Mergi la conţinut

Accident Mortal Sepang


Cesar

Recommended Posts

Cursa de MotoGP de la Sepang nici n-a inceput bine si s-a terminat cu o tragedie.

Pilotul Marco Simoncelli a murit in urma unui accident in care a fost lovit din spate de motocicletele lui Colin Edwards si Valentino Rossi.

Dumnezeu sa-l ierte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte, a avut mare ghinion!

M-am uitat de 2 ani incoace la toate cursele, zici ca mi-a murit un prieten,asa de trist ma simt....

O viata pierduta intr-o clipita...se anturase cu Bautista, temperamentul lui a fost mereu exploziv. Si acum a fost la fel, era sa piarda spatele pentru ca a fortat sa-l depaseasca din nou pe Bautista, a fost cat pe ce sa o tranteasca mai devreme, dar s-a depasit de mai multe ori, noi vrem spectacol - el facea spectacol, dar pretul mi se pare prea mare!

Pacat :(((

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deschis si eu un topic in sectiunea "accidente"... rog un moderator/admin sa stearga sau sa uneasca topicurile.

Rip Marco Simoncelli... inca nu imi vine sa cred ca a murit. Era un pilot pe care il vedeam in urmatorii ani sa se bata la titlu. Era un pilot care facea oamenii sa se uite la MotoGP...

Ce nu pot intelege si ma enerveaza in acelasi timp e faptul ca AGV'ul pe care il avea in cap a sarit in momentul impactului... si chiar nu imi pot explica cum de....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte!

Nu era el cel mai brav in Moto GP, dar era un pilot talentat care prin simpla prezenta dadea o nota comica. Imi va fii dor de parul lui carliontat.

Imi pare foarte rau sa aud aceasta veste, condoleante familiei, echipei si prietenilor...

Eu nu inteleg de ce a venit asa taras in curba aia ce s-a intamplat cu el inainte de a provoca accidentul. Nu am vazut cursa ci doar imaginile dinaintea impactului, iar casca cred ca a cedat intr-o oarecare masura in urma impactului cu roata lui rossi, nu sunt un expert in asa ceva nu stiu in ce conditii a putut sarii din cap cand ea este facuta sa stea acolo si sa iti protejeze capul.

In acest moment consider ca este mai putin important sa vb de ce si cum i-a sarit casca si sa ne dam seama de treagedia intamplata, ca un pilot la 24 de ani, nu se va mai intoarce niciodata inapoi acolo unde facea spectacol, pe circuit.

2010 Shoya Tomizawa No.48

2011 Marco Simoncelli No.58

R.I.P. MARCO SIMONCELLI

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu am vazut cursa, ci doar filmuletele mici... dar presupun ca i'a fugit spatele.. a incercat sa stabilizeze... si s'a dus. A fost lovit de Collin Edwards si Rossi a intrat in amandoi...

Din punctul meu de vedere este foarte important faptul ca i'a sarit casca din cap.. pentru ca poate daca nu ii sarea avea o sansa sa traiasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine ca este important acest lucru dar acum faptul e consumat nu se mai poate face nimic pt el, dar poate insemna foarte mult pt constructorii de echipamente de protectie in special cei care fac casti.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/motogp/15420069.stm

aici am gasit o explicatie la ceea ce s-a intamplat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sunt eu tampit .... dar

am vazut o filmare de pe motoreta care l a lovit. Am impresia ca a lesinat, sau ceva de genu, inainte sa cada.

m auitam la roata spate si fata inainte de accident, nici o derapare, nimic. pur si simplu motoreta e pe trasa si el cade incet incet de pe ea (cat de incet se poate la vitaza aia)

repet, poate am eu vedenii, dar mie mi se pare ca si apierdut constienta chiar inainte de impact, a ramas agatat/atarnat de mobra (de asta si traiectoria foarte ciudata) si pe urma se vede restul

http://www.liveleak.com/view?i=cee_1319365525

in fine, foarte trist oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=1SCNsHpXWHg&feature=player_embedded

In filmarea asta se vede cum pierde spatele si incearca o redresare...

Nu era favoritul meu, dar imi placeau duelurile pe care le purta cu ceilalti piloti si setea de victorie pe care o avea, fapt care il aseamana oarecum cu Senna. Un pilot strasnic, o mare pierdere suferita de lumea motorsportului....

R.I.P. Marco Simoncelli, vei ramane mereu in amintirea noastra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut transmisiunea live pur si simplu nici acum nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat de ce nu a dat drumul la motocicleta aia??? cred ca niimeni nu poate da un raspuns totusi este interesant faptul cum a revenit inapoi in fata lui Edwards si Rossi,sunt foarte curios daca Rossi va mai putea continua dupa acest cosmar,daca va putea trece peste... este o tragedie enorma R.I.P MARCO pacat pacat ca se intampla aceste lucruri simplu nu am cuvinte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Aren’t you scared you might die in an accident?”

”No. You live more for 5 minutes going fast on a bike like that, than other people do in all of their life.” [Marco Simoncelli]

Chiar si asa, nu exista pasine in viata pentru care sa merite sa mori.

Este ireal ce s-a intamplat, si inca nu imi vina sa cred. pacat...

diverse declaratii, poze si alte treburi... http://www.moto.it/index.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva ciudat se intampla aici in acest video la 1,40...

http://www.youtube.com/watch?v=1SCNsHpXWHg&feature=player_embedded#!

pacat de baiat! ajunsesem sa-l urmaresc aici unde ma aflu fiindca colegii motociclistii, unii "reisari" pe bune, ne asemanau din cauza, ei va las sa ghiciti de aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca i-a ramas mana dreapta prinsa intre motocicleta si asfalt, sau a ramas cumva agatat de motocicleta si nu s-a mai putut elibera, se observa ca a luat mana stanga de pe ghidon si in momentul impactului el era cu tot corpul pe partea dreapta a motocicletei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca i-a ramas mana dreapta prinsa intre motocicleta si asfalt, sau a ramas cumva agatat de motocicleta si nu s-a mai putut elibera, se observa ca a luat mana stanga de pe ghidon si in momentul impactului el era cu tot corpul pe partea dreapta a motocicletei...

Era un pilot ambitios, competitiv si bataios. Asta mi-a placut intotdeuna. Mai necioplit si necizelat. Cam ceea ce place la baietii care se cred baieti cand vad pe unul care e cu adevarat baiat si scapa de fiecare data prin carisma si farmec personal din toate belelele pe care face. De data asta tocmai dorinta foarte mare de a castiga, de a merge in frunte au fost cele care i-au fost fatale :( Daca dadea drumul motocicletei, azi vorbeam despre alte tampenii si nu eram inca marcat de cursa de ieri... A sperat ca o redreseaza si de aia a ramas atat de mult agatat de ea.

Sunt multe teze si ipoteze - ca a lesinat, ca era inconstient inainte de impact... Eu nu cred nici una dintre ele. Un om lesinat nu tine strans de ghidoane o motocicleta, cade ca un sac, total inert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...