Mergi la conţinut

Sondaj Activitati Dubioase


Cesar

Fair play!  

59 membrii au votat

  1. 1. Ce ar trebui sa se intample cu utilizatorii care folosesc forumul pentru a promova afaceri dubioase?

    • Sa fie exclusi definitiv de pe forum.
      46
    • Sa nu li se intample nimic.
      2
    • Nu ma intereseaza.
      3


Recommended Posts

Am constatat ca exista cazuri de utilizatori care folosesc platforma sa isi promoveze serviciile/afacerile dubioase. Tocmai am dat afara un utilizator care ofera "corectarea" numarului de kilometri. N-am rezolvat problema samsarilor dar nu sunt de acord ca forumul nostru moto sa gazduiasca astfel de oferte. Nu as fi niciodata de acord ca un motociclist sa fie tepuit cu ajutorul pro-bike.

post-3250-0-22667900-1323417721_thumb.jp

Vreau sa va cer parerea in legatura cu toate aceste oferte dubioase, de orice natura ar fi ele: motociclete furate, piese provenite de pe motociclete furate (atentie, este nevoie de probe, nu putem denigra atelierele care dezmembreaza si o fac cinstit, au actele motoretei si asa mai departe), resetare de kilometri, etc. Va rog sa votati in sondajul de pe topic.

De asemenea, am rugamintea ca orice astfel de oferte pe care le intalniti pe forum sa mi le semnalati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie totusi sa ne gandim, ca tot noi generam specia asta de oportunisti. Cati dintre noi fara scrupule nu s-au gandit "oare cum dau km inapoi ?" La ala mecanic mai invartim o rotita , o bormasina, "dar la cel electronic ?" .

categoric ei trebuiesc eliminati dintr-o comunitate, care se doreste a fi corecta intre membri. E bine de facut si o sectiune " ASA CEVA NU SE FACE ". La genul acesta de anunturi trebuiesc sterse datele de contact si blocat accesul catre ei prin orice mijloace. Asa s-ar putea descuraja multi in incercarea de a prosti pe altii.

Defapt noi romanii ar trebui sa incepem prin a ne reeduca. Suntem priviti prin jur ca niste sarlatani, cersetori, profitori, puturosi. Patronul meu francez a afirmat. Pacat ca Romania are asemenea oameni. DIn pacate din spusele lui, francezii nu stiu cat sunt de priceputi si buni romanii in toate domeniile. Ei ce vad in tara lor e doar pleava noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu i-as da afara...ar trebui lasat la latitudinea membrilor daca vor sau nu sa se foloseasca de serviciile frauduloase ! sa fim sinceri...undergroundul motosticlistilor e unul foarte adanc si daca chiar vrei poti sa-ti iei piese de pe mobre furate dand sfoara in tara ca vrei ceva ieftin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoric ei trebuiesc eliminati dintr-o comunitate care se doreste a fi corecta intre membri.

sustin 100%, mai ales ca noi vrem sa fim o comunitate si sa crestem in sensul acesta, nu sa ne pacalim intre noi. afara cu activitatile dubioase!

N-am rezolvat problema samsarilor

Sincer, nu vad o rezolvare cu samsarii, decat pe baza reclamatiilor ulterioare ale celor pagubiti, poate - dar si asa e foarte dificil. Eu prin samsar inteleg: cel care vinde o mobra intr-o stare de functionare ce poate pune in pericol cumparatorul, la preturi exagerate si mai ales fara sa informeze cumparatorul cu privire la hibele motocicletei, cu intentia de a insela astfel pe cei mai naivi, incepatori sau nepriceputi. Daca asta ar fi definitia, e f greu sa dovedesti samsarul. Deci aproape imposibil de rezolvat problema, desi-s de acord cu tine ca este o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defapt noi romanii ar trebui sa incepem prin a ne reeduca. Suntem priviti prin jur ca niste sarlatani, cersetori, profitori, puturosi. Patronul meu francez a afirmat. Pacat ca Romania are asemenea oameni. DIn pacate din spusele lui, francezii nu stiu cat sunt de priceputi si buni romanii in toate domeniile. Ei ce vad in tara lor e doar pleava noastra.

off: sincer sa fiu, ma doare-n brisca de cum ne vede una dintre cele mai de cacat natii de pe planeta asta. Ca ce chestie sa cerem noi bravo-uri din partea halitorilor de branza mucegaita?

si apropo, am avut probleme pe aeroportul degaulle ca eram roman. Dar culmea, facea figuri tocmai un cioroi marocan de-al lor care era un nespalat si in respiratia caruia am simtit si alcool. Asa ca ...! si pe ei si pe femeile lor si pe copiii lor.

on: ar trebui dati afara genul asta de samsari. Sa minti ca motoreta e impecabila iar ea sa aiba zgarieturi peste tot e una, pentru ca poti observa asta. Dar sa-i dai km inapoi, mi se pare direct frauda si i-as trimite vreo 2-3 luni pe la bulau, ca sa le mai largeasca baietii....orizonturile.

gg Cesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am votat out.

desi sunt convins ca si-a facut treaba...

oricum nu avem voie sa incurajam furtul. si datul km inapoi este furt.

acuma trebuie sa fii destul de naiv sa mai crezi in km din bord, eu la ultimele motoare pe care le-am luat nici nu m-a interesat nr. de km...

si off: iarasi trebuie sa fii naiv ca sa apreciezi un popor pe baza unei etnii sau a delicventilor. iar daca un strain vine cu stereotipuri de astea, asta spune multe despre individ si chiar nu as vrea sa am de-a face cu el (probabil vrea doar sa-si asigure o pozitie mai buna cand va solicita un serviciu, eventual moka, sa spal eu pacatele "confratilor" :D ).

pe mine ma enerveaza teribil postarile in care se face apel la faptul ca "romanii nu sunt tigani" etc. e ca si cum nemtii ar posta "germanii nu sunt turci"...

frate, fii tu om si ai sa vezi ca lumea te respecta.

daca esti carnat, nu te vaita ca esti roman. esti doar un carnat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecand peste dilema " e considerat furt sau nu, faptul ca se dau inapoi km" cred ca fiind un forum public oarecumva se ingradeste dreptul la libera exprimare. Desigur, nu-i normal sa se promoveze asa ceva, insa cred ca o atitudine nepasatoare fata de aceste anunturi e cea mai potrivita alegere.

Pana la urma, aceste lucruri se intampla cu sau fara un anunt aici. Responsabilitatea cea mai mare cred ca este a celor care apeleaza la aceste servicii si nu a site-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura cu libertatea de exprimare. Are legatura cu restrictia de a mai da cu jula. Service-urile care practica asa ceva, mai mult ca sigur ca achiztioneaza si diverse piese de pe piata neagra, unde majoritatea produselor sunt second-hand furate tot de la noi. Majoritatea de pe aici am fost pagubiti intr-un fel. Nu numai ca motociclisti, ci ca oameni in general. Ne-am luat cate o teapa sau mai multe. Majoritatea, de la personaje exact ca astea. Furtul este furt frate, hai sa nu ne mai cacam pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o atitudine nepasatoare fata de aceste anunturi e cea mai potrivita alegere.

Trebuie sa-mi notez asta undeva.

Responsabilitatea cea mai mare cred ca este a celor care apeleaza la aceste servicii si nu a site-ului.

Vrei un forum responsabil, platforma a unei comunitati responsabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afata + 30 de ani de psucarie :biggrin:

Este foarte buna initiativa si daca s-ar proceda la fel si pe celelalte site'uri si forumuri, poate nu am mai vedea la tot pasul:

- Motorete furate - au fost si inca sunt pe bikeshop suficiente (poate prea multe as putea sa zic) plus celelalte forumuri. Sunt sigur ca si aici au fost

- Cadre fara acte

- Dezmembrari de scutere si de motociclete provenite din furturi

- Echipamente fake

- Tin minte ca venise unu la Cesar cu un request, de modificare serie cadru daca-mi aduc bine aminte, sau ceva de genu :laugh:

Treaba cu km inapoi, e numai un singur exemplu. Mai sunt si toate celelalte.

Plus multe altele. E plin net'ul de anunturi de genu """Magazin moto on lichidare de stoc - Vindem manusi alpinestars al reduceri mari""" Si toate sunt fake'uri. Ordinare chiar.

Oricum vor continua sa se vanda si sa se dea km inapoi si sa se faca multe alte cacaturi. Dar de ce sa se faca aici.

Din puntul meu de vedere Politia ar trebui sa monitorizeze in permanenta anumite siteuri de vanzari si sa se implice in mod direct in a cercetarea anumitor "anunturi". Dar e ok, se vand motorete furate grupa mare si se si cumpara.

Asa ca da.. kick si ban + amenda si bataie :boxing:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul a inceput datorita unui membru care si-a adaugat in semnatura "reglaj kilometri" la masini si motociclete.

Am considerat ca aceasta prima 'abatere' neregasindu-se in regulamentul actual al forumului sa fie sanctionata doar cu un avertisment si inlaturarea textului din semnatura.

De acum, am adaugat in regulamentul inca cateva randuri prin care am specificat clar ca promovarea oricarei afaceri ce poate aduce prejudicii ulterioare sau ce incalca vreo lege actuala este strict interzisa. Prima abatere se va sanctiona cu suspendarea contului o saptamana urmand ca la a doua batare membrul sa fie banat definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am spus "corectare numar kilometrii" de ce ai inteles tu ca dau kilometrii inapoi?

omu poate a lovit motoru si a cumparat un bord care indica 80.000 km iar bordul original indica 40.000 km daca el spune asta cum il pot eu contrazice?

tu ce ai face daca ai pune un bord cu 80.000 pe motorul tau care avea 40.000?

ai "corecta" ceea ce afiseaza acel display?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-mi notez asta undeva.

Cum doresti !

Vrei un forum responsabil, platforma a unei comunitati responsabile?

Nu am inteles foarte bine intrebarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu datul km inapoi, DAR daca exista cerere exista si oferta.

Vina este a cumparatorilor care vor masina(in speta masina germana) cu maxim 100 - 150k km la bord si motoreta cu maxim 30k(ideal este 20-25k) astfel samsarii s-au adaptat si le ofera clientilor ceea ce acestia vor sa vada. Si din cauza asta un vanzator cinstit care are la vanzare un vehicul intretinut pe buna dreptate si cu km reali are de pierdut atunci cand vine clientul si ii spune: imi place, dar are km multi... Asta se intampla si din cauza ca putini au cunostinte tehnice si stiu ce defecte sa caute si cum sa evalueze starea unei motorete/masini, iar pt restul nr de km cantareste destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este a cumparatorilor care vor masina(in speta masina germana) cu maxim 100 - 150k km la bord si motoreta cu maxim 30k(ideal este 20-25k) astfel samsarii s-au adaptat si le ofera clientilor ceea ce acestia vor sa vada.

Esti victima unui sofism. Daca ar fi corecta logica ta, lumea cerea Iphone si Ipad inainte ca acestea sa existe. Romanii sunt atat de fraieri si de slabi incat sunt cele mai predispuse victime la sindrom Stockholm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am spus "corectare numar kilometrii" de ce ai inteles tu ca dau kilometrii inapoi?

omu poate a lovit motoru si a cumparat un bord care indica 80.000 km iar bordul original indica 40.000 km daca el spune asta cum il pot eu contrazice?

tu ce ai face daca ai pune un bord cu 80.000 pe motorul tau care avea 40.000?

ai "corecta" ceea ce afiseaza acel display?

nu as face nimic, as pastra dovada cumpararii bordului si i-as spune viitorului proprietar care e treaba.

ma crede bine, nu, iarasi bine.

nu as "corecta" ce arata acel display" pentru ca as fi tentat sa-l duc la 20.000 probabil :D

si cumparatorul are partea lui de vina ca inghite astfel de kkati fara sa-i mestece... ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am spus "corectare numar kilometrii" de ce ai inteles tu ca dau kilometrii inapoi?

omu poate a lovit motoru si a cumparat un bord care indica 80.000 km iar bordul original indica 40.000 km daca el spune asta cum il pot eu contrazice?

tu ce ai face daca ai pune un bord cu 80.000 pe motorul tau care avea 40.000?

ai "corecta" ceea ce afiseaza acel display?

Cel mai tare exemplu de nesimtire. Multumesc frumos,

Carevasazica aseara cand imi ziceai ca dai kilometri inapoi ca nu se vand motoretele, ma minteai? hahaha In ritmul asta o sa bati cea mai campioana minciuna pe care am auzit-o vreodata.

Hai mai schimba povestea ca eu ma prefac in continuare ca nu inteleg. Mai grav e ca tu chiar crezi ca lumea e proasta si crede.... pfff

P.S.

Felicitari primului ipocrit care a citit topicul si a votat "nu ma intereseaza". A fost o capcana special pusa :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...