Mergi la conţinut
Autentifica-te  
Danny

Accident Arad

Recommended Posts

trebuie sa recunosc ca ma pregateam sa zic ce poze?

dar cand m am uitat la ele, cum adunau bustul sa il aduca langa picioare am inteles ca efectiv s a rupt in doua

din ce am intees motoristu a trecut pe rosu, si viteza mare

la un asemenea impact, un costum bun (nu adidasi blugi tricou) nu facea decat sa tina mortu intr o bucata

atentie mare, suntem fragii.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca nu e totusi chiar asa.

din ce am citit, eu am inteles ca auto a intrat in intersectie pentru a face loc unei masini de smurd care venea din spatele sau (in aceeasi directie de mers).

moto ar fi intrat pe verde, dar la o viteza foarte mare. din impact motociclistul a fost proiectat intr-un stalp ... in care s-a rupt.

ingrozitoare imagini

condoleante familiei si prietenilor.

Link la postare

Trista treaba...culmea, si eu tot azi am vazut stirea. Am inteles totusi si de la niste amici de pe acolo ca ar fi fost galben si bagat tare sa treaca si s-a facut rosu pana a ajuns. Urate imagini, urata poveste.

Link la postare

eu am pove cu o tipa ( saraca) care era pe langa intersectie. a trecut pe rosu si el este singurul vinovat pt chestia asta. Sincer imi pare rau pt cel care l-a lovit cu masina. era in soc si precis o sa aiba intiparit in minte imaginea asta toata viata.

Bine ca nu a omorat un copil sau alte persoane. Parerea mea este ca in oras trebuie lasata viteza si alte excese de zel.

Sa se odihneasca in pace.

Link la postare

Dumnezeu sa-l ierte !

PS : Nu vreau sa fiu rau ... dar as vrea sa-i vad acum pe toti cei care in astfel de situatii dau vina pe ghinion .

Inca o data , Dumnezeu sa-l ierte !

Link la postare

Hai sa nu fiu moralist, dar ...mergi la 50 de km/h, dai in masina - faci buba, spital si iti trece. Mergi la 80-100 de km, dai in masina si .. auch. Ce am invatat din acest accident ? Ca in oras daca mergi cu max 50 de km/h sansele sa te lovesti serios se diminuiesc cu mult.

Odihneasca-se in pace, 2 familii sunt distruse acum. A soferului si a motociclistului.

Link la postare

Hai sa nu fiu moralist, dar ...mergi la 50 de km/h, dai in masina - faci buba, spital si iti trece. Mergi la 80-100 de km, dai in masina si .. auch. Ce am invatat din acest accident ? Ca in oras daca mergi cu max 50 de km/h sansele sa te lovesti serios se diminuiesc cu mult.

Odihneasca-se in pace, 2 familii sunt distruse acum. A soferului si a motociclistului.

Foarte trist!!! Oameni buni, este un timp și un loc pt viteză, orașul nu se află printre ele.... să te rupi în două... trbuie să fi cu mâna-n gaz. Ne place la toți viteza, de aceea suntem motoriști, dar nu oriunde!!!!

VĂ ROG, ÎNȚELEGEȚI ȘI ALEGEȚI-VĂ TIMPUL ȘI LOCUL POTRIVIT PT VITEZĂ!!!!

Nu știu dacă membrii familiei vor citi pe aici, dacă da, regret pierderea suferită!

Nu este vina motorului ori a motociclismului pt astfel de urâțenii, deși se poate întâmpla oricui, vorba lui Mario, cu 50 la oră șansele sunt foarte reduse ca să o pățești în halul accesta.....

Link la postare

Oricum a avut un ghinion teribil ... poate ca daca nu il proiecta in stalp, ar mai fi avut sanse sa traiasca... a avut ghinion ca s-a dus direct in stalp..

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...

Link la postare

Oricum a avut un ghinion teribil ... poate ca daca nu il proiecta in stalp, ar mai fi avut sanse sa traiasca... a avut ghinion ca s-a dus direct in stalp..

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...

nu stiu de cat timp ai carnetul, si cum conduci.

ghinion e cand ai o pana, cand aluneca motoreta pe o pata de motorina. ghinion e cand se rupe prezervatiuvul

cand mergi atat de repede incat te rupi in doua (indiferent daca vina e a ta sau a altcuiva), e clar vina ta si , cum se spune in popor, o cauti cu lumanarea.

nu poti invoca ghinionul cand viteza cu care te de plasezi in oras te rupe in doua.

cand cazi la 60-70 , dai cu capul in stalp si mori, e ghinion curat, insa cand ajungi sa te rupi in doua cred ca problema e in atitudine.

cand un om merge pe strada si ii cade un ghiveci in cap, e ghinion, cand te joci ruleta ruseasca, la ce te asteptai ?

e o tragedie, nu zic, si e pacat sa se termine asa. puse una peste alta, nimeni nu merita sa moara nevinovat (sau din teribilism), dar ceea ce trebuie sa invatam noi din asta, e ca nu e vina stalpului si nici a ghinionului. ne o facem, de multe ori, cu mana noastra

Link la postare

Sunt de acord cu tine gaxel referitor la ce trebuie invatat, dar eu zic ca e ghinion ... adica putea sa treaca la juma de metru mai la dreapta sau stanga si sa rateze stalpul si sa se opreasca intr-un boschet numa cu mana si picioarele rupte .. dar s-a dus fix spre stalp.

In fine .. asta conteaza mai putin acum.

PS: B-ul din 2006, A, C, E, D din 2009 ... dar sincer pe motor nu am mers inca, pana acum, decat la scoala :(

Link la postare

Orice motociclist intelege ca indiferent de precautie, riscul sa mergi prin Romania cu moto este foarte ridicat comparativ cu Europa de Vest sau alte tari civilizate. Intradevar, uneori este si vina motociclistului, alteori merge regulamentar si o pateste. Pe moto este suficient sa se intample o data!

Condoleante familiei! + RIP +

Link la postare

Orice motociclist intelege ca indiferent de precautie, riscul sa mergi prin Romania cu moto este foarte ridicat comparativ cu Europa de Vest sau alte tari civilizate. Intradevar, uneori este si vina motociclistului, alteori merge regulamentar si o pateste. Pe moto este suficient sa se intample o data!

Condoleante familiei! + RIP +

eu cred ca ne consolam degeaba cu tarile civilizate. crezi ca in tarile civilizate nu iti taie curba ? crezi ca nu iese din parcare ca bizonu? crezi ca nu schimba banda aiurea? crezi ca pe drumuri mai mici nu ies tractoare ? crezi ca nu gasesti mizerie pe drum ?

e adevarat, poate nu le fel de des ca in romania, dar se intampla si in vest. numai ca oamenii in vest merg, ca medie, mai bine decat romanii. asta e parerea mea

si asta cu ghinounul, cu jumate de metru mai la stanga sau dreapta etc... da , e adevarat , e si ghinion, dar ghinionul asta il fortam cu mana noastra. au fost parasutisti care au cazut si au ramas intregi (intr o bucata) si nu au cazut mereu pe plat. ca sa zbori intr un stalp ai nevoie de lansare. ca sa te si rupi in doua ai nevoie de impuls, adica masa ori viteza. conteaza unghiul cu care lovesi dar viteza e totul

nu zic, e o tragedie si familia cred ca e distrusa psihic mai mult decat daca se intampla un accident "normal", dar trebuie sa invatam ceva din asta.

poti muri si la 20km/h cu bicicleta, e adevarat, dar cu cat viteza creste, cresc si sansele sa o patesti, si nu cresc liniar ci exponential

Link la postare

Foarte adevarat ce-ai scris, si inteleg ca suntem multi care incercam sa fim cat mai precauti dar iti (va) pun o intrebare de baraj: Cati dintre voi n-ati mers macar 1 data cu o viteza (mare) ?! sa nu raspunda la intrebarea asta incepatorii care au 1 sapt. de mers, sau cei care au scutere sau atv-uri :)

Link la postare

Foarte adevarat ce-ai scris, si inteleg ca suntem multi care incercam sa fim cat mai precauti dar iti (va) pun o intrebare de baraj: Cati dintre voi n-ati mers macar 1 data cu o viteza (mare) ?! sa nu raspunda la intrebarea asta incepatorii care au 1 sapt. de mers, sau cei care au scutere sau atv-uri :)

ce inseamna viteza mare ?

cand am coborat viteza de deplasare in oras la 50 am realizat ca nu mi se mai taie calea, nu mai am parte de incidente; totul e ok. la 50 cand imi iese ceva in fata am timp sa evit si nu imi mai tresare inima, nici nu il mai privesc ca pe un incident.

pe autostrada o las moale si sunt cuminte. asa se face ca in ultimii 8 ani am avut in singur incident. culmea e ca inainte cu cateva secunde auzeam cum mi se freaca scarita de asfalt. nu a fost vina mea legal, dar daca nu eram atat de aplecat totul era si mai bine (m am lovit EU , motoreta nici nu a fost zgariata sau cazuta).

daca am mers si cu viteza? niciodata mai mult decat poate motocicleta. adica niciodata nu am mers mai repede decat poate motorul si mereu am vazut care ii e viteza maxima. din astea facem toti

dar mersu cu motoreta e ca sexu fara prezervativ. poti sa iei o venerica si de la masturbare daca nu te speli pe maini.

dar, toti scapam magaru in beci fara gluga de cauciuc, dar ne luam masurile de rigoare. cu cat masurile de precautie sunt mai multe cu atat sansa sa ne ardem scade, speram noi, spre 0. mersu in oras cu viteza e ca sexu fara prezervativ cu o centurista. ai sanse (chiar bunicele) sa iti iasa de cateva ori fara sa te arzi si sa te usture, dar pana la urma, cand te astepti mai putin iese grav

asta cu cine nu a mers cu viteza e vax. toti , sau aproape toti, am mers si cu viteza, important e unde si in ce conditii.

eu cel putin cu fiecare mobra am mers cat de tare a putut mobra. Dar mereu am facut asta fara sa depasesc limita de viteza. vreau 190-200? (mobra mea nu vrea mult mai mult), imi fac timp, ma duc si ii dau 200. in rest stau cuminte

cine intelege bine, cine nu, iarasi bine

Link la postare

Butonand pe internet am gasit urmatoarea stire

Motociclist rupt in doua, in Arad (Poze +18)

*update la site, am adaugat sursa originala a stirei

PS: Uitati-va doar daca sunteti tari de inima

Nimic nou ...

A mai fost un accident similar( s-a "deschis" bustul la mana dreapta, practic i-a fost smulsa mana din umar si a murit la spital peste ceva ore...) in Focsani de curand si "cam" il stiam pe tip si mi-au zis si vreo cativa ex-colegi de liceu ca "si-o cautau" mai multi bikeri de ceva timp facand liniute...

Cand te astepti mai putin ti se intampla!

Problema este ca nu invata APROAPE NIMENI din treburile astea foarte nasoale si socante...

:ninja:

Link la postare

Problema este ca nu invata APROAPE NIMENI din treburile astea foarte nasoale si socante...

:ninja:

Recunosc ca, daca nu ridicai tu topicul acesta sus, treceam peste el cu vederea, stiind doar din auzite despre acest accident. Insa acuma cum am si vazut pozele, domne feri, e si ghinion, dar si cum zicea gaxel si anume ruleta ruseasca, si anume o data tot vine glontu'

Pt ca sa se invete cat de cat din aceste patanii nefericite, eu as propune ca, in cadrul scolilor de soferi sa se predeie si cursuri despre accidente si dinamica lor plus sa li se arete elevilor astfel de poze! .....eu am facut la facultate ca materie cu examen "Dinamica Accidentelor de Circulatie" si sincer sunt convins ca unele invataturi de-acolo mi-au salvat viata!!!) astfel din proprie experienta pot spune ca asa ceva ar ajuta mult!

Cunoscand ceva despre dinamica accidentelor si implicit cam ce patesti la o anumita viteza, ca tot s-a vehiculat cam ce viteza ar fi avuta victima, eu estimez un 70kmph reali ca viteza de impact, astfel cea initiala de impact cu renoul cam 100-120, conteaza mult de unde a zburat victima catre stalp, si la cat dupa stalp a aterizat despicat!

Sfat ca pt asta e rubrica: lasati viteza pe strada in pace si mergeti la consum ca si benzina e scumpa si mai ales prin oras. Vreti distractie cu motorul, poftiti in offroad, va garantez eu(un patit care nu se mai deplaseaza in oras cu motocicleta decat foarte rar si la ore cu trafic liber care a trecut la bestii pt teren)....parerea mea

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.