Mergi la conţinut
EnduroSanyi

Dakar 2013

Recommended Posts

Pe 21 Martie, la Paris a fost prezentat calendarul editiei cu numarul 35 al celui mai mare raliu din lume, si anume DAKAR 2013. Pentru a cinciea oara consecutiv, Dakar-ul se va tine tot in America de Sud, noutatea fiind ca aceasta editie va lua startul pe 5 Ianuarie 2013 din Lima, Peru si se va termina pe 20 Ianuarie 2013 in Santiago, Chile.

Pentru prima data, desertul va intra in peisajul concurentilor din primele zile ale Dakarului. Ziua de odihna va fi pe data de 13 Ianuarie, in San Miguel de Tucuman din Argentina.

Inca nu stim daca baietii nostrii de la Vectra vor participa sau nu, dar mai e timp sa se decida, respectiv sa-si anunte intentia.

Noi speram ca da, respectiv ca isi vor inbunatatii performantele cu fiecare participare. Pana acum asa a fost.

parcours-carte.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

S-a afisat lista oficiala a participantilor la DAKAR 2013 si din pacate, nu apare nici un nume romanesc pe acesta. Chiar daca azi vara Mani imi spunea ca vor participa din nou la Dakar, in aceasi formatie ca si in ultimii doi ani, se pare ca din anumite motive planurile lor au fost schimbate.

Sa speram ca e o doar o pauza de un an, iar la DAKAR 2014 numele baietilor nostrii o sa apara din nou pe aceste liste.

Dar pana atunci, asteptam sa vedem ce se intampla in etapa care urmeaza al DAKAr-ului, ce mai fac protagonistii, cum o sa-si imparta locurile, iar fiind si eu un detinator de HONDA, ce o sa faca Helder Rodrigues si echipa Honda cu noile lor CRF450 Rally.

Eu personal, abia astept sa inceapa aventura pentru ei si show-ul pentru noi.....

Honda-CRF450-Rally-1-590px.jpg

Link la postare

Da ,se anunta interesant ,mai ales ca Honda vrea sa traga tare si sunt hotarati sa puna capat suprematiei KTM .

In orice caz abia astept ,ca in fiecare an ...

Pacat ca baietii nostri nu s-au bagat anul asta ,dar este oarecum de inteles ,costurile sunt enorme ...

Link la postare

Foarte interesanta schimbarea de atmosfera. Se cam renunta la campii si traseul pare a fi in totalitate montan. Asta duce cilindreea si greutatea motoarelor in jos si creste importanta echipelor de asistenta.

Link la postare

Cum ne-a obisnuit Dakar-ul in decursul anilor, oricand, orice se poate intampla, "jucatorii" ne rezerva surprize si pentru aceasta editie: spaniolul Marc Coma, cel mai important rival al lui Cyril Despres nu va lua startul in editia din 2013, nefiind inca recuperat dupa accidentul suferit in Raliul Marocului, cand a reusit sa-si disloce umarul. Stirea a fost facuta publica pe 21.12.2012 cand lumea "astepta" vestea sfarsitului lumii....

Oare Despres va intra putin mai relaxat in cursa stiind ca marele sau rival nu mai prezinta nici un pericol in aceasta editie, sau Helder Rodrigues va prelua "rolul" lui Coma si va incerca cu al sau nou Honda sa-l impiedice pe francez sa castige al 5-lea titlu de "Dakar Winner"? Sa nu uitam ca Rodrigues a terminat pe podium ultimele doua editii, speram ca CRF-ul sau il va juta sa ne ofere aceleasi emotii cu care ne-a obisnuit lupta dintre Coma si Despres.

Eu astept cu nerabdare data de 5 Ianuarie, cand va incepe "marea batalie"......

Pana atunci odihna placuta cititorilor acestui forum, Craciun Fericit in continuare si Un An Nou plin de iesiri pe doua roti, fara evenimente neplacute!!!

Link la postare

Batalia a inceput si se pare ca nici anul asta nu o sa fie mai prejos fata de ani precedenti.Mie mi se pare mai palpitant cursa gen Dakar ,organizat in America latina decat cele din Africa unde s-a amestecat politica alterand tot ce era in legatura cu acest sport.Si fiind si eu proprietar Honda tin pumni pt echipa Honda macar daca nu sunt acolo ai nostri.

Link la postare

Salutare si imi cer scuze ca in acest an nu am reusit sa va tin la curent cu noutatile din DAKAR, asa cum am facut-o anii trecuti, dar din motive independente de mine, nu am avut aceasta posibilitate. Si eu culegeam informatiile cu cateva ore intarziere, si doar informatii scurte (clasament, cate un clip din cand incand etc.)

Dar totusi, as dori sa postez clipurile fiecarei etape din DAKAR 2013, ca oricine, oricand doreste, sa le poata viziona aici.

Banuiesc ca toti stiti deja clasamentul Moto, dar pentru a ramane si acesta scris il prezint:

1) 1 DESPRES (FRA) KTM

2) 11 FARIA (PRT) KTM

3) 7 LOPEZ (CHL) KTM

4) 32 JAKES (SVK) KTM

5) 12 PEDRERO (ESP) KTM

6) 9 PAIN (FRA) YAMAHA

7) 3 RODRIGUES (PRT) HONDA

8) 30 PIZZOLITO (ARG) HONDA

9) 15 VERHOEVEN (NLD) YAMAHA

10) 20 GONÇALVES (PRT) HUSQVARNA

Iar acum clipurile zilelor:

Etapa 1 - Lima-Pisco::

Etapa 2 - Pisco-Pisco:

Etapa 3 - Pisco-Nazca:

Etapa 4 - Nazca-Arequipa:

Etapa 5 - Arequipa-Arica:

Etapa 6 - Arica-Calama:

Etapa 7 - Calama-Salta:

Etapa 8 - Salta-Tucuman:

Etapa 9 - Tucuman-Cordoba

Etapa 10 - Cordoba-La Rioja

Etapa 11 - La Rioja-Fiambala

http://www.youtube.com/watch?v=lnFwzjsJ7n0

Etapa 12 - Fiambala-Copiapo

http://www.youtube.com/watch?v=fZwKF0oRSno

Etapa 13 - Copiapo-La Serena

http://www.youtube.com/watch?v=ER7eVXaiVtM

Etapa 14 - La Serena-Santiago

http://www.youtube.com/watch?v=BiZDYfX1Kkk

Link la postare

A fost o editie faina. Credeam ca, in absenta lui Coma, Despres o sa faca o editie linistita, dar nu a fost asa. Lupii tineri sunt tot mai puternici, Cyril a trebuit sa traga pentru victoria nr. 5. AM fost nitel trist dupa ce au iesit Yamaha din competitie, la cat de "grupat" au abandonat a fost un adevarat macel pentru marca. La inceput podiumul era destul de echilibrat colorat, cu portocaliu si albastru, apoi totul s-a colorat orange.

Datorita Motorhead forumul a avut totusi parte de stiri permanente de la Dakar. Cred ca au si fost urmarite, mi-e greu sa cred ca nu se mai gasesc pasionati ai competitiei pe aici.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.