noi cer 10 milioane pe unu?

Link la postare

pai da' ca sa mananca si gura lor ceva

all in all iesi mai ieftin, dar e mai multa bataie de cap

noi si gopro-ul tot de pe ebay l-am luat, si am iesit cam la juma de pret

Link la postare

Daca iei de pe ebay sau site-uri nu ai nici un 24% sau taxe vamale...sau cel putin eu nu am avut nimic...pentru ca nu se trimit produse spre vanzare, ci se trimit bunuri achitate anterior...e ca si cum ti-ar trimite pietre intr-o cutie.

In cazul meu am platit anterior produsul prin paypal...astfel taxele s-au aplicat pentru SUA...ei au trimis o cutie cu un anumit continut....inchipuie-ti ca iti trimite o bunica din state un album foto prin posta...ti-l taxeaza cineva? Nu, pentru ca nu este import, ci pur si simplu coletarie.

Link la postare

sincer...eu nu stiu unde ai gasit tu pe cineva sa-ti ceara 1000 ron pe unul...totusi...sunt o groaza de magazine cu oferte bune, nu numai la michelin...pirelli etc...

Link la postare

Daca iei de pe ebay sau site-uri nu ai nici un 24% sau taxe vamale...sau cel putin eu nu am avut nimic...pentru ca nu se trimit produse spre vanzare, ci se trimit bunuri achitate anterior...e ca si cum ti-ar trimite pietre intr-o cutie.

In cazul meu am platit anterior produsul prin paypal...astfel taxele s-au aplicat pentru SUA...ei au trimis o cutie cu un anumit continut....inchipuie-ti ca iti trimite o bunica din state un album foto prin posta...ti-l taxeaza cineva? Nu, pentru ca nu este import, ci pur si simplu coletarie.

coletul vine cu factura/bon/ceva, la vama se deschide coletul si se taxeaza pe o valoare care o ginesc prin hartzogaraia aia

acuma depinde si cum iti e norocul

Link la postare

azi am ridicat radiatorul de la posta, coletul era intact....nu avea factura in el, nu am platit absolut nimic.

celelalte 5 colete aveau factura in ele, au sosit sigilate...la fel, nu am platit nimic.

cel mai usor ar fi sa intrebi la posta 3, din pantelimon. dar eu tot zic ca nu platesti nimic in plus daca iei e pe ebay sau din magazine cu plata prin paypal.

plus ca din cate stiu este interzi prin lege sa iti deschida coletul...o sa caut

Link la postare

azi am ridicat radiatorul de la posta, coletul era intact....nu avea factura in el, nu am platit absolut nimic.

celelalte 5 colete aveau factura in ele, au sosit sigilate...la fel, nu am platit nimic.

cel mai usor ar fi sa intrebi la posta 3, din pantelimon. dar eu tot zic ca nu platesti nimic in plus daca iei e pe ebay sau din magazine cu plata prin paypal.

plus ca din cate stiu este interzi prin lege sa iti deschida coletul...o sa caut

au chiar tabele cu cotatiile de impozitare, pe categorii

din ce tara ti-au venit respectivele comenzi?

Link la postare

Mai, sincer, nu o sa ma contrazic aiurea, poate vorba ta, oi fi eu norocs...dar astept inca un produs, cumparat de pe ebay, platit prin paypal. Fac poze coletului cand vine si iti zic daca s-a mai aplicat ceva taxa.

http://i51.tinypic.com/25jkyo5.jpg

Link la postare

sincer...eu nu stiu unde ai gasit tu pe cineva sa-ti ceara 1000 ron pe unul...totusi...sunt o groaza de magazine cu oferte bune, nu numai la michelin...pirelli etc...

Asa e, sunt o galagie de siteuri care ofera preturi bune. Dar bune pentru cine? Din moment ce eu vad ca in alte tari acelasi cauciuc se vinde cu 4,5 milioane....cum poate fi bun un pret de 7-8 milioane?

Link la postare

Asa e, sunt o galagie de siteuri care ofera preturi bune. Dar bune pentru cine? Din moment ce eu vad ca in alte tari acelasi cauciuc se vinde cu 4,5 milioane....cum poate fi bun un pret de 7-8 milioane?

Man, politica de pret este facuta evident de catre producator, nu de catre comercianti.

SUA este o piata uriasa, comenzile sunt mult mai mari, implicit preturi si costuri negociate altfel.

Mustang-ul meu a costat de nou (am factura originala SUA) putin peste 20000 dolari....cu cat crezi ca se vindea aici?

Alt exemplu: cand lucram in Hyundai, un Santa Fe "full" la noi era peste 36000 euro iar in state 26000 dolari (plus ca full-ul lor continea mult mai multe dotari).

Sa ne mai gandim ca aproape tot ce consumam este Made in China la o fractie din cat platim noi?!...

Link la postare

Man, politica de pret este facuta evident de catre producator, nu de catre comercianti.

SUA este o piata uriasa, comenzile sunt mult mai mari, implicit preturi si costuri negociate altfel.

Mustang-ul meu a costat de nou (am factura originala SUA) putin peste 20000 dolari....cu cat crezi ca se vindea aici?

Alt exemplu: cand lucram in Hyundai, un Santa Fe "full" la noi era peste 36000 euro iar in state 26000 dolari (plus ca full-ul lor continea mult mai multe dotari).

Sa ne mai gandim ca aproape tot ce consumam este Made in China la o fractie din cat platim noi?!...

Dan, nu este problema mea cum ajunge un produs sa coste atat de mult aici. Pe mine ma intereseaza sa urmaresc pretul cel mai mic, iar daca sa-l aduc din state (cu toate taxele alea) ma costa mai putin, evident ca o sa aleg asta. Totusi, ma indoiesc tare ca preturile pe siteuri facute pe genunchi in romania sunt preturi care respecta vreo regula de economie si comert din moment ce produsele lor costa mai mult decat dublul fata de SUA.

Si exemplul cu Mustangul nu e relevant, e ca si cum ai spune ca micii de la Cocosatu sunt mai ieftini in Romania decat la Miami. Hyundai are un acord de importuri cu SUA, sunt niste conditii speciale, sud-coreenii vor sa creasca pe piata auto din americani, deci si asta pica un pic. :thumbup:

Link la postare

Dan, nu este problema mea cum ajunge un produs sa coste atat de mult aici. Pe mine ma intereseaza sa urmaresc pretul cel mai mic, iar daca sa-l aduc din state (cu toate taxele alea) ma costa mai putin, evident ca o sa aleg asta. Totusi, ma indoiesc tare ca preturile pe siteuri facute pe genunchi in romania sunt preturi care respecta vreo regula de economie si comert din moment ce produsele lor costa mai mult decat dublul fata de SUA.

Si exemplul cu Mustangul nu e relevant, e ca si cum ai spune ca micii de la Cocosatu sunt mai ieftini in Romania decat la Miami. Hyundai are un acord de importuri cu SUA, sunt niste conditii speciale, japonezii vor sa creasca pe piata auto din americani, deci si asta pica un pic. :thumbup:

Tot carcotash'...pana la capat :thumbsup:.

Da bre, ai dreptate, daca exista vreo posibilitate sa economisesti bani, baga mare...si invata-ne si pe noi :beer:

Link la postare

Tot carcotash'...pana la capat :thumbsup:.

Da bre, ai dreptate, daca exista vreo posibilitate sa economisesti bani, baga mare...si invata-ne si pe noi :beer:

Bai, nu e vorba de bani de mers, ca am. E vorba ca mai pun un pic de frana la cheltuielile cu gazu ca sa imi cumpar cauciuc dala scump de la baietii din Romania thumbup.gif

Link la postare

Bai, nu e vorba de bani de mers, ca am. E vorba ca mai pun un pic de frana la cheltuielile cu gazu ca sa imi cumpar cauciuc dala scump de la baietii din Romania thumbup.gif

Asa domne, fii putin nationalist si nu trimite banii din tara....lasa-i aici! :D

Link la postare

nu cred ca merita de adus cauciucuri, in nici un caz cu posta. despre preturi orice e mai ieftin in america, intai de la sursa cum a spus cineva mai sus apoi de la comerciant. se face profit din volum, e o piata uriasa de oameni bogati. bogatii platesc mai putin, nu stiti? nu inseamna ca e cineva escroc, sunt niste reguli economice. orice business trebuie sa aiba un profit in cota fixa pt a amortiza costurile, apoi restul. profit faci din volum sau din markup. nu ai volum bagi adaos. tine de fiecare piata. cumparati de unde va iese mai ieftin dar nu comparati mere cu pere. atentie toate preturile pe care le vedeti in sua sunt fara tva. aia au tva cca 8% diferentiat intre state si la livrarile la export, dar si la persoane fizice intre statele lor nu se aplica tva. sales tax e exclusiv local pentru toata lumea, numai in interiorul aceluiasi stat. se livreaza deci intre state fara tva si la persoane fizice nu numai la firme inregistrate ca platitoare de tva cum e in europa. daca respectati legea si platiti transport + 24% tva iesiti tot acolo. ma rog, se pot face si scamatorii desigur.

Link la postare

Eu unul am o experienta nu tocmai placuta cu e-bay-ul.

Acum cativa ani mi s-a pus pata sa-mi comand o geaca de la Icon. Am cautat, si am gasit una care-mi placea la 250 de dolari. Am vorbit cu baietii de acolo, mi-au zis ca trimit si-n Romania pentru 50 de dolari. Zic bun, 300 de dolari este acceptabil. Platit si asteptat geaca.

A ajuns coletul dupa nu mai stiu cate zile la oficiul postal din pantelimon. M-am dus cu zambetul pe buze sa-mi iau noua geaca. Tzeapa. Nu pot sa o iau pana nu platesc "niste" taxe.... Haideti sa vedeti cum au calculat imbecilii astia taxele:

Valoarea gecii: 250 $ + 50 $ = 300 $. BAAAAA incultule, 50 de dolari e transportul. Nu conteaza, e trecut pe factura.

Aplicam TVA (19% pe vremea aia) la 300$: 57 $. Noul pret este 357 $.

Aplicam taxa vamala de 10 % pentru produse non-euro (10%): 357 + 10%= 357 + 35 = 392 $.

Aplicam accize vamale pentru produse din piele (geaca era mai mult textila, dar am declarat-o piele pentru ca am apucat sa arunc un ochi pe tabelul de accize iar textila era la 10%, in timp ce pielea doar la 4,5%): 392$ + 4,5%= 392 + 17= 409 $.

Concluzii:

1. mi-am cumparat o geaca de 250 $ cu 409 $.

2. Platesti TVA la transportul extern, incasat in afara tarii.

3. Platesti taxa vamala la TVA si la transport

4. Platesti accize vamale la TVA, transport si taxa vamala.

5. Romania e de cacat.

Link la postare

1,2,3,4 - da asa e legea studiaza, e normal sa fie asa. taxele se aplica pe valoarea in vama iar aceasta este suma tuturor platilor facute cu achizitia unui produs, deci inclusiv transport, manipulari...comisioane...tot.

5 - corect, dar nu de asta, asa e in toata lumea, tu ai fost numai surprins pt ca nu era ce te asteptai. cu accizele acum s-a renuntat la majoritatea de cand cu ue. si taxele vamale s-au redus la majoritatea produselor. metodologia de calcul este insa internationala.

de aceea am spus ca respectand legea tot acolo iesi.

Link la postare

repet asa e peste tot, e aceeasi legislatie. ai gresit ca nu te-ai informat. sunt magazine in anglia si germania cu preturi f bune. nu se plateste absolut nimic. transportul e derizoriu sau gratuit. nici nu te duci la posta, vin acasa. vorbeste si tu cu toate tarile sa-ti faca o lege sa cumperi tu fara taxe de unde vrei.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.