Mergi la conţinut

Cum Nu Se Trece Strada


Birbal

Recommended Posts

In primul rand imi pare rau de calitatea proasta a filmuletului dar se pare ca am uitat sa strang surubul pana la capat si camera vibra urat. Totul s-a intamplat ieri, in Londra...am reusit sa-l lovesc in piciorul stang destul de tare. Respectivul era inca capabil sa mearga dar in durere destul de mare. Idioti sunt peste tot pe planeta, nu numai in Ro unde am vazut ca traverseaza trecerea de pietoni brusc pe bicicleta si se mira de ce a lovit-o camionu.

Enjoy:

Daca vedeti filmuletul full screen se observa ca viteza era de 30mph, deci in limita legala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca s-a aruncat ca proasta-n p..a ...

aiurea de tot...

Ce "sanctiuni" se aplica in uk pentru asa ceva?

Vreau sa stiu doar din curiozitate pentru o "comparatie" cu un incident similar petrecut p-aici prin RROMania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand imi pare rau de calitatea proasta a filmuletului dar se pare ca am uitat sa strang surubul pana la capat si camera vibra urat. Totul s-a intamplat ieri, in Londra...am reusit sa-l lovesc in piciorul stang destul de tare. Respectivul era inca capabil sa mearga dar in durere destul de mare. Idioti sunt peste tot pe planeta, nu numai in Ro unde am vazut ca traverseaza trecerea de pietoni brusc pe bicicleta si se mira de ce a lovit-o camionu.

Enjoy:

Daca vedeti filmuletul full screen se observa ca viteza era de 30mph, deci in limita legala.

este vina ta moral

eu nu as fi facut accidentul asta.

sa iti spun de ce

legal , in UK , "Buses, coaches and trams. Give priority to these vehicles when you can do so safely, especially when they signal to pull away from stops. Look out for people getting off a bus or tram and crossing the road. " (articol 223)

autobuzu era oprit in statie; semnaliza si nu ai incetinit nici nu i ai dat prioritate conform legii. Sansele ca prin spatele sau fata autobuzului oprit in statie sa iti sara cineva sunt foarte mari. Pur si simplu nu ai condus preventiv.

Legal nu e vina ta. pietonul a traversat neregulamentar. Moral ar trebui sa te simti extrem de vinovat pentru ca ai avut toate indiciile sa poti cel putin incetini. autobuz oprit in statie, semnal al autobuzului care pleaca din statie, sansa statistica sa sara tembelu in fata, si totusi nu ai incetinit.

ai lovit pietonul, pietonul traversa aiurea, nu vei pati probabil nimic din punct de vedere legal, totul va fi ok. problema (si eu ma gandesc mult la asta) sta in atitudine. Daca in locul pietonului prin fata autobuzului se baga o alta motocicleta, care lua curba larg, sau o masina, sau in alte circumstante autobuzul pune semnal ca schimba banda si lasa in fata lui sa intre o masina pe care tu nu o vezi , legal tot nevinovat vei fi dar vei avea doamen fereste de suferit.

eu cand conduc prefer sa las MULT de la mine si sa ajung acasa decat sa mor cu dreptatea in mana

repet, EU conduc mai prudent

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca s-a aruncat ca proasta-n p..a ...

aiurea de tot...

Ce "sanctiuni" se aplica in uk pentru asa ceva?

Vreau sa stiu doar din curiozitate pentru o "comparatie" cu un incident similar petrecut p-aici prin RROMania...

Sincer sa fiu nu stiu ce sanctiuni se aplica pentru ca nu am avut nici-o problema pana acum. Doar acum doua saptamani mi-am luat o amenda de parcare de £65. Chiar nu am gasit nici-un loc de parcare in centru, eram in graba si am lasat-o exact pe linie, unde se termina parcarea de motociclete, iar in stanga era un spatiu rezervat pentru doctor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal , in UK , "Buses, coaches and trams. Give priority to these vehicles when you can do so safely, especially when they signal to pull away from stops. Look out for people getting off a bus or tram and crossing the road. " (articol 223)

autobuzu era oprit in statie; semnaliza si nu ai incetinit nici nu i ai dat prioritate conform legii. Sansele ca prin spatele sau fata autobuzului oprit in statie sa iti sara cineva sunt foarte mari.

Dealtfel si legea romaneasca are un paragraf formulat mai butucanos si nu asa de clar dar cu un continut asemanator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vina ta moral

eu nu as fi facut accidentul asta.

sa iti spun de ce

legal , in UK , "Buses, coaches and trams. Give priority to these vehicles when you can do so safely, especially when they signal to pull away from stops. Look out for people getting off a bus or tram and crossing the road. " (articol 223)

autobuzu era oprit in statie; semnaliza si nu ai incetinit nici nu i ai dat prioritate conform legii. Sansele ca prin spatele sau fata autobuzului oprit in statie sa iti sara cineva sunt foarte mari. Pur si simplu nu ai condus preventiv.

Legal nu e vina ta. pietonul a traversat neregulamentar. Moral ar trebui sa te simti extrem de vinovat pentru ca ai avut toate indiciile sa poti cel putin incetini. autobuz oprit in statie, semnal al autobuzului care pleaca din statie, sansa statistica sa sara tembelu in fata, si totusi nu ai incetinit.

ai lovit pietonul, pietonul traversa aiurea, nu vei pati probabil nimic din punct de vedere legal, totul va fi ok. problema (si eu ma gandesc mult la asta) sta in atitudine. Daca in locul pietonului prin fata autobuzului se baga o alta motocicleta, care lua curba larg, sau o masina, sau in alte circumstante autobuzul pune semnal ca schimba banda si lasa in fata lui sa intre o masina pe care tu nu o vezi , legal tot nevinovat vei fi dar vei avea doamen fereste de suferit.

eu cand conduc prefer sa las MULT de la mine si sa ajung acasa decat sa mor cu dreptatea in mana

repet, EU conduc mai prudent

Inteleg perfect punctul tau de vedere si sunt de acord cu ceea ce zici. Nu am sustinut nici-un moment ca nu am si eu partea mea de vina. Autobuzul semnaliza ca sa isi anunte plecarea din statie, dar nu si schimbarea de banda pentru ca daca vezi filmul in continuare, autobuzul isi pastreaza banda iar pe langa el mai are loc o masina sa treaca fara sa incalce linia mediana ce desparte cele doua sensuri.

Ai perfecta dreptate ca nu am conduns prudent, dar si respectivul si-a luat viata in mana si se arunca pe strada fara nici-o treaba. Chiar si pe trecerea de pietoni te asiguri si iti iei o marja ca sa fi vazut de masini. Imi recunosc vina si cu siguranta data viitoare o sa fiu mai atent. De asta am postat si acest filmulet, pentru cei care vor sa invete ceva. Uite am mai gasit un exemplu facut de altcineva:

De multe ori am facut aceasi greasala ca tipul asta (chiar daca el nu recunoaste) dar niciodata nu am realizat cat de grava poate fi...dupa ce am vizonat acest clip mi-a venit si mie mintea la cap.
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar si respectivul si-a luat viata in mana si se arunca pe strada fara nici-o treaba. Chiar si pe trecerea de pietoni te asiguri si iti iei o marja ca sa fi vazut de masini.

si eu te inteleg, si bine ca nu si a luat viata in mana un dement cu suv :)

eu am trecut de partea cu frustrari , deja ma impac cu ideea ca trebuie sa dau prioritate la orice misca. si am ajuns la concluzia asta pentru ca indiferent de vinovatia legala, orice accident moto, fie ca e vina ta sau a celuilalt (celalalt care in general e masina, stalp, zid), in majoritatea accidentelor moto, pe motociclist il doare mai rau.

in oras, asta si pentru ca nu locuiesc intr un oras mare, merg cu viteza masinilor, rar ma bag la semafor printre masini etc.. cumpatare si intelegere sa ai

era sa iau si eu doi pietoni intr o maniera "asemanatoare": 2 benzi pe sens, 70 limita, zona nepopulata, trotuar pe o parte, rau pe cealalta (deci fara contrasens si fara motive intemeiate de traversare). nici urma de trecere de pietoni. soseaua goala. eu pe banda 1, pe langa rau (care neoficial e aia rapida) pe banda doi o duba. Langa banda doi, e o a treia banda de parcare. il vad pe asta de pe banda a doua ca opreste, nu pune nici un semnal, asa ca ma gandesc ca a oprit sa parcheze. dreapta peste mine nu avea de ce sa faca. totusi a oprit (de la 70-80 brusc) sa lase doi cretini sa treaca. vroia el sa se simta galant. aia au sarit in fata dubei fara sa se uite macar daca pe cealalta banda vine ceva. eu sa ii vad nu am avut timp. incetinisem deja, i am vazut cu coada ochiului cand eram la juma de metru de ei, treceam deja foarte larg (preventiv) dar nu as fi avut timp sa franez.

deci, si in pustiu, unde nu prea vezi pietoni, iti poate sari bizonu in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu te inteleg, si bine ca nu si a luat viata in mana un dement cu suv :)

Macar in cazul amintit de tine pietonii aveau macar o mica 'scuza'...nu aveau vizibilitate si nu stia ce se intampla dupa acea duba....chiar daca pare stupida aceasta scuza. Intodeauna te astepti ca dupa ce depasesti un autobuz sau alt vehicol mai mare care e oprit sa-ti sara o vaca in fata, dar boul asta nici macar nu a aruncat un ochi, avea vizibilitate cat cuprinde. Daca in locul meu era un camion, duba, autobuz chiar si co viteza de 5-10 mph, daca apuca sa-l ia sub roata il facea una cu asfaltul. Cred ca mai era si surd pe deasupra ca e aproape imposibil sa nu auzi un motor de 600cc care este la o distanta asa de mica de tine. In Londra, noaptea prin anumite cartiere sunt foarte multe vulpi si te asigur ca pana si alea se uita cand traverseaza strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe doua roti in orasele din Romania implica foarte multe. Chiar si cum spunea gaxel mai bine previi decat sa tratezi. Eu demult am renuntat la tot ceea ce m-ar pune in pericol : viteza, neatentie, jonglari prin circulatie. Am adoptat tinuta de drum sigura, atenta. Numai sunt repezit. Chiar si asa problemele sunt la tot pasul, singura chestie buna e ca ai timp sa redresezi, sa eviti. Sare un copil de dupa masina, iti vireaza masina din fata la stanga in fata ta, vine tipul de pe banda 3 pe banda doi si te strange la burdura, pietonul sta la trecere si cand esti la 10 metri se hotaraste sa treaca cu viteza pe trecere de pietoni, gropile care apar din senin in locuri unde nu te astepti, linia de tramvai in zilele ploioase.

Am ajuns la o varsta la care sa imi placa sa merg pe doua roti foarte mult cu toate problemele astea. Imi doresc si de acum inainte sa imi bucur sufletul. Atata timp cat nu fac pe altii sa sufere sau sa sufar eu consider ca e cea mai mare impacare cu "natura"

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice accident se produce in urma unor succesiuni de factori. Prin respectarea sau nu a normelor legale.

Din punctul meu de vedere nu are nici o relevanta faptul ca soferul de autobuz a semnalizat. Un mic amendament. Nu stiu ce spune legea lor, dar in a noastra spune ca autobuzul alfat in statia prevazuta cu ALVEOLA la iesirea pe PRIMA BANDA de circulatie are prioritatea de trecere dupa ASIGURAREA temeinica si semnalizarea corespunzatoare. Acel autobuz nu se afla in nici o alveola si in nici o situatie descrisa anterior.

In film se vede doar in 2-3 SECUNDE ca autobuzul a initiat lumina de semnalizare pentru a avertiza ca vrea sa schimbe directia de mers.

Pana la urma semnalizam pentru a pregati si pe ceilalti participanti la trafic ca intentionam sa shimbam directia de mers nu sa ii surprindem, nu?

Orice expertiza in cazul unui accident trebuie sa raspunda la cateva intrebari

1 Cine a genereat accidentul ?

2 Cine l-a favorizat ?

3 Cine putea sa-l evite si cum ?

4 In cazul nerespectarii normelor legale ... daca se respectau normele legale se putea evita accidentul ?

Ii pot retine motociclistului doar o vina la circulatia preventiva si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si mie azi o chestie din genul : Cum nu se trece strada ...

Ma intorceam de la munca pe motor, ploua mocaneste ... Pe o strada care leaga doua sate mai mici sunt mai multe rotonde (rotatorii) pe care deja le cunosc foarte bine. Dupa o rotonda vad un tip de culoare pe marginea soselei, iar cand m-am apropiat cam la 4-5 metri de el a iesit brusc in mijlocul benzii pe care ma deplasam (si nu in mijlocul strazii cum ar fi fost mai logic), fara sa se uite in stanga sa, de unde veneam eu.

Cand am realizat ca o sa dau in el m-am bagat in frane, dar fara exagerare deoarece spatele a inceput sa danseze imediat pe asfaltul umed (franare controlata, fara emotii, probata de multe ori) dar fata a tinut si nu am pierdut aderenta. Nu stiu cum, in ultima fractiune de secunda tipul (probabil a auzit motorul) m-a vazut cu coada ochiului si a sarit ca ars in partea mea stanga, atingandu-mi oglinda stanga si ambreiajul+o parte din stanga motocicletei.

Din fericire nu am cazut, inca ma mai mir cum, iar tipul nu a avut nimic. Am oprit dupa alti 2-3 metri (aveam cam 30-40 de km/h cand am inceput sa franez) a venit la mine, si-a cerut scuze, i-am zis sa fie mai atent si am plecat mai departe.

Analizand la rece ceea ce s-a intamplat, se pare ca am luat decizia cea mai buna (instinctiva de altfel) de a frana fara a pierde aderenta si de a mentine traiectoria motocicletei pentru ca pietonii (cum s-a vazut de altfel) sunt imprevizibili si mi-a sarit in partea stanga. Daca il ocoleam prin stanga il luam in plin ...

Am gasit pe Google locul cu pricina :

http://maps.google.it/maps?q=gorle&hl=it&ll=45.710315%2C9.721184&spn=0.025172%2C0.051498&sll=41.442726%2C12.392578&sspn=27.605774%2C52.734375&vpsrc=6&hnear=Gorle+Bergamo%2C+Lombardia&t=m&z=15&layer=c&cbll=45.710417%2C9.72121&panoid=ZjWiJLsSri7jiJwxwcP_aw&cbp=12%2C185%2C%2C0%2C0

In mijlocul campului ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...