Mergi la conţinut
  • 0

Sfat Achizitionare Motor Pentru Persoane Inalte


john sword

Întrebare

Salutare! Sper ca in curand sa intru si eu in bransa, iar acum tot studiez sa vad ce motor mi s-ar potrivi, astfel incat sa fie confortabil la drum lung, luand in calcul inaltimea si greutatea ( 1,91 m, 110kg). De aceea rog pe cei dispusi, sa-mi dea un sfat privind achizitionarea. Vreau ceva din categoria enduro-touring si/sau sport touring, dar care sa fie, destul de confortabil la "calarit", sa nu stau chircit pe motor. Daca se intampla sa conteze, mentionez ca sunt suficient de temperat si de constient in ceea ce priveste atitudinea pe o motocicleta atunci cand iesi cu ea la strada. Bugetul se poate invarti pe o plaja intre 3500-5000 eur, fara echipament. Merci.

Rezumand ceea ce am spus mai sus: care sunt motoarele confortabile pentru persoane inalte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Salutare! Sper ca in curand sa intru si eu in bransa, iar acum tot studiez sa vad ce motor mi s-ar potrivi, astfel incat sa fie confortabil la drum lung, luand in calcul inaltimea si greutatea ( 1,91 m, 110kg). De aceea rog pe cei dispusi, sa-mi dea un sfat privind achizitionarea. Vreau ceva din categoria enduro-touring si/sau sport touring, dar care sa fie, destul de confortabil la "calarit", sa nu stau chircit pe motor. Daca se intampla sa conteze, mentionez ca sunt suficient de temperat si de constient in ceea ce priveste atitudinea pe o motocicleta atunci cand iesi cu ea la strada. Bugetul se poate invarti pe o plaja intre 3500-5000 eur, fara echipament. Merci.

Rezumand ceea ce am spus mai sus: care sunt motoarele confortabile pentru persoane inalte?

in general se gasesc kituri de inaltare pentru cam orice model de motor. intradevar cele enduro/touring ti s-ar potrivi mai bine. Honda Varadero de 1000, Africa Twin daca esti mai nostalgic... KTM 990, merge si un Transalp... ar merge si un BMW F650 sau F800, nu mai zic de cele 1100 sau 1200 desi cred ca alea sar din bugetul tau...

trebuie sa le incerci si sa vezi pe care te simti mai bine. incearca la BMW poate mai au ceva la drive test.

mult noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Iar se uita aspecte importante. Cati ani ai, ce experienta ai in trafic (pe 4 roti) si cel mai important - CE VREI SA FACI CU MOTOCICLETA?

Adica o vei folosi in oras, la plimbare, pe forestier cateodata\, si in oras si la plimbare si pe forestier, vei merge cu pasager sau nu, vrei sa pleci in Europa pe motor dar pe drumuri asfaltate, cam ce crezi ca vei face cu motocicleta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am 32 ani, experienta in condusul a 4 roti din 1997 ( fara a inregistra pana acum nici cel mai mic eveniment...sper ca nici de acum incolo). Motocicleta o voi folosi in general pentru plimbari de concediu, probabil pe asfalt de cele mai multe ori, dar din cand in cand nu m-as da inlaturi nici de la un drum de tara. Nu prea cred ca o voi folosi de multe ori in oras. iar in ceea ce priveste pasagerul, deocamdata nu, dar cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am 32 ani, experienta in condusul a 4 roti din 1997 ( fara a inregistra pana acum nici cel mai mic eveniment...sper ca nici de acum incolo). Motocicleta o voi folosi in general pentru plimbari de concediu, probabil pe asfalt de cele mai multe ori, dar din cand in cand nu m-as da inlaturi nici de la un drum de tara. Nu prea cred ca o voi folosi de multe ori in oras. iar in ceea ce priveste pasagerul, deocamdata nu, dar cine stie...

Avand in vedere profilul psihologic prezentat, varsta si experienta pe 4 rosti acum mai ramane doar sa stapanesti motoreta.

Daca iti va placea la plimbare vei vrea sa ai protectie la vant, un motor care totusi sa poata tine un ritm sustinut, o pozitie buna pe motor.

La chestia cu drumurile proaste sau forestiere trebuie sa fii hotarat, pentru ca daca nu o vei duce niciodata in forestier iti vei lua cam degeaba o motoreta care sa poata merge si pe acolo.

Din tot ce ne-ai spus aici eu ti-as recomanda un Suzuki V-Strom, e polivalent, nu te faci de rusine nici la drum lung, cara bine, e destul de inalt sa nu arati ciudat pe ea.

Daca renunti la partea cu forestierul foarte bune si frumoase sunt VFR-urile. Tu ai trecut de valtoarea tineretii si a sangelui fierbinte, un pic :biggrin: , asa ca chiar daca are 100 de cai daca o folosesti la plimbare e f buna. Consuma decent, are frane superbe, arata bine. Asta daca inlini un pic spre partea mai sport a sport-touringului.

Eu am 1,89 si 123kg momentan, 35 de ani. Am inceput pe un naked (la 28 de ani), a fost foarte bine pentru ca eu sunt mai zvapaiat cateodata si nu era bine sa am prea multa putere in primul an.

Acum am un Kawa ZX9 pentru ca sunt iremediabil indragostit de motociclete puternice, sportive sau sport-touring.

Asa ca decizia e la tine, ori vrei polivalenta si un pic de forestier si atunci ai Suzuki V-Strom, Honda Transalp, Yamaha TDM, cam tot ce intra in categoria asta, ori sport-touring unde as merge pe Honda VFR800, Honda CB1000F si asa mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Multumesc pentru sfat si timpul acordat. Intradevar, V Stormul si VFRul 800 se afla printre primele in lista cu ceea ce imi place. Desi inima ma trage catre VFR, parca mintea imi spune sa o iau mai usor si sa las VFRul pentru mai incolo, cand

o sa capat un dram de experienta pe 2 roti...Mai vedem...Oricum orice sfat, parere etceste bine venita. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Multumesc pentru sfat si timpul acordat. Intradevar, V Stormul si VFRul 800 se afla printre primele in lista cu ceea ce imi place. Desi inima ma trage catre VFR, parca mintea imi spune sa o iau mai usor si sa las VFRul pentru mai incolo, cand

o sa capat un dram de experienta pe 2 roti...Mai vedem...Oricum orice sfat, parere etceste bine venita. Multumesc inca o data.

ce buget ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

in primul rind respect pentru toti.ma numesc ady,sunt din petrila jud hd,imi plac de mult motoarele,am 187 si 90kg,nu mam dat niciodata pe un motor dar vreau sa invat,vreau sa ma dau doar in padure,in oras ma dau cu masina,am cumparat un suzuky dr 600...doar pt off road,,,treaba este ca nu stiu sal folosesc si caut pe cineva care sami dea sfaturi si sa ma invete sa o fac.daca este cineva din apropiere(petrosani,petrila)miar prinde bine putine lectii....

ps.eventual si cv care se pricepe la reparatii si bineinteles sfaturi...sunt bn venite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

John, pana la urma ce moto ti-ai luat ? Ca sa fiu ontopic ... eu la 190 si 105 kg am ales moto de mai jos si sunt multumit pe deplin, fiind si prima moto... Pe viitor as atenta si eu la un VFR800, daca te-ai urcat pe vreunu poti sa-mi dai niste detalii despre pozitie, ciclistica .... Merci.

post-36453-0-12573400-1336166446_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salutare ! Dupa mai mult timp decat as fi vrut, am devenit biker cu acte in regula.si cu motor...un V Strom 650 din 2012, adus de mine din Germania , cu 7500 Km. Primele impresii sunt mai mult decat placute, dar, na, o fi emotia de inceput...

post-35927-0-47688200-1435959182_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...