Mergi la conţinut

De ce unii dintre noi risca?


stefangc

Recommended Posts

Mergeam ieri pe Ana Ipatescu (cu masina) pe la 4 pm si trei motoare supersport cu trei flacai trec pe linga mine cu peste 100/h printre masini (unul mergea chiar pe o roata!!). Si eu sunt motociclist de 2 ani si am mers ceva, dar nu o sa inteleg niciodata cum poate cineva la ora de varf sa conduca asa in trafic! Daca le trecea un pieton care avea verde la stopul din dreptul Hotelului Minerva se intimpla un dezastru. Sau o masina care intoarce in squarul ala!

Normal ca motociclistii sunt vazuti prost de toti pt ca unii au astfel de atitudine, pe care nu am vazut-o decit in Romania!

Si nu e prima data cind vad asta. Si pe Dorobanti am mai vazut tot la ore de genul asta.

Eu am un fazer de 600 cu 95 cp si niciodata nu am simtit nevoia sa merg asa tare sau pe o roata printre alte masini (nu ca as sti sa merg pe o roata, dar nu imi doresc asta).

Bineinteles ca e f spectaculos ce fac ei dar si f periculos si nechibzuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu pasarica lui !!! aste e nu ai ce face !!! daca le place sa riste nu au decat !!! + cred ca fiecare dintre noi a riscat macar o data , stii tu cand o stare din aia care te face "invincibil" si ai chef sa te faci vazut , adimirat si de invidiat !!! Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca si afara fac asa, dar eu unul nu am vazut, poate si pt ca sunt f putini cu motoare asa scumpe (ma refer in special la spania, italia si grecia unde am vazut f multe scutere si motoare vechi si de cilindree mica).

Din partea mea pot sa riste cit vor, nu asta era ideea. Numai ca probabil si manifestari de genul acestora fac ca cei cu masini sa nu respecte motociclistii pe cit ar trebui

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca din cauza asta se intampla toate cele.... si... daca as fi motorist nu as vrea respect din partea soferilor ci doar sa ma vada, sa nu dea peste mine, sa nu ma omoare, in rest... treaba lor ce cred despre mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Grecia si Italia nu prea, in Germania mai putini,dar in Franta si Ungaria poti vedea destui care pleaca pe o roata de la semafor sau "croseteaza" printre masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot mergem asa, macar sa nu ne suparam cand da vreo conserva peste noi, nu? doar de-aia riscam...eu cand risc ceva imi si asum si evenimentul posibil ulterior. nu ma supar apoi decat cel mult pe mine...am riscat ca prostu' doar.

AVETI GRIJA PA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Am inteles! e normal sa se mearga asa! O sa incerc si eu  B)

Nu e normal sa mergi tot timpul asa (si nu iti recomand sa mergi asa) dar cateodata te apuca pandaliile si mergi ca nebunu' , nu mai tii cont de nimik..... Asa ca............ Treaba ta. Parerea mea. Ride SAFE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal sa mergi tot timpul asa (si nu iti recomand sa mergi asa) dar cateodata te apuca pandaliile si mergi ca nebunu' , nu mai tii cont de nimik..... Asa ca............ Treaba ta. Parerea mea. Ride SAFE.

Eu unul nu ma avenuturez prea tare ca am condus pina acum doar vreo 4000 km pe moto. Iar cei 180.000 km cu masina ma fac sa stiu sa merg prudent. dar doar ma minunam si eu de curajul unora....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe linga asta ar trebui facuta o petitie la Primaria Bucurestiului si la AND sa schimbe vopseaua aia de marcaje care e f alunecoasa mai ales la trecerile de pietoni. Eu unul am avut ceva probleme de echilibru pe ele la frine mai bruste, iar pe ploaie sucks rau de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Am inteles! e normal sa se mearga asa! O sa incerc si eu  B)

Mai Stefane....normal nu prea este...da vezi tu !!??...cine crezi ca mai e normal in ziua de azi ??!!? :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de fiecare ... vorba ta ... baetzii simt nevoia .. dealtfel ca si mine ... sunt fel si fel de motociclisti .. de exemplu mie imi place sa merg f tare si cat mai la limita sa simt cum pulseaza adrenalina .. pt. mine asta inseamna motocicleta ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot mergem asa, macar sa nu ne suparam cand da vreo conserva peste noi, nu? doar de-aia riscam...eu cand risc ceva imi si asum si evenimentul posibil ulterior. nu ma supar apoi decat cel mult pe mine...am riscat ca prostu' doar.
Perfect spus.Doar ca se vor mai gasi apoi motociclisti care, dupa ce le moare un coleg sa spuna :Nu avea domne' viteza doar 20-30km/h desi frinele puse sint de citeva zeci de metri,motocicleta e facuta muci,iar motociclistul e facut poster pe un gard.Doar de dragul de a incrimina un conservant se face atita gura.Nu am vazut in nici un accident sa se spuna ca a fost vina motociclistului.Toti spun ba ca conservantul a intors in loc nepermis,ba ca nu a dat prioritate,DAR NICIODATA MOTOCICLISTUL NU ARE VINA( el poate sa treaca prin intersectie cu 200 la ora-ca doar e jmeker si se uita toata lumea.Eu nu contest ca nu iti ridica adrenalina si iti da "senzatii" ,dar hai mai fratilor sa fim drepti pina la capat si sa dam dreptate cind e dreptate,nu doar de dragul ca e MOTOCICLIST.Exista o gramada de sosele bune si libere(unele)in afara orasului unde ii poti da "in gura" pina o rupi,dar nu mai are acelasi farmec ,nu?(nu te mai vad gagigile si ceilalti cind zbori pe o roata,nu mai esti in centrul atentiei)ASA CA RISCATI PE PIELEA VOASTRA si trageti-va singuri ponoasele....
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut lume, parerea mea este ca fiecare e liber sa riste cit vrea, atita timp cit il priveste doar pe el. in rush hour e vorba si de altii pe care riscul acesta ii poate afecta. n-are rost sa intram in detalii. clar ca toti avem damblale din cind in cind, dar e o diferenta daca le avem de dragul adrenalinei sau de dragul pipitzelor care stau la marginea drumului. deci aici e chestia. cind ma apuca scot gpz-ul sa-i arat vreo ora doua curbe faine si rapide pe drum frumos, si vreo citeva reprize de top speed pe autostrada. dar asta o fac duminica dimineatza pe la 5 am. e altceva si n-am nevoie de spactatori. adrenalina este cita vrei. da ce sa-i faci asta-i ce vrem in final. salutari si drum bun la toate lumiile. vorba lu nea no fear, pain is temporary, glory is forever. peace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmmda suntem putin cam egoisti aicia (cel putin eu), nu prea ma gandesc ce las in urma si... chiar nu ma intereseaza, daca eu mor ce-mi mai pasa mie ce ramane in urma mea, eu sunt mort si gata (nu gandesc deloc bine dar asa gandesc eu)

ps. cel mai mare cosmar al meu este... nu acela ca mor, ci acela ca raman cu o infirmitate ceva :(:(:( ...mai bine mor

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe linga asta ar trebui facuta o petitie la Primaria Bucurestiului si la AND sa schimbe vopseaua aia de marcaje care e f alunecoasa mai ales la trecerile de pietoni. Eu unul am avut ceva probleme de echilibru pe ele la frine mai bruste, iar pe ploaie sucks rau de tot

ai perfecta drepate mai ales ca in unele viraje sunt treceri de pietoni marcate cu aceiasi vopsea smechera si imediat fuge fundul la padure.ma combin la petitie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Perfect spus.Doar ca se vor mai gasi apoi motociclisti care, dupa ce le moare un coleg sa spuna :Nu avea domne' viteza doar 20-30km/h desi frinele puse sint de citeva zeci de metri,motocicleta e facuta muci,iar motociclistul e facut poster pe un gard.Doar de dragul de a incrimina un conservant se face atita gura.Nu am vazut in nici un accident sa se spuna ca a fost vina motociclistului.Toti spun ba ca conservantul a intors in loc nepermis,ba ca nu a dat prioritate,DAR NICIODATA MOTOCICLISTUL NU ARE VINA( el poate sa treaca prin intersectie cu 200 la ora-ca doar e jmeker si se uita toata lumea.Eu nu contest ca nu iti ridica adrenalina si iti da "senzatii" ,dar hai mai fratilor sa fim drepti pina la capat si sa dam dreptate cind e dreptate,nu doar de dragul ca e MOTOCICLIST.Exista o gramada de sosele bune si libere(unele)in afara orasului unde ii poti da "in gura" pina o rupi,dar nu mai are acelasi farmec ,nu?(nu te mai vad gagigile si ceilalti cind zbori pe o roata,nu mai esti in centrul atentiei)ASA CA RISCATI PE PIELEA VOASTRA si trageti-va singuri ponoasele....

Nota 10+ frate :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baetzi, faza cu vopseaua de pe jos e nasoala, io mi'am luat'o la academia militara, sus, cu IJu, deci nu pot sa spun ca eram foarte "nervos". Era exact o trecere de pietoni. Nici n'am stiut ce se intimpla cu mine, si cum treceau masinile pe linga mine, in timp ce io alunecam... ce mai experienta. Aveam cauciuc rusesc pe spate, cred ca a contribuit si el la lipsa de aderenta.. De atunci incetinesc la curbe de ma claxoneaza toti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
.. De atunci incetinesc la curbe de ma claxoneaza toti..

Parerea mea e ca e foarte bine ca faci asa. Lasa-i sa clasaoneze, da-i incolo!!

Pana te obisnuiesti cu motoru... mai bine o iei mai "catinel".

Cat despre faza cu vopseaua.... cred ca a inceput deja sa se faca ceva.

Ati observat ca pe unele portiuni din Bucuresti, mai precis pe Iuliu Maniu si

portiuni din Bucuresti-Ploiesti(or mai fi si altele... nu shtiu) au pus nishte "chestii"(ca niste fashiutze de asfalt, dar perpendiculare pe directia de mers-nush exact) pe marcaje si pe trecerile de pietoni?? :huh: Nu stiu exact ce sunt (sau cum le-au "lipit" acolo), dar am si calcat pe ele(cu picioru :P:P )... si se aluneca foarte greu pe ele... Hmm...

Editat de Shobolanu9
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Asa e! or fi citit si ei topicul asta si au decis sa schimbe vopseaua :)

<{POST_SNAPBACK}>

:lol::lol::lol:=))

serios vorbind acum!! nu stiu kre dreq-i rolu "chestiilor" ala. in afara de a te "zgaltzai" cand treci peste ele (cu motor,conserva, trotineta, whatever ) sau de a cheltui bani -zic eu- km aiurea.

poate lucreaza kreva de pe forum la primarie sau la adminstratia strazilor (si cred k-s sansele mai mari sa se apuce adrian izvoru' minune de kntat un "god is only a statistic " cu Marilyn Manson ) si ne zice si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca motorul il poti avea pentru unul dintre cele trei scopuri:

1-sa mergi cu el (chiar si printre masini cand te grabesti; dar prudent...si cum mai intotdeauna te grabesti...nu prea mai ai timp de prudenta)

2-sa te dai mare cu el

3-sa mori cu el

E alegerea ta !

Suna ca un spot publicitar dar poate nu doar soferii ar trebui atentionati de prezenta noastra, ci si unii dintre noi.

Salut pe aceasta cale pe cei care au impartit fluturasi !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...