Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

DeusEx1

vand Crashpad-Uri Si Kit-Uri Xenon Pentru Motociclete

Recommended Posts

Confectionez crashpad-uri pentru aproape toate modelele carenate sau necarenate, cu gaurirea carenei sau fara (depinde de model). Pretul difera de la model la model dar este foarte competitiv in comparatie cu ce se regaseste in piata. Materialul este acelasi din care sunt facute si crashpad-urile consacrate si are o rezistenta deosebita la frecare, punct de topire foarte ridicat si nu este casabil. De finisaj va las pe voi sa va dati cu parerea, si pozele vorbesc.

Telefon: 0722241661

KIT-URI XENON cu bec H1, H4 si H7 IN STOC (6000 K) - pret pentru o faza 130 lei inclusiv montaj (1 faza contine 1 bec, 1 balast, acesorii montaj)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cazatoarele de motocicleta sunt facute nu sa-ti pastreze mobra impecabila la o cadere la o viteza de 60 kmh ci sa poti pleca cu ea mai departe. Pentru drumuri lungi unde poti avea surpriza sa dai de necaz in creierul muntelui unde nimeni nu te poate ajuta si nici semnal la telefon nu ai, este bine sa te asiguri ca, dupa o cadere, nu ti se sparge vre-un capac la motor sau cine stie ce alte bucurii.

Cum parerile sunt impartite, bune vs rele, va descriu cateva dintre "secretele" crash-pad-urilor si a suruburilor de prindere.

Functionarea: socul initial este absorbit prin deformarea materialului si a surubului, apoi, daca un cazator intalneste obstacol in cale ( groapa, bordura, canal ridicat etc.) acesta se reteaza din surub, surub care are o rezistenta de rupere considerabil mai mica decat urechile de prindere in cadru/motor, protejand componentele respective. Motoreta nu se da peste cap si nici nu se va rupe urechea de prindere. Prinderile pe care se monteaza cazatoarele sunt acele prinderi prin urechile blocului motor si cadru, unde surubul strapunge ansamblul. Nu se monteaza nimic unde surubul se infileteaza in blocul motor care este din aluminiu si filetul nu rezista, astfel nu exista riscul de a fisura bocul motor sau cadrul.

Materialul: „Polyoxymethylene impact modified”, nu este plastic cum au impresia unii ci un polimer. Care este diferenta?..rezistenta la impact, deformabilitatea si absorbtia socului.

Descrierea in engleza:

Polyoxymethylene is a semi-crystalline thermoplastic. It has been on the market since 1956 and is employed as an engineering plastic due to its high rigidity, low frictional coefficient and excellent dimensional stability, especially for precision parts. It is distinguished by its high stability, hardness and rigidity in a broad temperature range. It is still highly durable even at such low temperatures as –40 °C, offers a high degree of abrasion resistance and a low frictional coefficient, high dimensional stability under heat, and low water absorption.Its basic color is opaque white due to its high crystallinity, but the material can be dyed in all muted colors. It has a density of ρ = 1.41 to 1.42 kg/m3. . It is more rigid and firmer at a temperature range of 50–120 °C than other thermoplastics. At room temperature, it has a distinctive elastic limit of approximately 8%. Below this limit it demonstrates good resilience even under repeated stress and therefore is particularly well-suited for elastic elements. High rupture strength and a low tendency to creep round out its advantages.

Surubul: In fisierul atasat aveti caracteristicile suruburilor conform claselor de rupere si rezistenta in N/mm2 pentru fiecare in parte. Suruburile de pe motocicleta sunt clasa 8.8, cei interesati pot vedea in fisier exact caracteristicile lor. Pentru cazatoare se folosesc aceleasi tipuri de surub si anume clasa 8.8 pana la lungimea de 15 cm, peste lungimea respectiva 10.9 sau chiar 12.9. De ce?..deoarece cazatoarele sunt proiectate pentru a absorbi socul initial caderii prin deformarea materialului si apoi a surubului fara a afecta componentele de prindere bloc motor/cadru.

Aceasta este "tehnologia" de functionare si materialele folosite de catre producatorii consacrati de cazatoare: Rizoma ( nu toate), Barracuda ( nu toate) , RG, Valtermoto etc.

post-24961-0-95901800-1310495402_thumb.j

post-24961-0-87071700-1310495427_thumb.j

post-24961-0-20306500-1310495452_thumb.j

capx.pdf

post-24961-0-58881500-1316503135_thumb.j

post-24961-0-06769400-1316503144_thumb.j

post-24961-0-49644300-1316503153_thumb.j

post-24961-0-02720000-1316503268_thumb.j

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus si eu crashpaduri de la nea Cristi la Hornet si sunt boNba! Daca imi cade mobra sta ca pe cric, pentru ca eu le-am vrut mari si nesimtite!thumbsup.gif

te astept cu poze ca vreau si eu asa mai marisoare.

Link la postare

Se pot face si mari si mici :D In schimb va trebui sa gauresti carena la prinderea lor, din cauza cadrului de Ducati. Iti fac o poza la unele care le am deja si-mi zici parerea.

Gsxr-u am nevoie de o masuratoare scurta de la tine si in 2 zile le ai 130 lei sunt fara montaj.

Gsxf-u trebuie sa le masuram si sa ne hotaram daca le vrei cu gaurire sau fara. Daca ai timp si esti din bucuresti ne putem intalni si sa masor. Pretul variaza intre 120 si 200 lei ( fara montaj) in functie de lungimile, formele si sistemul de prindere a lor. Montajul pentru ele este intre 20 si 30 lei in functie de operatiunile necesare montajului ( gaurirea carenelor).

Promit ca-i fac poze maine si motoretei lui canigia( ca e la mine) si cazatoarelor care mai sunt in stoc.

Link la postare

ok. e cel mai bine. de gaurit carena nu e bai, ci doar ce tiam zis sa fie pe suruburile de la cadru unde vine motoru. ca nu pot sa le prind de cadru direct. dar ai zis ca ai motor in cartier si te interesezi.

astept poze si detalii.

Link la postare

Pozele cum am promis.

Mosnegutu trebuie doar sa-mi masori surubu de prindere a motorului pe carena.

nu team inteles cum adica sa masor surubul de prindere a motorului pe carema

Link la postare

Pentru un Suzuki Gsx-r 600 Srad din 2000 , ce pret?

Ai pm.

@mosnegutu,

Rezolv, doar sa-mi zici daca le vrei asa mari.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Un set de Hornet pleaca azi la Brasov.

In continuare ramane un set de Hornet. Si un set XL de 10 cm pentru GSXR pana in 2003 inclusiv.

capx.pdf

Link la postare

Salut,pentru un 929 din 2000 cu montaj?

As vrea si buloane pe bascula daca ai?La acestea care este pretul?

Link la postare

Salut, crashpad cu montaj fara gaurire carena 150 lei, am o pereche care s-ar potrivi in stoc. Facem si pentru bascula, doar ca trebuie sa vii sa masuram si in functie de material si prinderi iti fac pretul. 0722241661

Link la postare

salut. mi-am facut niste crashpad-uri pentru Hornet si nu gasesc suruburi lungi de 15 cm. de ce duritate trebuie? am 7 cm in crashpad si 7 cm din surub sustine motorul. poti sa ma ajuti cumva? surubu sa fie cu cap de imbus ca am facut gaura mica. mersi

Link la postare

Salut!

Poti sa imi faci si mie doua pentru un suzuki gsx 600 model 2008? am avut doua dar unul l-am pierdut sau mi s-a furat..eu nu sunt in romania dar sora mea este si vineri va veni aici..lasa-mi un numar de telefon te rog si te sun sa vorbim. mersi

Link la postare

salut. mi-am facut niste crashpad-uri pentru Hornet si nu gasesc suruburi lungi de 15 cm. de ce duritate trebuie? am 7 cm in crashpad si 7 cm din surub sustine motorul. poti sa ma ajuti cumva? surubu sa fie cu cap de imbus ca am facut gaura mica. mersi

Am surub de 15, suna-ma sa stabilim ce si cum.

Salut!

Poti sa imi faci si mie doua pentru un suzuki gsx 600 model 2008? am avut doua dar unul l-am pierdut sau mi s-a furat..eu nu sunt in romania dar sora mea este si vineri va veni aici..lasa-mi un numar de telefon te rog si te sun sa vorbim. mersi

Sigur, se poate 0722241661.

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.