Mergi la conţinut

o propunere catre toti motociclistii...


Recommended Posts

as dori sa fac o propunere tuturor celor care conduc o motocicleta...nu conteaza ce culoare ai sau ce orientare politica ai, atunci cant din sens opus vine un alt motociclist TU SA-L SALUTI, CHIAR DACA NU ITI RASPUNDE TU SALUTA-L!!!!....am vazut ca la noi nu se practina asta, din pacate....in alte tari da.

Nu tine cont, tu saluta-l!!! :rolleyes:

ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io deocamdata salut din conserva, cand o sa'mi iau motor am sa salut 100% ptr ca si asa fara motor cand vad un motorist... ies jumate din masina pe geam si incep sa flutur mainile ca disperatu de se uita lumea la mine si se intreaba unde imi este camasa de forta :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da tu chiar ai ramas marcat ca nu te-a salutat unu ...peste tot dau de topicul asta ...ce naiba gandeste si tu ca poate nu te-a vazut sau poate nu a putut sa ia mana de pe comenzi asa ca nu te mai ambala atata....eu salut pe toata lumea de obicei dar mai ratez si eu cate o data:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ba in ce tari ati vazut voi ca se saluta motociclistii?

Ca eu sunt in Franta de 1 luna si nu am vazut asa ceva!

Aici in Paris traficulm e atat de incurcat ca daca ai luat o secunda mana de pe comenzi ai incurcat-o! Aici toata lumea e grabita nimeni nu are timp sa salute!

O comparatie intre traficul din Bucuresti si cel din Paris e ca si o comparatie intre Bucuresti si Cucuietii din Deal. Dupa ce ai condus in Paris in Bucuresti ti se pare joaca de copil

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

cand esti cu masina e de preferat sa-ti vezi de treaba , eu am tot claxonat si am gesticulat si tipul de pe motor a crezut ca am ceva cu el :aggressive: , asa ca m-a injurat :ranting:

cine nu saluta , e simplu , cei care au motoare noi si nu am nici o treaba cu motociclismul :ninja: , si nu sunt putini

sau poate gresesc, nu generalizez

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand esti cu masina e de preferat sa-ti vezi de treaba , eu am tot claxonat si am gesticulat si tipul de pe motor a crezut ca am ceva cu el  :aggressive: , asa ca m-a injurat  :ranting:

cine nu saluta , e simplu , cei care au motoare noi si nu am nici o treaba cu motociclismul  :ninja: , si nu sunt putini

sau poate gresesc, nu generalizez

<{POST_SNAPBACK}>

Poate gresesti!

E foarte usor sa-ti pierzi concentrarea cand vine o masina paralel cu tine si incepe sa claxoneze, mai ales cand ai viteza!

Cei care au motoare noi poate sunt si ei incepatori si nu pot percepe toate detaliile...

Apropo, numai cei cu motoare vechi sunt motociclisti adevarati, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De fapt cum se saluta motociclistii?

Daca imi face unu semne din masina il bag in pm si daca pot ii arat si un deget sugestiv.

Cand sunt in trafic nu prea salut pe nimeni ca ma preocupa mai mult sa nu dau in ceva decat sa ma flutur.

Cand salut eu salut cu palma stanga intinsa pe ghidon. Asa am vazut la multi si asa am facut si eu.

Nu salut niciodata pe cei fara casca. Ba, daca am ocazia ii bag si undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai in ultima vreme am observat ca eu salut 90% din motociclistii de pe contrasens dar imi raspund mult mai putini. In general nu imi raspund pustii cu 125 de viteza si mai sunt cazuri de touringuri si enduro. In schimb cei cu motoare de viteza mari sunt mult mai atenti si raspund la salut.

Sigur ca si mie imi mai scapa unu ,doi, dar rar.

Ce o fi asa greu sa saluti. Am inceput sa maq simt prost ca salut aiurea pe toti cu 2 roti

<_<

Bai salahhe, vezi unde ii bagi pe aia fara casca.

Eu nu sunt obligat sa port casca si evit sa o port la drumuri scurte. E de preferat sa vad mai bine ce se petrece in jur ,pe unde am loc, cine ma jeneaza in trafic. Sunt slabe sanse sa fiu trantit pe o parte.

Nu cred ca as vedea de pe contrasens un semn cu mana stanga pe ghidon -_- . Fa bine si saluta si tu calumea. Daca esti la inceput te inteleg ca nu prea lasi mana de pe ghidon, dar nu cred ca e cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Bai" Aleko,

1. O sa ii bag in continuare pe cei fara casca, cu papuci si pantaloni scurti si pe cei care merg cu suta in oras. Pentru ca din cauza lor s-ar putea sa mor intr-o zi.

2. Nu stiu ce conduci tu de ai impresia ca nu trebuie sa porti casca. Aici vorbin de motoare pe 2 roti si nu de biciclete.

3. Casca, dupa cum am observat si eu cu surprindere, nu te impiedica sa vezi sau sa auzi traficul. Ba chiar, eliminand o parte din zgomotul de fond - vb de casca integrala - te ajuta sa auzi sunetele care sunt importante pentru tine ca mtociclist.

4. Raman la parerea ca poti sa mori fara casca mergand cu 50 km/h.

5. Am pus o intrebare: cum se saluta din punctul vostru de vedere, ca eu pana acum am fost salutata numai asa. Si se vede de pe contrasens. Daca nu esti orb, daca te uiti in partea aia si chiar si daca ai casca integrala :P

6. Mai las mana de pe ghidon dar nu fac acrobatii, si acum fiind la inceput, condusul motocicletei necesita foarte multa atentie din partea mea.

Sharp: nu merge, am chopper.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ai invatat legislatia de curand daca esti incepatoare. Spune-mi te rog birmanezo cu care motoare poti circula fara casca legal?

Solo merg cu casca, cizme moto si geaca solida.

Nu te mai stresa ca nu o sa mori din cauza motociclistilor care merg in papuci. Si nu o sa patesti nimic daca o sa faci o "acrobatie" de genul : a lua mana de pe ghidon si a simula un salut :D . Nu ai invatat de la scoala sa conduci cu mana stanga intinsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

bah, cand vedeai ici colo cate unu mai ziceam, da in ultima vreme am vazut ca chiar s-au inmultit motocicletele pe sosea........probabil ca si automobilistii se salutau pe la 1900, dar acu..?

Io zic ca ar trebui sa-si vada fiecare de drumu lui si sa semnalizeze doar pericole, radar, trebi d-astea. Parerea mea.

BTW: faina poza lu aleko

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 11 months later...

bai, io am salutat tot ce-am prins, cum puteam, noapte semnal cu faru, ziua cu mana, pe dealuri cu claxonu, 90% din cazuri raspund, de multe ori ma saluta ei inainte ca-s incepator si ma prind mai greu... am mobra :)

aia cu atv-uri intra in categoria motociclistilor? era o gasca de 4 la un moment dat, nici unu nu m-o salutat iar io pe toti... marga-n diverse zone caldutze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...