Mergi la conţinut

Plimbare Prin Franta Pe 2 Roti - Aprilie-Mai 2012


Noni

Recommended Posts

noni , arunca un ochi aici la cartea despre care iti spuneam ....

http://auto.viamichelin.fr/vm_mz_home.aspx?article=157730

aici ai detalii pe gps despre fiecare traseu http://www.viamichelin.fr/tpl/mag6/art201003/htm/85-virees-a-moto-2010-fichiers-GPS-a-telecharger.htm

mie mi se pare foarte utila cartea. gasind tot aici nu mai are sens sa ma apuc eu de scanat :)

daca te intereseaza un traseu in special, ii fac poze si in carte , desi il poti incarca pe net si vezi cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pus motoarele azi pe camion.. le-am ambalat frumos cu bagaje cu tot, le-am facut asigurare de transport in caz de orice, vineri ne-am dat intalnire cu ele in Frankfurt.

E prima oara cand le punem pe un transport, amandoi ne uitam azi la ele cu o privire.. "nu era mai bine totusi daca plecam pe ele?"..

Pana la urma e mai bine asa... ne-am impacat cu ideea.

Asteptam ziua de Joi sa luam avionul catre Frankfurt si sa ne vedem o data plecati... :sclerosis:

P.S: Am fost mai intelepti de data asta, ne-am pus amandoi (eu silencere) si el tobele originale, sa nu mai fim nevoiti sa purtam dopuri de urechi pe drum ca in alte dati..

post-1-0-92715400-1335214263_thumb.jpg

post-1-0-14099300-1335214265_thumb.jpg

post-1-0-96758400-1335214265_thumb.jpg

post-1-0-20702000-1335214267_thumb.jpg

post-1-0-06422800-1335214268_thumb.jpg

post-1-0-24663900-1335214269_thumb.jpg

post-1-0-11659100-1335214270_thumb.jpg

post-1-0-95901400-1335214270_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noni astazi , in afara orasului am avut 3 grade si ploaie.

ploaia se va opri, zic ei, in weekend dar sa aveti haine groase , sau si haine groase pentru ca s ar putea sa fie nevoie.

Poti da de zile cu 15 grade dar si de zile in care ploua mocaneste toata ziua si ai maxim 6-7 grade la pranz si 3-4 dimineata.

eu sper sa prinzi timp frumos, dar sa te astepti si la bucatele de drum cu vreme rea. La mine in belgia pot avea azi 15 grade, soare si frumos si maine 3 grade si ploaie.

Eu vineri la ora 9 30 plec din belgia. vineri seara. Daca cumva sunteti in belgia cu mult inainte, sa zicem un 5-6 poate ne vedem pe undeva. Eu la 9 30 cel tarziu trebuie sa fiu in charleroi,... cine stie, vorbim

drum bun si sa iasa totul bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt tare optimist ca vom prinde vreme buna :)

Ne-am echipat amandoi cu haine groase.. it's ok..

Traseul aproximativ pe zile ar fi:

26 - Frankfurt - Trieffenstein

27 - Brugges

28 - Etretien

29 - Saint Malo

30 - Brest

1.05 - Le Mans

2.05 - Vierzon

3.05 - Foix

03.05 - Leucate

04.05 - Aix

05.05 - NIce

06.05 - La Spezia

07.05 - Florence

08.05 - Udine

09.05 - Zagreb

10.05 - Belgrade

11.05 - Valcea

12.05 - Comanesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , au nenorocul sa pice intr-o perioada umeda .In curand vor fi in insorita Provence (unde si noi am fost stropiti copios) si vor redescoperi placerea asfaltului uscat .

Singurul meu regret este ca ajung cu o saptamana prea devreme ; we viitor , este marea nebunie de la St Tropez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea ne-a avertizat ca o sa avem parte de ploi, uragane, vreme de 2 bani.. inclusiv weather.com si google.

Ei, ghiciti ce?

Am trecut zilele astea vazand in stanga, dreapta si spatele nostru nori imensi de furtuna dar, noi nu am prins niciun strop de ploaie. Doar o vreme perfecta de motor.

O singura zi (alalteieri) ne-am pus costumele de ploaie pe noi si am fost nevoiti sa le purtam cateva ore.

Acum suntem in Le Mans si am avut parte de o vreme absolut fantastica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noni, asa e vremea. ai avut noroc si cum pleci spre sud e din ce in ce mai frumos. bucurati va de vreme.

Eu am prins ploi si la ceva km sud chiar inundatii (nu cine stie ce dar sa fie apa car roata de la masina pe portiuni pici de drum)

ieri a fost prima zi cu soare in care am iesit din casa in tricou si azi ... e iar frig.

dar, pe masura ce mergeti spre sud ati scapat de vremea asta si o sa fie din ce in ce mai bine.

Am vazut o poza cu ktm ul la orizontala. cum ai reusit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mai e? Cum decurge calatoria? Tatal tau tine pasul cu harleyu` sau tu mergi lejer, la pas cu ktm-ul si nu-l alergi? Vremea sper sa se fi imbunat...

Ce mai face domnul Windfucker? Transmite-i, rogu-te, calduroase saluturi! Cel mai frumos lucru intr-o calatorie (zic eu) e ca pe parcurs sa fii intampinat de oameni ca el...

Hai cu vesti! Si poze, domnilor; una-doua, cand e timp, doar daca e - ca e masurat timpul in excursie. Si drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns in Pisa.. eu lucrez ceva la calculator.. si el.. sforaie :))

Acum doua zile am fost la Cristi (windfucker) si sotia lui. Ne-am simtit foarte bine la ei, ne-au primit cu bratele deschise, nu am cuvinte de lauda pentru ei :)

Am vazut impreuna putin din Marsilia si ne-au dus sa mancam niste clatite bune intr-un loc pe care desigur noi nu l-am fi ghicit niciodata. Adaug imediat si niste poze..

Acum doua zile am plecat de la ei, desi nu ne venea sa ne dezlipim de acel loc eram (si suntem inca) obositi chiar daca facem in medie 300-350 de km/zi, ne oprim destul de des pentru poze si plimbari prin orase. Ieri seara ne-am cazat in Nisa si azi am vizitat-o dupa care am facut toata coasta pana in Monaco. Am luat-o apoi pe autostrata catre La Spezia si am ajuns in zona Cinque Terre, un drum prin munte de vreo 100 de km, peisaje superbe, plajele la fel.. Ne-a prins noaptea si iar am intrat pe autostrada pana in Pisa. Maine, avem program de poze cu turnul celebru care sfideaza legea gravitatiei si vedem noi ce-o mai fi prin apropiere, apoi mergem catre Florenta si Padova.

post-1-0-96272200-1336432758_thumb.jpg

post-1-0-02869500-1336432839_thumb.jpg

post-1-0-38159200-1336432901_thumb.jpg

post-1-0-76015600-1336432995_thumb.jpg

post-1-0-47144000-1336433027_thumb.jpg

post-1-0-30231000-1336433084_thumb.jpg

post-1-0-90509500-1336433150_thumb.jpg

post-1-0-65753600-1336433182_thumb.jpg

post-1-0-85476900-1336433224_thumb.jpg

post-1-0-31327200-1336433299_thumb.jpg

post-1-0-92470200-1336433375_thumb.jpg

post-1-0-86987400-1336433428_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine, avem program de poze cu turnul celebru care sfideaza legea gravitatiei si vedem noi ce-o mai fi prin apropiere, apoi mergem catre Florenta si Padova.

e foarte misto ca mergeti cate putin zilnic. asa si trebuie. va astept acasa in buna stare, oameni si mobre si sper sa calatorim impreuna cat de curand; vad ca va apropiati mult de conceptul festina lente ! :-))) ma bucur sa aflu ca totul e ok, nu te stradui cu pozele, noni, daca nu-i timp; si stiu ca nu e; vei avea tot timpul la intoarcere. asfalt uscat in continuare si mai ales vreme buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca sunt in afara topicului, dar in pozele postate de Noni, am vazut un spatar pentru saua din fata, nu a pasagerului si as vrea sa intreb daca are cineva posibilitatea sa ma indrume unde mi-as putea monta si eu asa ceva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi inceput cu sudul Frantei si as fi lasat nordul in ultima parte a calatoriei, cand oboseala e mai mare :biggrin: Mie sudul mi-a placult mult mult mai mult.

Noni, mai e tancul la urcarea spre Notre Dame din Marseille? :biggrin:

Fuckere, tot asa buna macarea acolo? Ce-as mai baga o inghetata ..... :tongue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A trebuit sa astept (pentru ca asa e frumos) ca Noni sa posteze primul .

Ei , dragii mosului , va pot spune ca vizita acestor oameni de calitate este cel mai frumos lucru care ni s-a intamplat in ultima vreme .

Dar , ca tot ce este prea frumos , dureaza prea putin ; desi am insistat sa plece luni dimineata , nu a fost posibil . Nu-i nimic , sper sa revina cat de curand .

Intradevar Cesar , am iesit sambata seara pentru cina la " L'Abri Cotier " restaurant curatel cu specific marin ;pentru desert am urcat in fortareata din Miramas-le-Vieux unde terasa de la "Le Quille " mi-a soptit ca moare de dorul lui Cesar si al apetitului sau ptr inghetata :)

Alaturi de noi a fost si un amic , tot roman , sofer de camion si mototciclist , evident . Pentru ca seara sa se termine frumos , natura a dat si ea o mana de ajutor:post-25027-0-35749600-1336539244_thumb.j

Binenteles , voia-buna a fost cuvantul de ordine in ciuda oboselii si a orei tarzii . In categoria "voie buna" a intrat si glumita foto (eu si sotia mea alaturi de Dan) pe care am numit-o "Dan in tara piticilor" :) ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...