Mergi la conţinut

Critică-Ți Casca!


Recommended Posts

Eu am avut pana acum 3 modele de casti - IXS, HJC si Premier, casti pe care le voi lua la puricat un pic.

1. IXS HX246 (testata la impact) - Prima mea casca, cumparata pt aproximativ 100 Euro, la reducere, fara vreun criteriu anume de selectie (singurul criteriu a fost sa-mi vina bine pe cap). Exceptand marimea uriasa (zici ca ai o galeata pe cap, nu o casca), a fost o casca f ok, am purat-o aproape un an de zile, pana am avut un accident si am dat cu ea de pamant. Din fericire pentru mine casca m-a protejat dar, la momentul impactului, creierii mei au fost zgaltzaiti destul de serios.

post-31406-0-74596600-1353439003_thumb.j

Pro:

- o casca f silentioasa si comoda

- aerisiri f bune (chiar prea bune)

- raport calitate-pret bun

- pinlock (care nu prea te ajuta ..daaar este:D)

- interior detasabil si rezistent (casca a fost purtata intotdeauna cu cagula)

Contra:

- destul de grea (~1,6 kg), dupa 1-2 ore de mers pe mobra simti ca iti intra capul in gat

- viziera se abureste f repede la temperaturi mai scazute (chiar si cu viziera ridicata se dezabureste greu)

- vizibilitate in lateral destul de mica

- viziere si piese pt casca greu de gasit la noi

- inchidere cu click (one touch "thingy")

2. HJC-CS1 - A doua minunatie de casca, purtata cam tot un an de zile. Pe principiul: "calul de dar nu se cauta la dinti" a fost excelenta, mai ales ca nu mai aveam alta casca la momentul respectiv. HJC-CS1 nu m-a entuziasmat din niciun punct de vedere mai ales ca, desi era marimea mea, imi venea destul de larga (cu tot cu cagula) si era foarte zgomotoasa. Atunci casca avea un pret de 50-100 euroi.

post-31406-0-16038300-1353438987.jpg

Pro:

- vizibilitate in lateral f buna

- destul de usoara (mai usoara ca IXS)

- aerisiri bune

- interior detasabil (casca a fost purtata intotdeauna cu cagula)

Contra:

- f galagioasa

- sistem de inchidere click (care s-a defectat in primele luni)

- se abureste repede la temperaturi scazute

- incomoda (interiorul f aspru)

3. Premier Monza XAUS (casca actuala) - cumparata acum vreo 2 ani de la Scorpio A-Z pe un singur principiu: imi vine extrem de bine pe cap. Dintre toate castile probate, chiar si cele de varf, Premierul mi se potriveste cel mai bine pe forma capului. In afara faptului ca e foarte galagioasa (chiar si la viteze mici de 50 km/ora) nu am ce sa-i reprosez. Inca imi place tare mult casca asta si probabil ca tot un Premier mi-as lua daca as avea nevoie de alta casca. Pretul este intre 150 -300 Euro.

post-31406-0-56655200-1353438944_thumb.j

Pro:

- sistem de inchidere DD

- nu se abureste (chiar daca suflu in ea nu se abureste)

- f comoda

- f usoara (~1,3 kg)

- f micutza

- interior detasabil si rezistent (casca a fost purtata intotdeauna cu cagula)

- vine cu un saculetz port-casca vatuit si destul de rezistent

Contra:

- extrem de mega foarte galagioasa (daca o port si cu cagula si cu buffer parca e mai ok-ish un pic)

- a trebuit sa shurubaresc un pic mecanismul de prindere viziera pentru a se inchide bine (nu se inchidea viziera perfect in partea stanga din cauza ca mecanismul de prindere viziera era montat un pic mai sus in partea stanga, fatza de cel din dreapta)

- i-a sarit un pic lacul in zona barbiei (de la pietricele poate?! sau oi fi lovit eu casca de ceva si nu mi-am dat seama?!)

Cam atat de la mine si voi reveni cu alte detalii cand va mai fi nevoie. :) Pana atunci, sa ne fie bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect!

Eu in momentul in care am luat motocicleta actuala, neavand echipament cam deloc si facand o investitie deodata in combinezon, incaltaminte, casca, manusi etc... am ales cam cea mai ieftina oferta de pe piata de la vremea respectiva, adica Nolan N62...

Al doilea lucru pe care l-am avut in vedere dupa pret a fost sa gasesc si pinlock pentru ea.

Ulterior m-am uitat la casti mai rasarite, insa pana acum nu am ales nimic pentru inlocuire.

Dezavantaje:

- nu are un aspect cine stie ce (o singura culoare, viziera clara);

- interiorul nu este detasabil (port cagula si o mai curat cand si cand)

- era bine sa aiba ochelari de soare incorporati (viziera clara si lumina puternica nu prea merg)

Avantaje:

- pentru mine este extrem de confortabila;

- pinlock-ul face toti banii... cand vad motociclisti cu casti scumpe si cu viziera ridicata pe timp rece ma felicit pentru alegere.

- ventilatia mi se pare buna, desi probabil ca se poate si mai bine.

- nu mi se pare mai zgomotoasa decat alte casti.

- viziera clara este foarte eficienta noaptea.

Una peste alta este o casca buna, fara pretentii deosebite, insa subliniez, la care se gaseste pinlock si care se fixeaza foarte simplu, cu ajutorul unei surubelnite care sa roteasca cei doi pini de fixare. La alegerea urmatoarei casti voi tine cont de doua lucruri:

- sa fie confortabila;

- sa aiba pinlock.

Asta inseamna confort si vizibilitate in conditiile in care oricum mai sunt si alti factori exteriori potrivnici motociclismului.

Numai bine tuturor! :yahoo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mie la temperaturi sub zero mi se abureste viziera. Scorpion exo 1000.

Buna si vara si iarna deopotriva! Si pe ploaie si pe soare.

Fac reclama acum... la inceput nu am fost foarte incantat de ea, dar pe masura ce am comparat-o cu altele... nu am gasit ceva mai bun. Cand o-i gasi va spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinlock-ul de la Nolan-ul meu nu a fost niciodata testat sub 3-5 grade celsius... Astea sunt cele mai mici temperaturi pe care le-am prins dimineata in oras... pana s-o bag la iernat.

Treaba sta in felul urmator... sa nu credeti ca nu se abureste vizorul deloc. Probabil ca daca as merge mai mult timp cu ea ar fi o problema. Eu fac pana la serviciu cam 10-15 min. In acest timp pe marginea pinlock-ului apar zone de aburire, insa partea cea mai mare este in regula si se poate pilota motorul in conditii de confort din punct de vedere al vizibilitatii. Desigur ca si combinezonul ofera la randul sau o protectie satisfacatoare la frig.

Sincer, nu prea inteleg cum o casca fara pinlock ar rezista la aburire pe frigul asta... Pinlock-ul rupe oarecum transferul termic, intre exterior si interior fiind practic doua straturi... un fel de termopan :good:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am luat o noua casca, este IXS HX 335. pare o casca buna, are si pinlock, o noutate pentru mine, desi mi-am tot dorit iacata ca nu am avut pana acum... este flip up, merg mult in oras si in plus m-am obisnuit asa. pare sa aiba multe calitati. totusi, ca parti slabe, inainte sa o port, as remarca ferestrele dubioase de aerisire, cred ca vajaie cam rau in mers.

intrebare: cei ce ati mai avut acest model de casca, ati fost ok cu ea? daca nu, care sunt partile ei slabe?

si in general: o casca de fibra e superioara uneia de plastic? de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cand mi-am luat moeta, am avut "norocul" sa merg numai pe vreme rece.

La capitolul echipament - caseca mi-am luat la sfatul mecanicului un HJC IS 16. Am dat relativ putini bani pe ea, cred ca vre-o 120 euro. Mi s-a parut cam ieftina avand in vedere ca e foarte important sa ai o casca buna. Dar tinand cont ca si el avea acelasi model, am zis ca stie el ce stie si nu isi risca el viata sa imi propuna o casca.

Partile bune:

Din probe mi se potrivesc castile M, asta am luat-o S, dupa 20-30 ore de purtat s-a mulat perect si imi vine super. La inceput era ceva incomod, dar fiind eu oricum mult mai preocupat de condus, fiind incepator, nu m-a deranjat foarte mult.

Este desul de silentioasa. Nu neaparat, dar nici galagioasa nu e si nici nu are pretentii de casca silent, asa ca, cel putin dupa parere mea e ok la capitolul zgomot.

Vine cu vizor integrat, usor de folosit.

E pinlock ready.

E greuta (1500g) dar nu incomoda. Singurul dezavantaj e ca nu poti sa o scoti si sa o tii pe cap (trage dreapta :P ) dar poate o fi ca sunt eu incepator :)

E certificata ECE, UK si are ISO- TUV, deci cel putin pe hartie e o casca sigura.

Parti rele:

O tin in husa si s-a cam stricat (inca nu de tot) aerisirea din barbei. Insa se inchide dar parca nu mai prezinta siguranta.

Se abureste, nu repede, dupa 3-4 min asa ca la fiecare semafor trebuie sa ridici viziera (aici e bine ca e pinlock ready)

Nu are interior detasabil

Si inca o sapecificare care nu e nici buna dar nici rea - din scoala am fost obisnuit cu cartile cu sistem de inchidere click (imi scapa denumirea acum), HJC-ul asta are inchidere cu inele. Ceea ce o face mai incomod de pus/scos, mai ales daca ai oprii frecvente. Dar cel putin safety-wise e mult mai buna.

Momentan sunt in caurate de o casca pentru prietena, vreau ceva mega ieftin pentru ca nu o voi lua la drumuri lungi, doar in bucuresti, pe ici-colo si pana la munca.

Ce recomandari aveti pentru o scasa ok dar sa fie si la un pret acceptabil, undeva la 400 lei si sub.

Asfalt uscat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha-ha-ha... cam atat dai tu pe capul prietenei tale, deci..... afla tasu, te-ai ras!!!!!!

Festina, spune-ne tu dezavantajele castii pe masura ce la descoperi!

Sper sa adunam o baza de date considerabila, ca atunci cand ne vom lua urmatoarea casca, sa avem o sursa de informatii care sa ne ajute in luarea unei decizii cat mai avantajoase, multumim de contributie, si daca aveti si alte piese de echipament, criticati-le si pe ele pe thread-ul aferent... adica aci:

Multumim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 2 weeks later...

m-a mancat rau de tot si am vandut Uvex enduro (foarte faina, dar cred nu se mai fabrica) si mi-am luat Airoh Miro Sport, care este relativ ieftina, dar nu o recomand pt ca vine fara pinlock si are nevoie, iar lucratura este mai slaba decat te astepti la pretul ala.  Uvexul nu (prea) are nevoie de pinlock. Mai am un IXS deschisa, pt oras, foarte faina calitativ. Am avut si un Held, low cost ,cumparat din germania, facea toti banii , dar oricum erau putini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Eu sunt fan Nolan. In general N102 si reincarnarile. 

de ce am ramas la nolan de mai bine de 6 ani ? 

Pretul e ok, flip upul e rezistent si imi place cum se inchide. 

 

Parti negative : la drum foarte lung, daca parbrizu nu iti e reglat bine, pate fi zgomotoasa. In acelasi timp, daca parbrizul e ok, asculti muzica fara nici o problema, vorbesti clar cu pasagerul, deci totul tine de pozitia pe moto

E putin cam grea 

ventilatia nu e top. Daca tii capul in vant si toate ventilatiile deschise ok, dar la drum lung eu trebuie sa o deschid 2-3mm si e totul foarte ok. 

 

Are ceva parti negative, dar pt mine cel mai important a fost cum sta pe cap, rezista la abuz (jucat non stop cu viziera, cu deschisul inchisul castii, mers cu casca open si o "trantesti" pe inchis inainte de curbe) si pretul e si el acceptabil. 

Presupun ca urmatoarea casca tot de la ei va fi 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am Shark RSX si RaceR.

Ca puncte slabe cred ca sunt marimea exterioara, se cojeste viziera dupa un timp cam scurt, iar cu aburirea se intampla la fel: dupa vreo cateva luni se abureste mai repede viziera fata de atunci cand e noua si isi face treaba foarte bine. Cred ca voi folosi protectia la respiratie.

 

RaceR este mult mai silentioasa decat RSX si are filtru de aer in ventilatie, o recomand.

 

Mi-as lua un system Bluetooth pentru telefon sau comunicare cu alt pilot, dar cred ca dauneaza pentru ca receptorii echilibrului sunt in ureche si nu cred ca e o idee buna sa bagi ceva in ureche care sa emita sunet in timp ce esti aplecat pe o curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

receptorii pentru echilibru sunt niste cristale de fapt. Nu sunt influentate de sunet (in fine, nu intr o casca moto si un sunt "normal"). 

La mine undele sonore imi afecteaza echilibrul doar in cazur extreme : gen muzica de la o petrecere ma face sa imi perd echilibrul cand dau paharu cu bautura peste cap. Tind sa cred ca totusi e bautura. 

eu nu am avut nici o problema .... Dar in principiu sunetul in casca este mereu la un nivel la care aud strada, aud alt motor langa mine sau pe autostrada aud o masina care ma depaseste. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Bun, daca tot ati prezentat voi ma dau si eu cu parerea despre cele avute:

HJC - am avut doua modele. Primul un flip up IS MAX BT care pre vremea aia nu stiam dar imi era putin mare. Casca ok, a tinut multicel dar, vopseaua mata a inceput relativ repede sa se ia si sa sa vada luciosul de dedesubt si ganitura cu viyiera avand in marginea centrala un cauciuc mai subtire (ca la stergatoare) sßa rupt si cam de atunci am renuntat la ea. A doua pentru ca am yis ca deh, imi vine bine pe cap dupa prima, am luat una de varf: RPHA ST. Regret si acum achizitia, vajaie si simti vantul. Cel mai naspa, desi am probat-o e ca dupa 2-3 ore de mers ma doare capul in lateral spate de nu se mai poate. Santurile pentru ochelari exista dar sunt mici, nu ajuta asa mult. In mare am fost dezamagit, cateva din prinderile dintre interior si casca s-au rupt/au iesit din forma de la prima scoatere. Ah si oichelarii de soara parca sunt un pic cam light. Partea buna e ca am testat-o si la impact am dat cu fata de pamant si pot sa zic ca n-am patit nimic, dar am avut de schimbat o viziera si tot mai sunt ceva urme pe ea.

AGV K3 SV - design super din pacate nu imi vine pe cap, e prea ingusta. Forma si mai tot pe la ea mi s-au parut super, acum o foloseste un prieten si e foarte happy cu ea. Dar o tampenie din fabricatie, ochelarii de zgarie la contact cu plasticul exterior, deci zgarietura e pe viata. Contra e ca nu prea gasesti piese la ea, dar daca va vine pe cap e buna.

Shark Vision 2 - mi-a placut cel mai mult. Vine bine pe cap, nu e prea zgomotoasa (zgomotul e ceva mai gros decat la altele). E facuta sa o bagi usor, dar o scoti greu. Unicul meu regret la ea este ca am luat-o neagra si m-a ofitcat ca a inceput relativ repede sa se descoasa captuseala intr-un loc. E casca mea zilnica de mult timp si daca schimb, schimb doar ca sa trec pe flip-up. Aerisirea superioara am simtit-o mai bine la asta fata de altele, vand niste fante / canale multiple paralele in zona superioara. E comoda, ochelarii de soare sunt numai buni si aerisirea frontala dezabureste bine caci modul ciudat de a o pune in pozitia aceea de ploaie e de nefolosit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...