Mergi la conţinut

Despre Excluderi Si Renuntari


bogdan_harea

Recommended Posts

Gata sefu . Cine mai renunta . Asteptam urmatorul nume , cine o fi ?

Simplul fapt ca multi nu vor sa posteze pe aici este un vot de abtinere in loc de da sau nu . Deci cautati fiecare sa convingeti ca acesta este un grup de apropiati care nu impune reguli speciale de scriere sau de exprimare .

...dar sa va postez ceva ce am inceput pe PM . Aici este continuarea acestuia , transpune de fapt modul meu personal de a gandi si in acelasi timp o incercare firava de amiabiliate :

...., am propus ... poate prinde aici si anume> la onomasticile membrilor titulari si simpatizanti, alaturi de felicitari sa fi si ceva palpabil, ceva de care are omul nevoie. E doar o propunere si cred ca se inscrie in ce se doreste. Sa fiti sanatosi.

Cu totul de acord cu Gelu .

Tocmai aceste mici atentii ne apropiau pe unii de altii pe timpurile noastre .

Simplul fapt ca Ivan da semnalul de fiecare data cand este ziua cuiva inseamna foarte mult pentru fiecare dintre noi . Inseamna ca nu ne simtim inutili si ca pe langa cei din familie si de colegii de munca mai exista inca multi altii din vecinatatea apropiata sau mai indepartata care ne iubesc .

La prima propunere nu a luat niciunul seama de acest lucru ,iar in momentul in care mi-am retras titulatura de motoveteran s-a vazut ca de fapt ne lega foarte putine pe unii de altii , mai ales in cazul nostru al celor imprastiati prin tara care ne vedem odata pe an sau poate nici atunci .

Stiam eu ca Gelu este un om intelept din momentul in care l-am cunoscut . Ma bucura ca totusi a reusit sa treaca peste resentimente si posteaza pe acest forum .

Pentru mine a fost o experienta deosebita momentul retragerii . Am avut ocazia sa va cunosc mult mai bine pe fiecare (chiar si pe cei care s-au dat la fund) si tocmai de aceea imi dau seama de meritati sa va fiu prieten pentru totdeauna .

Priveam cu amaraciune forumul care din ce in ce devenea mai putin interesant , foarte multi priveau in tacere (fiind delogati) . De aceea incerc sa va scriu aceste randuri .

Se pare ca toti avem de invatat asupra conditiei umane si mai ales noi motociclistii cei care am rezistat vremurilor si care avem poate si un anumit grad de nebuneala. Faptul ca la Bucuresti exista un nucleu central este foarte bine. De fapt acest nucleu da tonul si este inima miscarii motoveteraniste . Asta nu inseamna ca li se poate permite orice mergand pe ideea ca sunt deschizatori de drumuri si poate ceva mai elevati decat noi ceilalti , iar la intrunirile de la Shorley fac un efort pentru noi toti .

Fiecare dintre noi cunoaste destui motociclisti cu statutul old care stiu mult mai multe decat noi in ale tehnicii , circulatiei , care au amintiri de neuitat si de neatins in vremurile astea , dar care se abtin sa participe la discutii din simplul motiv ca nu se pricep la ale scrierii si poate ca dau cu bata-n balta , cum spunea fox . Unii poate se abtin si datorita arogantei unora dintre noi . Pentru demonstaratie va pot da cateva nume daca imi cereti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... In urma cu ceva vreme am deschis o discutie, care a murit de la sine, si e mai bine asa ,.... in care spuneam ca nu vreau nici denumiri, nici insigne, embleme....ci doar sanatate si benzina  :)  kilometrii vin de la sine apoi .

        In mintea mea nu ma simt motoveteran, chiar recunosc ca "MINTEA MEA E BLOCATA UNDEVA LA 16-17 ANI ", doar ca se intampla altfel in jurul meu. Spuneam ca ma simt bine cu motociclistii de toate varstele,.......si uite  asa  m-am trezit salutat de prieteni ai baiatului cu: SA TRAITI !.... sau un SALUT ! cam jenat ( copii care in urma cu cativa ani ma salutau cu : saru'mana  nenea Dan ) .... vrem-nu-vrem tot la motoveterani ajungem........

        Toti ma stiu calare pe motoare de la 16 ani...... cu tata motociclist,  cu mama si  nevasta care au vazut tara din saua motorului ( au simtit si asfaltul - tot de pe saua  ),  cu baiat motociclist..... oare ma pot feri de "motoveteran" sau alt cuvant care tot la asa ceva te duce cu gandul ?

        Spuneam altor motoveterani , de aici de pe forum, ca sunt mai spurcat la gura si greu de controlat...asa ca nu ma vad apartinand unui grup, si de aceea sunt doar simpatizant ..... dar si de unul singur tot la "motoveteran" ajung .

       Unii nu vrem, sau nu acceptam  numele de motoveteran........ dar suntem vazuti asa, motoveterani..... chiar de nu ne ia nimeni cu:  "mosule". "

Si uite asa ne trece vremea / Si ne striga fetele: NENEA   :sad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... In urma cu ceva vreme am deschis o discutie, care a murit de la sine, si e mai bine asa ,.... in care spuneam ca nu vreau nici denumiri, nici insigne, embleme....ci doar sanatate si benzina :) kilometrii vin de la sine apoi .

In mintea mea nu ma simt motoveteran, chiar recunosc ca "MINTEA MEA E BLOCATA UNDEVA LA 16-17 ANI ", doar ca se intampla altfel in jurul meu. Spuneam ca ma simt bine cu motociclistii de toate varstele,.......si uite asa m-am trezit salutat de prieteni ai baiatului cu: SA TRAITI !.... sau un SALUT ! cam jenat ( copii care in urma cu cativa ani ma salutau cu : saru'mana nenea Dan ) .... vrem-nu-vrem tot la motoveterani ajungem........

Toti ma stiu calare pe motoare de la 16 ani...... cu tata motociclist, cu mama si nevasta care au vazut tara din saua motorului ( au simtit si asfaltul - tot de pe saua ), cu baiat motociclist..... oare ma pot feri de "motoveteran" sau alt cuvant care tot la asa ceva te duce cu gandul ?

Spuneam altor motoveterani , de aici de pe forum, ca sunt mai spurcat la gura si greu de controlat...asa ca nu ma vad apartinand unui grup, si de aceea sunt doar simpatizant ..... dar si de unul singur tot la "motoveteran" ajung .

Unii nu vrem, sau nu acceptam numele de motoveteran........ dar suntem vazuti asa, motoveterani..... chiar de nu ne ia nimeni cu: "mosule". "

Si uite asa ne trece vremea / Si ne striga fetele: NENEA :sad:

pentru aceasta postare , te rog sa ma accepti ca pretin . Am multe de spus despre Cugir . Sa ne vedem la Intrunire . Ai asigurata cazare din partea mea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Renunț la titlul de Motoveteran .

Consider ca nu îmi este locul aici .

Poate unii se vor întreba de ce am hotărât acest lucru ; poate alții cunosc motivele . Important este faptul ca nu vreau sa deranjez o societate de oameni prin comportamentul meu dezinvolt si nonconformist , mai mult decât atât nu accept jignirile si puseele nervoase ale nimănui care nu are nici cel puțin școala celor șapte ani de-acasă .

Ca urmare iau de îndată următoarele masuri :

  • *Retragerea din Clubul Motoveteranilor .
  • Eliminarea din fisele personale apartenenta la Clubul Motoveteranilor.
  • Neparticiparea la întrunirea Națională a Motoveteranilor .

Va doresc multa sănătate si îndeplinirea tuturor dorințelor .

Ve-ti rămâne cu toții pentru mine aceiași oameni de o mare valoare cu sufletul tânăr si neliniștit

Nicu Constantin

*nu poate fi demisie atâta timp cat nu exista niciun un act de aderare .

Editare ulterioara.

Si pentru ca nu va pot eu părăsi asa , în tristețe, astăzi pentru ca este ziua bărbatului va postez acest filmuleț .

Cine știe poate v-ar trebui un astfel de conducător .

:yahoo:

O atitudine care spune cite ceva despre Nicon. RESPECT!

Eu nici macar nu am mai incercat sa ma amestec in noul trib fara reguli clare. Care a permis ca veteranii reali sa fie umiliti de catre niste impostori si mahalagii totodata. Culmea ca nu sint decit citiva dar ajung pentru ati strica cheful de asociere si mai ales de a le vedea mutrele. Exemplu concret userul Angi. Miscarea veteranilor a fost compromisa atit de catre cei carora tresele nu le ajungeau, cit si de cei care nu intruneau conditiile ca sa le poarte dar bagareti din fire si nerusinati au marsat.. Tot respectul si consideratia pentru majoritatea dintre voi. Dar ne vom intilni in mod organizat doar cind miscarea veteranilor va fi :

1. Nationala si reprezentata egal pe toate forumurile de profil

2.Se va adopta minimum regulametul expus de catre mine pe forumul celalat in topicul : http://www.motocicli...629854-unamove/. Singura solutie de a scapa deopotriva de "superveterani" cit si de mitocani si impostori.

Ceea ce inseamna:

- minimum 15 ani de carnet (preferabil 20) si 10 ani de motociclism real pe baza de declaratie pe proprie raspundere

- purtarea cu mindrie a insemnelor si treselor respective, ca fiind singura cale pentru a indeparta impostorii

in rest va doresc si eu tuturor un sezon minunat :yahoo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O atitudine care spune cite ceva despre Nicon. RESPECT!

Eu nici macar nu am mai incercat sa ma amestec in noul trib fara reguli clare. Care a permis ca veteranii reali sa fie umiliti de catre niste impostori si mahalagii totodata. Culmea ca nu sint decit citiva dar ajung pentru ati strica cheful de asociere si mai ales de a le vedea mutrele. Exemplu concret userul Angi. Miscarea veteranilor a fost compromisa atit de catre cei carora tresele nu le ajungeau, cit si de cei care nu intruneau conditiile ca sa le poarte dar bagareti din fire si nerusinati au marsat.. Tot respectul si consideratia pentru majoritatea dintre voi. Dar ne vom intilni in mod organizat doar cind miscarea veteranilor va fi :

1. Nationala si reprezentata egal pe toate forumurile de profil

2.Se va adopta minimum regulametul expus de catre mine pe forumul celalat in topicul : http://www.motocicli...629854-unamove/. Singura solutie de a scapa deopotriva de "superveterani" cit si de mitocani si impostori.

Ceea ce inseamna:

- minimum 15 ani de carnet (preferabil 20) si 10 ani de motociclism real pe baza de declaratie pe proprie raspundere

- purtarea cu mindrie a insemnelor si treselor respective, ca fiind singura cale pentru a indeparta impostorii

in rest va doresc si eu tuturor un sezon minunat :yahoo:

Sa ma ierti da daca numesti forum de profil tzigania lui Dobrescu gresesti.Iar de asta cu tresele ma bucur ca am scapat.De altfel daca se reia prostia aia cu tresele anunt de pe acum ca ma trag deoparte.Ma bucur ca sunt printre noi si multi tineri care dau o pata de culosre frumoasa miscarii motoveteranilor.Nu trebuie sa-i numim impostori.Nici pe ei si nici pe cei ce nu au mai mers pe motor de zeci de ani si doresc totusi sa se alature Miscarii.Si in general nu trebuie sa facem ierarhizari,de niciun fel.De la aceste incercari ale unora de a fi mai Motoveterani ca alti sa ajuns la separarea unora de Miscarea Motoveterana.Iti urez multi km in noul sezon fara evenimente neplacute si te astept la Gorj la adunarea anuala a Motoveteranilor ca sa dezbatem pe viu si la mai multe beri problemele Motoveteranilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucura faptul ca Mircea a fost putin mai iute decit mine si l-a invitat pe Galen la Sacelu, fiindca acum mie nu-mi ramine decit sa intaresc invitatia pentru Galen de a veni in iunie la intrunirea noastra, pentru a discuta aspectele neclare sau mai sensibile care inca il tin deoparte de noi. Stiu ca Galen gindeste cam la fel ca mine (cred ca fiind cam de aceeasi virsta, avem aceleasi idei, principii, ...) si nutresc faptul ca nu-mi va refuza invitatia si ne va onora cu prezenta, asa cum a facut-o si datele anterioare. Asa ca ii doresc sa ne revedem cit mai repede, intregi si sanatosi! :drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucura faptul ca Mircea a fost putin mai iute decit mine si l-a invitat pe Galen la Sacelu, fiindca acum mie nu-mi ramine decit sa intaresc invitatia pentru Galen de a veni in iunie la intrunirea noastra, pentru a discuta aspectele neclare sau mai sensibile care inca il tin deoparte de noi. Stiu ca Galen gindeste cam la fel ca mine (cred ca fiind cam de aceeasi virsta, avem aceleasi idei, principii, ...) si nutresc faptul ca nu-mi va refuza invitatia si ne va onora cu prezenta, asa cum a facut-o si datele anterioare. Asa ca ii doresc sa ne revedem cit mai repede, intregi si sanatosi! :drinks:

Ivane iti multumesc pentru vorbele calde de oltean adevarat. Cei care ma cunosc stiu ca nu ma intereseaza tresele decit EXCLUSIV ca un drept descriptiv si in cea mai mare masura ca un agent sanitar. Care sa ne fereasca de neaveniti si de cei care vor sa manipuleze miscarea de suflet a veteranilor.

Cu tinerii? Cum sa am ceva negativ de impartit cu tinerii cind intre ei motociclez de cind ma stiu. :scooter: . In schimb cu notiuni fundamentale cum sint bunul simt si respectul nu ma joc, chiar daca din cauza asta ne vom intilni doar in particular cei care simtim la fel. Trebuie sa recunosc cinstit ca din punctul asta de vedere sint exclusivist si nu ma ascund.

asfalt uscat in noul sezon tuturor si sa ne vedem sanatosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care a permis ca veteranii reali sa fie umiliti de catre niste impostori si mahalagii totodata. Culmea ca nu sint decit citiva dar ajung pentru ati strica cheful de asociere si mai ales de a le vedea mutrele. Exemplu concret userul Angi. Miscarea veteranilor a fost compromisa atit de catre cei carora tresele nu le ajungeau, cit si de cei care nu intruneau conditiile ca sa le poarte dar bagareti din fire si nerusinati au marsat..

Ceea ce inseamna:

- minimum 15 ani de carnet (preferabil 20) si 10 ani de motociclism real pe baza de declaratie pe proprie raspundere

- purtarea cu mindrie a insemnelor si treselor respective, ca fiind singura cale pentru a indeparta impostorii

in rest va doresc si eu tuturor un sezon minunat :yahoo:

salut Galen

Din motive evindente ( si anume categoria de varsta apropiata de a lui Angi precum si existenta unor motociclisti ce nu sunt in categoria descrisa de tine dar care ne sunt dragi si apropiat ) , ce ai scris ma sus e destul de ciudat.

Intrucat nu stiu datele problemei ( deh, am intrat dupa ce incepuse filmul si se stinsese lumina dar vreau sa stau pana la final ) pot sa ma lamuresti care este de fapt situatia reala care te a determinat sa il "ataci " pe Angi ?

Intentia mea este de a ma lamuri asupra unor aspecte care mi sunt neclare si de a nu lasa "forumita" sa se imprastie si sa devina toxica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfat , pentru ca nu voi modera nimic aici: foxule , intreband ceea ce ai intrebat, care sunt problemele lui galen, si de ce angi, indiferent de motivele reale, un raspuns la intrebarea ta e foarte delicat. E ca si cum ai vedea pe strada pe cineva cu cutia pandorei in mana, tinand capacul inchis, si tu ii dai o surubelnita si il intrebi daca nu poate sa iti arate si tie daca se poate dechide cutia :), dar discutiile trebuie sa curga liber

km multi si sa faceti intruniri frumoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, marite. Intrebarea mea, oricat de delicata , ramane - daca era o problema personala atunci era binevenit PM -ul .

Hai sa avem verticalitatea aia pe care o pretindem si nu a politicienilor care o dau pe dupa plop.

Am pus o intrebare din dorinta de a intelege ce se intampla , in ideea ca nu e vorba de oameni a caror unitate centrala ( CPU ) functioneaza defectuos - daca era vorba de altcineva ( cum circul de dincolo, nu dau nume ca se stie ) apasam frumos pe ignore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, marite. Intrebarea mea, oricat de delicata , ramane - daca era o problema personala atunci era binevenit PM -ul .

Hai sa avem verticalitatea aia pe care o pretindem si nu a politicienilor care o dau pe dupa plop.

Am pus o intrebare din dorinta de a intelege ce se intampla , in ideea ca nu e vorba de oameni a caror unitate centrala ( CPU ) functioneaza defectuos - daca era vorba de altcineva ( cum circul de dincolo, nu dau nume ca se stie ) apasam frumos pe ignore.

Prietene, raspunsul v-a veni imediat ce iti vei pune la profil virsta si toate cele, asta ca sa nu amestecam datele problemei.

Dar parca era vorba de excludere si din ce vad s-a cam iesit din tema, despre ce vorbim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad legatura cu varsta si toate cele in acest context si respectiv nici o mixare de date de nici un fel.

Fie se discuta pe PM daca este vorba de o problema personala, fie se discuta pe forum in context.

Daca e nevoie de justificari pentru a cere lamuriri, ok , o fac si pe asta.Deocamdata nu am primit un raspuns sau de fapt l-am primit prin lipsa lui asa ca lamurindu-ma am considerat subiectul inchis.

Chiar asa, despre ce vorbim ?

Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutia pandorei se va deschide probabil mereu atita vreme cit nu este golita de continutul murdar. Ma refer la insultele cu care m-au cadorisit userii Angi si Enduristul acum mai bine de un an cind la fel am cerut explicatii pe un ton zic eu super decent, chiar daca era hotarit. Sau insultele la care s-au pretat mahalagii lui Harea si in cazul altor useri care au parasit sau sint pe punctul de a parasi aceasta organizatie cu baza de lut.(abuz).

1. AMOVERO s-a fondat in jurul unor principii simple si unor reguli la fel de simple ca ORGANIZATIE DE VETERANI. Care dupa episodul "Nastase" au fost amendate in cadrul noii asociatii. Adica membri trebuie sa aiba 20 de ani de carnet si experienta moto concreta (ani de motociclism activ)cit considera ei in virtutea bunului simt suficient ca sa pretinda apartenenta la organizatie.

Opinia mea a fost si atunci ca e decent sa ai minimum 10 ani de motociclism activ ca sa te poti numi veteran .

2.

3. Fiecare dintre noi are dreptul sa se afilieze organizatiei care il reprezinta, ideile mele fiind minoritare a fost decent sa ma retrag. Nu ma asteptam insa sa fiu insultat in termeni de mahala.

4. Asa ca propun tuturor celor care gindesc similar sa aiba curajul initiativei si sa ma ajute sa reinviem AMOVERO in spiritul ideilor initiale. Adica o organizatie de veterani cu veterani si pentru veterani. Fara exceptii ridicole si infatuate sau favoritisme. Fara sa am nimic impotriva simpatizantilor consider ca dreptul de vot si initiativa in organizare trebuie sa apartina exclusiv membrilor.

5.

6. Personal ma implic doar pentru ca mi-au placut primele doua intruniri de la Tismana si pentru ca va respect pe majoritatea dintre voi. Va astept sa reinviem AMOVERO dar cu criteriile de selectie si regulile care sa ne fereasca pentru totdeuna de sefi intriganti si de impostori, care au fost mereu si in orice organizatie cozile de topor ale primilor.

7. Nu vad nici o problema ca sa existe n organizatii de veterani, dar fara izolare si monopol. Avem destui sefi in statul asta nu ne lipsesc si altii in momentele noastre de destindere. In fond tot ce doresc eu e sa ma intilnesc cu veteranii reali, ceea ce am facut si voi face oricum.

Daca tot m-ati provocat sa deschid cutia pandorei, cam asta e adevarul meu.

Editat de topgun
punctul 2 legat de Angi si punctul 5 legat de Harea sunt formulate eronat
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen @ ai folosit cuvinte insultatoare absolut gratuit la adrersa unor useri dovedind prin asta ca scopul tau e sa-i insulti pe cei care au alta parere decat tine si nu sa combati subiectul cu argumente. Cu astfel de mesaje chiar ca nu ai nici o sansa sa reinvii ceva ce oricum se nascuse mort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad cam asa ; TREBUIE SA FIM PE SOSEA , NU PE TASTATURA !........... AM PERMIS DIN 1985...si !?....... km!? ..... nu ii numar, simt bucuria pe motor, nu cu ochii pe kilometraj........ ma simt bine si pe scuter , si pe moto comunista, si pe ceva mai nou ( SV 650, RAPTOR 650 )......... de trese nu am nevoie !......... doar benzina si timp pt KILOMETRII !!!!! Hai sa ne simtim bine impreuna , fara trese ( le am ..... sunt 2 ! ), mofturi... bisericutele se fac dupa aia (asa e omul ! :flex: ).......... doar nu suntem toti la fel !

Fapt divers !

asta toamna ............ fiul meu a mers cu un CZ 175 Sport la ...........Cluj..........si din ce a spus el .......se uitau dupa acel moto ( care am pretentia ca e aproape de cum l-a facut mama lui ! )....doar cei trecuti.... cei cu plasticate, cam strambau din nas .

Asa si cu cei cu 'barba sura " !....... oare ce vrem ?

In 2010 , la Tismana am simtit si vazut cate ceva.......... doar ca nu am povestit.

se va ivi momerntul.

cred ca multi suntem pe aceiasi lungime de unda....doar ca ne ia valul ........si comoditatea !

Ma simt f. bine cand unul de 18-22 ani , ma intreaba cate ceva, referitor la moto,......... si se simte acel respect, pe care il cautam pe forum, noi, MOTOVETERANII .......... respect pe care nu il caut, dar VINE .........fata de tot ceea ce se vede pe aceste forumuri........ si atunci !?

PUNCT !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

galen,nu ai deschis o cutie a pandorei tu continui in stilul in care ai inceput.Cu atacuri la persoane,cu incercari de a ne divide,de a neindeparta pe unii de la drumul nostru.Vreau sa stii ca acolo unde ne chemi tu eu nu am dorit sa vin nici in momentele mai "bune" ca sa zic asa.Din multe motive pe care nu le mai insir.Daca vei continua tot asa,adica cu lipsa de barbatie si onorabilitate (cum pot numi altfel lipsa ta de curaj de a spune ceva in fata cuiva?) eu o sa cer moderatorilor sa te restrictioneze ca nemeritand sa poti posta la Motoveterani.Si chem pe toti membrii Clubului Motoveteranilor sa procedeze la fel ca mine pentru izolarea ta ca daunator.Trebuie sa intelegi ca aici nu ai niciun fel de aderenti,sustinatori sau macar simpatizanti si ca daca nu incetezi cu acest stil "murdar" te autoexcluzi de la dreptul de a participa la discutiile noastre.Multi colegi din cei ce te cunosc au avut numai cuvinte de lauda la adresa ta dar modul in care te comporti arata o alta fata pe care eu nu mai vreau sa o cunosc.Deci considera ca mi-am retras invitatia ce ti-am facut-o.

Domnului moderator.

Avand in vedere atacurile la persoana ale lui galen la adresa unor membri ai Clubului Motoveteranilor,aici ,pe fata ,la vedere,cer ca la prima postare in acelasi mod userul galen sa fie restrictionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...