Mergi la conţinut

Este Adevarat Ca Inspectia Tehnica Periodica?


trogheru

Recommended Posts

ITP'ul se poate face la orice statie care are banc pt. frane ( cred ca asa se numeste), pentru motorete. Si tind sa cred ca se poate duce oricine. Iti trebuie talonul si asigurarea daca imi aduc aminte, si cam 1 mil de lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti am vazut ca sunt statii cu stand de frane pentru moto, dar in judete ma tem ca nu prea s-a investit in asa ceva. In Hunedoara deocamdata nici o statie ITP nu face verificari pentru motociclete, suntem nevoiti sa mergem la RAR. Toti ITP-istii se plang ca e prea scumpa investitia si nu sunt destule motociclete ca sa se amortizeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaug la ce-a zis idd ca tre` sa mearga proprietarul. pe langa talon si asigurarea valabila, la ITP tre` sa ai la tine si CIV (cartea de identitate a vehiculului).

motoreta trebuie sa aiba cauciucurile, semnalizarea, luminile si frana in buna stare de functionare (ca nivel minim la care te prezinti cu ea la ITP).

suntem nevoiti sa mergem la RAR.

bine, dar am auzit ca RAR-ul e mai bland in tzara... aici e nenorocire. eu la itp merg la Mogosoaia, e un service agreat pt ITP moto tinut de dl. Mezdrea, motociclist. Foarte ok omul! Pt cei din zona noastra, recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana recent statiile ITP moto nu aveau obligatia de a avea stand de franare, asa ca unde era un salariat cu A primeau drept de inspectie moto. Problema a aparut de cand e obligatoriu standul de franare, pe care nu vrea nimeni sa-l cumpere pentru ca e scump si, chipurile, nu sunt destui clienti sa se amortizeze. Bucurestiul e exceptie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti...repet si eu intrebarea?...daca mi-a expirat ITP-ul...tre sa ma duc doar la RAR?sau pot sa-l fac si la o statie oarecare pt mobre?

Poti sa te duci la orice statie ITP care face verificari si pt. motorete ( in Bucuresti cel putin) . Eu am fost in primavara si mi-am facut-o undeva pe BLV. Timisoara - mai exact fix aici http://www.conceptca...ice.ro/itp.html

A fost totu foarte ok, si am platit in jur de 1 mil. Nu trebuie sa te duci neaparat la RAR, dar iti pot spune ca acolo o sa te coste cel mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te duci la orice statie ITP care face verificari si pt. motorete ( in Bucuresti cel putin) . Eu am fost in primavara si mi-am facut-o undeva pe BLV. Timisoara - mai exact fix aici http://www.conceptca...ice.ro/itp.html

A fost totu foarte ok, si am platit in jur de 1 mil. Nu trebuie sa te duci neaparat la RAR, dar iti pot spune ca acolo o sa te coste cel mai putin

Merci frumos...Nu stiu de unde am auzit ca daca iti expira ITP-ul...adica daca deja a expirat tre sa il faci doar la RAR...Nu de alta dar imi expira p 3 martie si daca nu se potoleste vremea asta....Merci mult maestre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos...Nu stiu de unde am auzit ca daca iti expira ITP-ul...adica daca deja a expirat tre sa il faci doar la RAR...Nu de alta dar imi expira p 3 martie si daca nu se potoleste vremea asta....Merci mult maestre.

Si eu aveam ITP'ul expirat cand am fost in primavara si n-a fost nicio problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aveam ITP'ul expirat cand am fost in primavara si n-a fost nicio problema .

Super atunci...o veste buna si merci pt informatia locatiei de p Timisoara...la kawa care am avut-o la Mogosoaia i-am facut ITP-ul..dar daca e ceva mai aproape cu atat mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o intrebare pe tema asta:

Daca nu am ITP si nu este inmatriculata ....si ma duc la Identificare calare oare imi zic aia ceva deacolo ?

fara numar??? pe strada?? thumbup.gifthumbup.gif obligatoriu sa mergi tare si cu forta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pun si eu o intrebare pe tema asta:

Daca nu am ITP si nu este inmatriculata ....si ma duc la Identificare calare oare imi zic aia ceva deacolo ?

Eu am fost cu motocicleta (neinmatriculata la noi) fara ITP la RAR pentru acte si mi-au facut Certificatul de Autenticitate (Identificarea), CIV si ITP.

Deci oricum acolo nu iti va zice nimeni nimic...ideea e sa nu te intalnesti pana acolo cu vreun echipaj de politie, ca in extra-sezon au obiceiul sa opreasca sa verifice actele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...