Mergi la conţinut

Accident Grav Vaceni-Teleorman 24.07.2011


flinston

Recommended Posts

Salutare,

Pentru cine nu a aflat, ieri, duminica, 24.07.2011, in judetul Teleorman, in localitatea Vaceni, o soferita inconstienta a depasit un TIR in panta, pe linia continua, izbind frontal o motocicleta care venea regulamentar din sens invers. In urma producerii accidentului au decedat pilotul si pasagera motocicletei, si soferita impreuna cu pasagerul din dreapta, iar cei doi pasageri de pe bancheta din spate a autoturismului sunt grav raniti.

Am atasat doua foto cu cei 2 tineri (Gabi si Cristi) care se aflau pe Hayabusa si care au pierit ucisi in accidentul de la Vaceni - Teleorman, in data de 24.07.2011 . Proaspat casatoriti acum 2 luni.

Groaznic. Nu au avut nici o sansa.

Dumnezeu sa-i odihneasca!

post-33703-0-81385900-1311591911_thumb.j

post-33703-0-91665400-1311592123_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!

Salutare,

Pentru cine nu a aflat, ieri, duminica, 24.07.2011, in judetul Teleorman, in localitatea Vaceni, o soferita inconstienta a depasit un TIR in panta, pe linia continua, izbind frontal o motocicleta care venea regulamentar din sens invers. In urma producerii accidentului au decedat pilotul si pasagera motocicletei, si soferita impreuna cu pasagerul din dreapta, iar cei doi pasageri de pe bancheta din spate a autoturismului sunt grav raniti.

Am atasat doua foto cu cei 2 tineri (Gabi si Cristi) care se aflau pe Hayabusa si care au pierit ucisi in accidentul de la Vaceni - Teleorman, in data de 24.07.2011 . Proaspat casatoriti acum 2 luni.

Groaznic. Nu au avut nici o sansa.

Dumnezeu sa-i odihneasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au murit doi oameni nevinovati, am inteles ca facusera nunta de 2 luni,dar macar au facut dreptate. n-au murit in van, au reglat conturile cu cea care credea ca o mobra nu reprezinta nici un pericol pentru 4 roti. ce si-o fi zis? ia mai da-i incolo cu mobra lor,ca eu sunt cu masina.chiar daca ii lovesc,ii omor si scap usor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti sa zici in asemenea situatii ... mai bine nu zic nimic. Odihneasca-se in pace :( .

Eu zic sa zicem; tacutul si capul plecat ne-a adus in astfel de situatii !

Mai devreme sau mai tarziu, "miserupismul" asta general o sa ne dea o mare palma la toti! E doar o chestie de timp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o abordare de evul mediu!

nu o sa rezolvi nimic, autoritatile in RO sunt neputincioase, d-asta este permis orice.

depasire pe linie continua cu 4 oameni in masina, da-te tu deoparte ca eu sunt jmecher si am masina mai bengoasa, lasa ca ma feresti tu, ma grabesc, doar prostii stau in coloana si asteapta, mi-am luat o gramade de rugina cu multi cai si am inmatriculat-o in BG....

trist. aproape in fiecare zi mai pierdem cate o viata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o abordare de evul mediu!

...

Evul mediu sau nu, resemnarea iar nu-i o solutie! Mai devreme sau mai tarziu, prin resemnare, ne v-a veni randul la toti!

Faptul ca treburile merg in tara asta cum merg, e numai vina noastra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea sta in felul urmator:

accidentul s-a petrecut in afara localitatii unde, o tuta a depasit un TIR, ea afladu-se in rampa intr-o sectiune de drum unde chiar nu vezi daca-ti vine ceva de sus! Cunosc drumul foarte bine, era s-o patesc la fel prin 2008 insa eu ma pregateam de urcare iar idiotul era deja in depasire... n-are rost sa detaliez patania mea aici si acum!

Asta cu masina venea de jos, s-a bagat in depasire neavand cum sa vada ca-i vine ceva din fata, iar ceva-ul asta din fata au fost amaratii astia doi de pe motocicleta pe care i-a lovit sus, dupa cum se vede in poze!

Frontalul ramane frontal, plus ca pe drumul ala nu se merge sub suta, asa de grabiti sunt toti! Ca sa nu mai zic cat o fi accelerat aia stiind ca n-are voie sa depaseasca acolo!!!

Am facut drumul ala de-l cunosc ca-n palma! N-am avut probleme in bucuresti cat am avut pe drumul ala... e pur si simplu plin de cretini! Barem, in virajul de la Stalpu' e de speriat cum se baga toti in depasire pe sensul Alexandria -> Bucuresti !! Si te miri cum de-i tot drumul plin de cruci!

Incercati sa va inchipuiti cum ar fi sa va aflati pe moto cu 100km/h si sa va treziti cu un golf care apare din vale!...

Stiu... majoritatea motociclistilor de pe forum, pusi in situatia de fata, s-ar fi ridicat in picioare pe motocicleta cu mult inainte ca sa vada ce le vine din vale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P

Este ingrozitor ce se intampla si cred ca fiecare din noi a trecut prin situatii asemanatoare. Unii au avut noroc, altii nu. Eu doar pot sa va povestesc ca a intrat neamul turc in depasire cu tirul de 24 de tone si dupa cum stiti, astia nu prea is cu mintile curate. A intrat ala in depasire cu un alt Tir romanesc. Ce daca veneam eu cu tartareatza pe drum , pe sensul meu de mers regulamentar, el era mai mare, mai grabit, el muncea, eu ma plimbam, deci nu prea conta.

Vreau sa va spun ca m-au trecut fiorii pe sira spinarii, pentru ca eram cu sotia in spate. Am franat cum am putut si am avut norocul ca pe partea dreapta a drumului nu am avut bordura sau canal si am putut sa ies pe aratura.

Toata treaba s-a intamplat cu vreo 70 m inaintea unui pod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care au venit la inmormantare, eu si cativa motociclisti din Alexandria, cat si prieteni de-ai lor pe moto, am turat motoarele pentru ultimul lor drum. Este ingrozitor ce s-a intamplat cu ei. Realitatea te duce catre punctul in care nu mai conteaza a cui a fost vina, fiindca nu te poti certa cu moartea. Acum a fost vina soferitei din Golf, maine e vina motociclistului etc ... chiar nu conteaza, ei doi au murit violent, soferita si pasagerul din dreapta au murit, iar ceilalti doi pasageri de pe bancheta din spate au murit la spital din cate am inteles. D-zeu sa-i odihneasca in pace!

Ideea e simpla, dragi motociclisti si camarazi pe 2 roti: Fi-ti cat se poate de atenti ca suntem INVIZIBILI!

P.S. Am vazut epavele, motocicleta este descompusa in PIESE, nu mai iei ceva intreg de acolo. Iar masina este sectionata, soferita am inteles ca i-a fost sectionat capul. Chiar si acum dupa 2 zile, sunt bucati de coaste, creier si alte resturi umane pe acolo. Icredibil de urat accidentul!

Motorul avea acul blocat la 140 km/h - si WV Golf 160 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica impact cu un zid la 300 de km/h, normal ca nu a mai ramas nimic.

1. La impact intre vehicole viteza nu se cumuleaza :

2. Daca, la impact acul busei se bloca la 299, sau poate era d'aia nelimitata si se oprea la 350???

Mi se pare ciudat ca tocmai un motociclist aduce in discutie "mitul acelor blocate" ca fiind proba!

Realitatea este una singura: o cretina a efectuat o depasire in rampa ceea ce a dus uciderea a cel putin 3 victime nevinovate. Faptul ca nenororcita aia cu golful a avut parte de o motocicleta si nu o alta masina, acesta este adevaratul ghinion! Daca, in loc de moto era o alta masina, rezultatele erau asemanatoare + 2 alte victime, in functie de gradul de ocupare al masinii "victima"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voiai sa imi argumentezi opinia puteai sa o faci cu altceva in afara de emisiunea aia de doi lei. Serios acum, sunt atat de multe lucruri gresite cu "experimentul" ala incat nici nu stiu de unde sa ma apuc sa le insir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoria cumularii vitezelor e relativa,depinde de greutatea celor doua vehicule.

In cazul ciocnirii frontale a doua auto de acelasi tip,aceeasi greutate si aceeasi viteza ele raman in locul impactului pentru ca rezultanta e zero.

La impactul unei motociclete cu un camion viteza camionului ramane aproape aceeasi,motocicleta trece de la viteza pe care o avea la viteza camionului in sens contrar deci vitezele se insumeaza,de aici perceptia gresita de insumare.

Am prezentat un calcul simplist care nu tine seama de energia absorbita prin deformarea obiectelor,despre teoria vitezometrului care arata viteza in momentul impactului am o parere proasta,acul poate sari mult din izbitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoria cumularii vitezelor e relativa,depinde de greutatea celor doua vehicule.

In cazul ciocnirii frontale a doua auto de acelasi tip,aceeasi greutate si aceeasi viteza ele raman in locul impactului pentru ca rezultanta e zero.

La impactul unei motociclete cu un camion viteza camionului ramane aproape aceeasi,motocicleta trece de la viteza pe care o avea la viteza camionului in sens contrar deci vitezele se insumeaza,de aici perceptia gresita de insumare.

Am prezentat un calcul simplist care nu tine seama de energia absorbita prin deformarea obiectelor,despre teoria vitezometrului care arata viteza in momentul impactului am o parere proasta,acul poate sari mult din izbitura.

corect ! kestiile astea se invatau pe vremea mea la fizica in clasa a 9 a . Oare acum nu se mai preda asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza relativa se insumeaza. Efectul ciocnirii are legatura cu masa obiectelor si viteza lor de deplasare (adica energia cinetica).

corect ! kestiile astea se invatau pe vremea mea la fizica in clasa a 9 a . Oare acum nu se mai preda asa ceva ?

pai crezi ca se mai duce cineva la ore sa invete? asta daca face act de prezenta
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rost are sa mai despicati firul in patru? Vina apartine masinii, moto era in drum intins, in nici un caz nu avea viteze hiperluminice. Sunt total de acord cu temperarea "reiserilor" pe drumurile publice, dar ce rost are sa gasim vinovati unde nu sunt? Daca avea 140 sau daca avea 100 facea diferenta? Femeia i-a sarit in fata in rampa si curba la dreapta, fara sa ii mai dea macar sansa sa incerce evitarea.

Raman niste concluzii care au fost reiterate pe forum:

- suntem invizibili si neglijabili pe drumurile publice

- paziti-va voi, pentru ca altii nu va vor pazi; mort sau invalid, dreptatea voastra nu va ajuta

- lasati pe cat posibil pasagerul acasa; dezastrul poate lovi oricand, nu luati si responsabilitatea altei vieti cu voi. In Romania motociclismul nu e un hobby sanatos!

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii aiba aproape! Iar pe noi sa ne aiba in paza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SE PARE CA NU....

De asta si numarul mare de accindente din cauza greselilor de calcul. Imi mintea multora lucrurile stau asa...pai daca vine ala cu 200 si eu merg cu 160 , nu se insumeaza , se scad. deci la 40 la ora ce poate sa mi se intample, o julitura la cot, o vanataie......

Cred ca subiectul asta cu conservarea energiei cinetice trebuie invatat nu doar intr-a 9 ci si in a 10 , 11 , 12.

...Iar din ce vad eu acum si imi mai spune si nevasta mea....pe viitor fratilor nu prea o sa aiba cine sa ne plateasca pensiile ca marea majoritate a lor sunt de pe acum afaceristi si excursionisti iar scoala e undeva la urma .

PS: Postarea mea ar fii trebuit sa urmeze dupa postarea #20 si nu #23, de aici a nu se intelege gresit. (Nu am mai folosit replay)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...