Mergi la conţinut

Nou , Noutz


Recommended Posts

Salutare tuturor chopperistilor .

Azi mi-am luat si eu un Shadow de 400.

Acuma nu stiu ce sa aleg pentru echipament cand va venit timpu...

Casca: As vrea o casca flip-up care sa o iau la drumuri mai lungi si una open face pt oras , cred ca am ideea perfacta in cea ce priveste casca.

Insa ca imbracaminte stau in dubii. Pe ce sa ma axex pe textil sau pe piele . Este deajuns geaca si pantalonu de piele fara protectii ...sau sa optez pt un costum textil cu protectii full...

In picioare ce sa fie...ma gandesc ca cizmele de piele vara s-ar putea sa fie prea groase ..nu stiu...

Am tot timpu in iarna asta sa ascult parerile voastre ...

Mi-ar fi de folos sa stiu ce purtati voi...ce aveti in garderoba :)

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am avut cruiser, apoi am trecut la enduro-touring dar am pastrat echipamentul. Personal prefer pielea, mie imi da confort termic si pe frig, si pe caldura. Pantalonii nu-i port decat la drum lung, dar geaca permanent. Costumul meu are protectii moi, adica dubluri in partile esentiale (e un costum de vitezana, cred) si ar avea si buzunar pentru protectii hard, dar nu am simtit nevoia. Cand m-am trantit prin 2005, pantalonii si geaca si-au facut treaba cel putin cat a facut-o casca. Maximul pe care l-as mai putea purta e o carapace ce imi protejeaza coloana. In picioare deobicei port bocanci, chiar si vara. Imi dau o stabilitate prea buna la glezne ca sa renunt din lene. Nu prea renunt la manusi, pentru vara am ceva usor, gen cross, iarna am o pereche care tine si de frig. La chopper poti purta manusi de acelea fara degete, daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata , bine ai venit in cercul nostru si te felicit ptr alegere !

Despre echipament ,cred ca ptr inceput ai nevoie de ceva universal valabil.

Casca : Modulabila(flip-up), de recomandat ar fi un SHARK EVO II , cu toate ca e cam scumpa(cam 300e).

Modulabilele sunt la fel de bune ca si integralele , dar mai practice si versatile. In ceea ce priveste cazurile de "Doamne fereste" sunt mai bune si foarte apreciate de echipele de interventie , ptr ca nu trebuie sa ti-o jumuleasca din cap sau sa o taie , sa vada daca mai traiesti sau ptr manevrele de prim-ajutor. Nu-i vrajeala , mi-a spus-o un nene tare bine situat in dept sigurantei rutiere din partea de sud a Frantei .

Tzoale : Desi destul de greu(si mai greu pe ploaie)echipamentul de piele este recomandat ; atat ptr aspect ,(esti chopperist , nu?)cat si ptr nivelul de protectie. In mod normal , ai buzunarase in care sunt inghesuite protectii soft ptr coate si umeri si unul mare si gol ptr dorsala.

P'asta mare si gol , tre' sa-l umpli tu .

Incaltari - bocanci din piele , cu carambul cat mai inalt si care se strange bine pe glezna(foarte important , crede-ma!). Personal ,cumpar bocanci militari , cu dubla inchidere(siret si fermoar).

Ca si Zoltan , nu ma despart de ei nici vara si nici nu am probleme cu transpiratia .

Ptr vara am incercat si incaltaminte textila , pe care am aruncat-o dupa 3 folosiri - imi puteau picioarele de nu ma suportam!

Sa prevezi un combinezon impermeabil , care o sa fie prima chestie pe care o poti scoate din bagaje ; altfel , dupa o ploaie , ai sa fii uimit ca ai luat dublu in greutate!

Mai tarziu , diversifica echipamentul. Exista textile care sunt f bune pe orice vreme(frig , ploaie ) dar trebuie sa ai grija sa le impermeabilizezi dupa fiecare spalare sau ploaie(exista spray-uri ptr asta)

Manusi- in nici-un caz nu-ti recomand sa porti "fara degete" ! alea sunt ptr fite si chiar daca nu-ti faci manichiura pe asfalt, sa stii ca reumatism articular faci si vara!

Daca mai ai intrebari , nu ezita. Bafta!

http://www.icasque.com/Casque-moto/Modulable/Evoline-2-ST-Noir-Mat-KMA/?BPCID=27&BPPID=BZ6468638

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca open face pt oras

Caberg Downtown S!

o am de 3 ani si sunt incantat! Pana in 90kmph nu ai de ce sa vrei alta casca atunci cand e foarte cald (30-40grade), in oras.

...sau pe piele . Este deajuns geaca si pantalonu de piele fara protectii ...

Poate doar de "prezentare". Mai bine mergi in blugi! Pui peste niste protectii genunci.
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercy pt sfat Worlock arata frumos casca...

Inca o intrebare ...ce ii pot face Murgului pentru pregatirea de iarna ...mai ales pt piesele cromate sau pt toata ...sa se conserve bine ...nu stiu, vreun strat de ceara vaselina eu stiu ce se mai practica ....Sta intr-o hala nu o ploua nu o ninge dar eu stiu...Omu de la care am luat-o o tinea tot asa si nu cred ca ii facea vreun tratament special

Astept raspunsuri Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Credeti ca ar fi o alegere buna ?

Pt casca http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1311

Sau asta http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1392

Iar pt geaca inca nu sunt lamurit daca aceasta geaca de piele are sau nu protectii http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1023

Sau una textil http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1266

Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Highway 1 e o mizerie de casca...e buna vara...si cam atat...nu e buna la drum lung, nu e buna daca sufla putin vantul, nu e buna la viteza de peste 60 la ora...daca o iei de aspect, sigur.

Airoh matisse e o casca decenta, desi in banii aia mai bine incerc un caberg konda sau un airoh rr800...eu am tot un airoh, pit one, integrala, dar nu sunt incantat de ea...ochelarii de soare se lasa in jos doar daca ii tragi cu degetele, inchiderea de la aerisirea frontala era prost facuta si s-a rupt la un moment dat, iar prinderile vizierei sunt de plasti si sunt ft fragile.

Geaca de piele nu are protectii. Personal mi se pare ft scumpa, jumatate platesti brandul si ca e din magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ...cred ca merg pe caberg konda arata foarte frumos si nu este cu mult mai scumpa decat cea pe care o vroiam eu ...este o dif de 30 de euro...

La geaca tu ce crezi ca ar fi mai bun....o textila cu protectii ? sau una de piele sh ca sa ies mai ieftin sau poate poti sa imi sugerezi un site de unde pot lua avantajos...vad ca este tot choperist :) si tot pe honda ...ce incaltari ai ?...da pantaloni (id mess poate vb mai multe gog_eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Konda e draguta, da.

Personal am mers de cand am permisul numa cu geaca de piele fara protectii....uneori purtam o armura pe sub geaca....textilele nu mi-au placut pe chopper niciodata. Pielea imi place, se potriveste...cat despre pantaloni, 3 perechi: blugi simplu, blugi cu protectii si pantaloni de piele, le alternez cand si cum....

La incalatari e lunga discutia...marea majoritate a timpului port o pereche de cizme de touring probiker...sunt comfortabile pe motor, tin bine si la vant si toate....vara in oras mai port si o pereche de ciocate.

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/311 astea le port, le-am luat cand erau mai ieftine...sunt decente ca cizme de motor, doar ca daca te prinde ploaia, intra apa prin fata, unde e material textil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ce ne prezinti tu , este doar un design comun . Nu te lasa "dus" de ofertele astea ! Casca , este poate singurul element din echipament pe care trebuie sa-l pipai , mirosi ,fortezi , probezi .

La cumpararea unei casti , aceasta trebuie mai intai "cantarita" in mana , apoi verficata (oarecum) rezistenta mecanismelor de inchidere , pusa pe cap sa vezi cum iti vine , daca-ti strange urechile sau nu , etc. Mergi si fa "shopping" , adica probeaza cate modele poti intr-un magazin si apoi cumpara modelul care ti-a placut pe internet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori parerile voastre despre casca asta Casca MTR K12 MATT BLACK... Mercy ...

am eu o geaca de piele clasica de la Louis - aia Louis 70. e marimea 54 si imi e cam fixa. daca ai in jur de 1.75-1.80 si nu esti corpolent ti-ar veni bine.

are protectii de coloana, coate si umeri.

ca pret m-am gandit la 200...

sa-mi zici daca te intereseaza, sa-i pun niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog...sa vad ....doar ca nu prea imi este necesara asa repede geaca...insa cine stie...

Eu am 1.72 si 75-80 kg nu stiu exact si ceva burta

+ ca daca vb de 200 euro poti sa nu mai pui poze :)

Inca una...

Si-a luat cineva casca de pe eBay....m-ar tenta sa imi iau un Bell de pe ebay? parere sfaturi ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare din nou ...vreau si eu o parere sau o incurajare ....Am gasit o casca Nolan N102 la un pret foarte bun ... insa nu stiu exact daca imi vine marimea si cum imi sta...aici este casca . http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/673859-cast-protectie-coloana/

Mercy frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

He he mi-am gasit un topic mai vechi ... cand eram nelamurit ca casca sa imi cumpar :) Am un Airoh flip-up cumparat si un Givi X 09 modular castigat . Toate bune am trecut cu bine de primu sezon :) sunt imbracat in piele si asa raman :) Toate bune tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...